Čtvrtek 25. duben 2024 11:51
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
FTMO král

Zvolna k dalším ziskům... týdenní zpráva o koruně

04.10.2013 17:49  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pohyb koruny byl tento týden v podstatě jednosměrný. Česká měna pozvolna posilovala proti euru a usazuje se na hladině 25,50. Korunu většinou doprovázely její regionální protějšky, které si rovněž připisují týdenní zisky.

Středoevropské měny v jejich posilování zřejmě podporoval posun eurodolaru směrem vzhůru. Vedle toho v případě koruny je tu znát dozvuk jednání ČNB v minulém týdnu. Tehdy totiž banka proti síle měny reálně ani slovně nezasáhla, což vybídlo trh k testování nižších úrovní kurzu.

S ubíhajícím časem od vybřednutí české ekonomiky z recese a s postupným zlepšováním ekonomické situace by měla klesat potřeba uvolňovat měnovou politiku, ačkoli inflace stále zůstává nízko. Díky tomu trh evidentně sází na snižující se pravděpodobnost intervencí. Ty vyloučeny stále nejsou, protože rizik zůstává dost. Známky oživení v eurozóně stále nejsou naprosto přesvědčivé, americké šarvátky kolem rozpočtu mohou v extrémním případě dolehnout na tamní i světovou ekonomiku apod.

Hlavním rizikem pro spuštění intervencí je ale zřejmě samotný kurz koruny. Pokud bude postupovat dolů příliš rychle, může vybídnout bankovní radu k zásahu. Právě kolem 25,50, kam se koruna posunula, se dá předpokládat práh citlivosti centrální banky, a proto je možné, že se zde kurz aspoň přechodně zastaví. Důvodem může být i to, že začíná období, kdy se budou objevovat komentáře centrálních bankéřů a s tím i možné slovní výpady proti domácí měně.

Data z domácí ekonomiky byla celkem dobrá a koruně tak růstovou náladu nezkazila. Index nákupních manažerů vyšel zhruba v souladu s odhady, maloobchodní tržby klesly oproti konsensu o něco méně a potvrdily pozvolný obrat směrem vzhůru.

Ve světě se čím dál více řeší americký rozpočet. Země vstoupila do nového fiskálního roku bez rozpočtu, což znamená uzavírku řady státních institucí, ovšem s výjimkou těch klíčových. Zpráva, že se nepodařilo dosáhnout dohody, zprvu paradoxně na trhy nedolehla a naopak hned přišly sázky na to, že se řešení dostaví brzy. Patová situace ale trvá a toto přesvědčení postupně ztrácí na síle. Velmi špatné by bylo, kdyby se současné rozepře přelily do jednání o dluhovém limitu a politici se nedokázali dohodnout ani na něm. Následoval by totiž krizový scénář, ve kterém by musel být americký rozpočet ihned narovnán, protože by si vláda nemohla dál půjčovat. To by mělo velmi negativní důsledky na ekonomiku. V extrémním případě by USA nezvládly včas splácet dluhy, což by znamenalo technický krach. To by způsobilo zemětřesení na finančních trzích, které dlouhá léta stojí na nezpochybněné bezpečnosti amerických státních dluhopisů.

Chování dluhopisů, akcií i měn zatím vypovídá o tom, že se s katastrofickými scénáři nepočítá. Celý problém lze vyřešit ze dne na den a dá se kalkulovat s tím, že politici, hlavně na republikánské straně, nakonec podlehnou tlaku veřejnosti a k nějakému kompromisu svolí. Žádná ze stran si nemůže dovolit odpovědnost za výrazné poškození ekonomiky, či dokonce krach. Každopádně pozornost trhů si toto téma ještě podrží.

Na evropské straně se sledovaly hlavně dvě témata - jednání ECB a italská politika. Evropská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny, s čímž se počítalo. Následná konference vyzněla velmi podobně jako ta minulá, rétorika zůstala holubičí. Nepřišel ale signál naznačující brzké uvolnění politiky, se kterým trh kalkuloval. Euro tak po jednání značně posílilo. Podpořila ho v tom i zmíněná Itálie. Tamní vláda překvapivě hladce přežila Berlusconiho pokus o rozkol a v parlamentu získala s velkou převahou důvěru.

Z hlavních ekonomik přišla řada zajímavých dat. Finální údaje o PMI v Evropě nepřekvapily, maloobchod v eurozóně byl o něco lepší, než se čekalo. Z USA jsme dostali smíšené informace z průzkumů ISM. Index nákupních manažerů v průmyslu se dál překvapivě zlepšil, zatímco index ve službách spadl a navíc podal i negativní indikaci o situaci na trhu práce. Nepříznivě vyzněl také report ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru. Oficiální zprávu, jak je na tom trh práce, mělo dodat ministerstvo práce, jenže kvůli uzavírce vlády data zveřejňována nejsou.

V příštím týdnu by z USA měla být nejzajímavější čísla o maloobchodních tržbách. Jenže dnes se nedá příliš říci, zda nakonec vyjdou, stejně jako další statistiky. Naopak, pokud přijde dohoda o rozpočtu a úřady se znovu rozjedou, budou dodatečně zveřejněna některá čísla z tohoto týdne. Časový rozvrh ale ještě není znám. V Evropě se nejvíce budou sledovat údaje o síle německého průmyslu, tedy průmyslová výroba, objednávky a zahraniční obchod.

Z českých čísel je asi největším rizikem inflace - pokud by znovu negativně překvapila, koruně by mohla sebrat část zisků. Menší vliv ale mohou mít také data z reálné ekonomiky, hlavně průmyslová výroba.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zveřejnění závěrečných JOLTS a amerických továrních objednávek. USD oslabuje 💵
    Graf EUR/USD, interval M15. Po americkém zaveřejnění makroekonomických zpráv USD oslabuje.
  • Zveřejňování dezinformací komplikuje růst Facebooku
    Na gigantickou sociální síť začíná platit rčení „Co zaseješ, to sklidíš!“. Ignorování hoaxů, antivaxerů a šíření dezinformací plodilo shnilé ovoce na trzích pro společnost Facebook. CEO Mark Zuckerberg opět čelí kritice, a to ne ledajaké, ale přímo z Bílého domu.
  • Zvěsti o možném ETF na Litecoin podnítily nárůst o 10 %, přičemž instituce naznačují zájem
    Zvěsti o potenciálním burzovně obchodovaném fondu (ETF) Litecoin (LTC) vyvolaly výrazný nárůst ceny a digitální aktivum posílilo o 10 % v souvislosti se spekulacemi o zájmu institucí. Novinářka Eleanor Terrettová z Fox Business prostřednictvím příspěvku na X (dříve Twitter) odhalila poznatky naznačující rostoucí zájem institucí o Litecoin ETF.
  • Zvíťazí diplomacia?
    Koncom minulého týždňa sme mali zverejnené dôležité indikátory z eurozóny aj USA, ale reakcia trhu na ne bola skôr mierna. HDP USA...
  • Zvládne ekonomika nový dlh?
    Na našom včerajšom webinári sme hovorili o zásadných trendoch, ktoré budú pokračovať aj v tomto roku. Medzi nimi bol rastúci dlh a vplyv fiškálnej politiky. Hneď v prvých dňoch sa začali oba potvrdzovať.
  • Zvládne Fed hladké přistání?
    Fed v tomto týdnu odstartoval cyklus zvyšování úrokových sazeb a finanční trhy začínají čím dál intenzivněji řešit otázku, zda bude americká centrální banka schopna dosáhnout tzv. hladkého přistání (soft landing). Tím se myslí scénář, kdy růst sazeb zchladí ekonomiku jen do té míry, že dojde ke zpomalení ekonomického růstu, nikoli však recesi. A přestože historie napovídá, že dosáhnout hladkého přistání je velmi obtížné, šéf Fedu Powell zůstává i nadále přesvědčen, že americká ekonomika v nejbližších letech do recese nezamíří.
  • Zvládnou veřejné finance výdaje 3 % HDP na obranu?
    Domácí ekonomika a její veřejné finance mají za sebou turbulentní roky. Dříve myslitelné deficity v řádech desítek miliard korun nahradily schodky o řád vyšší. V loňském roce, který již z mého pohledu rozhodně nebyl ekonomicky extrémně výjimečný, dosáhnul schodek rozpočtu 288 mld. Kč (asi 3,5 % HDP). Letos to má být zhruba kolem 250 mld. Kč (dalších 2,2 % HDP). Výdaje resortu obrany dosáhnou rekordních 159,8 mld. Kč a poprvé tak od roku 2007 směřují blízko cíle, ke kterému jsme se v rámci NATO kdysi zavázali. Bohužel aktuální hrozba pádu Ukrajiny v minulých týdnech zesílila, v EU tak začínají padat rozumné návrhy na růst výdajů v poměru k rozpočtu až na úroveň 3 %. Musíme si tedy zároveň položit důležitou otázku, zda na to ekonomicky vlastně máme a případně za jakých podmínek.
  • Zvláštní nabídky a bonusy na Finanční konferenci ShowFx World v Bratislavě
    Všichni čeští a slovenští obchodníci a ti, kdo se zajímají o obchod a investice, jsou 8. září zváni do NH Hotelu Gate One Bratislava k účasti na Finanční konferenci ShowFx World v Bratislavě.
  • Zvláštní report: Ve Francii volební průzkumy většinou nelžou – vyhrát by měl Macron
    V neděli 7. května čeká Francii druhé kolo prezidentských voleb. Podle volebních průzkumů by měl prezidentské křeslo získat Emmanuel Macron. V odhadování výsledků druhého kola prezidentských voleb zatím průzkumy ve Francii nikdy nezklamaly. K vítězství Marine Le Pen by bylo třeba, aby účast jejich voličů dosáhla nejméně 90 % a Macronových naopak poklesla pod 56 %. To je však velmi nepravděpodobné. Ani tak by vítězství Le Pen zřejmě neznamenalo Frexit. Její úspěch by však byl dostatečně velkým šokem na to, aby ve Francii dokázal spustit recesi a výprodeje na globálních trzích.
  • Zvolení Pavla prezidentem otevírá Fialově vládě „okno příležitosti“ k uskutečnění politicky nepopulárních reforem. A to za účelem ozdravení veřejných financí
    Česko je jediná země EU, které v uplynulém roce narostlo veřejné zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. To se snad nikdy v historii nestalo. Po včerejším zvolení Petra Pavla prezidentem se Fialově vládě otevírá časové okno příležitosti k provedení politicky nepopulárních, bolestivých kroků k ozdravení veřejných financí. Následující měsíce ji v tomto ohledu plně otestují.
  • Zvrátí zápis z jednání ČNB posilující trend na koruně?
    Česká koruna včera atakovala své nejsilnější úrovně od počátku června. Během čtvrteční seance si totiž vůči euru polepšila o více než čtvrt procenta. Zatímco ranní zahajovací kurz činil 25,60 CZK/EUR, po poledni se na mezibankovním trhu uskutečnil obchod za 25,53 CZK/EUR. Takto silná byla česká měna naposledy před čtyřmi měsíci. K silnějším úrovním tlačí hráči na trhu korunu postupně v průběhu celého týdne poté, co v minulém týdnu ČNB oproti očekávání některých hráčů na trhu nerozhodla o použití přímých intervencí. Silnější koruně též pomáhá vývoj na eurodolarovém trhu. Padající dolar se odráží i v síle české měny. Proti dolaru včera koruna posílila pod 18,80 CZK/USD. Takto levný byl dolar naposledy v únoru.
  • Zvrat na trhu dluhopisů: Polsko si poprvé půjčuje v eurech levněji než ČR .Výnos v aukci SPP ale výrazně klesl
    Polsko si vůbec poprvé půjčuje v eurech levněji než Česká republika. Investoři patrně oceňují snahu polsk...
  • Zvrat ve vývoji na Wall Street: Měli by se čeští investoři obávat zpomalujících amerických akcií?
    První polovina roku 2023 byla na finančních trzích ve znamení řady zajímavých událostí. Zatímco americké trhy vykazovaly v prvních měsících sílu, existují obavy, že tato dynamika může slábnout. V tomto článku se budeme zabývat tím, zda by se investoři měli obávat oslabení amerických trhů, a prozkoumáme možné ukazatele této ztráty dynamiky.
  • Zvuk zvonu dnes oficiálně zahájil obchodování akcií SAB Finance a.s.
    Na pražské burze se dnes rozezněl zvon a její ředitel Petr Koblic spolu s Radomírem Lapčíkem, zakladatelem společnosti SAB Finance, zahájili obchodování akcií devizového lídra trhu na Burze cenných papírů Praha. Rituál zahájení obchodování zazvoněním na burzovní zvon, Opening Bell Ceremony, tak nechyběl při první emisi akcií roku 2021, jež od 28. ledna 2021 zpestřuje kapitálový trh. V obchodním systému Xetra mají akcie SAB Finance ticker emise SABFG. Obchodování na regulovaném trhu Standard Market bylo zahájeno na ceně 10 560 Kč za akcii.
  • ZVÝŠENÁ CHUŤ RISKOVAT NA REKORDNÍM MAXIMU DOW JONES
    Asijské akcie prodloužily ve středu ziskovou sérii, následujíce rekordní uzavření Wall Street. Průměrný průmyslový in...
  • ZVÝŠENÁ CHUŤ RISKOVAT PŘI VÝSLEDCÍCH DOW JONES
    Asijské akcie prodloužily ve středu následkem výsledků po zavření Wall Street sérii zisků. Industrial average index, D...
  • Zvýšená ochrana účtu pro iPhone uživatele
    Poté, co jsme v minulém měsíci představili široké možnosti pro dodatečné zabezpečení účtu, se objevila zajímavá novinka pro uživatele iPhone a telefonů Android – aplikace IB Smartphone Digital Security App (sDSA). Aplikace slouží jako SLS (Secure Login System) prvek, který zajišťuje bezpečné přihlášení pomocí dvou na sobě nezávislých prvků. Hlavní výhodou, kterou klienti Lynx ocení, je možnost neomezeného pohybu kapitálu díky posílenému bezpečnostnímu systému.
  • Zvýšená volatilita na DAX30 CFD. Dosáhne německý index 13 600 bodů před koncem roku?
    Blížíme k týdennímu závěru a poslednímu obchodnímu dni v roce, který nese realistickou šanci, že před začátkem svátkového období dojde ke zvýšené volatilitě (harmonogram obchodování na období vánočních a novoročních svátků 2019). Proto se chceme znovu podívat na DAX30 CFD.
  • Zvýšená volatilita na DAX30 CFD. Dosáhne německý index 13 600 bodů před koncem roku?
    Zdroj: Ekonomický kalendář 20. prosince 2019 - Admiral Markets Forex KalendářBlížíme k týdennímu závěru a poslednímu o...
  • Zvýšení cen elektřiny v Bulharsku, na které ČEZ spoléhal, nebude
    Zvýšení cen elektřiny v Bulharsku v červenci, od kterého si ČEZ sliboval kompenzaci březnového snížení a tím také návrat k dřívější ziskovosti z faktury, neproběhne. Energetický regulátor DKEVR uvedl, že ke zvýšení koncových účtů za elektřinu, které mu stávající zákon umožňuje právě jednou ročně a probíhá v polovině roku, nepřistoupí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace