Pátek 29. březen 2024 09:22
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

Ceny ropy v roce 2013: Proti jejich růstu mluví tři faktory, pro jen dva

19.12.2012 10:49  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank.

Ve svém článku Ceny ropy v roce 2013: Brent se zasekl v cenovém rozmezí 90 až 125 dolarů jsem se zamýšlel nad tím, jak se ropa Brent v posledních letech obchodovala v relativně stabilním cenovém rozmezí. I nadále čekáme, že se její cena během roku 2013 a také 2014 bude pohybovat v rozmezí mezi 90 a 125 dolary.

Dále vysvětlím některé faktory, které Brentu poskytují podporu, ale i ty, které působí opačně.

Faktor proti: Vyšší cen ropy způsobily vyšší produkce v Saudské Arábii

Na začátku roku 2012, když se cena ropy Brent zvýšila, jsme se často setkávali s tím, jak se saudskoarabský ministr pro ropný průmysl Al-Naimi snažil o její snížení. A protože je tato země jedním z největších světových producentů ropy a také jedinou, která má další volné kapacity, svět jeho proslovům pozorně naslouchal. Produkce ropy v Saudské Arábii se po ropném embargu na Írán vyšplhala až k 10 milionům barelů za den. Šejkové totiž chtěli pomoct ropě k návratu na 100 dolarů za barel, což je hodnota přijatelná jak pro producenty, tak pro zákazníky. Vysoké ceny ropy totiž narušují ekonomický růst a také celkovou poptávku, což stále oslabené světové ekonomice příliš nepomáhá.

tezba ropy Ceny ropy v roce 2013: Proti jejich růstu mluví tři faktory, pro jen dva

Faktor proti: Uvolnění strategických ropných rezerv

Když v důsledku stupňujícího se geopolitického napětí stoupají i ceny ropy, mohou státy patřící do organizace OPEC zakročit a uklidnit trhy tím, že uvolní ropu nebo její deriváty ze svých strategických rezerv. Povinností členů Mezinárodní energetické agentury (IEA) je držet nouzové rezervy ropy, se kterými by mohly vystačit 90 dnů bez dodávek této suroviny. V současnosti mají podle amerického úřadu pro energetiku v zásobách téměř 700 milionů barelů, přičemž největším spotřebitelem ropy jsou právě Spojené státy.

Poté, co v červnu 2011 došlo k narušení dodávek z Libye, mělo uvolnění těchto zásob jen omezený efekt na jejich dlouhodobý vývoj. Ovšem jen samotná hrozba jejich uvolnění může někdy stačit k tomu, aby spekulativní investory odradila. A tím zabrání ještě vyššímu nárůstu cen ropy.

Faktor proti: Prudké zvýšení produkce ropy ve Spojených státech

Když pomineme země OPEC, tak produkci ropy budou v roce 2013 táhnout především Spojené státy a jejich břidlice. Tento nárůst už má na svědomí dramatickou redukci čistých importů ropy za posledních pět let. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve svém energetickém výhledu na rok 2013 prohlásil, že “nástup a soustavné zlepšování pokročilých technologií pro produkci ropy nadále zvedá předpokládané domácí dodávky?. Do roku 2019 podle něj dosáhne produkce ropy 7,5 milionu barelů za den. V dalších deseti letech by tak mohlo dojít k zásadní změně paradigmatu na světových ropných trzích a podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) by mohly Spojené státy ve své ropné produkci překonat i Saudskou Arábii. Takovýto nárůst by mohl sloužit jako tlumicí prvek mezi poptávkou a dostupnou nabídkou, čímž by se snížilo riziko rekordních cen v dobách narušených dodávek ropy.

Faktor pro: Výroba ropy z břidlic je nákladnější

Už v minulosti jsme mohli vidět, že vysoké ceny pomůžou nejlépe snížit zase jiné vysoké ceny, a to samé platí i naopak. Nízké ceny amerického zemního plynu na začátku letošního roku pomohly k tomu, že se elektrické generátory nepoháněly tolik uhlím, ale plynem. A to nakonec pomohlo snížit ceny uhlí zpět na přijatelné úrovně z pohledu výroby. V jedné chvíli byla cena plynu dokonce tak nízká, že náklady na produkci novou technologii překonaly zisky. A pokud by takovýto stav trval ještě déle, došlo by k omezení produkce plynu tímto způsobem. To samé platí i pro produkci ropy z břidlic, která je v současné rané fázi také stále relativně drahá. Vyplatí se pouze v případě, že je cena ropy těsně nad 100 dolary za barel. To pomohlo udržet tento způsob těžby životaschopný během několika posledních let. Do doby, než budou pokročilé technologie v získávání ropy levnější, odhaduje se, že zlomová bude hranice ropy WTI na 70 dolarech za barel (což je ekvivalent 90 dolarů za ropu typu Brent).

Faktor pro: Producenti ropy vyšší ceny potřebují. Aby si vyrovnali rozpočty

Po arabském jaru v roce 2011 a dalším napětí na Blízkém východě si řada zemí OPEC musela prudce navýšit rozpočet, aby se vyhnula možným sociálněekonomickým problémům. A protože hlavním zdrojem příjmů je pro tyto země ropa, potřebují nyní pro vyrovnání svých rozpočtů stále vyšší ceny ropy. A v roce 2013 by se jim hodily ještě o něco výše. Saudská Arábie potřebuje podle odhadů tzv. break-even hodnotu (cena bodu zvratu) okolo 80 dolarů, zatímco ostatní – jako je Nigérie nebo Rusko, které nejsou členem OPECu – potřebují cenu na úrovni až jednoho sta dolarů. Každý pokles ceny pod 90 dolarů by se tak nemusel těmto státům líbit, což by vedlo až k omezení jejich ropné produkce.

Skutečná změna paradigmatu

Vývoj světových cen ropy doprovází prudké změny, a to kvůli přerušování dodávek primárně směrem nahoru. Ovšem nedávné změny spojené hlavně s novými metodami těžby by měly trh ponechat v mnohem lepším a méně volatilním stavu než v uplynulých letech. Starosti o rekordní ceny ropy zřejmě ještě nezmizely, alespoň však byly o několik let odloženy. To dává světu čas na to, aby pomocí nových technologií vylepšilo způsob produkce černého zlata. Dojde tak i ke zvýšení poptávky po zemním plynu. A na světě je ještě velké množství zásob této suroviny.

Také automobilový průmysl se bude snažit vylepšit efektivitu svých motorů, což má už nyní dopad na nižší spotřebu benzinu ve Spojených státech.

Skutečně jde o zásadní změnu, která by podle nás měla mít v příštích deseti letech největší dopad na ekonomický růst a trhy – v tom pozitivním slova smyslu. Na atraktivitě této změny paradigmatu rozhodně neubere ani jeden z vedlejších produktů celého procesu, a tím je nižší uhlíková stopa. Cena ropy Brent podle nás v roce 2013 zůstane v rozmezí 90 až 125 dolarů a její průměrná cena pak bude zhruba 111 dolarů.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ceny ropy se stoupají – USA se chystá doplnit strategické rezervy
    Zisky byly ale omezeny kvůli nejistotě týkající se dopadu rostoucího počtu případů COVID-19 v Číně, která je označena za největšího dovozce ropy.
  • Ceny ropy se zahájením platnosti dohody OPEC+ téměř nemění
    Ceny ropy se po prudkém čtvrtečním růstu včera pohybovaly v blízkosti závěru z předchozího dne. Ropný kartel OPEC a jeho spojenci včera začali snižovat produkci ropy, aby tak vyřešili problém s nadměrnými dodávkami na trhy v době koronavirové krize.
  • Ceny ropy se zmírňujícím se napětí klesají
    Předpokládalo se, že ropa Brent v pátek klesne na 90 USD za barel. Na pozadí eskalace napětí na východě Ukrajiny však v průběhu dne ztráty vyrovnala. Po nové vlně eskalace rusko-ukrajinského konfliktu a vysoké pravděpodobnosti západních sankcí vůči Rusku se ropě Brent podařilo posílit nad 93 USD.
  • Ceny ropy se zotavují v očekávání nových ekonomických stimulů
    Ceny ropy se zotavují z propadů minulého týdne, kdy účastníci trhu očekávali schválení nových stimulů pro oživení Ekonomiky Spojených Států a po zprávě, že se Donald Trump po víkendu v nemocnici vrátí do Bílého domu.
  • Ceny ropy se zvýšily
    Ceny ropy se zvýšily poté, co zpráva EIA naznačila, že v USA bude v létě silná poptávka po cestování. Ropa se vzhledem k rostoucím obavám z Číny vyvíjela pomalu, ale to by se mělo stabilizovat, protože tamní centrální banka je připravena poměrně brzy poskytnout významné stimuly. Zpráva EIA zaznamenala mírný pokles těžby o 452 000 barelů denně, tedy nárůst produkce, a silnou poptávku po ropě a benzinu. Zpráva však upozorňuje na některé medvědí faktory, neboť produkce dosáhla nejvyšší úrovně od dubna 2020 a vývoz ropy se propadl.
  • Ceny ropy se zvyšují
    Ve středu vzrostly ceny ropy o více než 1 % poté, co došlo k poklesu zásob ropy v USA (ukazuje to, že poptávka se drží, i když dochází k silnému zvýšení úrokových sazeb).
  • Ceny ropy se zvyšují, zlato stagnuje před ekonomickými údaji
    Ceny ropy v pátek stouply až o 1 USD, čímž rozšířily zisky z předchozí seance, které byly podpořeny nadějí na oživení čínské poptávky.
  • Ceny ropy stoupají na základě očekávání oživení poptávky v Číně
    Ve středu vzrostly ceny ropy na základě očekávání, že uvolnění restrikcí COVID-19 v Číně podpoří poptávku a na základě průmyslových údajů ukazujících pokles zásob ropy v USA.
  • Ceny ropy stouply na své dvouleté maximum
    Ceny ropy v poslední době na burzách prudce vylétly na svou nejvyšší úroveň od července 2015. Stalo se tak v reakci na hrozbu Turecka, že aktuálně zavře ropovod z iráckého Kurdistánu do jeho přístavů. Dalším důvodem bylo také velké množství komentářů pocházejících z předních producentských zemí, že náš globální trh je na cestě k rovnováze. Například hned začátkem týdne krátce před 19:00 severomořská ropa Brent zpevnila o 2,81 % na 58,46 dolaru za barel a současně si americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala 2,23 % na 51,79 dolaru za barel. Čísla jsou tedy zcela zřetelná.
  • Ceny ropy včera vystřelily nejvíce v historii. Co bude dál?
    Trhy za sebou mají masivní nárůst cen ropy. Futures Brent v Londýně rostly až o 47 % a texaský benchmark WTI přidával až 35 %. Jednalo se o nejvyšší jednodenní nárůst v historii. Růst přišel v reakci na amerického prezidenta Trumpa, který prohlásil, že Saúdská Arábie a Rusko by se mohly dohodnout na výrazném snížení těžby. Jeho tweet obsahoval poznámku o snížení produkce v rozmezí 10 - 15 mil. barelů. Dá se očekávat, že měl na mysli denní produkci, i když to text přímo nezmiňoval. Jednání se rozjela, ovšem výsledek je stále velmi nejistý. Ropa však věří, že se věci daly do pohybu a pokračují v růstu také během páteční seance.
  • Ceny ropy v USA rostou
    Ve středu dosáhl růst ropy třetí střednědobý zisk, přičemž americké ceny se usadily na nejvyšší úrovni za posledních pět týdnů a Brent na své nejvyšší úrovni od dubna. O tom informovala zpráva Mezinárodní energetické agentury, která také ukázala, že celosvětová produkce ropy klesla poprvé za čtyři měsíce.
  • Ceny ropy vykázaly rekordní týdenní nárůst
    Ceny ropy se druhý den za sebou výrazně zvýšily kvůli vyhlídkám na globální dohodu o snížení těžby. Zaznamenaly tak rekordní týdenní nárůst po předchozích pěti týdenních poklesech za sebou, napsala agentura Reuters. Severomořská ropa Brent si v pátek připsala 13,9 procenta a uzavřela na 34,11 dolaru za barel. Za celý týden tak vzrostla o téměř 37 procent.
  • Ceny ropy vystrelili nahor
    Akciové trhy zaznamenali počas minulého týždňa pokles. Na trhy sa vrátila negatívna nálada, keďže eufória z výrazných stimulov začala ustupovať a investori si začali opäť uvedomovať reálne negatívne ekonomické dopady pokračujúceho sa šírenia vírusu a karanténnych opatrení. Šírenie nákazy výrazne prepuklo v Spojených štátoch, ktoré hlásia najväčší počet nakazených na svete.
  • Ceny ropy začínají po zavedení ruských sankcí stoupat a Čína stále uvolňuje restrikce
    Ropa se odrazila ode dna ve chvíli, kdy v předchozí seanci klesla o více než 3 %, jelikož zavedení sankcí na ruskou námořní ropu zmírnilo obavy z nadměrné nabídky, zatímco uvolnění čínských omezení COVID zlepšilo výhled poptávky.
  • Ceny ropy: Záhada roku 2023
    S rostoucími obavami investorů z nadcházející recese kolísají ceny ropy v důsledku nejistoty, která trápí finanční trhy. Ropa je jedním z druhů energie, která pohání růst průmyslu a ovlivňuje spotřebitelské ceny. V mnoha zemích světa se v důsledku vysokých cen energií výrazně zvýšila inflace.
  • Ceny ropy zastavily růst, sestoupily z maxima za rok a půl
    Světové ceny ropy zahájily nový rok vzestupem na maxima za rok a půl, ke konci obchodování ale o všechny zisky přišly a nakonec oslabily. Ropu srazil vzestup kurzu dolaru na nová maxima za 14 let.
  • 🛢 Ceny ropy zaznamenali pokles
    Vo Viedni pokračujú rozhovory medzi Iránom a USA. Zmluvné strany údajne uzatvárajú dohodu, ktorá povedie k zrušeniu sankcií voči Iránu, čo by pripravilo pôdu pre návrat dodávok iránskej ropy na trhy. Kľúčové body sú vraj už dohodnuté a strany teraz rokujú o detailoch. Návrat 2 miliónov barelov iránskeho vývozu by vytlačil ropný trh z deficitu. Na druhej strane, pretrvávajúce napätie na Blízkom východe môže zdržať rokovania a v dôsledku toho sa nemusí do zajtrajšieho termínu dosiahnuť dohoda. Vyjednávači sú však ochotní rokovať po stanovenom termíne.
  • Ceny ropy ztrácejí a rostou podle amerických dat u býčích investorů
    Ropné futures přestaly ve čtvrtek klesat, což nakonec vyústilo ve vzrůstající pohled investorů na týdenní údaje o inventáři v USA. Na burze cenných papírů v New Yorku vzrostly futures na dodávku v září o 17 centů, tj. o 0,3 % na 49,75 USD za barel.
  • Ceny ropy ženou akcie energetických společností nahoru
    Evropské akciové trhy končí dnešní obchodování v optimistické náladě. Index Stoxx 600 přidává necelé půl procento. Podporou mu jsou energetické tituly (+2,0 %) díky rostoucím cenám ropy, informační technologie a farmaceutické společnosti, které bojují o druhou příčku a přidávají v závěru dne shodně 1,2 %. Naopak se nedaří prodejcům zbytného zboží (-0,7 %) v čele s automobilkami, které zůstávají pod tlakem vyjednávání o celních bariérách.
  • Ceny sojových bobů po červnovém kolapsu na důležitém supportu. Na vině jsou čínská cla
    Sojovým bobům se tady příliš nevěnujeme, ale dnes uděláme výjimku. Jejich cena si totiž za poslední měsíc a půl prošla více než 20% pádem a dostala se až na klíčový support na úrovni minim z roku 2015 a 2016. Důvod výprodejů přitom není těžké uhodnout. Je jím obchodní válka mezi USA a Čínou, v jejímž jádru jsou právě sojové boby. Ty jsou pro USA klíčovou exportní zemědělskou komoditou, která tvoří více než 60 % veškerého zemědělského exportu USA do Číny. Právě na sojové boby přitom Čína uvalila odvetná cla ve výši 25%.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader