Pátek 03. červenec 2020 21:25
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Purple Trading ebook
reklama
Admiral spread new

Může Romney vyhrát volby? Změnu potřebuje i Čína

31.10.2012 16:24  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

Jak blízko je vlastně Romney k vítězství?

Minulý týden jsem promluvil na noční konferenci Saxo Bank k americkým prezidentským volbám – celou mou prezentaci můžete vidět na stránkách TradingFloor.com. Americké volby vždycky oživují “spekulace? o předvídatelnosti trhů? ale tou hlavní tezí zůstává, že čím více trhy klesají, tím více se propadají i Romneyho šance.

Samozřejmě, že většina lidí řekne: Je to jasné, ale akciové trhy za vlády prezidenta Obamy nabraly 70procentní zisky, a to jsou přece dobré zprávy ne? To sotva, protože už během dřívějšího vládnutí pěti různých prezidentů se akciové trhy zvedly o více než 50 procent. Ovšem ve čtyřech případech z pěti následovala 50procentní korekce!

Proti této předpovědi týkající se amerických voleb stojí názor zkušeného profesionála, Natea Silvera. Podle něj by volby měli opět ovládnout demokraté.

A ještě ke stejnému tématu – přínosný článek o čtyřletém cyklu amerických voleb najdete na stránkách Seasonalchart.com.

us dollar index election cycle Může Romney vyhrát volby? Změnu potřebuje i Čína

Pokračují problémy Číny?

V Číně se nic neděje náhodou – příkladem je skandální článek v New York Times s názvem Skryté miliardy rodiny čínského vůdce, a také zpráva o tom, že čínský parlament vyloučil ze svých řad vlivného politika Po Si-laje. Pro sinology, kteří nevěří ve změny, jde o špatné zprávy.

Co by mělo Čínu opravdu trápit, je selhání tamní makropolitiky – což se děje i v Evropě a Spojených státech. Čínský byznys model fungoval po jednu generaci, teď už ale potřebuje změnu. Takový krok však v Číně trvá delší dobu. Proto v našem střednědobém výhledu pro Čínu mluvíme o “přechodném období?, kdy budou čínští politici jednat o tom, co by se mělo změnit. Rozhodně se ale budou bavit o tom, jak vytvořit systém sociálního zabezpečení (pro snížení míry úspor), zlepšit konkurenceschopnost (omezením korupce) a prohloubit finanční trhy (navýšením objemu investic a snížením závislosti na financování). Ale spíše půjde o běh na dlouhou trať.

Náskok informačních technologií se proměnil v propadák

Google, Apple a Amazon se zařadily na seznam firem, které nedokázaly uspokojit vysoká očekávání. Jsem sice příliš starý na to, abych komentoval jejich výsledky, ale? Vím ale to, že když tahouni býčího trhu začnou klesat (v tomto cyklu byl hlavní hnací silou Apple), pak je čas zaujmout vůči akciím defenzivní postoj.
Můj kolega Peter Garnry vytvořil graf, který zachycuje nadhodnocení těchto IT obrů. Na grafu můžete vidět rozdíl mezi vnímáním a realitou, podobně jako rozkol mezi reálnou ekonomikou a oceněním akciových trhů. Současné hodnoty jsou nejvyšší od roku 2000 – ano, správně, tehdy se odehrála poslední IT bublina. Pamatujte ale taky na to, že tento poměr můžou vylepšit lepší fundamenty. Světle modrá čára ukazuje výkonnost v šesti měsících od doby investice. Graf je co se týče dlouhodobého horizontu přesvědčivý a potvrzuje návrat ke středním hodnotám. Neříká to ale NIC o tom, jestli nás čeká velký krach, ale v rámci srovnání vnímání versus reality můžeme čekat spíše 10 až 15procentní korekci.

reality divergence Může Romney vyhrát volby? Změnu potřebuje i Čína

Francie podléhá klasické variantě protahování a předstírání, netrvá pouze na dvou prioritách

“Můžete chtít velký třesk, ale já jsem pro akci a strategii,? prohlásil 16. října francouzský premiér Jean-Marc Ayrault. Mezitím jeho ministr financí Pierre Moscovici pochvaloval příklon k problematice strukturálních deficitů. Tiše si tak nechával prostor na snížení cílového schodku pro rok 2013 na tři procenta hrubého domácího produktu. Při výpočtech počítal s poklesem ekonomiky, stejně jako mnoho ekonomů. Tak jako tak jde o jemný posun od dvou slibů, a to podpory konkurenceschopnosti a splnění stanovených rozpočtových cílů. Ty dal investorům a svým evropským kolegům francouzský prezident Holland, když před šesti měsíci nastupoval do úřadu.

Komentář: To je klasický případ! Stejnou věc udělal i Mitterand, vlastně to dělá každý. Příkladem je i do očí bijící přiznání MMF o špatně vypočítaných fiskálních multiplikátorech. Podívejte se na to, jak VŠICHNI evropští politici mluví o nižším růstu ekonomiky a vyšších deficitech. A to už se ocitáme ve strukturální krizi, kdy je potřeba zavést reformy. Namísto toho nám opakují stále tu stejnou písničku a vytrácí se jakákoliv odpovědnost nebo strategie.

Už minule jsem psal o tom, jak jsem si během své nedávné cesty po klíčových evropských státech všiml tamních problémů. Šlo o Německo, Nizozemsko, Švédsko, Švýcarsko a Francii. Krize už zaklepala i na jejich dveře, což potvrdil také šéf reklamního gigantu WPP Martin Sorrel, když jeho firma vydala negativní prognózu.

Příliš extrémní výnosy a firemní úvěry?

Přední dlouhodobí dánští investoři se zbavují svých úvěrů a rizikovějších dluhopisů (High Yield Bonds)
Podívejte se například na článek o firmě ATP: http://www.pionline.com/article/20121025/DAILYREG/121029938/danish-pension-fund-atp-cuts-back-on-high-yield-debt

Komentář: Investice do dluhopisů s vysokým výnosem a firemních úvěrů jsme doporučovali od třetího kvartálu loňského roku. Což jsme před dvěma měsíci omezili a nyní jsme od nich upustili úplně.

Závěr

Vstupujeme do období, které by podle “principu sezonnosti? mělo být tím nejsilnějším. Ovšem světová ekonomika zpomaluje, krize se přesunuje také do klíčových evropských zemí a z lídrů informačních technologií jsou teď spíše zpátečníci. Přidejme k tomu fiskální útes ve Spojených státech (a také v Evropě) a máme tady obrovský rozdíl mezi vnímáním a realitou.

Investorům doporučuji, aby si vybrali své zisky z akcií a rizikovějších bondů, aby tak v příští fázi mohli být flexibilnější. Současný výprodej by se dal chápat jako typické říjnové korekce. Sázky na “sezonní charakter? a kvantitativní uvolňování (QE) mě nikdy neohromovaly. Je potřeba si uvědomit, že akcie jsou vysoko zejména kvůli vysokým relativním cenám (za čímž stojí QE), a ne díky fundamentům. Akcie bych totiž nakupoval jen tehdy, kdyby bylo jejich ocenění nízké a přitom nastavené jen podle vývoje jejich růstu. To podle mě nastane od této chvíle do konce druhého kvartálu příštího roku.

Mikroekonomika se přitom masivně mění se vším tím 3D tiskem, břidlicovým plynem, automatizací, technickým vývojem a nástupem robotizace. Krizi potřebujeme pro to, abychom se všichni ocitli na jedné lodi. Jen tak se dostaneme k reformám, změně a světle na konci tunelu, které není jen přeludem.

Poslední čtvrtletí tohoto a první čtvrtletí příštího roku podle mě bude ve znamení nízkého růstu, ale s nepatrně vyššími úrokovými sazbami.

Příspěvek Může Romney vyhrát volby? Změnu potřebuje i Čína pochází z Saxo Bank 24/7

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Mračna se stahují, zlato však zůstává na výsluní
  Negativní ekonomické dopady koronaviru, na něž nás celé týdny připravovalo oslabování procyklických komodit, se rozšířily jako požár i na zbytek trhu. Minulý týden odstartoval americký Fed náhlým snížením sazeb o 50 bazických bodů, což přispělo k další panice na trzích. Během několika málo dní se výnosy vládních dluhopisů po celém světě propadly na svá rekordní minima a volatilita trhu se zlatem i akciového trhu vystřelila vzhůru. Dolar se totiž ocitl pod vážným tlakem, jak investoři opouštěli dlouhé pozice.
 • Mrtvo na globálních akciových trzích
  Evropské ani americké akcie žádných velkých změn během dneška nedoznávají. Zatímco evropský Stoxx 600 neudržel své zisky z dopoledne okolo třetiny procenta a v závěru seance se nachází nepatrně pod včerejším zavíracím kurzem, americký S&P 500 na úvod obchodování přidává necelou jednu desetinu procenta. Nachází se tak stále na dosah svého historického maxima, od kterého ho dělí 8 bodů. I v rámci jednotlivých sektorů na obou stranách Atlantiku nedošlo k výrazným pohybům, když zisky či ztráty se pohybují do půl procenta. Zveřejněné předstihové ukazatele PMI trhy nijak neovlivnily, přestože byly mírně horší v průmyslovém sektoru. Investoři nadále přemítají nad uvalením dalších amerických cel na dovoz čínského zboží. Zároveň ale vyčkávají na zítřejší vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella na ročním sympoziu v Jackson Hole.
 • MSCI World Index – Průvodce indexem & 10 nejlepších ETF
  MSCI World Index můžeme s trochou nadsázky nazvat králem akciových indexů. Prvním důvodem je fakt, že index letos slaví 50 let, což z něj činí jeden z nejstarších akciových indexů. Zadruhé index poskytuje dokonalý obraz o vývoji globálních akciových trhů. Přibližně 1 650 akcií z celé řady průmyslových odvětví ve 23 nejdůležitějších průmyslových zemích je spojeno do jediného indexu.
 • MultiCharts: automatické obchodování prostřednictvím API v obchodní platformě LYNX
  Stále více obchodníků používá k investování na burze pokročilé nástroje. Jedním z nejdůležitějších faktorů pr...
 • MultiCharts: automatické obchodování prostřednictvím API v obchodní platformě LYNX
  Stále více obchodníků používá k investování na burze pokročilé nástroje. Jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěch na burze je rychlost, s jakou jsou transakce realizovány.
 • Musíte oslabit měnu k euru na 26-27 Kč, vzkazuje Čechům BoA/ML. Výnosy českých dluhopisů na historickém dně
  Vláda prochází politickou krizí, ekonomická krize zhoršuje výhled vývoje české ekonomiky, ale investoři v...
 • Musk jedná se saúdskoarabským fondem o stažení Tesly z burzy
  Zakladatel a generální ředitel americké společnosti Tesla Elon Musk jedná se stoupenci případného odkupu akcií firmy a jejich stažení z veřejného akciového trhu. Je mezi nimi i saúdskoarabský státní investiční fond, žádná dohoda ale zatím uzavřena nebyla. Musk to napsal na svém blogu. Saúdskoarabský fond podle něj tlačí na to, aby se výrobce elektrických aut stal soukromou firmou, jednání o této možnosti se podle Muska vedou už dva roky.
 • Musk na twitteru pohrozil přesunem Tesly z Kalifornie
  Generální ředitel výrobce elektrických aut Tesla Elon Musk na svém twitterovém účtu pohrozil, že přesune centrálu firmy a budoucí výrobu z Kalifornie do Texasu nebo Nevady. Reaguje tak na nařízení zdravotnických úřadů okresu Alameda, že Tesla nesmí zahájit výrobu ve své jediné továrně v USA ve Fremontu přerušenou kvůli koronaviru, napsala agentura Reuters.
 • Může Fed posunout kvůli dění v Číně zvýšení úrokových sazeb?
  V posledních dnech bylo na prázdninové seance možná až příliš rušno. Čína se rozhodla devalvovat svoji měnu (o 2 %) a ...
 • Může pokračovat KOSPI v růstu i slabému makru navzdory?
  Jihokorejský akciový index KOSPI často hodně ovlivňují hlavně domácí makroekonomická data, což je načný rozdíl v porovnání s ostatními indexy, jako například v USA. Od zahájení globálního ekonomického zpomalení, tak KOSPI umazal značnou část dřívějších zisků z let 2016 a 2017. Přestože se tvrdá data zatím výrazněji nezlepšují, měkká data jsou na tom v posledních dvou měsíícch o něco lépe. Především pak spotřebitelský sentiment, který se zlepšil v říjnu už druhým měsícem v řadě. Za zmínku stojí hlavně korelace KOPSI a spotřebitelského sentimentu, který fungovala jak směrem dolů, tak v posledních měsících směrem nahoru. Bude-li se situace v Jiřžní Koreji i nadále zlepšovat, otevře se jihokorejskému indexu solidní prostor k dalšímu růstu a likvidaci dřívějších ztrát.
 • Může růst obchodu s marihuanou přinést zisky?
  Odvětví kolem obchodu s marihuanou nabídne v nadcházejících pěti letech velké příležitosti k růstu. Jsou s nimi však spojena i velká rizika. Tato oblast má totiž značné problémy s generováním volného cash flow, a tak rostou rizika spojená s refinancováním růstu a provozu. Očekává se, že hlavním hnacím faktorem růstu se stane rekreační užívání. S ním jsou však spojena další legislativní rizika, protože marihuana byla původně určena pro medicínské využití.
 • Může se Herz vyhnout bankrotu?
  Pandemie koronaviru vytvořila globální ekonomickou krizi. Mnoho společností bylo přinuceno vyhlásit bankrot, nebo fungují "na hraně". Někteří investoři vidí v nákupu těchto společností příležitost a nakupují jejich akcie i přesto, že byl vyhlášen bankrot. Herz je perfektním příkladem. Přestože požádal o ochranu před věřiteli, tak se jeho akcie včera obchodovaly až s 500 % ziskem od počátku června, a to máme za sebou pouze 10 dní nového měsíce!
 • Může Snapchat snapnout zpátky?
  Když se společnost v březnu představila veřejnosti, vyvolala obrovský humbuk. To jí ovšem nevydrželo. Rostoucí počet uživatelů se rychle zpomaluje, což pro takto mladou sociální síť nevěstí nic dobrého. A sám Facebook představuje „me-too“ produkty.
 • Může výsledek amerických voleb do kongresu něco změnit?
  Tentokrát to vypadá, že volby skončily tak, jak průzkumy veřejného mínění a političtí analytici očekávali, tedy, že demokrati převezmou kongres a republikáni si udrží mezní vliv v senátu.
 • Mužská rýma
                  Za normálních okolností je ...
 • Muž za krádež bitcoinu v hodnotě 16 milionů dostal 9 let
  Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn. Prosadil se jako přední kybernetická světová měna. Vytváří ji síť počítačů disponující specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby postupně uvolňoval nové virtuální mince velmi stabilním a postupně se také zpomalujícím tempem. Měna není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se velmi snadno přesouvat. Velmi často měnu využívají právě ti, jenž se chtějí vyhnout kontrole svého kapitálu, což se jim daří.
 • MXN – 31. 5. 2019
  Podle očekávání Trumpova administrativa přitvrdila svůj postoj k nevyřešeným otázkám – jak geopolitickým, tak ekonomickým.
 • Mýlia sa akcioví obchodníci?
  Pamätáte si na reakciu akcií na Trumpovo víťazstvo? Počas noci akcie poklesli o 5%, čo sa rýchlo zmenilo na prudký rast na nové historické maximá. Žeby si všetci obchodníci zrazu radikálne premysleli, aký vplyv bude mať Trump na ekonomiku? Kde ostala ich racionalita? Z pekla do raja v priebehu pár hodín?
 • Mýtus černých labutí
  „Investoři se v současné době dělí do dvou skupin. Jedni věří, že v krátké době přijdou další propady na trzích, a proto na burzu nevstupují. Druzí zas věří, že trhy z dlouhodobého hlediska rostou, a proto nyní dokupují akcie se slevou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Mýty a skutečnost: Dluhy a deficit
  Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank. Finanční krize plní plátky médií už pátým rokem. Tato krize bývá označována i ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy