Středa 21. říjen 2020 14:42
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Capital.com
reklama
XTB Mourinho2

Energetický sektor má za sebou další otřesný týden

20.11.2014 13:56  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Ropa zažívá dosud nejhorší sérii týdenních propadů za několik desetiletí. Saúdská Arábie nechává své plány ohledně ropné produkce dál pod pokličkou. Zlato pod hladinou 1180 dolarů za unci ovládají medvědi.

Energetický sektor zůstává i nadále v obležení prodávajících, přičemž v uplynulém týdnu jsme byli svědky nejhorších ztrát, které tento sektor postihly od června 2012. Severomořská ropa Brent, jež slouží jako světové měřítko pro ceny ropy, se propadla asi o 8 %  a americká ropa WTI měla nakročeno k nejdelší sérii týdenních propadů za posledních téměř třicet let.

Posun paradigmatu, ke kterému v posledních několika měsících na ropných trzích dochází, pokračuje bez odporu i nadále vzhledem k tomu, že na trzích stále chybí jasné známky toho, jak se bude řešit otázka zvyšujícího se nadbytku ropných zásob.

Na ostatních významných trzích panoval tento týden relativní klid. Index S&P 500 se vyšplhal na novou rekordní hodnotu, dolar pak dál posiloval, zejména vůči japonskému jenu.

Země produkující ropu, jako například Rusko a Venezuela, však utrpěly výrazné ztráty u dluhopisů, akcií a měn. Příčinou jsou slabé výnosy z ropné produkce, které i nadále klesají znepokojivým tempem. Rusko se navíc ocitlo pod tlakem výprodejů v důsledku nových obav souvisejících s geopolitickou situací na Ukrajině.

han1

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Sektor obilovin znovu navázal na rally, kterou nastoupil na počátku října, přičemž  tento týden byly hlavními tahouny pšenice a kukuřice. Chladné počasí, které nyní panuje v USA a které minulý týden způsobilo výraznou rally na zemním plynu, vedlo k obavám, že v oblastech bez sněhové pokrývky by mohlo dojít k poškození úrody. Sójové boby se vyšplhaly na tříměsíční maximum díky neutuchající silné poptávce po krmivu pro dobytek, a to jak v USA, tak i ze zahraničí. Vybírání zisků u sójového šrotu však tuto hodnotu zase srazilo dolů.

Průmyslové kovy se obchodovaly blízko spodní hranice současného rozmezí vzhledem k tomu, že Čína vykazuje nižší průmyslovou aktivitu, než se původně očekávalo. Cena železné rudy se i nadále pohybuje okolo svého pětiletého minima v důsledku slabé čínské poptávky po oceli.

han2

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Zlato se stabilizovalo, oblast pod hladinou 1180 dolarů za unci však ovládají medvědi

Vzácné kovy se stabilizovaly nad hladinou klíčové podpory v hodnotě 1090 dolarů za unci, avšak vzhledem k tomu, že cena zlata se i nadále pohybuje pod hladinou 1180 dolarů za unci, nenašli prodávající žádný pádný důvod k tomu, aby změnili svoje přesvědčení, že cesta směrem dolů zůstává i nadále cestou nejmenšího odporu. Celkový objem investic do burzovně obchodovaných produktů krytých fyzickým zlatem se propadl na 1618 tun, což je nejnižší hodnota od května 2009, kdy se zlato obchodovalo okolo 960 dolarů za unci.

Na nedostatečnou fyzickou poptávku po zlatě, jež nyní panuje v Asii, upozornila zpráva o trendech v oblasti poptávky po zlatě ve třetím čtvrtletí (Q3 Gold Demand Trends), kterou tento týden vydala Světová rada pro zlato (World Gold Council). Celosvětová poptávka po zlatě se ve třetím čtvrtletí propadla o 2 %. Obzvlášť výrazný pokles zaznamenala Čína, kde ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce klesla poptávka o 37 %.

K zastavení dramatických výprodejů zlata během první poloviny roku 2013 došlo teprve tehdy, když se do hry vložili asijští kupující a začali žlutý kov ve třetím čtvrtletí nakupovat. Žádnou podobnou záchrannou akci jsme po nedávném propadu na nové čtyřleté minimum zatím nezaznamenali.

Jedině posun zpět nad klíčovou hladinu odporu na hodnotě 1180 dolarů za unci  by mohl přimět hedgeové fondy, které v týdnu od 4. listopadu držely téměř rekordní množství krátkých pozic, aby situaci na trhu přehodnotily.

Klesající ceny ropy vytvářejí základ pro oživení

Největší pozornost trhu i nadále přitahuje energetický sektor – jak americká ropa WTI, tak i severomořská varianta Brent se propadly na hladiny, které jsme u nich naposledy zaznamenali v roce 2010. Zvyšující se nadbytek ropných zásob, který se dle očekávání nezastaví ani v roce 2015, vede k tomu, že se pozornost trhu intenzivně upírá na organizaci OPEC a na její schopnost regulovat ceny ropy. V současné chvíli se nejeví, že by v rámci kartelu existovala jasná shoda ohledně toho, jak řešit situaci, která pro mnoho členů začíná stále více nabývat rozměrů hluboké krize.

han3

Přestože saúdskoarabský ministr ropy Ali bin Ibrahim Al-Naimi tvrdí, že situace na trhu s ropou  „je dobrá“, ceny ropy se i nadále propadají na nová minima. Foto: Tomasz Wyszołmirski \ iStock

S pokračujícím poklesem cen ropy se zvyšuje pravděpodobnost, že kartel na své schůzi naplánované na 27. listopadu představí nějaká opatření k řešení stávající situace, což by následně mělo pomoci zpomalit výprodeje. Je dost dobře možné, že překvapivé oznámení ze strany kartelu by mohlo obchodníky zaskočit.

Největším producentem v rámci kartelu OPEC je Saúdská Arábie. Je to současně země, ke které se většina ostatních států obrací v dobách, kdy jsou celosvětové ropné zásoby buď omezené, nebo naopak příliš velké. Kroky a prohlášení, které království nedávno učinilo, však trh zatím nijak neuklidnily. Podíváme-li se na cenový pohyb u ropy Brent po třech takovýchto prohlášeních, vidíme, že ve skutečnosti měly tyto poznámky na cenu negativní vliv.

Trh je v současné chvíli přesvědčen, že Saúdská Arábie by nyní měla upřednostňovat svůj podíl na trhu před stabilitou na trhu. Jestliže bude toto přesvědčení i nadále převažovat, budou světové ceny ropy asi jen horko těžko hledat podporu.

han4

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Ropná produkce v USA se vyšplhala na nová maxima

Rozmach produkce ropy z břidlic v Severní Americe nijak nepolevuje a  vypadá to, že alespoň v krátkodobém horizontu se tempro výroby udrží na stejné úrovni. Naznačuje to Mezinárodní energetická agentura (International Energy Agency), podle které se díky neustálým inovacím a zlepšené efektivitě podařilo tomuto průmyslu stlačit celkovou cenu nákladů v poměru k výnosům níže. Jako příklad uvádí skutečnost, že většina ropné produkce z břidličné formace Bakken v Severní Dakotě je schopna zůstat výnosná až do cenové hladiny 42 dolarů za barel.

To, že klesající ceny ropy budou mít v krátkodobém horizontu na produkci jen omezený vliv, potvrdila i americká vládní agentura EIA (Energy Information Administration), když oznámila, že produkce ropy v USA nyní poprvé za více než třicet let překročila objem 9 milionů barelů za den.

han5

Zdroj: DOE, Bloomberg and Saxo Bank

Ole  Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • EMU: Vystoupení Draghiho, USA: zaměstnanost i v červnu posiluje solidně?
  17.10 SEČ – Eurozóna: Prezident ECB Draghi vystoupí v Miláně   Vystoupení není primárně zaměřeno k aktuálnímu/bu...
 • EMU: ZEW, CPI, USA: Stavby domů
  Trhy čekají další posílení indexu na hodnotu blízkou maximu z ledna 2014. Tehdy byl index nejsilnější od předkrizových dob (2006). Robustní posílení...
 • EMU: ZEW (červenec), USA: Maloobchodní tržby (červen)
  11.00 SEČ – Německo: Index ZEW sentimentu ek. očekávání (07 2015) Předchozí:  31,5 Index v červnu sice klesl mír...
 • EMU: ZEW, ECB, Draghi, PMI, USA: CPI, Index Philadelphia
  Eurozóna: Tento týden trh bude konfrontován s následujícími událostmi – lednový Index ZEW sentimentu ekonomických oček...
 • EMU: ZEW, PMI, Ifo, USA: Prodeje existujících/nových domů
  Tento týden ukáže čerstvé dubnové informace předstihových indikátorů ek. aktivity eurozóny: ZEW Německa (úterý), PMI průmyslu/služeb...
 • EMU: ZEW, USA: Produktivita práce, jednotkové pracovní náklady
  Index v červenci sice klesl, setrvává ale nad svým dlouhodobým průměrem 24,9. Ještě víc klesl index ZEW sentimentu ek. očekávání eurozóny...
 • EMU: ZEW, USA: Zahájení/povolení staveb domů
  Index je stále pod svým dlouhodobým průměrem 24,5. Institut ZEW k březnovým datům uvedl: “Nejistota spojená s budoucím ekonomickým vývojem
 • Energetická samovražda Európy
  Akciové trhy v US sa včera pokúsili počas obchodnej seansy dva krát o rast, no ani jeden pokus nebol úspe...
 • Energetické a vysoko zdanené americké spoločnosti vyzerajú byť podhodnotené. Časom môžu pomôcť indexu S&P vyššie
  Na prvý pohľad to vyzerá, že americké akcie sú aktuálne drahé, keďže index S&P 500 sa obchoduje za viac ako 18-násobok očakávaných ročných ziskov. Existujú však sektory, ktoré vyzerajú byť podhodnotené. Napríklad akcie v energetickom sektore, ktoré sa obvykle hýbu spolu s cenou ropy. Teda až na posledné týždne, počas ktorých nezachytili rast jej ceny. Naopak, vybrali sa mierne nadol. Aktuálne vyzerajú byť v pomere k cene ropy podhodnotené o viac ako 10%. Vyzerá to tak, že investori nie sú príliš presvedčení o udržateľnosti aktuálne vysokých cien ropy. Pokiaľ by však ropa ostala takto vysoko, tak by sa táto diera mohla onedlho zatvoriť, a to skrz rast cien energetických akcií.
 • Energetický sektor a vzácné kovy se po oznámení Evropské centrální banky ocitly na vrcholu
  Pšenice obchodovaná na chicagské burze zažívá nejdelší sérii propadů za posledních 20 let. Zlato si polepšilo v důsled...
 • Energetika pomohla komoditám k dobrému lednovému výsledku. Naopak zlato potřebuje impulz
  Většina hlavních světových komodit vstoupila do roku 2013 se silnými zisky. Také oba hlavní komoditní indexy měly slušné výnosy, zejména pak index S&P GSCI. Důvodem bylo hlavně to, že se dařilo benzinu a ropě. Komoditám pomohlo nahoru několik faktorů, přičemž těmi zásadními byly zlepšené odhady ekonomického růstu, nižší politická rizika nebo pokračování agresivní měnové politiky. A v neposlední řadě pak také oslabování dolaru vůči většině světových měn – tedy kromě japonského jenu, který během ledna dramaticky klesl.
 • EONIA (European Over-Night Index Average)
  Medzibanková úroková swapová sadzba aktuálne započítava 50%-nú pravdepodobnosť navŕšenia sadzieb...
 • EOS/USD
  EOS/USD zaznamenal masivní zotavení poté, co dosáhl minimální hodnoty 3.8723 (18. března 2018). Cena poté vyskočila o více než 150% a v současnosti obchoduje kolem 9.7890.
 • EOS/USD
  EOS/USD se zotavil téměř o více než 20% poté, co dosáhl low na 15,91 USD. Dvojice dosáhla 29. dubna 2018 svého historického maxima na 23,02 dolarů a poté zaznamenala menší výplatu zisků. Parita získalo více než 450% z dočasného minima na 3,8700 dolarů a v současné době obchoduje kolem 18,45 dolarů.
 • EOS/USD
  EOS/USD klesl téměř o 25% poté, co dosáhl čerstvého maxima na 23,02 dolarů. Pár dosáhl minima na 17,12 dolarů a od tét...
 • EPH prodává Pražskou teplárenskou skupině Veolia
  Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského prodává Pražskou teplárenskou francouzské skupině Veolia. Cena nebyla zveřejněna. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ČTK o tom dnes informoval mluvčí EPH Daniel Častvaj. Veolia získá také maďarského výrobce tepla Bert.
 • EPH vykázal provozní zisk 57,4 mld. Kč
  Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského vykázal za 12 měsíců od začátku července 2019 do konce června 2020 provozní zisk EBITDA 2,1 miliardy eur (57,4 miliardy korun) a konsolidované tržby 8,9 miliardy eur (243,3 miliardy korun). Firma to dnes oznámila na svém webu, meziroční srovnání neuvedla. Za celý loňský rok EPH vykázal zisk EBITDA rovněž 2,1 miliardy eur (57,4 miliardy korun) a konsolidované tržby 8,6 miliardy eur (235,1 miliardy korun). Loňské výsledky označovala sama firma za rekordní.
 • EPH zvýšil loni zisk i tržby, dosáhl dosud nejlepšího výsledku
  Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského zvýšil loni provozní zisk EBITDA o desetinu na 56 miliard korun (2,1 miliardy eur), konsolidované tržby pak vzrostly o více než pětinu na 230 miliard korun (8,6 miliardy eur). Holding to dnes oznámil na svém twitterovém účtu. Uvedl, že jde o dosud nejlepší výsledek.
 • Epidemie afrického moru prasat zdražuje v Česku prasata i vepřové, růst cen emisních povolenek zase elektřinu. Česká národní banka ale kvůli tomu úroky zvyšovat nebude
  V tuzemské výrobní sféře v prosinci polevovaly cenové tlaky v oblasti zemědělské produkce, zejména v rostlinné výrobě. Naopak poměrně silné cenové tlaky jsou patrné ve stavebnictví, v zemědělské živočišné produkci i v oblasti služeb. Tyto cenové tlaky však v souhrnu nedosahují takové dynamiky, aby ve výhledu podněcovaly růst spotřebitelských cen, který by Českou národní banku na jejím nadcházejícím měnověpolitickém zasedání měl nutně přimět ke zvýšení základní úrokové sazby.
 • Epidemie afrického moru prasat zdražuje v Česku prasata i vepřové, růst cen emisních povolenek zase elektřinu. Česká národní banka ale nezasáhne
  V tuzemské výrobní sféře v listopadu polevovaly cenové tlaky v oblasti zemědělské produkce, zejména v rostlinné výrobě, a také v průmyslu. Naopak poměrně silné cenové tlaky jsou patrné ve stavebnictví, v zemědělské živočišné produkci a v jisté míře v oblasti služeb. Tyto cenové tlaky však v souhrnu nedosahují takové dynamiky, aby ve výhledu podněcovaly růst spotřebitelských cen, který by Českou národní banku na jejím měnověpolitickém zasedání tuto středu přiměl ke zvýšení základní úrokové sazby.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB Mourinho2