Pondělí 01. březen 2021 20:12
reklama
Admiral Markets
reklama
Bernstein bank webinar
reklama
RoboMarkets CopyFX

Tři věci, které nelze dlouho skrývat: Slunce, Měsíc a pravda

07.08.2014 13:16  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Co se bude dít dál?

Konsenzuální předpovědi vývoje trhu se zřejmě brzy zhroutí. Hlavní ekonom a investiční ředitel Saxo Bank Steen Jakobsen ve své exkluzivní analýze dopodrobna vysvětluje, jak na optimální pozicování před blížící se bouří. Určitě si ji nenechte ujít – najdete v ní vše potřebné od možného vývoje cen zlata po německé státní dluhopisy a především pak rozbor jejich podkladové složky.

 

bourka

Když se blíží bouřka, kde je nejlepší se schovat? Foto: iStock

 

Tři věci, které nelze dlouho skrývat: Slunce, Měsíc a pravda (Buddha)

Minulý týden se ukázalo, že hrubý domácí produkt Spojených států vzrostl o působivá 4,0 procenta, čímž se citelně přiblížil 2,3procentnímu tempu, se kterým se počítalo pro celý rok 2014. I to je ale stále nesmělý odhad a konsenzus spíše počítá s 3,0 procenta. Wall Street je proto zaneprázdněna prodejními strategiemi, které zkoumají, jak zahedgeovat před blížícím se zvyšování sazeb ze strany Fedu. A zase si zopakujeme, že sazby brzy explodují.

Jenže podobné myšlenky nás zakrátko opustí – to když se podíváme na JABA modely Saxo Bank:

jaba

Pohled na makroekonomiku a trhy:

? Pevně úročená aktiva překonají v roce 2014 všechny třídy aktiv – což už si myslíme od Q4- 2013. Long 1,5% dánské státní dluhopisy, long u futures německých bundů, long na desetileté americké státní dluhopisy.

? Americký dolar se bude ve druhé polovině tohoto roku vyprodávat – jde o zcela novou předpověď. Long na EURUSD a přidávám short na USDJPY. Cíl: 1,40+ a 96,00 USDJPY. Výnosy budou v USA od srpna do listopadu rychle klesat.

? Německá ekonomika se v prvním kvartálu 2015 dostane do červených čísel, Francie pak už bude v recesi. Růst HDP v eurozóně bude opět nulový. Rok 2014 tak bude dalším ztraceným rokem jak pro ekonomiku, tak pro zavádění reforem.

? Ve čtvrtém kvartálu se inflace dotkne dna – což je hlavní signál pro nákup zlata, stříbra a především pak akcií těžebních firem.

? Short na DAX – od hodnoty 10 000 – a pro druhou polovinu letošního roku i nadále počítáme s 25- až 30procentní korekcí.

? Geopolitická rizika budou držet ceny energetických surovin nahoře – spotřebitelé tak budou mít nižší disponibilní příjmy a firmy slabší ziskové marže.

=============================================================

ALFA pozice: (všechny, které jsou starší než tři měsíce, s výjimkou EURUSD a ropy)

Pevně úročená aktiva: Long na německé bundy od listopadu 2013 / long na desetileté americké státní dluhopisy – k tomu přidávám long na IEF v souvislosti se “zastrašováním Fedu?

Akcie: Jen short u DAX

Komodity: Long zářijový kontrakt na ropu WTI (už tři týdny)

FX: Long EUR/USD zářijové futures, short AUDUSD zářijové futures (měsíc staré), short ZAR – a prodej USDJPY

=============================================================

BETA pozice:

Long 80% pevně úročená aktiva od Q4-2013 – zejména pak dánské státní dluhopisy, německé bundy a IEF.

Long 15% akcie: AA, INVN, VALE – nákup akcií těžebních firem, pojišťoven a německých utilit. Hlavní shortové pozice zatím nejsou potvrzeny.

Hotovost 5%

V roce 2014 čekáme celosvětově nižší růst a také výnosy – další ztracený rok, kdy se neprováděly žádné reformy, za to se hromadně tiskly peníze.

Není však pochyb, že druhý kvartál roku byl pro HDP příznivý. Ale i když Spojené státy vytvořily více pracovních míst (ačkoliv hlavně částečných úvazků), Fed je připravený jít do rizika a příliš brzy zvednout sazby – a to navzdory historii i logice.

Americká ekonomika v druhém čtvrtletí roku vždycky stoupala – naše JABA modely přinesly podobný závěr už na konci loňska:

Ekonomický JABA model od Saxo Bank pro HDP Spojených států

(*) Saxo Bank JABA model je náš vlastní model, který využívá předbíhající (lead) nebo zpožděné (lag) diference u nejrůznějších obchodních a ekonomických vektorů, aby tak mohl předpovídat budoucí pohyby.

Tečkovaná růžová čára je HDP – všimněte si, jak ve druhém kvartálu roste a se vstupem do prvního/druhého čtvrtletí 2015 se hroutí

V posledních pěti letech rostl hrubý domácí produkt USA v průměru o 2,0 procenta. Teď ale nevidím, že by ze své úrovně pomalého trendu vykročil nahoru. A tady nabízím několik zdůvodnění:

1.) Od prvního zveřejnění čísel k HDP až po třetí korekci dosahuje od 70. let minulého století čistá změna v průměru 1,46 procenta – druhý kvartál byl ve znamení 2,5procentního růstu a pokud jej třetí revize sníží, tak to bude na 2,0 procenta.

gdp

2.) Data z daňových dokladů přitom nárůst nepotvrzují:

graf

3.) Americký HDP se nyní soustřeďuje hlavně na měření zásob, které jsou extrémně volatilní. Je důležité uvědomit si, že zásoby jsou v posledních osmi kvartálech vysoce nad svými průměry. A navíc v posledních pěti letech ekonomika Spojených států rostla o dvě procenta ročně. Když od této hodnoty odečtete zásoby, kterým se někdy také říká skutečné finální slevy, jak dopadnou čísla za druhý kvartál? Ano, jsou to rovná dvě procenta.

graf1

4.) Disponibilní příjmy i nadále zaostávají, stejně jako trh s bydlením – jedná se přitom o dvě klíčové složky americké ekonomiky.

graf2

Je zřejmé (alespoň mně), že tento krátkodobý výprodej je přímo spojený s přáním Wall Streetu vytvářet nějaké obchodní objemy. Samozřejmě je to těžké prokázat, ale buďte si jistí, že až příště šéfka Fedu Yellenová dostane šanci ukázat svůj výrazně holubičí postoj, nepromarní ji. Fed by si však měl dát pozor na to, že Wall Street téměř zcela ignoruje výstupy jeho úředníků. Komunikační politika Fedu den ode dne upadá a jeho výhledy mají pro investory jen velmi malou váhu.

Co se týče makroekonomiky a obchodování, očekávám, že úrokové sazby setrvají na nových minimech (u desetiletých a dlouhodobějších dluhopisů) až do prvního nebo druhého čtvrtletí 2015. Vysoká očekávání růstu a popírání světových geopolitických rizik v příštích dvou měsících urychlí celkový sestupný trend.

Proto doporučuju přidat do portfolia IEF nebo jednoduše nakoupit více 10letých státních dluhopisů.

V následujících dvou měsících lze čekat slabší dolar. JABA model ukazuje, že nás data přicházející ze Spojených států zklamou, a stejný vývoj předpovídá i náš model pro americký dolar.

graf3

EURUSD se bude obchodovat nad hodnotou 1,40 – když vezmeme v potaz výše uvedené a taky deflaci v Evropě. USDJPY se pak v příštím cyklu bude obchodovat blízko úrovně 96/95,00.

Pro Evropu je můj výhled podobný – zahýbe s ní hlavně Německo, jehož ekonomika se v prvním čtvrtletí roku 2015 propadne do záporných čísel. To však nelze vyloučit ani v případě čtvrtého kvartálu 2014. Tady je vysvětlení:

1.) Rebalance růstu asijské ekonomiky – čínské a asijské investice držely Německo od roku 2008 nad vodou. Růst byl založen na exportních objednávkách, jenže jejich čistý tok je nyní záporný.

2.) Deficit běžného účtu platební bilance se ve Spojených státech v období finanční krize zmenšil na polovinu – z více než 400 miliard amerických dolarů za rok na méně než 200 miliard. Aby Německo a další exportní mocnosti mohly zůstat v klidu, jednoduše potřebují najít dodatečných 200 miliard dolarů v exportech. A právě tady se nabízí klíčová otázka (aneb Bo Petersen): “Kdo si může dovolit, aby se dařilo někomu jinému?? Jinak řečeno: Aby mohl německý exportní model fungovat, někdo jiný musí počítat s propadem? Ať už v podobě nízkého růstu ekonomiky, narůstajících schodků rozpočtu či vyšších dluhů. A právě ten “někdo? je čím dál více nepolapitelný!

3.) Německo má nejhorší energetickou politiku v rámci Evropy a možná i celého světa. Dobrovolně se rozhodlo být závislé na plynu od Putina, a to na úkor energie z jádra. Elektřina se pro mnoho německých domácností stává “luxusním zbožím?. Vyšší ceny energií už jsou jenom v Dánsku.

4.) Minimální mzda a žádné reformy na trhu práce. Nová koalice vrátila nebo dokonce zvrátila některé z prospěšných opatření, které byly zavedeny od dob Schrödera. Kancléřka Merkelová sice má mé sympatie – je skvělý ženský vůdce a navíc vyrůstala v tehdejším německém východním bloku. Jenže očividně se dopustila i hromady strategických chyb, když se v čele země  snažila udržet.

Long na pevně úročená aktiva v Dánsku a Německu mám nastavený už od posledního kvartálu roku 2012. Cíl je pod jedním procentem a nová minima ve výnosech i deflace investory nakonec přesvědčí o tom, že se řítíme rovnou k japanizaci – vzhledem k nečinnosti a nedostatku reforem.

Pokud ekonomika Německa v prvním čtvrtletí příštího roku přeci jen spadne na nulu, jak dopadne zbytek Evropy, a zejména pak Francie?

graf4

A do naší skládačky zbývá už jen Čína? Náš Saxo Bank JABA model u ní sice pozoroval zlepšení, ale nezapomínejte na to, že růst byl založen na čínské strategii “dělat více toho samého? – konkrétně to znamená navyšovat schodky rozpočtu místo změny stávajícího modelu. Čína je sice velkým hráčem, ale náš model mluví jasně:

china

A nakonec připomenu, že do centra mojí pozornosti se nově přesouvá energetika. Vyšší geopolitické riziko drží ceny nahoře a když jsem po mnoho let obchodoval ve Spojených státech, naučil jsem se, že korelace mezi cenami plynu a důvěra spotřebitelů je téměř jedna ku jedné.

Náš Saxo Bank JABA model pro tento cyklus počítá s vyššími cenami energií, což pak odečte ze spotřeby a růstu. Při pohledu na něj je ale také zřejmé, že Německo a ostatní státy závislé na dovozu elektřiny jsou ze strategického pohledu velmi zranitelné – nedokáží totiž poskytovat energii levně a efektivně.

Ještě více znepokojivý je ale fakt, že ceny energií očištěné o inflaci jsou teď zpátky na hodnotách ze 70. let minulého století – tehdy nastala poslední skutečná energetická krize. Byl jsem v té době malý klučina, který kvůli tomu každou neděli nemohl hrát fotbal, a navíc nikdo nemohl v neděli jezdit soukromým autem!

graf5

Velmi pochybuji o tom, že právě “zastrašování Fedu? vyvolalo výprodej, který jsem už dlouho čekal. Fed se v blízké době nepustí do zásadních změn, nemá totiž ani data, která by přesvědčivě mluvila o americkém oživení. Co mě však zneklidňuje a mohlo by vytvořit přidané momentum, je nafouklá hodnota v riziku (VaR – value at risk). Nezapomínejte, že máme za sebou nejnižší zaznamenanou volatilitu na forexu a u akcií. Spousta investorů spolu s růstem sebevědomí navýšila své páky, aby se tak dostali na “skutečnou návratnost?. Evropské banky mezitím bojují, aby se připravily na prověrku kvality aktiv (AQR – asset quality review). Americké pak na vyšší kapitálové požadavky. V konečném důsledku ale tyto instituce mají nejmenší soubor rizik v poměru ke svým rozvahám V HISTORII!

Většina lidí si myslí, že rozumí opcím. Jen velmi málo si však uvědomuje, že reálné riziko opcí není volatilita sama o sobě, ale “nesouvislé? stanovování ceny. Ceny se nepohybují nahoru a dolů v očekávaném rozmezí, ale skáčou i o několik směrodatných odchylek. To je třeba příklad z let 2008, 2000, 1998, 1992 a 1987. Vše je spojené s tzv. tlustým koncem (fat tail). Obecně k této situaci dochází, když je si trh nejvíce jistý a nevidí žádné chyby. Tehdy se začnou slibovat nekonečné zisky za cenu velmi malého rizika. Že vám to zní povědomě?

Pravda je sice někdy nepříjemná, ale jindy zase osvobozující. Už bychom měli přestat s honbou za papírovými výnosy a raději investovat do lidí, jejich nápadů a vyhlídek. Neměli bychom se bát přicházejícího výprodeje. Naopak – přijměme ho a použijme k vytvoření skutečného mandátu pro změnu. Chce to jen čas.

Steen Jakobsen

Více mých článků najdete na stránkách www.tradingfloor.com: https://www.tradingfloor.com/traders/steen-jakobsen

Můj účet na Twitteru: https://twitter.com/Steen_Jakobsen

Poslední důležité články:

Komentář k americkému HDP: https://www.tradingfloor.com/posts/us-1st-gdp-release-an-impressive-40-but-watch-the-corrections-comingfirst-of-our-jaba-mo-1209715

Válka a trhy: https://www.tradingfloor.com/posts/steens-chronicle-war-markets-1125555

V éře nízkých úrokových sazeb až na věčné časy: https://www.tradingfloor.com/posts/fromhere-to-eternity-in-the-age-of-low-interest-rates-999217

Moje makroekonomická prognóza pro druhý kvartál 2014: Čas na změnu: https://www.tradingfloor.com/posts/macroupdate-global-economy-in-a-state-of-flux-656762

Německo je sice světovým šampionem ve fotbale, jeho ekonomika ale rychle ztrácí tempo: https://www.tradingfloor.com/posts/germany-may-have-won-the-world-cup-but-its-economy-iscooling-fast-1076281

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Tři sta tisíc obyvatel Česka si ve svém bytě nemůže dostatečně zatopit, hlavně proto, že na to nemají peníze, říkají nová čísla Eurostatu. Energetickou chudobou trpí zvláště důchodci
  Statisíce obyvatel Česka se letos modlí za to, aby neudeřily třeskuté mrazy. Ve svém příbytku si totiž nemohou dostatečně zatopit, a udržet tak svůj domov uspokojivě vyhřátý. Vyplývá to z údajů, které nově zveřejnil Eurostat. Konkrétně se v ČR jedná o 298 tisíc takto postižených lidí. To tedy znamená, že celá jedna „Ostrava“ si nemůže adekvátně zatopit. Počet obyvatel Ostravy se totiž blíží právě cifře 300 tisíc.
 • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (včetně hype na stříbru)
  Retailoví investoři z Redditu pokračovali v minulém týdnu v hrátkách s akciemi některých malých amerických společností. Důsledky však zasáhly globální akciový trh a finanční média se tématu věnují velmi pozorně. Další „obětí“ se stává stříbro, které už na sklonku minulého týdne solidně rostlo. To však nebylo nic oproti masivnímu skoku, jaký kov předvedl na počátku pondělní seance. Kov tak zničehonic dobyl osmiletá maxima v blízkosti 30 dolarů za unci a vypadá to, že příběh ještě nekončí. A čeho se dále dočkáme? Z pohledu makrodat se jedná o velmi zajímavý týden. Navíc pokračuje výsledková sezóna, i když finančních reportů známých společností postupně ubývá.
 • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (včetně MONETY)
  Joe Biden byl v minulém týdnu zvolen 46. prezidentem Spojených států. Předání moci proběhlo v poklidu, i když byl tradiční ceremoniál poznamenán zvýšenými bezpečnostními opatřeními v souvislosti s nedávnými nepokoji v Kapitolu i pandemií koronaviru. Na trhu se začaly projevovat určité snahy o korekci vysokého růstu z posledních týdnů, ale ani inaugurace amerického prezidenta ZATÍM nevedla k výraznějšímu výběru zisků.
 • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (1.3.2021)
  Akciové trhy v minulém týdnu ztrácely. Index S&P 500 klesl už druhý týden v řadě. Jedná se o varovný signál pro pokračování rally? Poklesy však byly v rámci pouhých desetin procenta a navíc má tento index za sebou dlouhý růst do blízkosti historických maxim. Nejistá situace má navíc jasného viníka, kterým je vzestup úrokových sazeb. Pokud se centrálním bankám podaří výnosy zase snížit, ať už verbální formou či zvýšenými nákupy dluhopisů na trhu, tak prostor pro pokračování cenových růstů na akciích zůstává otevřený. Pozornost se tedy v tomto týdnu opět soustředí na výnosy. Ovšem nebude se jednat o jediné zajímavé téma. Na sklonku týdne se sejde OPEC+, takže lze očekávat zvýšenou volatilitu na ropě. Ve středu bude zveřejněn návrh státního rozpočtu ve Velké Británii. A možné zvýšení daní je hrozbou pro britskou libru.
 • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (18.1.2021)
  Začíná důležitý týden pro Spojené státy a důvodem není pondělní státní svátek, který v tento den omezí obchodování na trzích. Ve středu proběhne inaugurace Joe Bidena, který se stane 46. prezidentem Spojených států. Bezpečnostní služba je ve střehu s cílem zamezit podobnému chaosu, jakého jsme byli svědky 6. ledna při útoku na Kapitol. V tomto týdnu nebude zveřejněno velké množství důležitých fundamentů. Větší pozornosti investorů by se mohlo dostat výsledkové sezóně v USA a důležité by měly být také novinové titulky v souvislosti s předáváním moci nové americké administrativě.
 • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (22.2.2021)
  Růst amerických výnosů zůstává událostí, na kterou se na finančních trzích soustředí největší pozornost. Existují pochyby, zda může v době prudkého růstu úroků pokračovat akciová rally. Je pravdou, že se akciové indexy za poslední týden příliš nepohnuly, ale není právě tato stagnace vyjádřením „novodobé“ korekce?
 • Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (8.2.2021)
  Akciové trhy se v minulém týdnu vzpamatovaly z lehké korekce a opět úspěšně sahaly po rekordech. Obchodníci spoléhají na schválení rekordního stimulačního balíčku v USA. Kromě prezidenta Joe Bidena se za jeho schválení staví také ministryně financí Janet Yellenová. A nesmělým podporovatelem vyšších fiskálních výdajů je také guvernér Fedu Jerome Powell. Zatím vše směřuje ke schválení balíčku, i když to vypadá, že pro jeho podporu budou v Kongresu hlasovat pouze demokraté.
 • Tři trhy, které tento týden sledovat
  DE30 minulý měsíc začal ztrácet v reakci na velmi slabé výsledky PMI z Německa, ale i tak se dokázal udržet v silném rostoucím trendu poté, co pomohlo nové lepší makro z Číny a holubičí komentáře centrálních bankéřů. Tento týden budou výsledky německého PMI pro tento trh znovu klíčové, jelikož by bylo opravdu složité sloučit silný růst akcií s dalším signálem o možné recesi v Německu.
 • Tři trhy na které se tento týden zaměřit
  Ceny zlata jsou poslední dobou pod tlakem kvůli silnému dolaru a nebyly tak schopny těžit z pádu dluhopisových výnosů. Zdá se proto pravděpodobné, že s jeho cenami mohou zamávat jak data z trhu práce (ADP a NFP report), tak středeční zasedání Fedu.
 • Tři trhy na tento týden
  Po překvapivém krachu v jednání mezi USA a Čínou se z tohoto tématu stává klíčový fundament, který bude rozhodovat potenciálně o dalším směřování světové ekonomiky. I když nás tento týden čeká několik zajímavých fundamentů, politická rizika budou pro další dění na trzích rozhodující.
 • Tři způsoby, jak obchodovat automatické obchodní strategie
  Tento článek o tvorbě AOS pro Vás připravil Martin Jakubec, který si jako „programátor amatér“ sám programuje strategie, především pro...
 • Tsipras (SYRIZA): Ne šílenému plánu EU a MMF nesmí znamenat vyhození Řecka z eurozóny. Je cestou k recesi a drachmě
  Případné hlasování Řeků pro levici a odmítnutí pro Řecko a jeho ekonomiku napros...
 • Tsipras uprednostnil anti-európsku koalíciu pred väčšou stabilitou
  Víkendové grécke voľby priniesli prekvapenie. A to v podobe jednoznačného víťazstva Syrizy, ktorá získala 35,5 % hlasov. Prieskumy verejnej...
 • Tucker (Bank of England)
  " potrebujeme aktivovať úverový proces v UK ekonomiky, nie však za cenu vytvárania nov...
 • Tumpel-Gugerell (ECB, Rakúsko)
  "európsky bankový systéme sa stava odolnejším"..."komerčné banky Eurozóny sú menej závis...
 • Turbulence na komoditním trhu
  Před historickým pondělním nárůstem cen surové ropy zažívaly hedgeové fondy další problematický týden předčasných nákupů. Vzápětí však přešly do prodeje v obavách z převisu nabídky.
 • Turbulence na Světových Akciových trzích stoupá v souvislosti se situací v USA.
  V návazností na výsledky páteční obchodní seancí, hlavní světový trhy ukázali negativní dynamiku. Americký indexy kles...
 • Turbulencie v ECB
  Prípadné ďalšie utesňovanie&nb...
 • Turbulencím neunikl dolar ani region, odpoledne ale přichází zlepšení
  Finanční trhy si v adventním čase na nudu stěžovat nemohou. Pokud vezmeme akcie, ty dnes několikrát změnily směr při z...
 • Turbulentní týden pro korunu, náš výhled ale předpokládá její oslabení
  Zatímco první polovina minulého týdne byla co do kurzového vývoje poměrně klidná, středeční komentáře prezidenta Zemana na adresu ČNB...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets CopyFX