Pátek 29. březen 2024 05:43
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

Doba korporátna

18.03.2014 14:44  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Amerika je zadlžená, upadajúca veľmoc, ktorá je celá kúpená Čínou. Takýto názor na najväčšiu ekonomiku sveta nie je mainstreamový, no aj tak ho je počuť pomerne často. Situácia US sa v novodobej histórií často menila. Z 2. svetovej vojny vzišla ako víťaz, no ekonomickú dominanciu získala až po problémoch Sovietskeho zväzu. Následne v 80-tych rokoch začalo Ameriku dobiehať Japonsko, no jeho vlastná kríza dovolila, aby 90-tym rokom dominovali opäť Spojené štáty. Poslednú dekádu sa ale do popredia dostávala viac Čína, z ktorej sa nedávno stala druhá najväčšia ekonomika na svete, pričom momentálne chce hrať opäť najvyššiu ligu aj Rusko.

Naozaj sa ale môžeme baviť o tom, že americká ekonomika prichádza o svoju pozíciu čísla jeden? Záleží na tom, na aké čísla sa pozeráme. V čase, keď Sovietsky zväz alebo Japonsko rástli takmer dvojnásobne rýchlejšie ako US, ekonómovia sa predbiehali v tom, za koľko rokov budú krajiny na úrovni US.

Realita ale bola iná. Čína je najväčším exportérom elektroniky na svete už od roku 2004 a montujú sa v nej všetky iPhony, no nie čínske firmy, ale Apple má najväčší podiel zo zisku na predaji iPhonov. Ak sa na túto štatistiku pozrieme podrobnejšie zistíme, že viac ako tri štvrtiny najväčších exportných firiem z Číny nie sú Čínske, ale zahraničné. V 60-tych rokoch zaplavili US lacné rádiá z Japonska, no japonské firmy fungovali s domácim kapitálom a nie cudzím.

Podobnú situáciu ako s elektronikou vidíme v automobilovom sektore. Čínsky trh je najväčší na svete už od roku 2009, no neznamená to, že čínske automobilky sú najväčšie na svete. Dokonca tieto automobilky nedokážu konkurovať zahraničným výrobcom ani v samotnej Číne. V krajine existuje viac ako 100 výrobcov áut, no aj napriek dekádam dotácií a štátnych podpôr je ich podiel na domácom trhu len okolo 30%. Zvyšok tvoria zahraničné firmy ako Volkswagen alebo General Motors. Keď v 70-tych rokoch minulého storočia začínali na US trh expandovať japonské automobily a o 20 rokov neskôr juhokórejské automobilky, boli financované domácim kapitálom a etablované na domácom trhu.

Pokiaľ chceme ekonomickú silu krajín sledovať len cez národné účty, ďaleko sa nedostaneme. Pre pochopenie ekonomických prepojení je dôležité sledovať samotné korporácie, ktoré fungujú vo viacerých štátoch (transnacionálne korporácie).

Sean Starrs z York University v Toronte sa pozrel na najväčšie spoločnosti sveta v rebríčku Forbes Global 2000 a rozdelil ich do 25 sektorov, kde sledoval podiel na ziskoch spoločností podľa ich štátnej príslušnosti. Rozsah dominancie US je obrovský. Z 25 sektorov mali US korporácie vedúcu pozíciu v 18, pričom podiel vyšší ako 38% mali až v 13 sektoroch, teda vo viac ako polovici. Len jedna krajina mimo US dominuje (podiel vyšší ako 38%) v rebríčku. Ide o Japonsko a to pri najmenšom sektore obchodných spoločností. US extrémne dominuje v segmente technológií. Podiel na ziskoch pripadajúci US firmám je až 84% a to napriek tomu, že Čína je najväčším trhom s PC. Až 89% ziskov ide do US v segmente zdravotníckych zariadení a 53% pri farmaceutických a biotechnologických spoločnostiach. Zaujímavé je, že aj napriek prepadu Wall Street z roku 2008 zvýšili US finančné spoločnosti svoj podiel na ziskoch odvetvia a to z 47% v roku 2007 na 66% v roku 2013.

Ešte zaujímavejšie je, že samotný podiel US ekonomiky na globálnej ekonomike poklesol od Veľkej recesie len na 25%. Zisky firiem sú ale oveľa vyššie. Štatistiky Forbes Global 2000 síce nezahŕňajú firmy, ktoré nie sú obchodované na burze, no ak sa situácia uvoľní a dôjde k privatizácii a demonopolizácií, môžeme očakávať ďalší rast dominancie US firiem. Pravdepodobne preto je až 42% miliardárov sveta z US.

Po týchto štatistikách môžeme povedať, že US ekonomika nestratila svoju pozíciu, ale naopak ju kvôli globalizácii zlepšila. Lepšia situácia sa ale kvôli úzkej skupine ľudí, ktorá vlastní väčšinu akcií, netýka každého.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dnešný výhľad pre EUR/USD
    Euro za necelých 24 hodín po oznámen&iacute...
  • Dnešný výhľad pre EUR/USD
    Hoci euro ihneď po otvorení trhu v noci, na základe spr&...
  • Dnešný výhľad pre japonský jen
    Riziko ma zelenúDnešný výhľad pre EU...
  • Dnešný výkrik do tmy
    Dnešný fundamentálny kalendár je pr&...
  • Dnešný vývoj na trhoch: Dolár po slabých maloobchodných tržbách pod silným tlakom
    Príval slabých čísel z americkej ekonomiky pokračuje. Dnes sklamali jadrové maloobchodné tržby, ktoré medzimesačne rás...
  • Dnešný vývoj na trhoch: Rast NZDUSD zastavil Fibonacci. EURUSD sa po troch mesiacoch dostal nad 1,14
    Na devízových trhoch je dnes jedinou volatilnejšou menou novozélandský dolár. A to vďaka mimoriadne silnému rastu malo...
  • Dnešný vývoj na trhoch: V pokojnom závere týždňa dolár vymazáva časť strát
    Dnešné obchodovanie sa nesie v pokojnom duchu. Svoje pritom zohráva aj takmer prázdny makroekonomický kalendár. Na dev...
  • Dnez zasadá OPEC. Aké sú scenáre?
    Dnes vo Viedni zasadá OPEC. Očakáva sa, že predĺži svoje kvóty na úrovni 32,5 mil. barelov denne o trištrvrte roka (do marca 2018) a že sa k nemu pridajú aj niektoré krajiny mimo OPECu na čele s Ruskom. Toto je hlavný dôvod, prečo ropa v posledných dňoch rastie. Pokiaľ prejde tento očakávaný scenár, tak by malo s blížiacou sa rezistenciou okolo úrovne 57 USD za barel začať pozitívne momentum na rope vypŕchať a pozornosť sa opäť obráti do USA, kde neutícha rast produkcie (čo je pre ropu zase negatívne)
  • Dno propadu ekonomiky lze podle ekonomů čekat ve druhém čtvrtletí
    Z dnešních dat o poklesu české ekonomiky v prvním čtvrtletí podle analytiků vyplývá, že dno ekonomické aktivity nastane ve druhém čtvrtletí. Pokles ekonomiky tak podle nich bude pravděpodobně dvouciferný. Dnešní data zároveň zatím nevedla k tomu, že by ekonomové výrazně přehodnocovali odhady vývoje ekonomiky za celý rok. Nadále tak počítají s propadem ekonomiky v rozmezí od zhruba 6,5 do 11 procent.
  • Do akej miery stoja za predajným tlakom politické spory v USA?
    Uzávierka americkej vlády trvala len jeden deň. Dnes sa zamestnanci paralyzovaných inštitúcií vrátili do práce. Situácia však nie je vyriešená, uzávierka vlády sa len odkladá o 17 dní. Dohodli sa na tom republikáni a demokrati. Počas týchto 17 dní majú čas získať 60 hlasov v senáte potrebných na schválenie financovania vlády. Bodom sváru ostáva zákon o predĺžení právnej ochrany pre nelegálnych migrantov, ktorí sa do USA dostali ako neplnoletí. Jeho schválením podmieňujú demokrati dodanie hlasov pre financovanie vlády do senátu. Situáciu odsunutie deadlinu nevyriešilo. Index ekonomicko-politickej neistoty pokračuje v raste a je na jednej z najvyšších úrovní v tejto dekáde.
  • Doba marketingová (alebo ako predať rozpočet)
    Pred časom sme písali analýzu, kde sme si uviedli motivácie európskych voličov a politikov, ktorí si navz...
  • Doba ultralevných hypoték končí, jejich největší český poskytovatel chystá zdražení
    Od pondělí 8. března zdraží své hypotéky jejich největší poskytovatel v České republice, skupina ČSOB. Symbolicky tím končí takřka roční období zlevňování hypoték. Češi se teď musí připravit na jejich zdražování, které může trvat i léta. Zejména, pokud se v nadcházející době projeví inflace citelně, půjdou poměrně rychle nahoru také úrokové sazby, včetně těch hypotečních. Forwardoví obchodníci nyní sázejí na to, že Česká národní banka zvýší svoji základní sazbu hned čtyřikrát během následujícího půldruhého roku. Takový vývoj by se projevil také právě znatelným zdražením hypoték.
  • DOBĚHNE INVESTORY PŘEHNANÝ OPTIMISMUS? 🔥 Fed brzy rozhodne! | Kryptoměny pod tlakem 😨
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Do bezpečného přístavu eura vplouvá loď se zlatým „B“ na vlajce
    Plošná karanténa z loňského jara sice připomněla, že je třeba stále počítat s americkým dolarem, současně ale potvrdila odolnost eura. Počátkem loňského dubna totiž nastal obrat trendu a euro začalo vůči dolaru opětovně posilovat. Koncem listopadu prolomilo hranici 1,2 dolaru za euro a přelom roku zakončilo ještě silnější. V současnosti je euro na nejvyšších úrovních od března 2018 a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo vydat směrem ke slabším hodnotám. Do bezpečného přístavu však promlouvá stále významnější faktor ovlivňující hodnotu tradičních světových platidel, kterým je dominantní kryptoměna bitcoin.
  • Do bitcoinů už bych se nepouštěl. Ve sportu i ve financích si nechávám radit od profíků, říká oštěpař Jakub Vadlejch
    Účast na letošní olympiádě v Tokiu už má zaručenou. Svoji konkurenční výhodu oproti soupeřům vidí také ve schopnosti přepnout se do stavu flow, s čímž mu pomáhá jeho psycholožka. „Stojím si za tím, že nejlepším řešením je najít si vždy největší profíky v oboru a naslouchat jim,“ říká třicetiletý olympionik Jakub Vadlejch. Tohoto přesvědčení se drží nejen při sportu, ale i při správě financí a investování.
  • Do Bitcoinu vstoupilo více než polovina investorů letos
    Asi čtvrtina z 1 000 lidí, kteří se zúčastnili průzkumu uvedlo, že vlastní Bitcoin. 55% z nich, prý začalo investovat až v letošním roce.
  • Dobrá čísla amerických bank, Wall Street přesto zaostává za Evropou
    Americké banky odstartovaly hlavní část výsledkové sezóny, a to celkem úspěšně. Výsledky posílají nahoru akcie GS a Wells Fargo. JPMorgan ovšem zůstává zpět, když vedle čísel trh přihlédl i k opatrnosti a vytváření větších rezerv pro post-covidové období. Sektor dnes celkově stoupá.
  • Dobrá čísla o americkém trhu práce podpořila akcie v asijsko-pacifickém regionu
    Americký akciový index S&P 500 uzavřel páteční seanci s růstem o necelou jednu desetinu procenta a za celý týden si tak odnesl zisk ve výi 1,6 %. Na výsledku obchodování se nepříznivě projevily výsledky hospodaření společnosti Amazon.com, když její akcie ztratily přes pět procent. Nicméně lepší než očekávané statistiky z amerického trhu práce a určitý posun ve vyjednávání o obchodní dohodě mezi USA a Čínou byly pro trhy pozitivními faktory. V pátek byly nejziskovějším sektorem energetické společnosti, které příznivě reagovaly na rostoucí ceny ropy, jež dosáhly nejvyšší úrovně za více jak dva měsíce.
  • Dobrá data a smíšené výsledky. Akcie dnes bez jasného směru
    Pěkná čísla o zahraničním obchodu Číny, poté mírně nižší americká inflace. Mezitím jsme dostali smíšené výsledky velkých amerických bank, po kterých Citi a JPM rostou, zatímco Wells Fargo míří naopak dolů.
  • Dobrá data dolaru přinášejí minimální zisky, druhý Bernankeho projev bez překvapení
    Pro korunu bylo dnes znovu horší dopoledne, během kterého ztrácela. Pak se ale vrátila o něco blíže 25,90. Před závěre...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader