Čtvrtek 28. březen 2024 10:32
reklama
InstaForex Autochartist
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader

Rozpočtové fiasko

26.11.2012 13:35  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po dni voľna sa v piatok vrátili obchodníci na akciový trh len na skrátenú seansu, no aj počas pár hodín dokázali akciové indexy potlačiť vyššie. Oporou boli lepšie makroekonomické dáta z Európy ako aj z Číny. Skôr zverejnené čínske PMI z výrobného sektora totiž skončilo na najvyššej úrovni za posledných 13 mesiacov. Lepší bol aj index nákupných manažérov PMI z eurozóny a sentiment IFO z Nemecka, ktorý sleduje tiež aktivitu manažérov vo výrobnom sektore.  Piatkový akciový kokteil: Dow Jones +1,35%, SP500 +1,30%, Nasdaq Composite +1,38%.

Akcie vítali absenciu zlých správ

Minulý týždeň bol pre akciové trhy v znamení zisku a index SP500 zaznamenal najsilnejší týždenný rast od júna. Očakávania dosiahnutia dohody na fiškálnom útese sa podpísali tiež pod tento rast. Až tento týždeň sa ale dozvieme, či skutočne demokrati a republikáni smerujú k dohode, alebo náznaky kompromisu boli určené len pre to, aby nezhoršovali náladu pri sviatočnom stole Američanov. Nálade pomohlo aj stále trvajúce prímerie medzi hnutím Hamas a Izraelom.

Bankrot ako východisko

To, čo ale robí vrásky na čele, je stále Európa. Rokovania o záchrane Grécka budú prebiehať aj dnes, aby politici našli konsenzus ohľadom distribúcie ďalšej pomoci. Každému je totiž jasné, že grécky dlh je neudržateľný. Len politici si musia zakrývať oči, pretože z ich hláv vzišiel nápad, aby ostatné krajiny požičali Grécku. Medzinárodný menový fond ale stále trvá na tom, aby ostatné krajiny ako aj ECB niesli straty z gréckeho dlhu a pomohli krajine z problémov. ECB vidí priestor na štátoch, aby pomohli Grécku, no štáty celý haircut odmietajú. Prečo? Pretože priznať si neúspech a hlavne povedať daňovým poplatníkom, že zlyhali, je politickou samovraždou. Merkelová ako zástupkyňa Nemecka, ktoré požičalo Grécku najviac v piatok povedala, že všetko ide podľa plánu, že Grécko dostane nové peniaze a tiež odmietla grécky haircut. Ako dlho bude fáza odmietania trvať, je otázne. Nakoniec sa ale asi krajiny stratám nevyhnú. Grécko totiž v konečnom dôsledku môže zvážiť aj bankrot ako riešenie.

Grécky odkup dlhu bude fungovať len na papieri


Ako spôsob zníženia gréckeho dlhu sa spomína aj posunutie ziskov, ktoré ECB má z držby gréckeho dlhu naspäť Grécku, no najlepším spôsobom je asi odkúpenie gréckych dlhopisov z trhu. Vtedy by dlh Grécka mohol značne klesnúť. Jedno euro dlhu totiž môže Grécko odkúpiť za 30 centov. Kým ale politici riešia, odkiaľ peniaze na odkúpenie dlhu Grécko získa, ceny dlhopisov Helénskej republiky rastú, pretože trhy očakávajú, že skúpenie dlhopisov z trhu by mohlo prebehnúť. Môže to ale pomôcť? Ťažko. Ceny v očakávaniach odkupu stúpnu tak, že značnú časť efektu skúpenia dlhu odstránia. Preto bude táto možnosť fungovať len na papieri. V realite totiž narazí na obchodníkov, ktorí budú chcieť tiež nakúpiť grécke dlhopisy. Ak by euroskupina konala okamžite ako napríklad ECB, ktorá keď oznámila nákupy gréckych dlhopisov tak s nimi aj hneď začala, malo by to oveľa väčší efekt.

Rozpočtové fiasko

To, že Európa sa nevie dohodnúť, ukazujú aj rokovania o rozpočte EU. Tie zlyhali, nakoľko sa k Británii ktorá nechcela rozpočet navršovať, pridali aj krajiny ako Nemecko, Švédsko aj Holandsko. Aj tie totiž pociťujú horkosť z toho, že v čase škrtania chce EU viac peňazí. Britský premiér Cameron povedal: „Európska komisia nenavrhla ušetriť ani jedno euro, čím hlboko urazila všetkých  daňových poplatníkov.“ Cameron tiež kritizoval aj eurokratov, z ktorých niektorí zarábajú viac ako on sám, majú jedno z najbezpečnejších zamestnaní  a dostávajú množstvo príplatkov, ktoré vôbec nie sú odôvodnené. Nakoľko má každá krajina možnosť rozpočet vetovať, bude dosiahnutie dohody naozaj extrémne komplikované.

Dnešný výhľad

Dnes budú finančné trhy sledovať hlavne rokovania o gréckej záchrane. Ide o tretie zasadnutie euroskupiny s touto témou za posledné dva týždne. Dohoda je otázna a sklamanie z absencie konsenzu by mohlo stiahnuť spoločnú menu opäť nadol. Euro už vyzerá po silnom raste unavené a mohli by sme vidieť výber ziskov, ktorý by mohlo začať práve sklamanie z euroskupiny. Suport na 1,2880/70.

EURUSD

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozpočet: Letos poprvé v červených číslech
    Za prvních pět měsíců letošního roku stát hospodařil s deficitem 18,7 miliardy korun. Je to samozřejmě podstatně horší výsledek než loni, nicméně v loňském roce rozpočtu soustavně pomáhaly miliardy z fondů EU, které extrémně nadlepšily rozpočtové hospodaření a nakonec i „způsobily“ první rozpočtový přebytek od roku 1996.
  • Rozpočet míří k pozitivnímu „překvapení“
    Trend, který avizoval již červnový výsledek, byl v červenci potvrzen – státní finance se vyvíjejí lépe, než předpokládá aktuálně platný schodek rozpočtu na úrovni 500 mld. Kč. Za prvních sedm měsíců roku dosáhl deficit úrovně 279,4 mld. Kč, a byť se jedná o suverénní rekord v historii země, došlo meziměsíčně k nárůstu schodku o „pouhých“ 14 mld. Kč. Příjmy státní kasy jsou již meziročně vyšší o 19 mld. Kč, výdaje pak o necelých 94 mld. Kč. Celkové saldo hospodaření se tak zhoršilo o 74 mld. Kč.
  • Rozpočet na rok 2020 smutně vyjadřuje nulové reformní úsilí vlády, čtyřicetimiliardový schodek vadit nemusí, pokud se nevymkne kontrole
    Poslanecká sněmovna včera večer schválila rozpočet na rok 2020. Jeho celkové výdaje činí 1618 miliard korun, příjmy pak 1578 miliard.
  • Rozpočet se podle očekávání dál propadá
    První letošní pololetí si již stačilo vyžádat deficit hospodaření státu na úrovni 195,2 mld. Kč. Podobně jako v předchozích měsících se tak jedná o suverénně největší zaznamenaný schodek pro dané období, který se navíc bude v příštích měsících dále zvyšovat.Zatímco příjmová strana trpí ochromenou ekonomickou aktivitou, která tudíž negeneruje daňové výnosy, ta výdajová nese tíhu záchranných programů. Původně schválený celoroční schodek na úrovni 40 mld. Kč je dávno zapomenut a postupně byl zrevidován na 200 a posléze 300 mld. Kč. Aktuálně probíhají jednání o jeho dalším navýšení až na 500 mld. Kč, což podle nás bude již realitě s největší pravděpodobností blízké.
  • Rozpočet skončil lépe, než se čekalo. Pomohly jednorázové příjmy
    Ministerstvo financí zveřejnilo výsledek hospodaření státu za rok 2023. Ten činil deficit 288,5 mld. Kč. To je méně, než stát plánoval. Deficit měl původně činit 295 mld. Kč. Výsledek je pro většinu ekonomů překvapivý, protože na jaře byl deficit tak hluboký, že se hodně blížil celoročnímu plánovanému deficitu. Výkon je i to, že v roce 2022 činil deficit neuvěřitelný 360,4 mld. Kč. I tehdy se přitom podařilo skončit rok s nižším než plánovaným deficitem.
  • Rozpočet USA již pociťuje vládní změny z ledna a února 2013
    Americká bilance státního rozpočtu zakončila únor v deficitu 204 miliard dolarů. Ve srovnání s loňským únorem se ...
  • Rozpočet za únor v nebývalém schodku
    Státní rozpočet vykázal po dvou měsících hospodaření schodek na úrovni 27,4 mld. Kč, což zcela vybočuje z běžného standardu. S výjimkou roku 2019 přitom únorový rozpočet v minulých letech zpravidla vykazoval přebytek. I v letošním roce tak pokračuje trend pokulhávajícího výběru daňových příjmů. I při odhlédnutí od daní z příjmů právnických osob, které na začátku roku pravidelně zaostávají, si nelze nevšimnout, že peníze chybí v dalších oblastech. Např. na dani z přidané hodnoty úměrně k uplynulým dvěma měsícům roku chybí přes 4 mld. Kč. Spotřební daň vykazuje manko přes 3 mld. Kč, nicméně v této oblasti stát pravděpodobně počítá s postupným náběhem příjmů z nedávného zvýšení sazby daně v pozdějších měsících. V pojistném na sociální zabezpečení, které se obvykle vyvíjí v průběhu roku stabilně, pak chybí přes 5 mld. Kč. Přibližně v souladu s plánem vlády se naopak vyvíjí výběr daní z příjmů fyzických osob.
  • Rozpočet zažehnaný, hlasovanie o limite federálneho dlhu ale trhy ešte len čaká
    V piatok sa demokrati a republikáni konečne dohodli na rozpočte a očak&...
  • Rozpočet 2020: přešlapování na místě
    Zaprvé, návrh prvním čtením prošel zcela hladce – kromě ANO, které je duchovním otcem rozpočtu, a ČSSD, která po pár ústupcích, zejména u rodičovského příspěvku a důchodů, ihned zanechala beztak embryonického odporu, se už také poměrně dávno (byť po lehce neočekávané, ale nikterak agresivní, žádosti o nižší deficit) přidala i KSČM.
  • Rozpočtová dieta, aneb čekání na Godota?
    Tuzemská ekonomika vykazuje nadále výrazné nerovnováhy, přičemž od pandemického roku 2020 je zvláště varovný vývoj na straně veřejných financí. Nejinak tomu bylo i v prvních třech měsících tohoto roku, kdy schodek státního rozpočtu dosáhl rekordních 166 mld. To je více než polovina z plánovaného celoročního schodku 295. mld korun. Jak je to možné? Celkové příjmy sice ke konci března vzrostly o solidních 13 %, výdaje státního rozpočtu se však zvýšily o mohutných 37 %.
  • Rozpočtový deficit mocně finišuje
    Po několika poměrně nadějných měsících, kdy se rozpočet vzhledem k okolnostem vyvíjel spíše nečekaně dobře, přichází vystřízlivění. Do konce listopadu narostl nepoměr mezi výdaji a příjmy státu na 341,5 mld. Kč, což oproti předchozímu měsíci představuje skok o úctyhodných 67,5 miliardy. Netřeba asi dodávat, že se jedná o tuzemský rekord. I přesto se zdá být zřejmé, že ačkoliv původně schválený deficit ve výši 500 mld. Kč ještě ani nepočítal s druhou vlnou pandemie, která nakonec dorazila, bude jeho rámec dostatečný i na její pokrytí a byl tak evidentně citelně nadsazený.
  • Rozpočtový deficit USA se zdvojnásobil
    Rozhodující budou dnes očekávaná inflační data. Pokud uvidíme větší pokles cenového tlaku, zejména v jádrových cenách, můžeme s jistotou vsadit na to, že výbor zítra oznámí pauzu a může naznačit, co lze očekávat v červenci tohoto roku. To vše si podrobněji probereme zítra.
  • Rozpočtový masakr pokračuje
    Jak bylo předem víceméně i jasné, duben opět suverénně překonal dosavadní rekord, když přinesl kumulovaný schodek státního rozpočtu na úrovni závratných 192 mld. Kč. Ve srovnání s tím tak blednou nejen „tradiční“ české deficity poblíž nuly, ale i ten loňský pandemický, který činil z dnešního pohledu umírněných 93,8 mld. Kč. Meziročně tak ve státní pokladně ubylo přes 26 mld. Kč příjmů, zatímco výdajová strana narostla o 72 mld. Kč.
  • Rozpočtovým schodkem 320 miliard se ministerstvo financí vrací z „planety snů“, návrh může být ale stále příliš optimistický. Nepočítá totiž se zrušením superhrubé mzdy a vychází z optimistického odhadu vývoje ekonomiky ČR
    Návrhem schodku ve výši 320 miliard se ministerstvo financí vrací z „planety snů“ zpět do reality. Schodek ve výši 116 miliard korun, který podle prvního návrhu státního rozpočtu pro rok 2021 ministerstvo financí vyhlíželo dosud, byl opravdu jako z „planety snů“. Byl nerealisticky nízký, vzhledem k extrémně tíživým dopadům protipandemických opatření na tuzemské veřejné finance.
  • Rozpočtový problémy USA budou po kontrolou v příštích několika týdnech.
    V úterý akciový trh USA uzavřel obchodní seancí s mírným poklesem, pod vlivem negativních makroekonomických...
  • Rozpočtový schodek je nejnižší od začátku pandemie
    Schodek rozpočtu v srpnu klesl na 194,6 mld. CZK oproti 214,1 mld. CZK v červenci. Jedná se o nejnižší schodek rozpočtu od začátku pandemie.
  • Rozpolcenost trhu vede k pátečním prodejům
    Americké akcie během začátku páteční obchodní seance klesaly. Investory pravděpodobně tížily vyhlídky, že FED přistoupí k většímu zvýšení sazeb na začátku cyklu zpřísňování monetární politiky. Index S&P 500 klesal o téměř o procento, přičemž technologický Nasdaq klesal „jen“ o půl procenta. Příští týden nás čekají výsledky technologických gigantů. To je zřejmě důvod bezvětří v technologickém sektoru.
  • Rozpor dne: Zisky společnosti Nvidia neuchránily její akcie před poklesem
    Americký akciový trh zakončil úterý poklesem. Nejvýraznější propad zaznamenal Nasdaq, a to hlavně kvůli poklesu akcií výrobců čipů Nvidia před očekávanou zprávou o výsledcích, zatímco růst Walmartu pomohl zmírnit ztráty na indexu Dow Industrials.
  • Rozpory mezi USA a Čínou kazí začátek týdne. Investoři se z akcií přesouvají do dluhopisů
    Víkendové zprávy naznačily poměrně velké rozpory mezi USA a Čínou ohledně amerického požadavku na konkrétní změny v čínském právu. Finanční trhy tak začínají týden opět v negativním duchu. Na pokles Asie navazují evropské akciové indexy a poptávka se přesouvá k bezpečným dluhopisům. Značně se snižují zejména americké výnosy, zhruba o 5 bodů.
  • Rozpory nad záchranným mechanismem EU ohrožují jeho start. O moc víc od nás nečekejte, vzkazuje člen ECB
    Dohoda, která se před měsícem rýsovala na přesnější podobě stálého záchranného m...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FBS
Axiory Europe
Beam FX
reklama
Swissquote Bank