Čtvrtek 18. duben 2024 04:43
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei SwiftTrader

Náhled pod pokličku centrálních bank do konce roku a co od nich můžeme čekat do konce roku

26.10.2012 10:00  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Steen Jakobsen hlavní ekonom Saxo Bank

Záchranná síť Evropské centrální banky je skvělá jen do doby, než ji bude třeba použít!

Evropská centrální banka udělá pro udržení eura cokoliv. Proto představila program na pomoc zadluženým zemím. Jak ale bude fungovat, když jej bude třeba ve skutečnosti použít?   Jeho podporou riskuje svou politickou i kancléřka Merkelová, která jedná v rozporu s veřejným míněním. 

Za Spojenými státy nezůstává pozadu v tištění peněz ani eurozóna. Evropská centrální banka (ECB) po svém zasedání 6. září oznámila vytvoření své vlastní finanční „bazuky“. Bylo to ve chvíli, kdy prezident ECB Mario Draghi oznámil, že Rada guvernérů chce „napravit vážné deformace na trzích státních dluhopisů, které mají původ především v neopodstatněných obavách investorů z ústupu od eura“. Hodlá tak učinit prostřednictvím nového programu přímých měnových transakcí (OMT).

ECB v podstatě slíbila, že od zemí, které buď již požádaly, nebo v budoucnu požádají o pomoc, odkoupí dluhopisy, kterým zbývá do splatnosti jeden až tři roky.  Pro program OMT nebyla stanovena žádná omezení. ECB nás ujišťuje, že nákupy dluhopisů budou doprovázet přísné podmínky a navrhuje, aby na jejich dodržování dohlížel Mezinárodní měnový fond (MMF).

Cílem programu OMT bude zpřístupnit levnější půjčky komerčním subjektům v krizových zemích. Podobnou,jakou mají na vyspělém západu nebo severu.

Prezident německé Bundesbank byl jediný, kdo v Radě guvernérů s tímto návrhem nesouhlasil. Za to si ze strany ECB vysloužil kritiku. Program OMT totiž posvětila i kancléřka Merkelová. Pro Merkelovou je to přitom obrovský politický hazard. Německá veřejnost z toho rozhodně radost nemá – 54 procent dotázaných vyjádřilo v nedávném průzkumu skepsi v otázkách pomoci Německa eurozóně.

Finanční trhy přijaly tato opatření dobře, nicméně stále jsme teprve na začátku. Skutečné zkoušky přijdou jistojistě až postupem času. Co se stane, až ECB nakoupí dluhopisy nějaké země za desítky nebo dokonce stovky miliard eur a dotyčná země nebude chtít stanovené podmínky plnit. Nebo co když budou v zemi takové sociální nepokoje, že vláda tomuto tlaku nevyhnutelně ustoupí? Nebo co když se po volbách dostanou k moci strany, které slibují, že úsporná opatření zruší? Přestane pak ECB tyto dluhopisy nakupovat přesně ve chvíli, kdy se daná země nepochybně dostane pod enormní tlak trhu? Jedná se o záchrannou síť, která je skvělá jen do chvíle, než se musí fakticky použít!

Pokud jde o úrokové sazby, pravděpodobně se ještě do konce roku dočkáme snížení klíčové sazby na 0,5 procenta.

Velká Británie

Očekáváme, že v listopadu bude oznámeno, že do ekonomiky budou „přility“ peníze v hodnotě přinejmenším dalších 25 mld. GBP, spíše ale 50 mld. GBP. Na zasedání by se mohla rozvinout debata o snížení bankovní sazby na 0,25 procenta, ale očekáváme, že Bank of England od tohoto kroku upustí vzhledem k jeho minimálnímu pravděpodobnému ekonomickému prospěchu a vzhledem k rizikům, která pro normální fungování měnových trhů představuje přiblížení jejich nulové hranici.

Japonsko

Bank of Japan v září přistoupila k nalití do ekonomiky 10 bilionů jenů. Je docela možné, že k navýšení tohoto objemu dojde ještě do konce roku, obzvlášť proto, že ekonomiku pravděpodobně čekají snížené prognózy růstu a inflace, a že opatření přijatá Americkou centrální bankou mohou docela dobře vést k dalšímu tlaku na posílení japonského jenu.

Příspěvek Náhled pod pokličku centrálních bank do konce roku a co od nich můžeme čekat do konce roku pochází z Saxo Bank 24/7

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nafúkla sa historicky prvá bublina na akciách centrálnej banky
    Pri pohľade na graf nižšie, ktorý ukazuje rast ceny jedného aktíva z úrovní okolo 1000 až k 6000, by drvivá väčšina ľudí bez váhania povedala, že to je nejaká kryptomena. Je to však cena niečoho diametrálne odlišného – akcií švajčiarskej centrálnej banky SNB. Od začiatku minulého roka vzrástla ich hodnota o 219% a od začiatku roka 2016 o 408%
  • Na GBP nás čeká hodně nejistoty
    GBPUSD se stahuje zpět pod hranici 1,13, protože výhled pro Spojené království zůstává nejistý. Premiérka Liz Trussová se za své chyby omluvila s tím, že ty byly z velké části napraveny. Poškození reputace však již bylo způsobeno, a přestože Truss neplánuje rezignovat, většina členů její strany si to přeje. Podle průzkumu YouGov si 55 % členů konzervativní strany přeje, aby Trussová rezignovala, zatímco pouze 38 % se domnívá, že by měla ve funkci zůstat. Navíc 55 % uvedlo, že by hlasovali pro Rishi Sunaka, pokud by dostali další šanci rozhodnout se mezi Sunakem a Trussem. Zajímavé je, že průzkum ukázal, že 63 % členů Tory vidí bývalého premiéra Borise Johnsona jako dobrou náhradu za Liz Trussovou. To jen dokazuje, že zatímco snížení daní bylo prozatím zrušeno nebo odloženo, politická nejistota může nadále přetrvávat ohledně GBP.
  • Na GBPUSD sa schyľuje k zatvoreniu trojuholníkovej formácie. Padne už dnes? (TA, H4)
    Po tom, čo sa libra po post-referendových výpredajoch stabilizovala, sa na GBPUSD vytvorili zaujímavé technické formácie. Zdola je jej vývoj ohraničený mierne rastúcou trendovou čiarou, zhora zase mierne klesajúcou. V rámci ping-pongu medzi týmito čiarami sa vytvoril krátkodobý klesajúci trend (ten funguje cca. od začiatku septembra). A práve tento krátkodobý klesajúci trend naráža na strednodobú, post-referendovú, rastúcu spodnú trendovú čiaru:
  • Na GBPUSD sa uzatvára vlajková formácia (TA, H4)
    Na GBPUSD sa v posledných týždňoch vytvorila vlajková formácia, ktorá sa v dohľadnej dobe zatvorí. Jej horná (klesajúca) a dolná (rastúca) krivka viacnásobne otočili krátkodobé rastové/klesajúce trendy. Aktuálne sa GBPUSD opäť nachádza pri jej spodnej hrane, ktorá zastavila jej dnešný pokles. S tým, ako sa táto formácia zužuje, sa znižuje aj volatilita na GBPUSD, ktorá je vzhľadom na posledné mesiace a aj fundamenty (BrExit, dáta) mimoriadne nízka. Keď sa GBPUSD v najbližších dňoch vymaní z tejto formácie, tak sa otvorí priestor pre vyššie pohyby jedným, alebo druhým smerom:
  • Nagel, ECB: Zvyšování sazeb může pokračovat
    Poptávka po evropské měně a britské libře nadále roste. Jak jsem již zmínil v předchozích recenzích, roste poměrně zvláštně, protože minimálně v polovině případů nemá trh důvod zvyšovat poptávku po těchto měnách. Přesto euro a libra v úterý přidaly dalších 30-50 pipů, i když během dne nedošlo k žádným významným událostem.
  • Nagelovy jestřábí komentáře nepodpořily EUR
    Jestřábí komentáře Nagela z ECB nedokázaly podpořit euro, které v prostředí posilujícího amerického dolaru vůči širšímu trhu oslabuje. Bankéř zmínil, že práce ECB ohledně budoucího zvyšování sazeb ještě není u konce a v současné době sazby nedosáhly restriktivní úrovně. Snižování úrokových sazeb není v nejbližší době v plánu ECB, dodal Nagel.
  • Na hlavních amerických indexech se před Fedem formuje medvědí pohlcení
    Na D1 grafech US500 a US100 můžeme vidět formování technického patternu medvědí pohlcení. Dnešní událostí číslo 1 je zasedání americké centrální banky Fed, které může mít výrazný dopad na USD i americké akciové indexy. Trh čeká intervenci Fedu proti růstu úrokových sazeb. Fed riskuje, že pokud se neodhodlá k dostatečně silné akci, tak výnosy dále porostou a začnou ohrožovat ekonomické oživení. Pokud medvědí pohlcení podpoří výstup ze zasedání Fedu, tak se můžeme dočkat i hlubší korekce.
  • Náhled na lednové zasedání Fedu
    Dnešní den rozhodne o osudu dolarových párů přinejmenším pro střednědobý horizont. Fed ve středu ke konci americké seance oznámí výsledky svého prvního letošního zasedání. Vzhledem k dosavadní rétorice jeho představitelů a dynamice klíčových amerických makroekonomických ukazatelů nebude lednové zasedání revizní. Při pohledu do budoucna máme za to, že očekávání trhu jsou přehnaná – obchodníci čekají od členů amerického regulátora příliš mnoho. Vzhledem k bezprecedentnímu tempu inflace v USA ale nelze vyloučit žádnou variantu, dokonce ani tu nejsilněji "jestřábí".
  • Náhled na odpolední zasedání BoE a inflační report. Co to udělá s GBP/USD?
    Dnešní zasedání Bank of England (BoE) je nejdůležitější událostí na libře v tomto týdnu. Bude zároveň zveřejněn také k...
  • Náhled na prosincové zasedání Fedu
    Na měnovém trhu se dnes očekává zvýšení volatility, protože Fed na konci americké obchodní seance shrne výsledky svého prosincového zasedání a oznámí své rozhodnutí o výhledu měnové politiky.Jedná se jednoznačně o nejdůležitější událost v životě dolarových párů. Dnešní verdikt Fedu může určit vektor pohybu americké měny na několik týdnů (nebo dokonce měsíců) dopředu. Obchodníci jsou na amerického regulátora příliš nároční: podle jejich názoru by členové výboru měli dnes nejen schválit předčasné ukončení QE, ale také oznámit dvojnásobné (nebo dokonce trojnásobné) zvýšení úrokové sazby během příštího roku. Takovým jestřábím požadavkům Fed zpravidla nevyhoví – alespoň ne v očekávaném objemu. Riziko oslabení amerického dolaru je proto dnes poměrně vysoké, a to i v případě, že Federální rezervní systém oznámí urychlení redukce stimulačního programu, což je velmi pravděpodobné. Toto rozhodnutí by mělo jít ruku v ruce s oznámením agresivního zpřísnění měnové politiky v roce 2022. Pouze v tomto případě bude americký dolar schopen zorganizovat další rozsáhlou rally.
  • Nahrávací společnost Warner Music podala žádost o vstup na burzu
    Společnost Warner Music Group, která je třetí největší nahrávací společností na světě, podala ve Spojených státech žádost o primární veřejnou nabídku akcií (IPO). Na burzu by firma chtěla vstoupit v letošním roce, zatím ale není jasné, kolik akcií chce nabídnout a kdy přesně, informovala agentura Reuters.
  • Nahrazení rodných čísel za 56 miliard nedává ekonomický ani sociální smysl. Aby se vyplatilo, musí jít i výrazně levnější operaci
    Vyčíslené náklady na nahrazení rodných čísel identifikátory – odpovídající 56 miliardám korun – berme s rezervou. A to přesto, že jde o náklady celé ekonomiky, ne pouze veřejného sektoru. Daňový poplatník by přímo platil pouze zhruba 15 miliard korun, což je část nákladu připadající na veřejný sektor. Zbytek představuje břímě sektoru soukromého.
  • Nachází se bitcoin v rané fázi dlouhodobé býčí rally? 
    Indikátor rizika rezerv bitcoinu ukazuje, že trh se nachází v dlouhodobém býčím trendu oživení. Býčí očekávání se shoduje s cenovým modelem bitcoinu.
  • Na Islandu ukradli 600 počítačů vhodných pro těžbu bitcoinů
    Zloději ukradli z datových center na Islandu asi 600 počítačů používaných pro tzv. těžbu bitcoinů a dalších virtuálních měn. Podle policie je to největší série krádeží zaznamenaná na ostrově.
  • Na italských dluhopisech propuká panika, euro padá. Co na to ECB?
    Italské téma doléhá na finanční trhy i dnes a tentokrát jsme ani neviděli úvodní zklidnění. Výprodeje italských dluhopisů intenzivně probíhají už od rána a desetiletý výnos roste o dalších 75 bodů! Spolu s ním výrazně stoupají rizikové prémie také na dluhopisech ve zbytku regionu, zejména v Portugalsku.
  • Na jachty letos podle Boataround.com míří o 15 pct více nováčků
    Na jachty, coby formu bezpečné dovolené v době koronaviru, letos míří poprvé o 15 procent Čechů více než v předchozích letech. Nováčci si nejčastěji pronajímají loď s kapitánem. Ani movitější jachtaři letos nevyrážejí na Seychely nebo do Karibiku, ale vybírají si bližší Chorvatsko. V sezoně tam za týdenní pronájem lodi zaplatí v průměru 50.000 korun. ČTK to řekl výkonný ředitel největšího vyhledávače jachet Boataround.com Pavel Přibiš. Zájem o plavby se podle plavebního úřadu projevil na vyšším počtu žadatelů o kapitánské zkoušky.
  • Na jaře mohou ceny plynu v EU dramaticky klesnout. Zásobníky jsou totiž stále po okraj plné, mnohem více než loni
    Dle řady jarních a letních prognóz měla Evropa v těchto dnech a týdnech mířit do nejhoršího stadia probíhající energetické krize. Nic takového se naštěstí nekoná. Tedy alespoň zatím.
  • Na jastrabí FED dolár nereagoval, ropa včera padla o 2 USD za barel
    Aj na finančných trhoch začínajú letné prázdniny, ktoré prinášajú nízku volatilitu. Včerajšie pohyby na akciových a devízových trhoch boli minimálne. A to aj napriek tomu, že včera dorazilo zopár market moverov.
  • Najde Amazon konkurenci?
    Jakoby nestačilo, že je jednou z největší společností na světě s tržní kapitalizací více než 450 miliard dolarů a že provedl revoluci v e-commerce a ve způsobu, jakým nakupujeme. Amazon jde dál a ovládá svět! ?.. Pozor, ne tak rychle.
  • Najde japonský jen dno?
    Divergence měnové politiky je možná nejsilnější hnací silou devizového forex kurzu, ostatní jsou až druhotné. Obchodníci si toho jsou dobře vědomi. Na chvíli zapomněli na ozbrojený konflikt na Ukrajině a začali aktivně nakupovat USDJPY, vyzbrojeni odlišnými názory Fedu a Bank of Japan ohledně osudu úrokových sazeb. Výsledkem je, že dolar vyletěl za tři týdny o 9 % vůči jenu a dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2015. Jsou býci vyčerpaní, nebo mají stále dost nábojů k tomu, aby obnovili vzestupný trend?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace