Pátek 19. duben 2024 06:24
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO král

Americké úřady zasáhly proti bitcoinům. Burzy se musejí registrovat a podávat přehled transakcí

16.05.2013 18:21  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pokus o vytvoření virtuální měny nekontrolované úřady či centrální bankou ve Spojených státech narazil. Americké úřady zmrazily účet největší burze s bitcoiny. Před pár měsíci regulátoři varovali, že obchodování s počítačem vytvořenou a spravovanou měnou nesmí porušovat zákony proti praní špinavých peněz.

Na virtuální měnu si posvítilo americké Ministerstvo národní bezpečnosti, které v úterý získalo povolení soudu k obstavení účtu napojeného na tokijskou burzu Mt.Gox, přes niž probíhá 80 % veškerého obchodování s bitcoiny. Podle soudního příkazu se burza a její dceřiná společnost provinily poskytováním peněžních služeb, aniž by k tomu měly licenci.

Americké ministerstvo financí v březnu rozhodlo, že firmy emitující či obchodující online peníze, včetně měn nevydávaných centrálními bankami, se musí podřídit stejným zákonům jako tradiční zprostředkovatelé platebního styku typu Western Union.

Oddělení ministerstva, které bojuje s praním špinavých peněz, po zmiňovaných společnostech požaduje, aby se registrovaly a podřídily se řadě pravidel, mezi něž patří například podávání zpráv o transakcích nad 10 tisíc USD. Regulaci virtuálních měn zvažuje i Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC).

Bitcoiny vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Jsou navrženy tak, aby je nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Někdy bývá označován za anarchistickou měnu. Kybernetické platidlo přijímají i některé obchody, včetně blogu Wordpress a internetové komunity Reddit. Bitcon přijímá také internetový černý trh Silk Road, na kterém se podle některých zdrojů dá koupit cokoli od drog přes zbraně.

Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem na provádění složitých kryptografických výpočtů. Je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stále pomalejším tempem, jelikož komplexnost výpočtů se zvyšuje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent, poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140. Nyní je v oběhu něco přes 11 milionů mincí.

Jejich hodnota vyjádřená v dolarech v posledních měsících značně kolísá. Po propuknutí kyperské bankovní krize se jedna mince prodávala za víc než 200 USD. Poté přišel propad až k 50 USD, nyní stojí kolem 112 USD. Mince přijímají nejrůznější internetové portály, ale i klasické cihlové obchody, včetně autoservisů. Na aukčních serverech se za bitcoiny dá pořídit široká škála zboží.

Výzvu amerického Ministerstva národní bezpečnosti ohledně registrace směřovanou transakčním společnostem několik firem uposlechlo, Mt.Gox se však nepřihlásila. Jelikož burza sídlí v Japonsku, ministerstvo na ni přímo nemůže. Vyslalo ale varovný signál obstavením účtu její americké dcery. Mluvčí úřadu potvrdila, že se jedná o první zákrok proti virtuální měně v jeho historii.

Velkou pozici v bitcoinech nashromáždili bratři Winklevossové, které proslavil spor se zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem. Hodnotu nakoupených mincí odhadují na 11 mil. USD.

(Zdroje: WSJ, NYT, Bloomberg, Reuters)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americké trhy výrazně posílily, Dow Jones překonal historická maxima. Roste dolar i ropa
    Americké akciové trhy po delší době přidávají na síle. Index Dow Jones v tomto týdnu opět překonal svá historická maxima, když ve středu atakoval hranici 21532. Benchmark index S&P 500 své rekordní high na ceně 2451,50 jen o málo nepokořil. Technologický Nasdaq se stále drží trochu ve stínu, nicméně i ten velmi výrazně posílil.
  • Americké trhy výrazně posilují, Dow Jones překonal historická maxima. Roste dolar i ropa
    Americké akciové trhy po delší době přidávají na síle. Index Dow Jones v tomto týdnu opět překonal svá historická maxi...
  • Americké trhy zasáhly výprodeje
    Akciové trhy ve Spojených státech zažily včera výprodejovou vlnu. Důvodem k ní je zvýšená obava a nejistota investorů z toho, jak se bude vyvíjet řešení obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident Donald Trump včera oznámil, že očekává, že by se jednání mohla stihnout i dříve než v horizontu 90 dní. Dle jeho slov vyjednávání již probíhají od samého konce summitu G20, kdy tato lhůta započala. Dle některých lokálních médií ve Washingtonu byla údajně čínská protistrana zaskočena komentáři Donalda Trumpa po ukončení summitu. Přesně opačné tvrzení však pocházejí ze samotné Číny, kde místní představitelé tvrdí, že připravují všechny potřebné změny, aby naplnily dohodu mezi oběma prezidenty.
  • Americké trhy zastavily propad
    Americké akciové trhy v závěru minulého týdne alespoň zastavily volný pád. Index S&P 500 si sice připsal zanedbatelný růst, ale za celý týden odepsal hrozivě vypadajících 5,8 %, což je již druhá více než 5% týdenní ztráta v řadě a zároveň největší týdenní ztráta v tomto roce (nejhorší od března 2020). V zelených číslech se obchodovala většina sektorů, zatímco v poklesu pokračoval energetický sektor. Index S&P 500 Energy propadl o 4 %, a tak si připsal bezmála 17% týdenní ztrátu. Akcie Alibaba rostly v úvodu až o 11 %, ale tento růst neudržely, a nakonec zavřely s mírnějším 1% ziskem. Akcie Adobe otevřely strmým propadem o 7 % na nejnižší úrovně od dubna 2020, avšak během dne postupně tyto ztráty mazaly, a nakonec zavřely bez větších změn.
  • Americké tržby klesly
    Maloobchodní tržby v září klesly na nula procent oproti revidovaným 0,4 % meziměsíčně. Trhy očekávaly pokles na 0,2 %.
  • Americké tržby klesly
    Maloobchodní tržby v květnu klesly na -0,3 % oproti revidovaným 0,7 % v dubnu. Trhy očekávaly pokles na 0,1 %.
  • Americké tržby vzrostly
    Maloobchodní tržby v únoru vzrostly o 0,6 % meziměsíčně oproti revidovanému poklesu o 1,1 % v lednu. Trhy očekávaly zvýšení o 0,8 % meziměsíčně.
  • AMERICKÉ ÚDAJE ZVEDAJÍ AKCIE
    Po několika ztrátových dnech od středečního setkání Federálního rezervního systému (FED) se konečně zrodila...
  • Americké úrokové sazby si na stávající úrovni pobudou nejméně dva roky
    Americká centrální banka ponechá sazby tento týden beze změny. Na stávající nulové úrovni zřejmě zůstanou minimálně další dva roky. To pravděpodobně ukáže i nová prognóza Fedu. Program nákupů aktiv bude dále omezován, ale už podstatně pomalejším tempem, než tomu bylo v posledních týdnech. Diskuze se může stočit i k cílování výnosové křivky. Klíčová bude komunikace dalších kroků.
  • Americké úřady opět fungují, cena zlata se vrátila k normálu
    Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank - Spojené státy na poslední chvíli odvrátily svůj pád z útesu. Jenže řeše...
  • Americké voľby, Fed a Summers
    Hlavným podtónom amerických volieb je zmena vs. status quo. Ak príde zmena, bude dramatická s vplyvom na celý svet. Či bude k dobrému alebo zlému nevie nikto – možno v súčasnom prostredí je akákoľvek zmena dobrá. Avšak rozhodne bude bolieť - čo je problém.
  • Americké volby - Analýza vybraných instrumentů ( 6. 10. – 12.10.2020)
    Do voleb zbývají již jen 3 týdny, mnoho voličů však již hlasovalo korespondenčně. Minulý týden proběhla debata kandidátů na viceprezidenty, která neměla na trhy zásadní vliv. Zásadní zprávou je, že Trump se uzdravil z koronaviru a podle lékářů již není nakažlivý. Na tuto zprávu trhy reagovaly růstem. Impuls k růstu trhy dostaly také pod vlivem pokračujících jednání k dalšímu podpůrnému ekonomickému balíčku.
  • Americké volby, Covid a komodity
    Jak vstupujeme do posledního čtvrtletí roku, u něhož si asi nejeden člověk přeje, aby nikdy nenastal, přetrvávají výrazné dopady globální pandemie na nejrůznější sektory – od energetiky až po zemědělství. Protože virus zuří dál a na vakcínu budeme nejspíš čekat ještě celé měsíce, je naší jedinou jistotou nejistota. Na trhu tak bude nadále panovat volatilita a nepředvídatelné podmínky. K tomu se navíc přidávají geopolitická rizika – zejména s ohledem na nadcházející americké prezidentské volby, které budou 3. listopadu pravděpodobně mnohem těsnější, než naznačují průzkumy.
  • Americké volby jsou za dveřmi. Trh má nervy na pochodu
    Někteří pozorovatelé se nám snaží namluvit, že se šance amerických prezidentských kandidátů postupně vyrovnávají. Jediné, o co se ještě hodnověrně hraje, jsou výsledky voleb do Senátu. Trumpovo vítězství by totiž znamenalo, že jsou všechny průzkumy veřejného mínění k ničemu a firmy, které se jim věnují, můžeme rovnou zrušit. V případě Senátu se ale hraje o hodně.
  • Americké volby stále nerozhodnuty
    Poslední hodiny žijí globální trhy ve velmi turbulentním prostředí, kdy jedna významná událost střídá druhou, takže jen telegraficky: • Ruská armáda se zřejmě bez boje stahuje z klíčového přístavního města Cherson na jihu Ukrajiny; • Výsledky voleb do amerického Kongresu jsou stále nejasné s tím, že Republikánská strana se možná dopracuje “jen” k těsné většině v dolní komoře.
  • Americké volby uprostřed období
    Obchodování bylo minulý týden klidné, protože akciové trhy se pomalu zotavovaly sinějšími zisky firem a posilováním globální chuti k riziku. Údaje z eurozóny naznačují, že ekonomika ve třetím čtvrtletí téměř neposiluje. Tato slabost byla z velké části způsobena pomalým tempem růstu v Číně. EURUSD se nadále potýkala s obtížemi. Tweety prezidenta Trumpa o "dobrém popovídání" s prezidentem Si o obchodu zvyšují naději na dohodu. Tento týden budou dominovat americké volby v polovině období, plánované na 6. Průzkumy naznačují, že boj o kongres je tvrdý, ačkoli oznámení výsledků zvyšuje pravděpodobnost vyšší volatility.
  • Americké volby v polovině období - 3 klíčové mapy
    Doporučujeme vám seznámit se s naší zprávou o volbách v polovině období, kde nastiňujeme klíčové trhy, které mohou na výsledky reagovat. Jak se volby blíží, představujeme tři klíčové mapy pro americké volby v polovině období.
  • Americké volby zastínily rychlý růst mezd
    Americké volby hrají na trzích hlavní roli a bylo to vidět i v páteční reakci na jinak velice dobrá čísla z amerického trhu práce. Nečekané bylo zejména výrazné zrychlení dynamiky amerických mezd, které v říjnu rostly meziročně o 2,8 % (nejrychleji za více než 7 let). Za normálních podmínek by to byl poměrně jednoznačný signál pro zisky dolaru a úprk z bezpečných dluhopisů. Tentokrát ovšem ne. Trhy dál žijí americkými volbami, kde řada hráčů vidí ve vítězství Donalda Trumpa podobné riziko jako například v brexitu. Dolar se proto na nic nezmohl, akcie slábly a naopak dluhopisy posilovaly.
  • Americké volby: 10 možných scénářů v případě Trumpova vítězství
    Co kdyby Donald Trump zvítězil? Co když se mu opravdu povede to, co by před 18 měsíci nikdo nepředpovídal? Trump nepochybně doufá v dobrý výsledek. Pojďme se podívat na 10 možných situací, které by po Trumpově vítězství mohly nastat.
  • Americké volby 2012: Co znamenají pro americký Fed
    John J. Hardy, Head of FX Strategy, Saxo Bank - Ve svém včerejším článku nazvaném Jaké budou mít volby prezi...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new