Čtvrtek 03. prosinec 2020 04:41
reklama
RoboMarkets CopyFX
reklama
Bossa live mentoring
reklama
Dukascopy

Větší chuť obchodníků riskovat připravila vzácné kovy o jejich lesk

06.11.2014 15:40  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Zlato se propadlo na čtyřleté minimum – za jeho neúprosným pádem stojí nedávné kroky Japonské centrální banky. Ceny ropy se stabilizovaly, avšak riziko na spodní straně přetrvává i nadále. Obiloviny rostou již pátý týden v řadě.

Světové akciové trhy pokračují ve svém zotavování z výprodejů, které je postihly na začátku října.  Dolar zase začal jevit známky toho, že jeho měsíc trvající rally, která od počátku října stagnovala, se opět rozjede. Největší překvapení týdne však trhu  připravila Japonská centrální banka, která oproti očekáváním v pátek oznámila, že rozšíří svůj program kvantitativního uvolňování o další opatření.

Tento nárůst objemu tisknutých peněz, ke kterému došlo jen několik dní poté, co americká Federální komise pro volný trh ukončila třetí kolo programu kvantitativního uvolňování (QE3), zákonitě vedl k výraznému pohybu u měnového páru USDJPY. Japonská centrální banka k tomuto kroku přistoupila  kvůli obavám ohledně slabé inflace, jejíž hlavní příčinou jsou klesající ceny energií.

Výsledkem je, že světové finanční trhy zahajují měsíc listopad s podporou, kterou jim poskytuje zvýšená chuť obchodníků riskovat. Ti se opět vrací k dolaru, zejména k jeho kurzu vůči japonskému jenu, který se propadl na šestileté minimum. Došlo-li by u dolaru navíc k poklesu pod hodnotu 1,25 vůči euru, potvrdilo by to všeobecnou podporu americké měny. Také akciové trhy byly svědky výrazného oživení – index S&P 500 se ve svém obchodování opět vrátil k rekordním hodnotám, přičemž je tomu jen pár týdnů, co se potácel na okraji propasti.

Na pozadí těchto událostí zakončil komoditní sektor tento měsíc relativně silnými výkony, a to i přes negativní vliv posilujícího dolaru. Výrazné ztráty na počátku měsíce (zejména u ropy) však vedly k tomu, že komodity hlásí již čtvrtý ztrátový měsíc v řadě, což je nejdelší série propadů od cenového kolapsu v roce 2008. Většina sektorů skončila tento týden v plusu. Nejvýraznější výjimkou byly vzácné kovy, kde po technickém prolomení některých významných hladin došlo ke zhoršení výhledu pro nejbližší období.

hn1

Zemní plyn byl svědkem výrazného růstu vzhledem k tomu, že podprůměrné teploty, které by dle předpovědí měly příští týden postihnout východní polovinu USA, by mohly zvýšit poptávku po vytápění. Týdenní navyšování zásob však i nadále pokračuje plynulým tempem, což znamená, že v době kulminace poptávky ze strany spotřebitelů, bude ve skladech dostatečný objem zásob. Z toho důvodu se v tomto okamžiku jeví další růst nad hladinu 4,10 dolaru za therm jako omezený.

Sektor obilovin sestávající ze sójových produktů, kukuřice a pšenice si zapsal další skvělý týden, již pátý v řadě. Nejvýrazněji k tomu přispěla velmi silná rally na sójovém šrotu, díky níž výkon celého sektoru vzrostl. Příčinou byly obavy opožděných dodávek čerstvé produkce do lisoven v důsledku dopravních zácp na železnici a rovněž silná vývozní poptávka.

Chicagská burza (CBOT) ve středu po ukončení obchodování zvedla své marže, čímž zdražila držení otevřených pozic u futures na sójový šrot, což pak následně vedlo k cenovému obratu. Na trh již brzy dorazí rekordní úroda kukuřice a sójových bobů a možnost dalšího růstu je tedy stále více v nedohlednu.

Nečekaný měnový stimul ze strany Japonska byl vzpruhou pro průmyslové kovy, zejména nikl a hliník. Přidáme-li k tomu mírný nárůst indexu nákupních manažerů (PMI) reflektující data z čínského výrobního sektoru, vidíme, že se výhled pro nejbližší období u tohoto sektoru zlepšil, a to i přes evidentní potíže, které by mohl vyvolat opětovný růst dolaru. Podporu čerpala i měď – pomohla jí chystaná stávka, která by se měla konat v indonéském Grasbergu, třetím největším důlním komplexu na světě. Jestliže se zaměstnancům a vedení dolu nepodaří dosáhnout dohody ohledně otázek bezpečnosti práce, je možné, že 6. listopadu bude zahájena stávka, které se zúčastní 11 000 pracovníků.

hn2

Ceny ropy se stabilizovaly, negativní trend však přetrvává dál

Americká ropa WTI i severomořská ropa Brent čerpaly podporu díky slovní intervenci generálního tajemníka kartelu OPEC. Ten prohlásil, že jestliže se ceny ropy budou i nadále pohybovat okolo 85 dolarů za barel, dojde dle jeho očekávání ke snížení produkce ropy z břidlic, což by z dlouhodobého hlediska mělo přispět k navýšení poptávky po ropě produkované kartelem.

Generální tajemník však také uvedl, že kartel v nejbližší budoucnosti neplánuje žádné výrazné omezení své ropné produkce, což následně vedlo k tomu, že se pozornost trhu opět vrátila k současnému stavu přezásobení. K negativnímu výhledu pak dále přispěla data americké vládní agentury EIA (Energy Information Administration), podle kterých vzrostla domácí ropná produkce na nejvyšší hladinu minimálně od roku 1983. Nárůst objemu amerických zásob v současné době rovněž vede ke snižování nedostatku ropy na spotovém trhu, což u obchodníků snižuje zájem držet v tomto okamžiku dlouhé pozice.

Ceny ropy se stabilizovaly, avšak dokud nedojde k sezónnímu oživení poptávky (což bude až za několik týdnů), nebo se nesníží objem zásob, přetrvává i nadále riziko, že současný klesající trend bude pokračovat. Nejbližší oblast podpory pro americkou ropu WTI se pohybuje mezi 75 a 77 dolary za barel.

hn3

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Rozhodnutí Japonské centrální banky postrčilo cenu zlata k nezadržitelnému pádu

Vzácné kovy utržily tento týden velkou ránu. Došlo k tomu poté, co americká Federální komise pro volný trh ukončila program nákupu aktiv, a kdy se pozornost trhu zaměřila na otázku, kdy dojde ke zvýšení úrokových sazeb. Dolar zažíval rally a index S&P 500 se opět vrátil k rekordním hodnotám. Oslabení u zlata pak bylo ještě dále prohloubeno negativním dopadem rostoucí chuti obchodníků riskovat poté, co Japonská centrální banka přišla se svým překvapivým oznámením. Tato změna rovněž poukázala na pokračující oslabování inflačních tlaků, ke kterému nyní přispívá výrazný propad cen energií, k němuž došlo během posledních několika měsíců.

Dramatické výprodeje během druhého čtvrtletí loňského roku se zastavily teprve tehdy, když zlato našlo hladinu podpory na hodnotě 1180 dolarů za unci. Další dva pokusy, jeden vloni v prosinci a poslední před necelým měsícem, rovněž selhaly. Překvapivé oznámení Japonské centrální banky a následný výrazný, na riziko orientovaný posun u jenu a na světových akciových trzích však postrčily cenu zlata k nezadržitelnému pádu a spousta obchodníků uplatnila příkaz sell stop.

Zlatu dále nepomohlo, že během čtrnáctidenního období trvajícího do 21. října snížili finanční manažeři a hedgeové fondy počet svých krátkých pozic o 1,4 milionu uncí a naopak zvýšili množství svých dlouhých pozic o 2,4 milionu. Pozice těchto investorů nyní opět reflektují spíše medvědí sentiment, což přispívá k prodejnímu tlaku.

Tento poslední posun u zlata vedl k tomu, že se technický výhled pro tento kov zhoršil. Poté, co byla cena zlata 6. října odmítnuta na hladině 1183 dolarů za unci, podařilo se kovu dosáhnout 61,8% retracementu na hladině okolo 1253 dolarů za unci. Následný propad na nové čtyřleté minimum by byl známkou opětovných výprodejů, které se během posledních 16 měsíců zastavily. To, jak se budou obchodníci v následujících týdnech chovat, je nyní najednou velmi důležité – pokud se totiž zlatu nepodaří vrátit na hladinu 1180 dolarů za unci, je možné, že jeho cena bude muset jít dolů.

Hranice podpory, kterou je nyní třeba sledovat, je nejprve 1159 dolarů za unci (minimum z července 2010) a poté 1088 dolarů za unci. Pokud by se zlato této hladiny dotklo, znamenalo by to, že ze své desetileté rally od roku 2001 do roku 2011 ztratilo 50 %.

hn4

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Zlato se nyní opět porozhlíží po nějakých podpůrných zprávách a z toho důvodu by se švýcarské referendum o zlatu plánované na 30. listopadu mohlo stát stále více rozhodující událostí, která zlato buď podrží, nebo potopí. Pokud referendum projde, bude muset  Švýcarská národní banka během příštích pěti let výrazně navýšit objem svých zlatých rezerv. Podle dosavadního volebního průzkumu podporuje návrh okolo 44 % voličů, což podle mnohých není nijak valná startovní pozice. Švýcarský parlament i centrální banka jsou ostře proti tomu, co navrhují přívrženci referenda. Očekává se, že  bude zahájena tvrdá kampaň proti návrhu, což by pak mohlo vést ke snížení počtu jeho příznivců.

 hn5

Chuť k riziku. Nač se uchylovat k bezpečným přístavům, když  se Japonská centrální banka nabídla natisknout biliony? Foto: Paolo Toffanin

Ole  Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Věří Češi spíše sázení, nebo investování?
  1,4 miliardy korun, tolik vyhrál český sázkař v loterii Eurojackpot v červnu letošního roku. Pravděpodobnost takové výhry je 1:69 919 080. Šance na výhru je dokonce nižší, než že zemřete po zásahu bleskem. Přesto pokud se Čechů zeptáte, zda oni nebo někdo z jejich blízkých vyhrají v loterii, tak jsou spíše optimisté. Z našeho průzkumu totiž vyplývá, že přes 43 % lidí v pravděpodobnost výhry v loterii věří.
 • Věříme v dohodu, další cla nebudou hned. Trhy na uklidňující zprávy reagují pozitivně
  Po dalších Trumpových výhrůžkách a čínské odvetě obě strany znovu krotí své vášně a přicházejí některé uklidňující zprávy. Sám americký prezident uvedl, že věří v úspěch jednání, a jeden z čínských vysokých diplomatů projevil důvěru ve schopnosti a moudrost obou národů, které umožní oboustranně prospěšnou dohodu. Podle informací z úřadu amerického obchodního zástupce se na příští měsíc plánuje jednání o možnosti uvalit až 25procentní cla na dalších 300 miliard čínského dovozu. To by naznačovalo, že s tímto krokem USA nechtějí spěchat tak, jak naznačují třeba některá Trumpova prohlášení.
 • Věříme, že ČNB zvýší úrokové sazby až v srpnu
  Ve středu proběhne dlouho očekávané měnověpolitické jednání ČNB. I nadále očekáváme, že úrokové sazby půjdou nahoru až v srpnu, ačkoli nelze zcela vyloučit zvýšení v tomto týdnu. Kurz koruny vůči euru je slabší ve srovnání s prognózou ČNB přibližně o 65 haléřů. Květnová inflace přestřelila odhad centrální banky o 0,3 p.b. a červnová statistika bude v podobném duchu. Ekonomika by si zvýšení úrokových sazeb zasloužila, ale předpokládáme, že většina bankovní rady zůstane konzervativní a bude si chtít počkat na novou srpnovou prognózu. Z makroekonomického hlediska rozdíl jednoho měsíce je zanedbatelný a samotná bankovní rada v historických záznamech z jednání zmiňuje, že je v takovém případě lepší si počkat na novou prognózu. Očekávání trhu se v posledních dnech mírně snížilo díky absenci M. Hampla na jednání, od kterého se očekávalo vyvolání debaty o akutním zvýšení sazeb.
 • Věříte v dohody OPECU? My NE!
  Cena ropy se letos bude držet pod 60 dolary za barel. Rozhodnutí OPEC v polovině minulého roku o snížení těžby ropy sice bylo razantní, ale předpovědím vývoje cen ropy příliš nepomohlo. Prozatím to vypadá, že v roce 2017 by ceny měly být stabilnější, než v roce předchozím.
 • Ve skvělé atmosférě Mistrovství ČR a SR bral Topforex – Lapierre v kategorii U23 dvě medaile ze šesti
  Pro čtvrteční časovku v Karlových Varech byla týmem vybrána trojice závodníků – Roman Lehký, Petr Klabouch a Richard Holec. Dva závodní okruhy nejrychleji objel Jakub OTRUBA, Roman LEHKÝ s časem 1:04:20 zaostal o minutu a 16 sekund, Richard HOLEC ještě o další 3 sekundy. Topforex tak na pódiu měl dvojnásobné zastoupení.
 • Ve Spojených státech začíná výsledková sezona
  Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování se ziskem. Index Dow Jones si připsal 0,9 %, S&P 500 přidal 0,5 % své hodnoty a technologický Nasdaq si polepšil o 0,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo průmyslovým podnikům (+1,8 %). Na opačné straně se nejhůře umístil sektor zdravotní péče se ztrátou 1,2 %.
 • Vestagerová: Velké technologické firmy nebude nutné rozdělit
  Velké technologické firmy, jako je Facebook nebo Google, nebude nutné rozdělit. V rozhovoru, který dnes otiskl německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung, to řekla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Omezit tržní sílu těchto firem se chystají i Spojené státy, kde podvýbor Sněmovny reprezentantů ale došel k závěru, že vyloučit nelze ani rozdělení uvedených podniků.
 • Ve stavebnictví si koronavirus bude vybírat daň déle. Staví se méně, což se výhledově projeví dalším růstem cen nemovitostí a nájmů
  Stavebnictví se v září citelně propadlo, o 8,2 procenta, což však není nic nečekaného. Koronavirová krize se ve stavebnictví projevuje například v porovnání s průmyslem zpožděně. Stavební výroba se navíc potýká s nedostatkem vhodné zahraniční pracovní síly, která z velké části zůstává kvůli pandemické situaci ve své domovině.
 • Ve světě převládl negativní vývoj, euro obrátilo dolů, koruna přesto drží zisky
  Koruna za dnešek posílila. V závěru se k euru pohybuje na 24,26. Co do výkonnosti koru...
 • Ve světle padajícího dolaru se středoevropským měnám daří
  Česká koruna v průběhu celého minulého týdne posilovala. Zatímco za počátku týdne se kurz ještě nacházel u hladiny...
 • Většina aktiv i dnes jen ve vyčkávacím režimu, španělský index mezitím dál jako na houpačce
  Ani středeční seance zatím evropské indexy z rovnováhy nevykolejila a ty si dál bez problémů udržují své vysoké ocenění. Německý DAX se drží v okolí 12 950 euro a výraznější pohyby dnes v Evropě pozorujeme opět pouze na akciích ve Španělsku, kde po včerejším trochu polovičatém (ne)vyhlášení samostatnosti Katalánska zamířil akciový IBEX vzhůru o více než procento.
 • Většina fondů letos prodělala, akciové průměrně čtyři procenta
  Letošní výkonnost většiny podílových fondů byla na konci třetího čtvrtletí v minusu. Akciové fondy vykázaly v průměru ztrátu čtyři procenta, smíšené fondy zaznamenaly poloviční ztrátu. Naopak dluhopisové fondy byly téměř dvě procenta v plusu, ještě více se dařilo peněžním fondům. Vyplývá to z Partners Indexu podílových fondů za září, který má ČTK k dispozici.
 • Většina hlavních titulů pražské burzy dnes zamířila vzhůru
  Pražská burza poprvé v tomto týdnu vzrostla. Index PX dnes posílil o 0,82 procenta na 1055,62 bodu. Rostla většina hlavních titulů v čele s akciemi Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Koruna dnes mírně zpevnila k oběma hlavním světovým měnám.
 • Většina kovů ze státních rezerv nyní zlevňuje a zlevňovat bude. Není ideální doba na jejich prodej
  Podle Správy státních hmotných rezerv jsou součástí těchto rezerv kovy měď, hliník, nikl, olovo a zinek.
 • Většina obchodníků přichází o peníze. Obchodování na Forexu není pro každého.
  Podle naší nejnovější statistiky za 3.čtvrtletí, je 80 % našich klientů ztrátových. Obdobně na tom jsou statistiky i jiných společností nabízející produkty CFD. Jak dosáhnout toho, aby se tyto statistiky zlepšily ve prospěch investorů?
 • Většina obyvatelů Krymu hlasovalo za připojení k Rusku.
  Otázka Krymu je stále na pořadu dne. Podle předběžných výsledků referendum, který proběhl v Krymu, skoro 96% voličů, k...
 • Většina obyvatelů Krymu hlasovalo za připojení k Rusku.
  Otázka Krymu je stále na pořadu dne. Podle předběžných výsledků referendum, který proběhl v Krymu, skoro 96% voličů, k...
 • Většina středoevropských burz vloni rostla, leaderem Budapešť, propadákem Varšava
  Středoevropské burzy se dlouhodobě potýkají se skomírajícím zájmem investorů. Poptávka investorů byla vloni podle srovnání od brokera ProfitLevel ze zemí Visegrádu nejsilnější v Budapešti. Podle burzovního indexu vzrostla o 17,74 %, s odstupem následovaná s růstem 11 % pražskou burzou. Cenné papíry na bratislavském trhu jsou lehce v zelených (+ 5,65 %), naopak, index burzy ve Varšavě propadl. o, Důvodem poklesu o 5,56 % jsou ztráty společností, v nichž podstatný podíl akcií drží stát.
 • Většina trhu čeká ve čtvrtek od ECB omezení QE na polovinu
  Za dva dny nás čeká důležité zasedání Evropské centrální banky, na kterém by měl Mario Draghi oznámit detaily postupného ukončování programu kvantitativního uvolňování. V jeho rámci centrální banka pumpuje na trh s dluhopisy už od března 2015 každý měsíc likviditu v objemu desítek miliard euro (aktuálně 60 mld.).
 • Většina zemí G20 se postavila Donaldu Trumpovi
  „Mezinárodní obchod zvyšuje bohatství všech jeho účastníků. V případě navyšování bariér volného obchodu, bude docházet k narůstání pocitů křivdy a nespravedlnosti. Těchto pocitů mohou využít extrémisté, což může destabilizovat současné ekonomické vztahy mezi státy,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy