Pátek 19. duben 2024 21:11
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani

Co očekávat od čtvrtečního zasedání Evropské centrální banky (ECB)?

03.09.2014 12:11  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) přitahuje pozornost všech aktérů finančního trhu. ECB by měla podle většinového konsensu přijít s novým řešením, které nakopne evropské ekonomiky k růstu. Aktivita výrobního sektoru (index nákupních manažerů PMI) klesla v srpnu ve společné měnové unii na 13 měsíční minima. HDP v druhém čtvrtletí stagnovalo. Trnem v oku nejsou jenom jihoevropské státy, ale i dvě největší ekonomiky měnové unie. Francouzská levicová vláda zažívá krizi a Německo upadá do „deprese,“ alespoň co se podnikatelské morálky týče. Dokazují to nižší hodnoty indexů  ZEW, IFO i PMI. HDP Německa ve druhém čtvrtletí oslabilo o 0,2 procenta. Jako třešnička na dortu se tváří ukrajinská krize, jejíž dopad na ekonomiku nelze zcela odhadnout.

Nicméně ECB primárně sleduje vývoj inflace pomocí indexu spotřebitelských cen (CPI). Udržování stabilní cenové hladiny je totiž jejím hlavním cílem.Slabší ekonomická aktivita je až druhořadá. Na ni spíše upozorňují politické špičky. Inflace letos kontinuálně roste pomalejším tempem. Zatímco v lednu dosahovala 0,8 procentního meziročního růstu, v srpnu posílila už jenom o 0,3 procenta, což je od inflačního cíle ECB (2,0 procenta) velmi vzdálená hodnota. Dobrou zprávou ale je, že pomalejší růst cenové hladiny není primárně způsoben slabší domácí poptávkou, ale nižšími cenami jídla a energií, protože jádrová inflace se v srpnu udržela na úrovni meziročního růstu 0,9 procenta.

Pro ECB jsou v souvislosti s vývojem inflace důležitá inflační očekávání. Právě na ně ve svém projevu v Jackson Hole poukázal Mario Draghi. Ta klesla pod 2 procenta týden před tímto ekonomickým fórem. Nicméně po projevu Draghiho a příslibu centrální banky dělat vše pro udržení cenové hladiny, inflační očekávání opět stoupla na úroveň 2 procenta (inflační cíl ECB). Návrat inflačních očekávání zpátky ke 2 procentům a stabilní jádrová inflace jsou jedinými pozitivními zprávami pro eurozónu, které by mohly utlumit Draghiho rétoriku ve smyslu dalšího uvolňování měnové politiky.

Graf: Inflační očekávání v eurozóně vyjádřená pomocí 5letého inflačního swapu

Zdroj: Reuters
 

  • Co čekat od důležitého čtvrtečního mítinku?

Současná makroekonomická situace (slabý hospodářský růst a pomalý růst inflace) není podle všeho dlouhodobě udržitelná a je potřeba jednat. Z tohoto důvodu sázky na spuštění QE v eurozóně rostou. Tedy laicky řečeno tisknutí peněz, jež budou sloužit k nákupu aktiv (podle všeho ABS – asset backed securities). To by zlevnilo euro a nastartovalo exportéry k lepším výkonům. Na posledním zasedání ECB  Draghi uvedl, že banka zintenzivnila přípravné práce pro program kvantitativního uvolňování. Nyní je známo, že byl najat pro tento účel tým expertů ze společnosti Blackrock. Je velmi málo pravděpodobné, že by ECB ve čtvrtek spustila program QE, protože je na to příliš brzy z hlediska časových příprav. Avšak trhy reagují na jakýkoliv náznak jeho potenciálního uskutečnění v podobě prezentace bližších detailů programu, a to prodejem eura.

Jako nejreálnější výsledek čtvrtečního zasedání ECB se jeví přetřásání výhodnosti a optimalizace nových cílených půjček – TLTRO, jejichž první kolo by mělo odstartovat 18. září adruhé pak v prosinci. Celkový rozsah této akce je zatím dosti vágní a hovoří se o 450 až 850 miliardách eur. Obchodníci by měli počítat s nezvykle velkou volatilitou, jež si ráda hraje se stop - lossy traderů. Výsledkem tohoto zasedání by nemělo být nic zcela zásadního, ale také nic, co by mohlo dlouhodobě posílit euro. Silný výprodej by pak samozřejmě přinesla šokující dohoda o spuštění QE. Někteří spekulují o dalším snížení základní úrokové sazby o 10 bazických bodů, tedy z aktuální hodnoty 0,15 procenta na 0,05 procenta. Takovýto krok by byl pro euro negativní.

EUR/USD se dlouhodobě obchoduje v mírně rostoucím kanálu (hnědý). Trh by se měl v krátkodobém horizontu dočkat zásadního testu psychologické úrovně a kulatého čísla 1,30. Tato psychologická hladina je v souladu s Fibonacciho úrovní 50. Mírně divergující oscilátor MACD mluví pak v prospěch býků. Avšak prolomení takovéto silné podpory (1,300) by dopřálo medvědům nový důvod k prodeji eura. Opět se potvrzuje pravidlo, že trh se dostává ke klíčovým úrovním v dobách, kdy je potřeba udělat zásadní fundamentální rozhodnutí.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Constancio (ECB, Portugalsko)
    "Neexistuje žiadna náhrada v súčasnosti za USD"......
  • Constancio (ECB,Portugalsko)
    " Írsko môže použiť finančné zdroje z eurovalu na podporu bankového kapitálu"......
  • Consumer sentiment UoM pod očekáváním
    Meziroční inflační očekávání dopadla podle očekávání a byla o 0,1 % vyšší než dříve, zatímco dlouhodobá inflační očekávání se zvýšila. Významné je, že ani krátkodobá, ani dlouhodobá inflační očekávání se nesnížila (!) Údaje mají smíšený podtext a signalizují stále živé obavy z cenových tlaků v americké ekonomice. Stále velmi vysoká inflační očekávání by mohla být také varovným signálem Fedu před příliš rychlým snižováním úrokových sazeb.
  • Continental prodal továrnu na výrobu pneumatik v ruském městě Kaluga
    Německý dodavatel automobilových součástek Continental prodal svou továrnu na výrobu pneumatik v ruském městě Kaluga ruskému podniku S8 Capital. Continental, který působí rovněž v České republice, to oznámil v dnešní tiskové zprávě. Podrobnosti o finančních podmínkách transakce ale neposkytl.
  • Co nyní čeká akcie na rozvíjejících se trzích
    Výsledek amerických prezidentských voleb a následně možnost expanzivnější fiskální politiky americké vlády, opatrnějšího Fedu a růst protekcionismu vytváří nové podmínky pro vývoj na rozvíjejících se trzích. Někteří investoři už na tuto novou situaci reagovali, valuace akcií na rozvíjejících se trzích klesly a snížil se i objem peněz, které tímto směrem proudí. Podle našeho názoru je ale celá věc složitější a investoři by měli rozlišovat mezi jednotlivými trhy.
  • Co očekávat na finančních trzích dnes a v průběhu tohoto týdne? GBP/USD mírně poroste a USD/JPY bude klesat.
    Nedávná ekonomická data z USA prokázala odolnost americké ekonomiky a zpomalení meziroční inflace. Tyto údaje zvýšily obavy, že Federální rezervní systém bude pokračovat v agresivním zvyšování sazeb. Z tohoto důvodu americké benchmarkové akciové indexy v úterý klesly, zatímco výnosy amerických státních dluhopisů vzrostly. Kupodivu americký dolar mírně posílil vůči koši svých konkurenčních měn.
  • Co očekávat na zasedání ECB?
    Nastávající týden dorazí řada dat z české ekonomiky včetně inflace a průmyslové výroby. Pozadu nezůstane ani ekonomický kalendář pro eurozónu, kterému bude dominovat měnové zasedání ECB. Jednání o brexitu má další novou deadline, která tentokrát připadá na čtvrtek 10. prosince, kdy začíná jednání Evropské rady. Zásadní překážkou v uzavření obchodní dohody je nadále problematika rybolovu.
  • Co očekávat od Bank of England zítra?
    Bank of England má zítra ve 13:00 oznámit své další rozhodnutí o měnové politice. Trh očekává, že úrokové sazby zůstanou beze změny a hlavní úroková sazba zůstane na 5,25 % již na pátém zasedání v řadě. Na co se soustředit a co očekávat od zítřejšího zasedání Bank of England?
  • Co očekávat od britských parlamentních voleb?
    Do britských parlamentních voleb zbývají dva týdny a Konzervativní strana jasně vede průzkumy veřejného mínění. Pokud by se straně, která byla u moci posledních 9 let, podařilo dosáhnout většiny, tak takový výsledek by byl pro britskou měnu vnímán jako pozitivní. Libra se tak v očekávání příznivého výsledku drží v blízkosti šestiměsíčních maxim na páru s americkým dolarem i eurem.
  • Co očekávat od čtvrtečního zasedání Bank of England?
    Ve čtvrtek už podruhé po Brexit referendu zasedá Bank of England. Na rozdíl od červencového zasedání má více času na reakci a sazby pravděpodobně sníží poprvé od března 2009. Minulým zasedáním však dala také najevo, že médii proklamovaný post-Brexit „konec světa“ nenastal a monetární opatření by nemusela být nijak masivní.
  • Co očekávat od dnešního zápisu z jednání Fedu
    Kromě klíčových dat o inflaci, která by mohla určit další kroky Fedu, se investoři zaměří na to, jak politici učinili jedno ze svých nejtěžších rozhodnutí v posledních letech, ignorujíce bankroty, které minulý měsíc otřásly trhy.
  • Co očekávat od dnešního zasedání Fedu❓
    Zasedání FOMC končí večerním (20:00) zveřejnění rozhodnutím o sazbách. Následná tisková konference začne o 30 minut později. Rozhodnutí bude zveřejněno včetně nových makroekonomických projekcí a tzv. tečkového grafu. Objeví se tedy spousta materiálů, na které se soustředí pozornost obchodníků. Sledujte naši sekci "Zprávy z trhů", kde budeme dnešní zasedání pokrývat.
  • Co očekávat od dnešního zasedání šéfů centrálních bank?
    Dnešní makroekonomický kalendář obsahuje projev předsedy Fedu Jeromea Powella, který opakovaně informoval o chystaných krocích regulátora v boji proti vysoké inflaci.
  • Co očekávat od Fedu po údajích o inflaci?
    Vzhledem k tomu, že inflace v USA byla v červnu na nejvyšší úrovni za 40 let, byla včerejší prosincová zpráva CPI vítanou změnou, protože inflace postupně klesá. Ještě před šesti měsíci dosáhla celková inflace alarmujících 9,1 %. Historický nárůst inflace byl dlouhý proces poté, co dosáhl 0,329 % v dubnu a 0,118 % v květnu 2020.
  • Co očekávat od NFP reportu?
    NFP report z amerického trhu práce za únor (pátek, 14:30) je hlavní makro událostí tohoto týdne. Trh očekává vzestup o 185 tisíc nových pracovních míst po růstu zaměstnanosti o 49 tisíc v lednu. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat nezměněna na 6,3 %. ADP report, který byl zveřejněn ve středu, však vykázal růst zaměstnanosti o pouze 117 tisíc. Máme se bát o zdraví největší světové ekonomiky?
  • Co očekávat od odpoledních statistik z amerického trhu práce NFP?
    Přestože včerejší fundamenty z BoE se ukázaly jako velmi podstatné a překvapivé, vyvrcholení týdne můžeme mít stále př...
  • 👁‍🗨 Co očekávat od pátečního NFP reportu ❔
    Začněme dnešní report uvedením do kontextu. Americký trh práce byl před úderem pandemie v nejlepší kondici za dlouhé desítky let. Zaměstnanost se nacházela mírně pod 40 % z celkové americké populace - úrovně jen mírně pod maximy tohoto indikátoru z roku 2000. Uzavření ekonomiky způsobilo masivní ztrátu pracovních míst, které však byly hlavně dočasné - tento poměr klesl na pouhých 33 % (nejnižší úroveň od roku 1984). Přes masivní nárůst zaměstnanosti zůstává pod průměrem za posledních 20 let (37,4 %). Dalo by se říci, že ovoce z dolních partií stromu už bylo sesbíráno a další plnění košů už bude větší výzvou.
  • ❓Co očekávat od reportu NFP❓
    Report NFP za duben bude zveřejněn dnes ve 14:30. Reakci čekáme spíše omezenou kvůli nedávnému rozhodnutí Fedu a propadu trhů, který probíhá od čtvrteční seance na Wall Street. Přesto stojí za to věnovat této zprávě pozornost. Může napovědět, zda inflační tlaky v USA začaly odeznívat a jaká je celková situace na trhu práce. Na co se dnes zaměřit?
  • Co očekávat od rozhodnutí Bank of Canada a ECB o úrokových sazbách
    Pokud jde o měnovou politiku, nachází se Bank of Canada (BoC) někde mezi holubičí Bank of Japan a jestřábím zpřísňován...
  • Co očekávat od rozhodnutí BoE❓
    Bank of England (BoE) hodlá po dnešním zasedání ponechat úrokové sazby na současné úrovni 5,25 %. Rozhodnutí o úrokových sazbách bude oznámeno ve 13:00. Zdržet se navyšování je základní scénář odrážející opatrný přístup Federálního rezervního systému (Fed) a Evropské centrální banky (ECB). Toto rozhodnutí by znamenalo druhé pozastavení v řadě po sérii 14 zvýšení sazeb od prosince 2021 s cílem kontrolovat inflaci. Za zmínku stojí, že míra inflace zůstává výrazně nad cílem BoE ve výši 2 %, přičemž poslední údaje ukazují meziroční nárůst o 6,7 %. Zdá se však, že politika banky směřuje k uváženějšímu přístupu zaměřenému na hodnocení ekonomických dopadů předchozích agresivních zdražování. Bankéři BoE naznačují nutnost udržení sazeb na zpřísněné úrovni pro nejbližší období.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Dukascopy
GKFX
AVAFX
reklama
FTMO král