Sobota 20. duben 2024 11:28
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader

Co můžeme čekat od zasedání ECB? Analýza indexu S&P 500, ropy, NZD/USD

02.10.2014 11:30  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nejdůležitější událost dnešního dne bude zasedání Evropské centrální banky. Vzhledem k tomu, že banka sama uvedla, že neplánuje dále snižovat úrokové sazby, pozornost investorů se bude soustředit na tiskovou konferenci a projev Maria Draghiho, jenž by měl představit detaily programu nákupu aktiv známého jako program kvantitativního uvolňování (QE). Uvolnění monetární politiky eurozóny je trhy silně očekáváno, hlavně vhledem k cenové stagnaci, neúspěchu zářijového programu TLTRO a nepříznivých výsledků indexu PMI (index nákupních manažerů) ze sektoru výroby. Ten tento týden naznačil kontrakci pro německý výrobní sektor.

Podle průzkumu agentury Reuters trh v průměru očekává QE v objemu 200 mld. eur. Banka by do svého portfolia měla nakoupit ABS (Asset – backed - securities) a kryté dluhopisy. Tempo a objem růstu bilance centrální banky budou klíčovými informacemi pro další vývoj eura. Mario Draghi v září na tiskové konferenci ECB uvedl, že ECB plánuje zvýšit svoji bilanci na úroveň 3 biliónů eur, což jsou hodnoty, jichž dosáhla na začátku roku 2012 (program LTRO2). Na konci letošního září dosahovala bilance banky hodnoty 2,038 biliónu eur. Zajímavé bude rovněž sledovat vysvětlení banky, proč byl program TLTRO v září tak neúspěšný, proč evropské komerční banky projevily tak malý zájem o levné zdroje financování. Tématem dnešní tiskové konference bude i ekonomický výhled pro společnou měnovou unii a stress testy komerčních bank.

ECB včera oznámila, že součástí programu QE mají být i řecká a kyperská aktiva (méně kvalitní), což se nelíbí Německu. Nicméně bankovní rada by tento záměr mohla většinově odhlasovat. Nákupem těchto aktiv by kyperské a řecké banky dostaly od ECB likviditu, kterou by podle banky mohly použít na poskytnutí nových půjček.

Poslední čtvrtletí odstartoval americký akciový trh negativně. Index S&P 500, který má za sebou 7 ziskových kvartálů po sobě, si včera odepsal 1,32 procenta zisku a uzavřel na hodnotě 1 946,16 bodu. Dow Jones oslabil o 1,40 procenta a technologický Nasdaq o 1,59 procenta. Index malých společností Russel 2000 se dokonce propadl do negativního teritoria, když ztratil 10 procent ze svých červencových maxim. Obchodníci uvádějí několik důvodů výprodeje. Zmiňují výskyt eboly v USA, špatná data PMI z Německa a USA. Index PMI ze sektoru výroby eurozóny dosáhl v září nejnižší hodnoty za 14 měsíců a německý index se propadl do zóny kontrakce prvně za 14 měsíců. Dále zmiňují situaci na Ukrajině a Středním východě (ISIS), zpomalení ekonomiky v Číně a pro-demokratické protesty v Hongkongu. Pro další vývoj akciových indexů bude klíčová výsledková sezóna, která začíná již příští týden. 8. října ji již tradičně odstartuje společnost Alcoa.

Horší investorská nálada se projevila nejen na prodeji akciových indexů, ale i na nákupu bezpečného přístavu v podobě japonského jenu, který v noci posílil. Podle všeho je ale oslabení akcií a USD způsobeno hlavně výběrem zisků po úspěšném třetím čtvrtletí.

Makrokalendář pro dnešní den:

  • 13:45 Zasedání ECB
  • 14:30 Tisková konference ECB
  • 14:30 USA počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
  • 16:00 USA objednávky továren


Americký akciový index S&P500 testuje důležitou dlouhodobou trendovou linii, jejíž proražení, by mohlo být spouštěčem silnějšího výprodeje. Nicméně na oscilátoru RSI lze vidět býčí divergenci, která naznačuje, že trendová linie by mohla index dnes podržet nad ní.


Ropa WTI prorazila důležitou hladinu podpory na úrovni 91,22 USD a dnes i kulaté číslo 90 USD za dolar. Pozor na býčí divergenci s MACD. TA by mohla dovést ropy k opětovnému otestování těchto hodnot, kde by se mohla vyskytnout vhodná příležitost k prodeji s cílem 87,80 až 58,55 USD za barel. Nezapomeňte, že pokles ceny ropy je negativní pro CAD.


Měnový pár NZD/USD se opět vrátil otestovat proraženou (zelenou) trendovou linii. Ta byla pro něj silným supportem, jehož proražení otevřelo NZD/USD další cestu dolů. Zůstane-li NZD/USD pod touto trendovou linii, otevírá se NZD další cesta k oslabení.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Co lze očekávat od ECB❓
    Rozhodnutí Evropské centrální banky o sazbách je jednou z hlavních makro událostí týdne. ECB oznámí své další rozhodnutí ve čtvrtek ve 13:15 a očekává se výrazné zvýšení sazeb. Pozornost však bude upřena nejen na zítřejší rozhodnutí, ale také na to, kam se sazby budou ubírat dále. Podívejte se na náš přehled událostí!
  • Co lze očekávat od pátečního zasedání OPEC?
    Ministři zemí sdružených v OPEC se již začínají scházet ve Vídni, aby se zúčastnili pátečního zasedání, které mnozí označují jako nejtěžší od roku 2011. Tehdy seskupení zemí, včetně Venezuely a Íránu, zablokovalo snahy Saudské Arábie zvýšit produkci kartelu, která chtěla přibrzdit rostoucí ceny ropy. Tehdejší saudsko-arabský ministr Ali al-Naimi volal po zvýšení denních dodávek o 1,5 milionu barelů.
  • Commodity Upadte: Komodity se po propadu stabilizovaly
    Ole S. Hansen, komoditní stratég    I minulý týden jsme n...
  • Commodity Update: Komodity po nedávné rally konsolidují
    Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo BankKomoditní trhy mají za sebou po rally, kterou ...
  • [comod_WEATHER 1.1] Coffee, Cotton (Jan 2016)
    Prinášam prehľad zrážok pre dôležité produkčné oblasti kávy a bavlny. Posledný decembrový report nájdete tu.&nbsp...
  • Co mohou investoři letos očekávat od zlata a stříbra
    Rok 2021 byl pro obchodníky drahých kovů zklamáním. Ale pro jednotlivce, kteří kumulují zlato a stříbro jako pojistku před inflací pravidelnými nákupy, byl příznivý.
  • Compounding bojuje o trh s kryptoaktivy
    Trh s kryptoaktivy minulý týden čelil velkému výprodeji, který umocnil setrvávající potíže trhu od začátku roku.
  • Co může dolar příští týden čekat?
    Americký dolar v posledních týdnech vykazuje odolnost a celkově napříč trhem posiluje. Nás ale zajímá hlavně jeho "vztah" s eurem a librou. A tady není situace tak jasná, jak bychom doufali. Poptávka po americkém dolaru sice roste, ale nijak rychle – jako by si byl trh svým počínáním permanentně nejistý. Důvody k pochybnostem skutečně může mít, protože měnová politika není o přesném načasování a prognózách. Názorným příkladem je Federální rezervní systém. Trh očekával první snížení sazeb v březnu, ale nakonec k němu nedojde možná ani v červnu.
  • Co může euro příští týden čekat?
    Nadcházející týden bude pro euro vcelku nezáživný. Za prvé si všimněte, že aktivita trhu je v posledních měsících poměrně slabá. Poslední 2–3 pracovní dny byly jen výjimka, protože zpravodajské pozadí bylo v daných dnech velmi silné a účastníci trhu na to museli takříkajíc "šlápnout". Za druhé, všechny nejzajímavější události tohoto měsíce už proběhly. Viděli jsme tři zasedání centrálních bank a dozvěděli jsme se údaje o inflaci. Za třetí, zpravodajské pozadí v Evropské unii bude v příštích pěti dnech velmi slabé.
  • Co můžeme čekat od zasedání ECB?
    Hlavní událostí dnešního dne bude beze sporu zasedání Evropské centrální banky (ECB) v 13:45 a následně ti...
  • Co můžeme čekat od zasedání ECB? Analýza ZLATA, ropy, GBP/NZD
    Hlavní událostí dnešního dne bude zasedání Evropské centrální banky (ECB) v 13:45. Od ECB se nečeká změna ...
  • Co můžeme čekat od zasedání ECB a NFP?
    Pozornost investorů se dnes koncentruje na tiskovou konferenci ECB a NFP report z USA v 14:30 (počet nově vytvoře...
  • Co můžeme čekat od zítřejšího zasedání Fedu a proč je tak důležité pro finanční trhy?
    Dnes v úterý 18. března začíná dvoudenní pravidelné zasedání americké centrální banky (Fed), které vyvrcholí zítra večer. Od února bance šéfuje...
  • Co můžeme příští týden čekat od eura?
    Nadcházející týden se jeví jako poměrně nudný, zejména pro euro. V Evropské unii se odehraje relativně málo významných událostí, ale domnívám se, že v tuto chvíli ani nejsou potřeba. V uplynulých dvou týdnech trh překonal bariéru, která mu bránila ve zvýšení poptávky po dolaru. Nejprve vykázala vyšší hodnoty, než trh očekával, celá řada zpráv o americkém trhu práce a nezaměstnanosti, a poté nad očekávání zrychlila také americká inflace. Kombinace těchto zpráv jasně ukázala, že je předčasné snít o snížení sazeb Federálního rezervního systému. Vzhledem k tomu, že trh se dříve při prodeji dolaru řídil vlastním očekáváním brzkého uvolnění politiky Fedu, je situace opačná. Poptávka může vzrůst, protože je nepravděpodobné, že by Fed v příštích měsících snížil sazby.
  • Co můžeme příští týden očekávat od amerického dolaru?
    Z Ameriky člověk obvykle očekává řadu zajímavých zpráv a událostí. Začíná březen, což znamená, že všechny tři centrální banky budou mít své druhé zasedání roku 2024. Očekávání trhu ohledně úrokových sazeb jsou v současné době poměrně jednotná. Očekává se, že Spojené státy a eurozóna sazby sníží, ale podle projekcí by se tak nemělo stát dříve než v červnu. Proto neočekávám, že by centrální banky v březnu provedly nějaké změny v měnové politice. V každém případě se v nadcházejícím týdnu uskuteční zasedání FOMC.
  • Co můžeme příští týden očekávat od dolaru?
    Americký dolar se konečně vymanil z optimismu trhu ohledně uvolňování měnové politiky Federálního rezervního systému. Během posledních dvou týdnů se ukázalo, že snižování sazeb začne, až inflace klesne alespoň na 2,5 % meziročně. Vzhledem k tomu, že poslední zpráva o inflaci zrychlila na 3,5 %, snížení sazeb v Americe v nejbližší době neočekávám.
  • Co můžeme příští týden očekávat od libry?
    Zdá se, že libra začala budovat předpokládanou vlnu 3 nebo C, která slibuje obrovský pokles. Připomínám, že minimální cíle této vlny se pohybují zhruba kolem 20. čísla. Možná je pro někoho těžké uvěřit, že by libra mohla v nadcházejících měsících klesnout o 600 bazických bodů, ale copak jsme na trhu ještě nebyli svědky pozoruhodných pohybů? Tak například pokles dolaru za posledních 5–6 měsíců. Celou tu dobu jsem často zmiňoval, že postoj Federálního rezervního systému se mění směrem k více jestřábímu postoji. Fed v březnu se snižováním sazeb nezačal a existují vážné pochybnosti, že se tak stane v červnu. To jen znamená, že americké sazby zůstanou na svém maximu déle, než trh očekával. Proto by měl dolar růst.
  • Co můžeme tento týden na trhu očekávat?
    Očekává se, že zápis z listopadového zasedání Federálního rezervního systému pomůže utvářet nadcházející týden na Wall Street, který je kvůli svátku díkůvzdání zkrácen.
  • Co může nyní poslat trhy do kolen
    Připadá mi, že pokud něco zasadí trhům a ekonomice znatelnou ránu, nejde obvykle o předem dobře známé a obávané riziko...
  • Co může podpořit trhy k dalšímu růstu?
    V tomto článku bych se chtěl zaměřit na možnost, zda-li ještě trh disponuje silou, aby dále rostl. Jedná se však o subjektivní pohled, který je málo pravděpodobný, nicméně není nereálný. Pokud si myslíme, že akciový trh nemůže dále růst i při novém vrcholu, pokusím se nastínit pár důvodů, proč by i při nynějších číslech mohl růst. Na druhou stranu se na trhu vyskytují i další rizika, které mu nemusí dát šanci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader