Pátek 19. duben 2024 11:42
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster

Abstinenčné príznaky

12.06.2013 13:38  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na trhu sa v posledných dňoch nič nové nedeje a zjavne sa začína vyčkávať na budúco-týždňové zasadnutie Fedu, ktoré opäť bude na chvíľu dôležitejšie, ako čokoľvek v priľahlom vesmíre. Pretože tak sa zdá, že trhy sú od likvidity úplne závislé a ak sa deje čokoľvek iné ako „neobmedzená likvidita“ tak je zle. Fed nakupuje tempom $85 mld. mesačne a zatiaľ nespresnil či vôbec a kedy chce obmedziť tieto nákupy. BoJ nakupuje $70 mld. mesačne a takto plánuje zdvojnásobiť svoju monetárnu bázu, ktorá už teraz rastie tempom 20 – 30% medziročne.

A napriek tomuto všetkému sú akcie stále o 3% nižšie od Bernankeho prejavu z polovice mája a nevedia sa dostať na nové vrcholy (predtým to bolo také jednoduché, aj niekoľko krát do týždňa sa prepisovali historické maximá). Pritom Bernanke urobil všetko preto, aby nič nepovedal. Jeho prejav bol dokonale neutrálny. Podobne sa správa japonský jen, ktorý včera posilňoval ako o dušu (rast voči iným menám o 2-3% intradenne sme už dlho nevideli) po rozhodnutí BoJ, že ponecháva stimuly v pôvodnom objeme. Normálne si dovolila ich nenavŕšiť. Takže – trh mal započítané, že Fed ponecháva neobmedzené QE a BoJ by mohla urobiť ešte nejaké nákupy naviac. S jedlom rastie chuť a centrálne banky vytvorili také očakávania, ktoré len ťažko splnia. Ako keď malému dieťaťu kupujete čoraz drahšie hračky (len tak) a ono už nevie čo od dobroty. A preto vidíme abstinenčné príznaky trhov v podobe obrovskej likvidácie pozícií. Toto sa neprejavuje len klesajúcimi akciami (uvidíme, či budú hedžové fondy naďalej predávať ako minulý týždeň) či posilnením JPY spolu s prepadom Nikkei o desiatky percent, ale aj sťahovaním kapitálu z rozvojových trhov. Pretože hoci rozvinuté trhy v podstate spia (hlavne USA a Európa), meny krajín ako India, Brazília čo Juhoafrická republika, ktoré sú „trhmi budúcnosti“ či minimálne krajinami so zaujímavým výnosom klesajú meny voči USD na najnižšie úrovne za posledné štyri roky a to vtedy ešte zúrila finančná kríza. Slabé meny však nenaštartovali "rast", ale skôr infláciu cez drahší import. Indická rupia je pritom najslabšia v histórii. Na jednej strane sa dá hovoriť o tom, že ich ekonomiky môžu mať tiež problém. Avšak doteraz to nebolo prvoradé – likvidita je zadarmo, takže ideme tam kde je výnos a to bez ohľadu na riziko. Ak sú náklady nulové, investovať sa môže do všetkého. Čo tam po tom, že ide o krajiny, kde sa sem tam odohrajú krvavé protesty (nie len minuloročné štrajky v JAR, ale aj India je jedna z najnásilnejších krajín) a panuje tam napätie, nie veľmi priaznivé pre podnikanie. Hlavne že máme výnos. Teraz sa zrazu kapitál vyberá a padajú rozvojové akcie a ich meny. Na grafe nižšie vidíme, že niečo také sa deje už od druhej polovice roka 2011 (prvým impulzom bolo meškajúce QE od Fedu a fiškálny útes), ale práve keď americké akcie dosiahli vrchol a padli, začali sa prepadávať aj rozvojové meny. A to v momente, keď rečnil guvernér Fedu.

To už je ale problém prehnaných očakávaní a pažravosti. Po nich vždy príde strach. Otázka týchto dní je, či zažijeme nudné alebo horúce leto. Doteraz za posledné tri roky sme vždy mali horúce, eurozóna sa o to vždy postarala. Teraz však idú nemecké voľby a kancelárke Merkelovej je teraz najprednejší pokoj na trhoch, takže odtiaľto by problém nemal byť. Aj ECB už začne ponúkať čoraz nudnejšie prejavy s cieľom uspať trhy, až do jesene sa nič veľké diať zjavne nebude. Potom už bude veselo, voľby, ústavné diskusie o OMT, vyčkávanie na rast (ktorý pravdepodobne nepríde). Strana USA vyzerá až na očakávané spomalenie ekonomiky v 2Q zatiaľ v poriadku, čo naznačila aj agentúra S&P, ktorá už nedáva USA negatívny výhľad ratingu. To tlmí fiškálny útes a jeho riziko na tento rok (hoci na budúci je naplánované ešte väčšie šetrenie). Centrálne banky to tak opäť majú v rukách a budú sa potiť a usmievať, že všetko je v poriadku, likvidita bude (nebude klesať tak rýchlo), aj aktíva udržíme vysoko, len sa preboha nebojte. Ak sú však rozvojové trhy a Japonsko predstihový indikátor, tak nás nečaká veľmi pokojné obdobie. Na grafe v prílohe vidíme, že Japonsko klesalo väčšinou skôr ako americké akcie (hlavne tie veľké prepady) a americké akcie sa udržali hore len ak pri nich stál Fed. Ak sklamal, tak všetky štruktúrované, sofistikované a zaistené fondy na čele s naslovovzatými a dobre platenými odborníkmi vyzbrojenými tými najrobustnejšími matematickými modelmi – všetci predávali ako o dušu a utekali z trhu. Budúci týždeň sa Fed bude opäť pokúšať o čo naj-neutrálnejší slovník s cieľom nikoho nevystrašiť. Otázka znie, či to bude obchodníkom stačiť. Abstinenčné príznaky totiž vedia byť kruté. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Abby Joseph Cohenová hovoří o příčinách problémů USA
    Abby Joseph Cohenová je profesorkou na Columbia Business School a bývalým hlavním investičním stratégem Goldman Sachs.
  • ABCD investora: Současná tržní situace a portfolio (nejen) na druhé pololetí pohledem šesti tržních profesionálů
    Oživení na akciových trzích po nejprudším propadu do medvědího trendu v historii, masivní podpora ekonomiky ze strany centrálních bank a vlád, extrémní volatilita (nejen) v některých segmentech dluhopisového trhu a kolaps cen ropy. Jak na to všechno (ne)mají reagovat investoři? A které investice mohou být v tomto prostředí, které ještě přibarvují podzimní prezidentské volby v USA nebo obnovené geopolitické tahanice, zajímavé (nejen) ve druhém pololetí?
  • Abeho politická agenda k vytvoření nového Japonska spěje k zániku
    Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank Japonský premiér Shinzo Abe si sice zajistil politické vítězství se 76 křesly ...
  • Abenomics má rok
    Z posledných pätnástich obchodných dní zaznamenal akciový index SP500 rast počas trinástich z nich. Táto výborná štatistika výkonnosti trhov...
  • Abenomics 101
    Americká ekonomika posledný mesiac zverejňuje jeden lepší makroekonomický výsledok za druhým, čo vo veľkej miere...
  • Abenomika nebo carry trades z vaší zahrádky?
    John J. Hardy, hlavní stratég pro měnové trhy, Saxo Bank. Výklad pojmů: Abenomika – nové slovo vzniklé spojením ...
  • AB InBev chce prodejem akcií získat až deset miliard USD
    Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev hodlá v rámci uvedení své asijsko-tichomořské divize Budweiser Brewing Company APAC na hongkongskou burzu získat až 9,8 miliardy dolarů (zhruba 221 miliard Kč). To by letos ve světě představovalo největší primární veřejnou nabídku akcií (IPO). Informovala o tom dnes agentura Reuters.
  • AB InBev získá za akcie své asijské součásti mnohem méně
    Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev získá za akcie své asijské součásti zhruba pět miliard dolarů (asi 118 miliard Kč). To je mnohem méně, než firma plánovala ještě v červenci. Primární veřejná nabídka (IPO) je letos ale i tak druhá největší po debutu akcií Uber ve Spojených státech. Firma dnes uvedla, že výnos z prodeje akcií Budweiser APAC použije na snížení dluhu. S akciemi asijské části se začne obchodovat 30. září.
  • Abramovič prodává Chelsea, zájem má švýcarský miliardář Wyss
    Miliardář Roman Abramovič potvrdil, že se rozhodl prodat fotbalovou Chelsea, kterou vlastní od roku 2003. Ruský oligarcha se dostal pod tlak v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině a minulý týden předal zodpovědnost za chod londýnského klubu správní radě charitativní nadace Chelsea. O koupi týmu úřadujících šampionů Ligy mistrů uvažuje švýcarský podnikatel Hansjörg Wyss, šestaosmdesátiletý miliardář to řekl v rozhovoru pro deník Blick.
  • Absence špatných zpráv trhům svědčí, koruna však dobrou náladu nesdílí
    I přes nové slovní zásahy Donalda Trumpa dnes na finančních trzích postupně sílí pozitivní sentiment. Sledovat ho můžeme v rostoucích akciích na obou stranách Atlantiku nebo ve vývoji dluhopisů. Zatímco ty bezpečné se prodávají, dluhopisy na periferii, včetně italských, na ceně rostou. Směrem vzhůru se po váhání vydala také ropa.
  • Accenture klesla o 5 % v predobchodnej fáze po nižších výhľadoch a vysokej neistote 📉
    Poradenská spoločnosť Accenture (ACN.US) oznámila predbežné výsledky za aktuálny štvrťrok a prognózy na zvyšok roka, ktoré zaostali za očakávaniami Wall Street. Spoločnosť sa obáva, že rastúca ekonomická neistota bude udržiavať rozpočty na IT pod tlakom a zabráni mnohým spoločnostiam podpísať nové a predĺžiť existujúce zmluvy. Hlavnou hrozbou pre spoločnosť je nepochybne vyhliadka na recesiu, pričom akcie sa pred otvorením Wall Street obchodovali o takmer 5 % nižšie.
  • ACEA: Prodej aut v EU v červnu zpomalil růst na 10,4 procenta
    Prodej osobních automobilů v Evropské unii se v červnu meziročně zvýšil o 10,4 procenta na 1,048 milionu vozů. Růst prodeje tak zpomalil z květnových 53,4 procenta. Na svých internetových stránkách to dnes uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Od ledna do června počet registrací stoupl o 25,2 procenta na téměř 5,4 milionu vozů. Z největších evropských automobilových trhů nejvíce vzrostl počet prodaných aut v červnu Německu - o 24,5 procenta. Ve Francii se naopak prodalo o 14,7 procenta osobních vozů méně. Česká republika vykázala v červnu podprůměrný nárůst prodeje, a sice o 8,6 procenta.
  • ACI Europe: Dvěma stovkám evropských letišť hrozí insolvence
    Téměř dvěma stům evropských letišť hrozí v následujících měsících insolvence, pokud se letecká doprava pasažérů nezačne na konci roku zotavovat. Uvedla to dnes asociace evropských letišť ACI Europe. Za ohrožené považuje 193 letišť, která k hrubému domácímu produktu (HDP) v Evropě přispěla částkou 12,4 miliardy eur (339,1 miliardy Kč) a která vytvořila 277.000 pracovních míst.
  • Ackermann (CEO Deutsche bank)
    "Pochybujem, že Grékom sa podarí splatiť všetky svoje dlhy."...
  • Ackermann (Deutsche Bank)
    Taliansko a Španielsko by nemali mať problém s obsluhou svojho verejného dlhu, väčšie ...
  • Activision-Blizzard na vlně rozhodnutí federálního soudu📈
    Federální soudce v San Franciscu zamítl žádost Federální obchodní komise (FTC) o předběžné opatření, které by společnosti Microsoft (MSFT.US) zabránilo dokončit akvizici vydavatele videoher Activision Blizzard (ATVI.US). V souvislosti s touto zprávou se akcie Activision-Blizzard vyšplhaly o 4,75 % výše a dosáhly tak nejvyšší úrovně od konce dubna. Samotná transakce má před sebou ještě mnoho neznámých.
  • Activision Blizzard se v premarketu propadá kvůli potenciální žalobě FTC
    Akcie Activision Blizzard (ATVI.US) klesly v předobchodní fázi o více než 3 % poté, co server Politico včera informoval, že Federální obchodní komise (FTC) pravděpodobně podá antimonopolní žalobu, aby zablokovala akvizici výrobce videoher společností Microsoft (MSFT.US) v hodnotě 69 miliard USD. Úředníci FTC byli skeptičtí k ujišťování Microsoftu, že dohoda o převzetí nevytvoří monopolní postavení v herním průmyslu.
  • Activision Blizzard vzrostl o více než 5 % v reakci na pozitivní výsledky hospodaření
    Akcie společnosti Activision Blizzard (ATVI.US) prudce vzrostly poté, co hlavní herní vývojář v posledním čtvrtletí vykázal lepší než očekávané výsledky, částečně díky vysokým prodejům své série Call of Duty během vánoční sezóny.
  • Activision se v premarketu propadá o 10 % po zablokování převzetí
    Akcie americké videoherní společnosti Activision Blizzard (ATVI.US) se dnes v premarketu propadly o 10 %. Propad vyvolalo rozhodnutí britského regulátora zablokovat převzetí společnosti společností Microsoft (MSFT.US) v hodnotě 69 miliard USD.
  • ActivTrades oznamuje bezproblémovou integraci platformy TradingView a zlepšuje tak zkušenosti klientů s obchodováním
    ActivTrades, přední světový online broker CFD a Forexu, s potěšením oznamuje nedávnou úspěšnou integraci komplexní finanční platformy pro obchodníky - TradingView. Tato integrace představuje pro společnost ActivTrades významný milník a dále zvyšují svůj závazek nabízet vynikající obchodní zkušenosti svým váženým klenotům.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader