Pátek 19. duben 2024 23:16
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple trading AI
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost

Ekonomika 2013: Vyšší inflace, nižší růst

18.01.2013 14:41  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

Věříme, že se v prvním čtvrtletí roku 2013 zvýší inflační očekávání a sníží se růst. To znamená, že Saxo předpovídá:

  1. nižší růst než je konsensus analytiků,
  2. vyšší inflační očekávání než je konsensus analytiků.

Negativa: Celosvětově jednoprocentní fiskální brzda vyplývající z fiskálních škrtů, rostoucí sociální napětí a vyšší ceny potravin.

Pozitiva: Břidlicový plyn (nižší ceny energií), měnové podmínky, zlepšující se sentiment, víra v protahování a přetvařování.

Měnová politika: Předpovídáme, že rozvíjející se země nebudou snižovat sazby tak agresivně jako to vidí konsensus analytiků, ale očekáváme, že bude Evropská centrální banka agresivnější než konsensus a FED bude neutrálnější (méně holubičí) než jak to vidí konsensus.

Rostoucí inflační očekávání

Vidíme dvě hlavní hnací síly vyššího inflačního očekávání: V uplynulých 10 letech byla Čína čistým vývozcem deflace díky padajícím nákladům na výrobu. To už ale teď neplatí a jednou z hlavních změn v roce 2013 by mohlo být znovuotevření pracovních míst v USA i v Evropě.

Za druhé, soudíme, že nové stropy politiky FEDu (přirozená nezaměstnanost 6,5 procent a inflace 2,5 procent) jsou chybné. FED učinil měnovou politiku mechanickou a při plánované expanzi své bilance o 33 procent začnou trhy zpochybňovat schopnost FEDu pomáhat ekonomice a brzdit inflaci.

Nižší růst

Makroekonomický výhled pro 1. čtvrtletí se musí potýkat s událostmi, jako je americký fiskální útes a italské volby. Konečný účet za silvestrovskou dohodu přijde v březnu 2012, kdy se dozvíme výsledek, zřejmě mezi 1,5 a 2 procenty. Musíme se rozhodnout, zda některá z nedávných zlepšení dat, Indexu nákupních manažerů a dalších indikátorů sentimentu jsou skutečným odrazem lepšího fundamentu či pouze jeho očekáváním. Oficiální konsensus týkající se světového růstu je dosti optimistický a my máme pochyby, jak se globální ekonomika vypořádá s vyšší úrovní dluhů a restrikcí. Bude rovněž důležité, jak zvládnou rozvíjející trhy přechod z exportně orientovaných na ekonomiky s domácí spotřebou, aniž by ztratily růst a produktivitu.

Historie nás zde učí, že takový přechod bude trvat mnohem déle, než s čím počítají trhy, ale narozdíl od USA a Evropy, kde se o reformách jenom mluví, my pevně věříme, že Asie a obzvláště Čína půjde nakonec správnou cestou, jenom pomaleji než se očekává.

Rok 2013

Zaměření na škrty se přesune z Evropy do USA, kde jsou potřeba a budou zde více vidět než v roce 2012. Rozvíjející se trhy budou mít s vysokou pravděpodobností uvolněnější monetární podmínky a to požene globální ekonomiku vzhůru. Ceny potravin se ale nejspíš v roce 2013 udržet nepodaří, což znamená, že věříme v růst inflačních očekávání v Asii, co se týče cen potravin, a globálně co se týče vyšších exportních cen výrobků z Číny a vůbec Asie. Vidíme určitou možnost růstu díky snadným monetárním podmínkám, jelikož centrální banky nadále umožňují politikům přílišné utrácení prostředků. Hrozba přímých monetárních transakcí ze strany ECB a dalšího plýtvání biliony dolarů coby monetární podpory díky expanzi bilance FEDu z 3 na 4 biliony.

Globální růst a jeho výhled budou opět záviset na chybách, kterých se dočkáme od politiků. Potřebujeme více mikroekonomiky a méně makroekonomiky nebo jasný mandát ke změně, abychom snížili nezaměstnanost, jelikož jediný skutečný multiplikátor, který funguje, je sebedůvěra, ne tištění peněz. Rok 2012 byl v tomto špatný, ale očekáváme, že rok 2013 bude lepší, protože nové dno impotence monetární politiky i růstu nás do konce roku 2013 nasměruje blíže ke správné cestě, což bude v jasném protikladu vůči samolibému a naivnímu závěru roku 2012.

odhady růstu HDP 2013konsensusSaxo Bank
USA

2

1,4

Eurozóna

0,4

-0,5

Čína

8,1

7

Svět

2,5

2,1

Příspěvek Ekonomika 2013: Vyšší inflace, nižší růst pochází z Saxo Bank 24/7

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomika ve 2Q lepší než čekal trh
    Ekonomika ve 2. čtvrtletí podle předběžných odhadů klesla na 6,5 % meziročně oproti 8,5 % v 1. kvartále, ale trhy očekávaly pokles na 6,1 % meziročně.
  • Ekonomika ve 4Q22 klesla mezičtvrtletně o 0,3 % a nacházela se v mírné recesi
    Tuzemská ekonomika v posledním loňském čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 0,3 %, zatímco meziročně byl její HDP o 0,4 % vyšší. To bylo v obou případech plně v souladu s naším na trhu nejoptimističtějším odhadem. Trh v průměru očekával hlubší pokles HDP, konkrétně o 0,6 % mezičtvrtletně.
  • Ekonomika v I. kvartále překvapivě silně rostla
    Růst českého reálného HDP činil 0,7% mezikvartálně, resp. 4,6 % meziročně. Trh přitom počítal s růstem "jen" o 0,3 % mezikvartálně.
  • Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,7 %
    Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku rostla mezičtvrtletně o 0,7 %, po předchozím růstu o 0,8 %. Dnes zveřejněný první odhad vývoje HDP tak byl jen nepatrně vyšší než naše prognóza (+0,5 %) a tržní konsensus (+0,4 %). V meziročním srovnání růst ekonomiky zrychlil z 3,6 % na 4,6 %. To bylo však významně dáno skutečností, že během loňského prvního čtvrtletí platila velmi silná protiepidemická opatření, zahrnující mimo jiné zákaz pohybu mezi okresy.
  • Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,7 %
    Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku rostla mezičtvrtletně o 0,7 procenta, po předchozím růstu o 0,8 procenta. Dnes zveřejněný první odhad vývoje HDP tak byl jen nepatrně vyšší než naše prognóza (+0,5 procenta) a tržním konsensus (+0,4 procenta). V meziročním srovnání růst ekonomiky zrychlil z 3,6 procenta na 4,6 procenta. To bylo však významně dáno skutečností, že během loňského prvního čtvrtletí platila velmi silná protiepidemická opatření, zahrnující mimo jiné zákaz pohybu mezi okresy.
  • Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,9 %
    Zpřesněný odhad tuzemského HDP přinesl mírnou vzestupnou revizi. Podle té česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla mezičtvrtletně o 0,9 %, zatímco předběžný odhad hovořil o 0,7 %. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím tak hospodářský růst nepatrně zrychlil z 0,8 %. V meziročním vyjádření se růst zvýšil z 3,6 % na 4,8 %, z velké části však vlivem nízké srovnávací základny loňského roku.
  • Ekonomika v souladu s naší prognózou v Q2 nepatrně vzrostla
    Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně vzrostla o 0,1 % po stagnaci v prvním čtvrtletí. Tento vývoj byl plně v souladu s naší prognózou a rovněž s tržním konsensem. V meziročním vyjádření nadále ekonomika klesala, a to o 0,6 % y/y poté, co v prvním čtvrtletí klesla o 0,5 % y/y. Vliv na to měly hlavně dva po sobě jdoucí mezičtvrtletní poklesy HDP z druhé poloviny loňského roku, které ekonomiku uvrhly do technické recese.
  • Ekonomika v USA na konci roku pokračuje v solidním růstu. Rusko ztratilo zájem o G7
    Guvernér Švýcarské národní banky (SNB) v pondělí oznámil, že zatím není zapotřebí více snižovat sazby od záporu, ale pokud si to fundamenty vyžádají, tak SNB bude připravena více uvolni svoji monetární politiku. Turecký prezident Erdogan pohrozil Spojeným státům, že zavře americkou leteckou základnu Incirlik, pokud vstoupí v účinnost sankce namířené na Turecko.
  • Ekonomika zažila poslední špatné čtvrtletí
    „Pandemická opatření poškozovala ekonomiku a zvyšovala zadlužení země i v prvním čtvrtletí letošního roku. Díky postupnému rozvolňování by se však situace měla začít zlepšovat od druhého čtvrtletí letošního roku,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Ekonomika zůstává vůči dopadům energetické krize odolná
    Naše očekávání ohledně říjnových dat z reálné ekonomiky jsou poměrně optimistická. Čekáme pokračující meziměsíční růst maloobchodních tržeb. Přispět by k němu měly vládní opatření na pomoc domácnostem a také pokračující růst mezd, když se řada podniků během podzimu rozhodla svým zaměstnancům kompenzovat část nákladů spojených s vysokou inflací. Nadále solidní mzdovou dynamiku by měla indikovat i data za třetí čtvrtletí, k výraznějšímu zrychlení mzdového růstu však patrně dojde až na přelomu roku. V průmyslu podle nás v říjnu pokračoval pokles produkce, avšak výrazně nižším tempem, než na jaké by ukazovaly pesimisticky vyhlížející předstihové indikátory.
  • Ekonomiku čaká náročný rok
    Akciové trhy majú za sebou ďalší pozitívny týždeň aj napriek početným varovným signálom. Nezamestnanosť v Spojených štátoch vzrástla na 14,7%, čo predstavuje najvyššiu úroveň nezamestnanosti v krajine od začiatku 40-tých rokoch, kedy sa ekonomika zotavovala z veľkej hospodárskej krízy. O prácu prišlo v apríli v USA viac ako 20 miliónov ľudí, pričom najväčší nárast nezamestnanosti sa objavil u skupiny nízkopríjmových zamestnancov.
  • Ekonomiku táhla domácí poptávka
    Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla mezikvartálně o 0,2 % tak, jak jsme očekávali, tržní konsenzus ve výši -0,4 % q/q však data překonala. Ve srovnání s prvním čtvrtletím se tak jedná o citelné zpomalení (růst 0,9 % q/q). Přesnou strukturu zatím neznáme, z vyjádření statistického úřadu nicméně vyplývá, že za výsledkem stála výlučně domácí poptávka. Růst přidané hodnoty byl zaznamenán v odvětví služeb, naopak sektor průmyslu a stavebnictví stagnoval. V meziročním srovnání ekonomika přidala 3,6 %. Další vývoj bude podle našeho názoru ovlivněn vysokou inflací, která ukrajuje z reálných příjmů domácností a odráží se v propadech spotřebitelské důvěry. Ta je nejnižší od počátku sledování tohoto ukazatele. Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí tak předpokládáme, že hrubý HDP poklesne o 0,3 % a o 0,7 %. Za celý letošní rok by jeho dynamika měla v meziročním srovnání dosáhnout 2,5 %, v příštím roce pak 1,7 %.
  • Ekonomiku táhne spotřeba domácností a investice, brzdou je export
    Podle zpřesněného odhadu vzrostla česká ekonomika v druhém čtvrtletí mezičtvrtletně o 1,0 % po předchozím poklesu o 0,3 %. Předběžný odhad ukazoval růst pouze o 0,6 %. V meziročním srovnání HDP rostlo tempem 8,2 %, zatímco předběžný odhad ukazoval 7,8 %. Připomeňme, že původní očekávání vývoje ekonomiky pro druhé čtvrtletí bylo citelně výš, tržní konsensus se pohyboval kolem 2,0 % mezikvartálního růstu. Takže jednoprocentní růst je stále spíše zklamáním ve světle ekonomiky, která se probouzela po covidovém uzavření. Nicméně s ohledem na velkou nejistotu je takové překvapení v podstatě pochopitelné.
  • Ekonomiky Německa i Francie příjemně překvapily
    Společná evropská měna včera proti dolaru oslabila o necelého půl procenta až na 1,3250 EUR/USD. Důvodem byly...
  • Ekonomiky Německa i USA virus zasáhl tvrdě
    Německá míra nezaměstnanosti dosáhla v červenci hodnoty 6,4 % a zůstala tak oproti červnu nezměněna. Trh vyhlížel mírné zvýšení o desetinu procentního bodu, když se čekalo 41 tisíc nových nezaměstnaných. Těch namísto toho 18 tisíc ubylo. Nutno dodat, že miliony Němců nadále před nutností registrace na úřadu práce chrání vládní program kurzarbeitu.
  • Ekonom Jan Čermák: Fed chce vidět nezaměstnanost na před-COVIDové úrovni
    Americká centrální banka pokračuje v jasné signalizaci, jež říká: abychom dosáhli svých cílů, nebojíme se sešlápnout měnové pedály až na samou podlahu. To v praxi znamená, že Fed nehodlá zvednout úrokové sazby z nuly až do doby, než míra nezaměstnanosti klesne zpět ke 4 % a inflace bude v průměru lehce nad 2 %. Kromě toho ovšem Fed slibuje, že bude ekonomiku podporovat masivními nákupy dluhopisů do své bilance a to současným ďábelským tempem přibližně 120 miliard amerických dolarů měsíčně.
  • Ekonom Marek: Sazby by letos v ČR měly zamířit rychle dolů, pod čtyři procenta
    Úrokové sazby by v letošním roce v ČR měly zamířit rychle dolů, podle modelového příkladu by se měly dostat pod čtyři procenta, případně blízko ke třem procentům. Na dnešní odborné debatě pořádané v rámci projektu Česká elita - nejhodnotnější české firmy to řekl hlavní ekonom Deloitte a poradce prezidenta David Marek.
  • Ekonomové letos očekávají rekordní akciové trhy
    Podle analytiků a ekonomů se letos bude opakovat úspěšný loňský rok na trhu s primárními úpisy akcií – IPO. Celkem 1 765 společností prodalo akcie za 200 miliard dolarů. Firmám po celém světě na burze přeje příznivý ekonomický vývoj a přebytek peněz u investorů. Jednou z největších letošních veřejných nabídek bude asi prodej akcií saúdskoarabské ropné společnosti Aramco, pokud jej někdo netrumfne.
  • Ekonomové: Máme před sebou koktejl pro silný růst zlata
    Zlato dosáhlo na konci loňského roku nejvyšší ceny v historii, když se na burze prodávalo za 2 135 dolarů za troyskou unci. Poté mírně kleslo na dnešních 2 006 dolarů. Podle ekonomů ale tento rok směřuje k novým rekordům.
  • Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce v rodině
    Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem, měla by být v zemi vyhlášena uzávěra po celou adventní dobu. V článku otištěném v listu Le Monde to napsali dva z loňských laureátů Nobelovy ceny za ekonomii Esther Duflová a Abhijit Banerjee.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank