Čtvrtek 28. březen 2024 16:48
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
InstaForex Ebook

Výhled: Aktivita USA solidní, EMU slabá

17.11.2014 09:00  Autor: HighSky Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Série důležitých fundamentálních zpráv USA bude zveřejněna od pondělí do čtvrtku: listopadový Index současných obecných ekonomických podmínek zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State Fedu New Yorku (pondělí 14.30 SEČ), říjnový Index PPI/PPI bez cen potravin a energií (úterý), říjnové Povolení staveb domů/Zahájení staveb domů (středa), Zápis zasedání Fedu monetární politiky 28.-29. října (středa), říjnový Index CPI/CPI bez cen potravin a energií, listopadový Index obecných současných podmínek zpracovatelského průmyslu Fedu Philadelphia a říjnové Prodeje existující domů (vše čtvrtek). V eurozóně budou pro trhy zajímavé zejména listopadový Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (úterý) a listopadový Index PMI zpracovatelského průmyslu/služeb eurozóny (čtvrtek).

V USA, regionální informace potvrzují solidní růst ek. aktivity. Poslední informace trhu domů přes zakolísání v posledních kvartálech vykazuje růst. Meziroční inflace je stále pod cílem Fedu. Fed po ukončení výkupu dluhopisů s případným zvyšováním úr. sazeb vyčkává. Lze předpokládat, že je jen otázkou času příštího roku, kdy Fed ke zvyšování úr. sazeb přistoupí na základě dlouhodobé strategie Fedu, posilování ekonomiky a trhu práce. Navíc Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby od příštího roku, na jeho konci by dle Fedu sazba měla být ve výši 0-2%. Otázkou bude spíše jak velké či malé respektive rychlé či pomalé zvýšení bude.

V Německu/eurozóně, ekonomický sentiment a aktivita pokračují na podzim v poklesech na slabé úrovně. Důvodem je velká nejistota spojená s vyhrocením krize na Ukrajině a nebezpečí spirály obchodních sankcí mezi Západem a Ruskem.

Zprávy ek. aktivity USA a Fedu jsou dobré pro dolar a akcie, špatné pro zlato a dluhopisy, cenové indikátory jsou obecně pro finanční trhy uspokojivé. Tendence monetární politiky Fedu je dosud hlavně příznivá pro dolar, méně už pro akcie a je hlavně nepříznivá pro dluhopisy a zlato. Slabá data ekonomické nálady a ek. aktivity Německa/eurozóny jsou špatná pro euro a akcie, dobrá jsou pro dluhopisy.

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výhľad vývoja cien ropy a PHM na Slovensku (22.6.2021)
    Ceny ropy pokračovali počas minulého týždňa v raste vďaka narastajúcej neistote týkajúcej sa dosiahnutia jadrovej dohody medzi USA a Iránom. Rokovania o oživení iránskej jadrovej dohody boli v nedeľu pozastavené, pretože prezidentské voľby v krajine vyhral nekompromisný sudca Ebrahim Raisi. Raisi v pondelok podporil rozhovory medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami o oživení jadrovej dohody z roku 2015, ale rázne odmietol stretnutie s americkým prezidentom Joe Bidenom. Táto situácia teda môže ohroziť, alebo minimálne oddialiť dosiahnutie jadrovej dohody, čo bude mať za následok to, že iránska ropa sa nemusí dostať dlhší čas na trhy. To by mohlo v nasledujúcich týždňoch podporovať ceny čierneho zlata, čo môže viesť k predraženiu pohonných hmôt na Slovensku.
  • Výhľad vývoja cien ropy a PHM na Slovensku (23.08.2021)
    Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa pokles o 8 percent, čo predstavuje najvýrazenjší pokles za viac ako 9 mesiacov. Za poklesom stojí najmä rozširujúci sa variant koronavírusu delta. Mnoho národov reaguje na rastúcu mieru nákazy koronavírusu zavedením nových cestovným opatrení. Tento trend by však mohol v nasledujúcich týždňoch pokračovať, čo spôsobuje rastúce obavy z pomalšieho dopytu po palive na celom svete. Čína, najväčší svetový dovozca ropy, zaviedla obmedzenia, ktoré majú vplyv na lodnú dopravu a globálne dodávateľské reťazce. USA a Čína taktiež zaviedli obmedzenia letovej kapacity. Ponuka ropy na trhu sa však napriek tomu zvyšuje. Americká produkcia čierneho zlata zaznamenala nárast a ropné spoločnosti už tretí týždeň po sebe otvárajú nové vrty. To môže podporiť pokles cien čierneho zlata. Istú podporu cenám ropy však poskytlo oslabenie amerického dolára, vďaka ktorému bola ropa pre držiteľov iných mien lacnejšia.
  • Výhľad vývoja cien ropy a PHM na Slovensku (23.11.2021)
    Cena ropy Brent zaznamenala počas minulého týždňa pokles o 3,5 percenta a od tohtoročného maxima sa obchoduje o viac ako 9 percent nižšie. Za poklesom cien ropy stali správy o tom, že Spojené štáty, Japonsko, Južná Kórea, India a Čína môžu uvoľniť spolu 120 miliónov barelov ropy, aby znížili ceny palív pre spotrebiteľov. Medzitým sa členovia OPEC+ ako Rusko alebo Saudská Arábia držia svojho naratívu a hovoria, že pokles dopytu na prelome rokov 2021 a 2022 vyzerá vysoko pravdepodobne, najmä po tom, čo európske krajiny začali opätovne zavádzať pandemické obmedzenia. V dôsledku toho OPEC varoval, že na svojom najbližšom zasadnutí môže prehodnotiť, či bude pokračovať vo zvyšovaní produkcie. Uvoľňovanie strategických rezerv bude mať na trh len krátkodobý dopad. Nemali by sme zabúdať, že strategické zásoby budú musieť byť znovu naplnené, takže ich okamžité uvoľnenie bude znamenať, že krajiny budú musieť čoskoro nakúpiť viac ropy. Na druhej strane, ak sa OPEC+ rozhodne nezvyšovať produkciu, môže to mať dlhodobejší vplyv na ceny.
  • Výhľad vývoja cien ropy a PHM na Slovensku (25.05.2021)
    Ceny ropy sú aj naďalej stabilizované. Aj keď počas minulého týždňa sme videli na ropnom trhu isté cenové výkyvy, ktoré boli spôsobené najprv pozitívnymi správami ohľadom iránskej jadrovej dohody, na čo ceny ropy reagovali poklesom, v závere týždňa sa však v rokovaniach objavil zádrhel, čo viedlo k opačnej reakcii na trhu. Ceny ropy a PHM na Slovensku by mali zatiaľ ostať stabilizované. Avšak v prípade, ak by došlo k dosiahnutiu iránskej jadrovej dohody a USA by uvoľnili sankcie (vďaka ktorým krajina nedokáže oficiálne vyvážať približne 2 milióny barelov ropy denne), mohlo by dôjsť k významnejším pohybom smerom nadol na trhu s ropou, čo by mohlo vytvoriť tlak na pokles cien PHM aj na Slovensku.
  • Výhľad vývoja cien ropy a PHM na Slovensku (26.4.2021)
    Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa pokles o približne jedno percento a to najmä vďaka negatívnemu vývoju pandemickej situácii v Indii a v Japonsku, pričom sa jedná o tretieho a štvrtého najväčšieho importéra ropy na svete. India zaznamenala piaty rekordný deň v rade v rámci nárastu nových prípadov Covid-19. Očakáva sa, že dopyt po benzíne v Indii klesne v apríli priemerne o 100 tisíc barelov denne a v máji až o viac ako 170 tisíc barelov denne. Dopyt po diesli môže v máji klesnúť až o 400 tisíc barelov denne. To v kombinácii s postupným nárastom produkcie čierneho zlata zo strany krajín OPEC+ vyvoláva tlak na pokles cien ropy, pretože existujú obavy, že môže dôjsť na trhu s ropou k prebytku. Prebytok na trhu s ropou by mohlo prehlbiť prípadné sprísňovanie opatrení a pokles mobility v týchto krajinách, čo by viedlo k poklese spotreby ropy, a teda aj jej ceny.
  • Výhľad vývoja cien ropy a PHM na Slovensku (28.09.2021)
    Ceny ropy sa dostali na najvyššie úrovne od októbra 2018. Na rast cien ropy vplýva prevažne oživenie dopytu po rope a obavy z nedostatočnej ponuky na trhu s čiernym zlatom. Zásoby ropy v súčasnosti rýchlo klesajú. Do značnej miery bol tento jav na strane dopytu spôsobený ekonomickým oživením, príkladom je India, kde dovoz ropy atakoval trojmesačný vrchol. Ponuka sa však v súčasnosti nedokáže prispôsobiť nárastu dopytu, pretože produkčné kapacity v USA sú stále ochromené vďaka hurikánu Ida. Taktiež aj členovia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), majú problém promptne reagovať na nárast dopytu po rope z dôvodu pandemickej situácie, ktorá viedla k oneskoreniu údržby ťažobných zariadení a poklesu investícií. Očakáva sa, že dopyt po rope sa dostane na predpandemickú úroveň začiatkom budúceho roka. Do konca roka, resp. začiatkom budúceho roka sa očakáva, že svetová spotreba ropy vzrastie na 100 miliónov barelov denne, pričom v roku 2019 (pred pandémiou) predstavovala svetová spotreba ropy 99,7 milióna barelov ropy denne. Odhaduje sa, že producenti ropy nebudú ani v nasledujúcich týždňoch schopní reagovať na toto zvýšenie. V prípade, ak nedôjde na trhu s ropou k eliminácii rozdielu medzi dopytom a ponukou, cena ropy by sa mohla dostať zo súčasných 80 na 90 dolárov za barel.
  • Výhľad vývoja cien ropy a PHM na Slovensku (29.3.2021)
    Počas minulého týždňa bola z dôvodu uviaznutia 400 metrového kontajnerového plavidla zablokovaná šiesta najdôležitejšia námorná dopravná trasa v rámci dodávok ropy. Cez suezský prieplav sa denne prepravuje 1,74 milióna barelov ropy, 1,54 milióna barelov ropných produktov. Dokopy sa teda jedná o výpadok dodávok presahujúci 3 percentá celosvetovej spotreby ropy Cez Suezský prieplav sa dostáva až 550 tisíc barelov ropy denne do Európy. Ceny ropy reagovali na túto udalosť počas minulého týždňa relatívne pokojne až na piatok, kedy ceny vzrástli o viac ako štyri percentá. V prípade, ak by blokáda Suezu pokračovala aj v nasledujúcich dňoch, došlo by k podstatnému deficitu na trhu s ropou, čo by mohlo podporiť rast cien čierneho zlata. Globálny dopyt po rope je síce z dôsledku zhoršovania pandemickej situácie v niektorých krajinách a zavádzania prísnejších opatrení síce utlmený, no pretrvávajúci 3-percentný výpadok svetových dodávok ropy by mohol viesť k nárastu cien čierneho zlata k tohtoročným maximám. V takom prípade by mohli ceny PHM na Slovensku zaznamenať nárast o troch do piatich centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Blokáda Suezského prieplavu by však nemala mať dlhodobý negatívny dopad na ropný trh, preto by zdraženie ropy a PHM z tohto dôvodu malo byť krátkodobé. Netreba ale zabúdať na to, že ropný trh je v súčasnosti v deficite vďaka umelému znižovaniu produkcie ropy krajín OPEC+, preto nie je vylúčené, že vyššie ceny ropy a PHM sa udržia aj v nasledujúcich mesiacoch.
  • Výhľad vývoja cien ropy a PHM na Slovensku (30.11.2021)
    Cena ropy Brent zaznamenala počas minulého týždňa pokles o viac ako 7 percent a od tohtoročného maxima sa obchoduje o viac ako 18 percent nižšie. Za pokračujúcim poklesom cien ropy stál nový variant koronavírusu Omicron. Generálny riaditeľ spoločnosti Moderna počas dnešného ázijského obchodovania uviedol, že je pravdepodobné, že v súčasnosti dostupné vakcíny sa stanú neúčinnými proti novému variantu koronavírusu – Omicron. Predchádzajúce komentáre generálneho riaditeľa spoločnosti Pfizer naznačili, že posúdenie, či bude súčasná vakcína užitočná v boji proti novým variantom, potrvá približne 2 týždne. Ohľadom spoločnosti Omicron je veľa neistoty. Takmer každý súhlasí s tým, že je prenosnejší ako predchádzajúci variant. Existujú však určité nezhody týkajúce sa závažnosti s niektorými výskumníkmi, ktorí tvrdia, že sa zdá, že spôsobuje len mierne príznaky.
  • Výhľad vývoja cien ropy a PHM na Slovensku (8.2.2021)
    Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa pomerne prudký nárast, pričom cena severomorskej ropy Brent zaznamenala nárast o takmer 8 percent. Ceny ropy sú v súčasnosti podporované slabým americkým dolárom, ako aj obmedzenou ponukou ropy zo strany skupiny OPEC+. Vyhliadky na hospodárske oživenie taktiež predstavujú dôležitý faktor, ktorý podporuje nárast cien ropy. V nasledujúcich týždňoch očakávame, že ceny ropy by mohli aj naďalej pokračovať v raste, nakoľko vyššie spomenuté faktory by mali aj naďalej podporovať ceny čierneho zlata. Za pohonné hmoty si teda v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne priplatíme.
  • Vyhlášení nouzového stavu umožní zvýšit výdaje na boj proti koronaviru
    „Plánovaná opatření na zmírňování ekonomických důsledků šíření koronaviru mohou poškodit italské hospodářství. Podle návrhu se sníží daně italským firmám, kterým klesnou tržby o 25 procent. To však v praxi může motivovat firmy, aby si účelově snižovaly tržby a díky tomu dosáhly na daňové úlevy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Výhled asijských ekonomik podráží nohy komoditám
    Asijské akcie a další rizikovější aktiva v průběhu dnešní asijské seance klesal...
  • Vyhledávané telemarketingové brigády v ohrožení, v záhubě. Telefonisté už nebudou moci lidem volat jen tak
    Poslanecká sněmovna definitivně schválila transpoziční novelu o elektronických komunikacích. Novela, jež nyní čeká na prezidentův podpis, zpřísňuje pravidla marketingových volání. Měla by vstoupit v platnost už letos v prosinci. Šest měsíců poté, tedy od začátku května příštího roku, tedy nebudou smět být aktivním telemarketingem obtěžováni všichni ti, kteří s tím do té doby nevysloví souhlas.
  • Výhled cen ropy
    Sdružení OPEC ve své zprávě dále uvedlo, že ropný trh se bude do konce roku potýkat se značným deficitem nabídky a ten se bude časem jen prohlubovat. Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol varoval i před větším napětím na ropném trhu ve druhé polovině roku, které podnítí ještě větší růst cen.
  • Výhled ceny ropy do konce roku
    Ole Hansen, komoditní strateg Saxo Bank - Očekáváme, že růst globální poptávky po ropě bude do konce roku ut...
  • Výhled ceny zlata
    Včerejší zpráva ukázala, že existuje jen malá úleva od rostoucí inflace, která nadále roste rekordním tempem. Včera byla zveřejněna zpráva Federálního rezervního systému o inflaci a index cen osobní spotřeby. Meziroční inflace podle PCE v květnu činila 6,3 %, což je v souladu s inflačními tlaky v dubnu. PCE v květnu vzrostl o 0,6 % po nárůstu o 0,2 % v dubnu. Jádrový cenový index PCE však vykázal nejslabší růst od listopadu 2021. Podle zprávy na anualizované bázi jádrový cenový index PCE v květnu klesl na 4,7 %, mírně dolů z dubnových 4,9 %. První reakce na včerejší zprávu o inflaci vyvolaly býčí náladu na trhu se zlatem. Očekávalo se, že zpráva sníží další zvýšení sazeb na červencovém zasedání FOMC. Takový optimismus však neměl dlouhého trvání, protože o hodinu a čtyřicet pět minut později zlato kleslo na 1805,10 USD. Nyní pokračuje v poklesu.
  • Výhled ceny zlata: 2 200 USD do 11 měsíců
    Podle švýcarské banky UBS je do konce roku vysoká pravděpodobnost, že zlato stoupne na 2100 dolarů za unci a do konce března 2024 pak na 2200 dolarů za unci.
  • Výhled české koruny - předpověď od Romana Ziruka, analytika od společnosti Ebury
    Ruská invaze na Ukrajinu vytvořila tlak na pokles české koruny a smazala tak její několikaměsíční posilování. Ztráty měny byly nicméně omezenější než u většiny jejích regionálních protějšků a koruna se od té doby nadále zotavuje. Domnívám se, že tento vývoj bude pokračovat i v následujících čtvrtletích, přičemž vysoké úrokové sazby a solidní fundamenty umožní měně dále posilovat.
  • Výhled dohody opět pomáhá, pátek začal dobře pro akcie i euro
    Po rozpačitých výkonech v předchozích dnech se dnes ráno vydaly evropské akcie vzhůru. Ze svého růstu však už stihly něco ubrat a nacházejí se tak jen asi 0,3 procenta nad včerejším závěrem. Na druhé straně sledujeme, že opadla poptávka po dluhopisech. Americké či jádrové evropské výnosy se nacházejí nepatrně výš.
  • Výhled dolaru se zhoršuje? Libra využívá situace. JPY posiluje.
    Americký trh práce určuje vývoj USD a nastavil podmínky pro další vývoj na FX trhu. Americká měna má mít vlivem snížení nezaměstnanosti, slušného růstu HDP ty nejlepší předpoklady pro posilující tendence, přesto se od počátku roku pohybuje na indexu I.USDX většinu času pod hranicí 50% Fibo návratu - 80,75, kde kotovala na počátku letošního roku. Silné fundamentální důvody pro tento stav chybí a proto využíváme jasnějších signálů, které nám podává technická analýza grafu I.USDX indexu. Jak jsme uváděli min. týden, USD dostal do sestupové fáze a po poklesu k vzestupné TL tažené z minima dosaženého v říjnu 2013 a dipu z března 2014 vytvořil na týdenním grafu sestupový vzorec – bearish engulfin – podpořený překřížením MA 50 přes MA 100. Dolar se minulý týden pokoušel o korekci, ale vzestup byl ukončen podle našeho předpokladu na hladině 79,99. Předpokládáme, že USD zatím nezíská relevantní podporu pro růst a dolar na indexu I.USDX zamíří ke hladině 79,30/45, perspektivně k silné S/R úrovni – hladině 79,00, tedy do blízkosti hladiny 61,8% Fibo návratu.
  • 🔴 VÝHLED DO NOVÉHO ROKU 🔥 Patreon TradeCZ | Soutěž o lístky a merch | Akcie, Bitcoin, FX ad.
    Petr Plecháč a jeho výhled na rok 2023 - 🔴 VÝHLED DO NOVÉHO ROKU 🔥 Patreon TradeCZ | Soutěž o lístky a merch | Akcie, Bitcoin, FX ad.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple MT4 platforma nova