Pátek 29. březen 2024 13:35
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Fintokei SwiftTrader

Týden na měnách - Bezpečnostní rizika zpět na scéně

18.07.2014 17:27  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

? Zprávy z Ukrajiny a Izraele dolehly na trhy
? Šéfka Fedu nic nového neprozradila
? Překvapivé zrychlení aktivity v zámoří

S korunou ani tento týden nehýbala domácí data, vývoj světových trhů ani nové zprávy. Eurodolar klesl především díky makroekonomickým číslům a připomenutí, že sazby Fedu budou stoupat. Koncem týdne kurz spadl na hladinu 1,35. Japonský jen po výkyvech na obě strany svou pozici příliš nemění. Na forint se zlotým dolehly zprávy o zhoršení bezpečnostní situace.

Data, která tento týden přišla z domácí ekonomiky, nejsou pro obchodování důležitá a není proto divu, že je koruna ignorovala. Běžný účet za květen překvapil svým přebytkem, naproti tomu dynamika výrobních cen byla mírně nižší, než se čekalo.

Pohyb měn v regionu nadále ovlivňují spekulace o měnové politice. V Maďarsku se postupně kupí indicie potvrzující, že úrokové sazby půjdou ještě zřejmě dvakrát dolů. Na jednání MNB příští týden by tedy měly klesnout. Vystoupení polských centrálních bankéřů nejsou jednotná a jako nejpravděpodobnější scénář z nich vyplývá delší období stabilních sazeb. Co se týče nových dat, za pozornost stojí hlavně inflace, která byla v Polsku nakonec nepatrně vyšší, než se čekalo. Zůstává sice nízko, ale pomohla trochu tlumit spekulace o možném poklesu sazeb. Výnosy v reakci stouply a zlotý posílil. Podpůrný pro region byl v první polovině týdne také vývoj na hlavních trzích. To se však změnilo a na forint i zlotý dolehly zprávy o sestřelu malajsijského letadla nebo stupňování bojů v Gaze. Ve výsledku se tyto měny za týden neposunuly ani jedním směrem.

Z makroekonomických událostí bylo tou nejsledovanější pololetní vystoupení předsedkyně Fedu v Kongresu. V připravené úvodní části Janet Yellenová uvedla, že vysoká úroveň podpory ze strany měnové politiky zůstává odpovídající. Ekonomika se dál zlepšuje, ale zotavení není kompletní, uvádí Yellenová. Trh práce dál zaostává za svými možnostmi zvláště v oblasti mezd. Co se týče inflace, zástupci FOMC ji letos čekají na 1,5, respektive jádrovou na 1,75 procenta. Rizika pro prognózu jsou považována za takřka vyrovnaná. Konkrétní odpověď na otázku o načasování růstu sazeb nepadla s tím, že měnový výbor bude sledovat postup směrem k cílům zaměstnanosti a inflace. Stejně tak nepadlo rozhodnutí o tom, jak nejlépe normalizovat měnovou politiku. Fed si chce být jist, že ekonomika i finanční systém jsou dostatečně silné, než začne zvyšovat sazby.

Rétorika se držela toho, co jsme slyšeli už dříve. Období, kdy by se mohly začít sazby zvyšovat, je ještě celkem vzdáleno a Fed tedy nechce naznačovat konkrétní načasování svých kroků. Vztahuje je proto jako dříve k budoucímu vývoji ekonomiky. Vystoupení Yellenové přesto mohlo upozornit na to, že sazby porostou a tento okamžik se s ubíhajícím časem přibližuje. Dolar následně posílil, když ho zároveň podpořila dobrá čísla z domácí ekonomiky.

O pozitivní překvapení se v zámoří postaraly hlavně červencové průzkumy podnikatelské aktivity z New Yorku a Filadelfie. V obou případech došlo k nečekanému růstu indexů na vysoké úrovně, a tedy dalšímu zrychlení aktivity. Také podrobnosti průzkumů jsou velice dobré. Krom toho je tu příznivý výsledek týdenních dat z trhu práce. Na druhou stranu zklamala čísla ze stavebního sektoru a svým slabším růstem nepřesvědčila průmyslová výroba. Smíšeně vyzněla zpráva o maloobchodních tržbách. Na evropské straně zklamal německý index ZEW dalším poklesem.

Čínský HDP ve druhém kvartále dokázal mírně zrychlit, překonat tím odhady a dosáhnout vládního cíle. Maloobchodní tržby a průmyslová výroba vyslaly smíšené signály. Přestože lze tato čísla dohromady hodnotit mírně pozitivně, finanční trhy příliš nepovzbudila.

Koncem týdne se do centra pozornosti dostaly bezpečnostní otázky. Náladu na trzích negativně ovlivnilo oznámení nových sankcí vůči Rusku ze strany USA. Akcie se dostaly pod tlak a naopak dluhopisům se dařilo. Z měn si polepšil japonský jen, na eurodolaru se sankce projevily minimálně.

Ve čtvrtek večer pak všechny zasáhla zpráva o sestřelení civilního letadla nad územím bojů na Ukrajině. Reakcí byl pád akcií a dluhopisových výnosů, který je následující den ale korigován. Na měnách byl podpořen japonský jen a mírně i dolar proti euru. Také sem se však hned následující den dostavila korekce. Kromě zmíněné zprávy obavy ze zhoršení bezpečnostní situace přiživuje také pokračující izraelská operace v Gaze.

V příštím týdnu bude pro trhy klíčové pokračování firemní výsledkové sezóny. Z makro oblasti máme v kalendáři předběžné indexy nákupních manažerů v eurozóně a německý index podnikatelského klimatu Ifo. Vzhledem k posledním německým číslům budeme tato čísla vyhlížet trochu s obavami.

Důležitým tématem zůstane geopolitické riziko. Sledovat se bude Izrael, a především další informace z Ukrajiny. Začíná informační bitva, kdy se ukrajinská i ruská strana budou obviňovat ze sestřelu. Vyšetřování ztíží fakt, že jde fakticky o válečnou zónu. Separatisti ale přislíbili přístup zástupcům OBSE. Je jasné, že pokud za sestřelem stojí proruské síly, Ukrajina dostane výraznou politickou, a možná částečně i materiální, podporu k tvrdému postupu proti rebelům. Mezinárodní společenství se může ještě více obrátit proti Rusku, odkud protiraketový systém (a těžké zbraně obecně) nepochybně pochází.

Následovat by potenciálně mohly tvrdší sankce. Ty přitom byly zpřísněny už v tomto týdnu. Rizika plynou pro akcie, dluhopisy, kde zvýšená averze k riziku může dávat záminku ke korekci vysokých cen. Vedle toho se další podpory může dostávat ropě.

U měn je samozřejmě zranitelný rubl, ale ukázalo se, že i střední Evropa může trpět (kromě koruny). Hlavní páry dosud příliš citlivé nebyly. Pozice dolaru se vůči euru podle nás za poslední dny zlepšila a to jen z malé části díky bezpečnostní otázce. Spíše jde o dobré zprávy z americké ekonomiky a pravděpodobné udržení vyšší inflace. Naproti tomu data z eurozóny radost nedělají a to se může odrazit v sentimentu sledovaném indexy PMI.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týden na akciových trzích: Zatím co burzy v Evropě a USA padají, pražská jede rázně vpřed
    Americké maloobchodní tržby, motor tamní ekonomiky, dopadly lépe, než se čekalo. A hned to bylo na akciích znát. Americká inflace, na rozdíl na naší, dopadla dobře. Žádné nečekané překvapení, čísla byla v souladu s očekáváním. Makro tedy dopadlo dobře. Nicméně se na scénu vrací debata o zvyšování daní. Podle toho také vypadalo obchodování v tomto týdnu. Jeden den krásně zelený, druhý v červeném teritoriu (tab. č. 2).
  • Týden na akciových trzích: Závěr týdne tragický, doslova a všude
    Tento pracovní týden byl ve znamení centrálních bank. Nejsledovanější byl samozřejmě Fed (rozhodnutí ve středu). Sazby vzrostly podle očekávání (50 bb) a rozpouštění bilance bude pravděpodobně rychlejší. Doprovodný komentář si trhy vyložily jako příliš holubičí. Výsledek? Vysoký růst amerických burz (tabulka níže).
  • Týden na akciových trzích: Ztráty začátku týdne korigoval slušný konec
    Komentáře z Fedu i ECB varují trh před přehnanými očekáváními, pokud jde o budoucí uvolňování měnové politiky. Rozvolnění podle nich nebude ani tak rychlé, ani tak razantní. Komentáře to byly veskrze jestřábí. To bylo navíc podpořeno lepšími daty z USA (maloobchod, trh práce a sentiment University of Michigan). Na akciové trhy to mělo podstatný vliv.
  • Týden na akciových trzích: Žádná sláva, akcie na obou stranách Atlantiku klesaly
    Hlavní událostí týdne bylo zasedání ECB. Měnové nastavení se podle očekávání neměnilo. Nicméně ECB řekla, že začne pomalu, aby nevyděsila trhy, snižovat tempo nákupů aktiv. Bez dalších detailů, včetně načasování. Průmyslová výroba pozitivně překvapila jak u sousedů v Německu, tak i u nás doma. Tuzemská inflace naopak předvedla vyšší než očekávaný růst.
  • Týden na akciových trzích: Žádné rekordy se nekonaly, naopak konec týdne srazila nová mutace koronaviru
    V pátek doslova torpédovala akciové trhy zpráva o nové „horší“ mutaci koronoviru. V tomto světle jsou zveřejněná makrodata nepodstatná. Většina indexů zažily v pátek největší pokles za poslední dobu.
  • Týden na akciových trzích: 3. lednový týden mnoho radosti nepřinesl, indexy klesly v Evropě i USA
    Kalendář zveřejňování makrodat byl tento týden docela chudý. Za zmínku snad stojí jen ceny průmyslových výrobců v Německu, které dopadly doslova katastrofálně, nebo německý ZEW index, který naopak očekávání předčil. Za mořem to bylo podobné. Výhled podnikatelů v oblasti Philadelphie dopadl docela dobře, zatímco v New Yorku zklamal. Celkově byla tento týden makrodata smíšená.
  • Týden na akciových trzích: 4 růstové týdny v řadě pro USA a Evropu, Praha 3 týdenní poklesy v řadě
    Makrodata (HDP) oznámená tento týden byla v Evropě spíše lepší a naopak v USA mírně slabší. Zasedání ECB žádné překvapení nepřineslo (podle očekávání). A sentiment na trhu se tak řídil lepší než očekávanou výsledkovou sezónou. V indexu S&P 500 již reportovalo 280 společností a překonaly odhady tržeb o cca +2 % a čistého zisku o +10 %. V meziročním srovnání jde pak o růst o +18 % a +40 % respektive.
  • Týden nabitý událostmi začíná opatrně. Eurodolar stagnuje, akcie lehce klesají
    Nový týden začíná na hlavních trzích poměrně klidně. Financování americké vlády bylo na čas obnoveno, na čemž ovšem trhy stihly už vyrůst s předstihem v pátek. Dnes sledujeme lehký pokles evropských akcií i mírné ztráty na cenách dluhopisů. Eurodolar zůstává v klidu u 1,1400 a libra s jenem vůči dolaru lehce ztrácejí.
  • Týden na finančních trzích - Akciím i dluhopisům se dařilo
    Přestože nová makroekonomická data byla v průběhu minulého týdne vesměs velmi slabá, např. indexy PMI v eurozóně a USA, a indikující, že se do eurozóny a USA blíží minimálně mírná recese, finančním trhům se minulý týden dařilo. Akcie solidně rostly, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 3,2 %. Jediným sledovaným trhem, který zaznamenal nepatrný pokles, byly čínské akcie (CSI 300 -0,2 %), pravděpodobně kvůli tamější splaskávající realitní bublině.
  • Týden na finančních trzích: Pozitivní nálada pokračovala
    V uplynulém týdne dominovaly titulky v médiích opět zprávy o epidemii koronaviru, jejím očekáváném dopadu na světovou ekonomiku a v neposlední řadě jsme byli svědky poměrně slabých makroekonomických dat z eurozóny a především Německa, jehož ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala a jenom o chlup se vyhnula recesi. Přesto trhy rizikových aktiv prokázaly velkou odolnost. Globální akciové trhy posílily o 1,1 %, komoditní index posílil o 2,0 %. Naproti tomu dluhopisy mírně ztrácely, když jejich globální index odepsal 0,1 %. Po překvapivém zvýšení úrokových sazeb Českou národní banku v předchozím týdnu pokračovala koruna vůči euru v posilování. Za týden byla silnější o 0,8 % a týden zakončila na úrovni 24,83 CZK/EUR.
  • Týden na měnách: Dolar bude po zklamání doufat v lepší data
    Koruna během končícího týdne svou pozici opět nemění při nevýrazných intradenních výkyvech. Mírné zisky si připisuje zlotý při zmírnění...
  • Týden na měnách: ECB zasahuje na více frontách
    S eurodolarem hýbaly hlavní události, ale k velké změně kurzu nakonec nevedly. Ztráty po ECB kurz dokázal nahradit a a...
  • Týden na měnách: Euro obral o zisky strach z bank
    Na koruně proti euru stále nic podstatného. Kurz zůstává prakticky bez pohybu a za tento týden registruje nepodstatnou...
  • Týden na měnách: Silný trh práce - silný dolar
    Koruna zůstala u žádných či minimálních reakcí na nové zprávy a týden končí opět beze změny. Dolar podpořila čísla z trhu práce, která zároveň pomohla forintu a zlotému vůči euru. Na rozdíl od zlotého ale forint končí lehce slabší. Libru podporují vyhlídky růstu sazeb a tento týden jí pomohl PMI. Podařilo se jí posílit proti euru i dolaru.
  • Týden na pražské burze: Banky se rozhodly propouštět, hypoteční trh se začíná zlepšovat
    Uplynulý týden mnoho makroekonomických událostí nepřinesl. Zajímavou informací pro investory však může být rozsah propuštění v některých tuzemských bankách.
  • Týden na pražské burze: Colt čeká do tří let tržby ve výši jedné miliardy EUR
    Uplynulý týden přinesl v Evropě pokles akciových indexů. Podobně si vedl i index pražské burzy PX (CZKCASH). Nejzajímavější událostí v tuzemské ekonomice bylo zveřejnění průměrné mzdy. Kromě toho CEO Coltu Jan Drahota očekává do roku 2025 tržby ve výši 1 miliardy EUR.
  • Týden na pražské burze: Coltu rapidně rostou tržby a Kofole náklady
    V uplynulém týdnu skončila výsledková sezóna za 3. čtvrtletí. Colt přinesl poměrně solidní růst tržeb i zisků, zatímco Kofola vykázala enormní nárůst nákladů. Kromě toho nám byly doručeny údaje o konjunkturálních průzkumech.
  • Týden na pražské burze: ČEZ počítá s odvodem státu přes 100 miliard, ČNB opět holubičí
    V uplynulém týdnu bylo zveřejněno HDP za 4. čtvrtletí 2022, které potvrdilo pád tuzemské ekonomiky do recese. Kromě toho zasedala ČNB, jež na rozdíl od amerického FEDu, britské BoE nebo Evropské centrální banky ponechala sazby na stávající úrovni. Premiér Petr Fiala se mimo jiné vyjádřil k aktuálnímu vývoji v otázce zestátnění ČEZ. Na pražské burze začala výsledková sezóna, přičemž ji již tradičně zahájila Moneta. Její dobré výsledky se mohou stát lakmusovým papírkem na očekávání od Komerční banky, která své výsledky představí ve středu 8. února.
  • Týden na pražské burze: ČR může získat půjčku na zestátnění ČEZ
    Uplynulý týden jsme zaznamenali několik makroekonomických událostí, které výrazně české akcie neovlivnily. Premiér Petr Fiala nastínil cestu k energetické soběstačnosti. Mimo jiné jeho vláda přichází s návrhem, který může podpořit Českou zbrojovku.
  • Týden na pražské burze: Divoká jízda ČEZu a nová akvizice ERSTE
    Akcie ČEZ v minulém týdnu zažily několik turbulentních seancí. Důvodem zvýšené volatility byly informace vládních představitelů o zavedení daně z mimořádných zisků již za letošní rok. Zprávy z Twitteru ministr financí dementoval, čímž byla spuštěna další vzestupná korekce. V tomto týdnu nás čeká zveřejnění indexů spotřebitelské důvěry a především výsledky hospodaření Monety.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader