Pátek 19. duben 2024 21:15
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král
reklama
CapXmaster srovnani

Všeobecná spokojnosť

22.07.2013 14:53  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Obchodníci zatiaľ stále nedostali dôvod meniť smerovanie trhu a keby aj dostali, väčšina z nich je na dovolenke. Objemy na amerických akciách sú aj vzhľadom na letné obdobie výrazne nízke. A tak akcie presne nasledujú líniu hornej úrovne rastového kanála a pomalými krôčikmi vylepšujú historické maximá.

Trh si doteraz všímal hlavne neustále diskutovaného guvernéra Fedu Bernankeho, ktorý nás aj minulý týždeň zásobil svojimi nápadmi a pohľadmi, keďže mal svedectvo v Senáte a aj Snemovni. Ako podotkol Verdan Vuk z Casey Research, zákonodarcovia guvernéra Fedu veľmi nepotrápili, väčšina otázok bola starostlivo pripravená a neskôr sa od ďakovačiek za Bernankeho výkon pri záchrane ekonomiky presunuli k téme (stále vysokej) nezamestnanosti. A práve tu Bernanke dotiahol svoju rétoriku do dokonalosti. Pretože celá panika na trhu nastala už po začatí diskusií o obmedzení QE, keď Bernanke naznačil, za akých okolností by sa to mohlo stať. Ale zároveň, po tom ako videl čo to urobí s trhom a výnosmi dlhopisov (2-ročné maximá) začala jeho rétorika smerovať k tomu, že trh by to zase nemusel brať až tak vážne. Na rast úrokových sadzieb je potrebná miera nezamestnanosti 6.5% a inflácia 2% a viac. A aby sme zastavili QE, tak musí byť inflácia nad 2% a miera nezamestnanosti okolo 7%. Americká miera nezamestnanosti sa od augusta minulého roka do júna tohto roka dostala z úrovne 8.1% na 7.5 – 7.6%. Tvorilo sa pritom približne 180 – 190 tis. pracovných miest mesačne a aj tak to trvalo 10 mesiacov. A pritom – Bernanke dostatočne naznačil, že nie je všetko dopredu dané a je dosť možné, že sa to urobí „od oka“. Teda ak Fed uzná za vhodné, dôvod si nájde. Ak nie, platí to isté. Podmienkou je pokračovanie dobrého výkonu realitného trhu (po slabších dátach predaja nových domov a povolení čakáme predaj existujúcich domov), stabilný prírastok pracovných miest a odraz inflácie. Fed očakáva, že ekonomika by mala zrýchliť v druhom polroku 2013, takže trhy očakávajú buď ponechané QE, alebo dobrý výkon ekonomiky.

Inak prístup Fedu a jeho úspech sa veľmi páči ECB, BoE a celej G20, ktoré by si tiež radi zastimulovali. Vrcholné politbyro najväčších ekonomík si zjavne stále myslí, že menová politika za nich urobí robotu, do ktorej sa nijakému politikovi nechce (priznať zodpovednosť za stav ekonomiky a navrhnúť takú konsolidáciu, ktorá by znížila plytvanie v štáte a korupciu). G20 tak posunula do pléna recyklovanú vatu so slovami ako "štrukturálne reformy" "nutnosť naštartovať rast a tvorbu pracovných miest" a "väčší dôraz na trhové určovanie výmenných kurzov". Teda to, čo chcú všetci počuť, to čo počúvame už niekoľko rokov a presne to, čo sa reálne nerobí. Moc a popularita najskôr, ostatné niekedy potom. Ideálne až v inom volebnom období. Nuž ale hovoriť navon sa nesmie pragmaticky, ale vzletne a kvetnato. Čo na tom, že rozlíšiť od seba komuniké G7, G20, ECB či Fed je čoraz ťažšie. Hlavne keď tie isté slová počujeme aj od predstaviteľov vlád. 

Tak sa zdá, že nikto si nerobí starosti ani s bankrotom Detroitu a nečaká sa ani rozširovanie nákazy na municipálnom dlhopisovom trhu. Avšak miest s nahnutými penzijnými plánmi (jeden z problémov Detroitu) je viacej a napríklad ratingová agentúra Moody’s znížila rating Chicagu o tri stupne na A3 (posledný stupeň nad B) a to z dôvodu $36 mld. deficitu v penzijných systémoch. A rozpočet bude v deficite o $0.9 – 4 mld. Naďalej sa neočakáva, že by mali nastať nejaké problémy. To sa inak nečakalo ani na realitnom trhu v roku 2007.

Výsledková sezóna nám už beží na plné obrátky a viac ako štvrtina indexu S&P500 zverejnila svoje výsledky. Niektoré spoločnosti prekvapili pozitívne (bankový sektor), iné negatívne (niektoré technologické tituly). Podstatnejšie však je, čo sa zmenilo na výhľade na zisky za 2Q2013 a celý rok 2013. Na 2Q sa čaká zisk $26.54 na podiel indexu, na celý rok sa čaká $109.35. Takto pred mesiacom sa čakal na 2Q zisk $26.55 a na celý rok $109.55. Takže za mesiac stúpli očakávania ziskov na posledný kvartál o 1 cent a na celý rok klesli o 20 centov. To síce nie je dobrý signál, ale je to klasický šport pri akciách, očakávania sú najskôr prestrelené, potom klesajú a následne sa prekonajú. Podstatné bude medziročné tempo rastu ziskov a vývoj tržieb. Pretože tieto stagnujú a firmy si nemôžu zvyšovať marže donekonečna, v konečnom dôsledku to oslabuje ekonomiku (slabo platení zamestnanci, znížené investície zo strany firiem - 1000 USD na výplatnej páske pomôže ekonomike viac ako o 1000 USD rast hotovosti vo firemných rezervách).

A apropo silný bankový sektor. Zákonodarcom v USA neuniklo, že šesť najväčších bánk USA si za druhý kvartál zaknihovali zisk $23 mld. Ministerstvo financií, Kongres a najvyšší regulátori sa už začínajú vyhrážať, že plánujú urobiť banky bezpečnejšie. Väčšou reguláciou samozrejme. To značí povinnosť držať viac kapitálu, čo značí menej peňazí zo ziskov smerom k akcionárom a vedeniu bánk. Tým sa to im samozrejme nepáči a argumentujú, prečo tento krok ohrozí ekonomiku (optimálne by bolo keby si mohli všetky zisky nechať a netvoriť nijaké rezervy). Avšak čísla ukazujú, že prísnejšie pravidlá kapitálovej primeranosti by nemali byť pre banky problém a vo Washingtone to budú mať lobisti ťažké. Pravidlá Dodd-Frank regulácie sú pritom už tri roky prijaté v Kongrese a nový minister financií Lew tlačí na ich urýchlené prijatie. Ten jasne povedal, že legislatíva Dodd-Frank bola vytvorená na ukončenie fenoménu „too big to fail“ (po slovensky – nech sa stane čokoľvek a včera sme zarobili koľkokoľvek, dnes nemáme peniaze a musíte nás zachrániť). A ak to nepôjde týmto smerom (termín je do konca roka 2013), bude sa hľadať iný spôsob.

Na trhu tak vládne všeobecná spokojnosť a finančný sektor bol spokojný až nadmieru. Tak sa zdá, že až priveľmi. Dnes sa čakajú kľúčové dáta realitného trhu, najlepší výsledok od júla 2007 (s výnimkou jednorazového výkyvu na jeseň 2009). Americké akcie kopírujú hornú líniu rastového kanála, ale zatiaľ sa nevedia dostať oveľa vyššie. Udržujú kontakt s líniou 1692/93 a prvý pokus o prerazenie 1700 zatiaľ nevyšiel. Výhrad rastový až kým vydrží spokojnosť a výber ziskov nezačne skôr, kým sa nedostaneme pod 1670. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Všechny akcie na trhu Start se budou od září obchodovat v kontinuálním režimu
    Všechny akcie na trhu Start pražské burzy se budou od září obchodovat v kontinuálním režimu od 08:50 do 16:25, tedy stejným způsobem jako ostatní akcie na trzích Prime, Standard a Free. Novinářům to řekl generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic. Doposud se obchodovaly denně v rámci samostatné aukce v časech od 09:00 do 12:35.
  • Všechny krize probíhají v podobných cyklech. Investovat se vyplatí do široce diverzifikovaných titulů a do silných a stabilních společností
    V posledních týdnech došlo k poklesu akciových trhů o 35 %, což znamenalo nejrychlejší propad v historii. Trh však rychlou reakcí centrálních bank a vlád, především ve Spojených státech a v Evropě, zase rychle posílil o 25 %. Analýza chování trhů při předchozích krizích ukazuje model několika fází průběhu, které se na trzích více či méně opakují.
  • Všechny oči dnes budou na ECB
    EURUSD pár se obchodoval mírně výš ve čtvrtek ráno a nacházel se těsně nad úrovní 1.18 během Londýnské seance. Akciové indexy ztrácely kvůli očekáváním mírně jestřábí ECB.
  • Všechny oči na ECB
    EURUSD pár se obchodoval těsně nad úrovní 1.15 během čtvrtečního rána a volatilita byla zatím jen velmi malá. Dařilo se ale evropským burzám, které otevřely v zisku a pokračovaly v mírném růstu během EU seance.
  • Všechny pražské blue chips dnes v červených číslech, výrazně propadl ČEZ (CEZ1.CZ)
    Obchodování na finančních trzích se dnes neslo v negativním duchu, a to přestože na počátku seance vystoupal německý index DAX (DE30) na rekordní úrovně. Krátce před koncem seance už DAX mírně ztrácí. Podobně jsem na tom také další západoevropské indexy a Wall Street se obchoduje hluboko v negativním teritoriu. Pokles na akciových trzích doprovázel růst výnosů. Opět se vynořily obavy, že valuace na akciových trzích je příliš vysoká a hospodářské oživení není dostatečně silné.
  • Všechny regionální měny včera mírně oslabily
    Česká koruna včera vymazala středeční zisky. V průběhu dne vůči euru odepsala 0,2 % a v závěru čtvrtečního obcho...
  • Všechny regionální měny včera proti euru oslabily
    Během včerejšího dne domácí měna postupně ztrácela proti euru. Na konci čtvrtečního obchodování se na mezibank...
  • Všechny sázky na nízkou inflaci. Investorů se drží optimismus
    Ačkoli se na pozitivním obratu na finančních trzích podílelo více faktorů, dnešek směřuje prakticky veškerou pozornost k americké inflaci za srpen, která vyjde ve 14:30. Tématu se věnujeme už déle, takže jen připomeneme, že tržní konsensus je nastaven na 8,1 a pro jádrovou inflaci na 6,1 procenta. A vzhledem k optimismu, který v posledních dnech sledujeme, je dost možné, že jsou akcie nastaveny na hodnoty ještě pod konsensem.
  • Všechny tři centrální banky si mohou dát v září pauzu
    Příští týden bude zpravodajské pozadí mnohem zajímavější než tento týden. Nejprve se uskuteční zasedání ECB. Pak bude zveřejněna zpráva o inflaci v USA, která ovlivní rozhodnutí Fedu o sazbách příští týden. A vlastně už za týden se sejdou Bank of England a Fed. V současné době oba páry tvoří počáteční vlny segmentu sestupného trendu. Tyto vlny však již nabyly značně prodloužené podoby, takže stavba druhé vzestupné vlny může začít brzy. Pokud všechny tři centrální banky nechají úrokové sazby beze změny, nebude to pravděpodobně příznivé pozadí pro euro a libru. V současnosti je však prioritou vlnový pattern.
  • Všem dopravcům v Česku teď hrozí krach. Chtějí, ať vláda zruší spotřební daň z pohonných hmot
    Již tak závratná rychlost zdražování pohonných hmot v ČR se ještě zvyšuje. Benzín včera přes noc zdražil o 1,70 Kč/l. Nafta o 2,15 Kč/l. Rekordy. Za poslední měsíc nafta zdražila skoro o 12 Kč/l. Dopravci podezřívají čerpací stanice, že situace zneužívají a navyšují si marže. Ty to odmítají. Pohonné hmoty každopádně rychle zdražují k úrovni 50 Kč/l.
  • Všeobecné překvapení z asijských dat
    Asijská seance byla nabitá daty, první zásah trhům uštědřila RBNZ...
  • Vše o 7 ze 7 pro Bitcoin, Ethereum je 13týdenní maximum a altsovy „smíšené osudy“  
    Ceny kryptoměn poněkud vzrostly poté, co se ukázalo, že investoři považují Bitcoin za bezpečné útočiště pro své peníze. Dokonce i Rusové a Ukrajinci hledají alternativy k finančním institucím své země.
  • Vše při starém, aneb zasedání ECB a BOE; analýza EUR/USD
    Britská centrální banka (BOE) zachovala svoji monetární politiku beze změny. Úroková sazba se tak udržela na reko...
  • Všetci chcú slabú menu
    Tento týždeň nie je veľmi bohatý na zverejnenia, ak nerátame prídel zverejnení HDP vo štvrtok (Eurozóna, Japons...
  • Všetko, čo nie je kde dať
    Každý má v izbe veci, ktoré nemajú stále miesto. Pri tých najmenších občas takéto veci prevažujú. Kde s nimi, aby st...
  • Všetko, čo potrebujete vedieť o spomalení čínskej ekonomiky.
    Medziročný rast čínskej ekonomiky spomalil zo 6,5% na 6,4%. Je to najpomalší medziročných rast od roku 1990. Povedzme si na úvod v krátkosti, čo za tým stojí:
  • Všetko je v poriadku... bude... možno
    Dnešné vyjadrenia politikov od rána smerujú hlavne k...
  • Všetko na čom záleží
    O čom je finančný systém? Kedysi dávno bol o peniazoch. No komerčné banky stáli za premenou systému, keď peniaze nahradili kvázipeniazmi. No posledné dekády už nie sú komerčné banky v strede pozornosti. Sú všetkým, na čom záleží.
  • Všetko najlepšie, Milton
    Dnes sa v trhovej analýze pozrieme na významné jubileu...
  • Všetko so všetkým súvisí
    Posledné obavy o zdravie francúzskych bánk boli...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Dukascopy
GKFX
AVAFX
reklama
InstaForex ETF