Čtvrtek 28. březen 2024 13:19
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
CapXmaster srovnani

Z eurovalu megawall

24.09.2012 15:27  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Piatkové obchodovanie na akciovom trhu prebiehalo síce v klesajúcom tóne, no index SP500 v konečnom dôsledku stratil len 0,01%. Dôvodom volatilného obchodovania bola exspirácia opcií na akcie ako aj futures na US akciové indexy. Celý minulý týždeň prebehol tiež v klesajúcom tóne, kedy akcie poklesli zo svojich maxím kvôli obavám o stav globálnej ekonomiky

Finančné trhy musia pri svojom raste stále prekonávať stenu strachu, známu ako „Wall of wory“. Obáv majú akciové trhy stále veľa a v podstate z každého problému sa nakoniec môže vyvinúť neprekonateľná prekážka, cez ktorú sa už akciový trh vyššie nedostane.

V skratke sa teraz pokúsime pozrieť na najväčšie prekážky v akciovom optimizme:

Fiškálny útes – Nedohodnutie sa republikánov a demokratov na pláne znižovania dlhu spôsobí, že od januára začnú platiť automatické škrty v rozsahu 3,5% HDP počas prvého a druhého kvartálu. Tiež môže spôsobiť zníženie ratingu US a oslabenie doláru.

Ekonomický rast – Na riešenie aktuálnych problémov s dlhom potrebuje globálna ekonomika rast, no ten stále absentuje a môže spôsobiť pokles akcií.

Kríza v eurozóne – Aj keď sa politici a centrálni bankári snažia krízu riešiť, výsledky prichádzajú len veľmi pomaly a naďalej je kríza v Európe jednou z hlavných obáv. Napákovanie eurovalu, španielska pomoc, ratingy, záťažové testy... To všetko naďalej spôsobuje, že akciové trhy sa tlačia nahor len veľmi pomaly.

Prudký rast cien ropy – Geopolitická situácia je stále veľmi nestabilná a nedá sa vylúčiť rast ceny ropy v prípade eskalácie konfliktov na Blízkom východe. Prudký rast ceny ropy totiž následne zo sebou takmer vždy prináša aj recesiu pre US ekonomiku.

Čínske spomalenie – Finančné trhy stále vedia, že najväčšiu časť globálneho ekonomického rastu tvorí čínska ekonomika. Ak Čína spomalí, spomalí aj globálna ekonomika, čo si určite všimnú aj akcioví obchodníci.

Okrem vyššie spomínaných udalostí stoja pred akciovými obchodníkmi aj ďalšie riziká, no na akciovom trhu ich bolo stále dosť aj v „zlatom období“ akciového trhu, naposledy v rokoch 2005-2007. Vtedy bola obavou inflácia, prepálený trh nehnuteľností a nafúknutý bankový sektor, no všetko sa malo dobre skončiť. Teraz vieme, že to tak nebolo a akcie narazili na stenu obáv s veľkým hrmotom v roku 2008. Aktuálne sa očakáva tiež takýto pokles a to napríklad kvôli obrovskej participácii vyoskorýchlostných obchodných systémov (HFT) na burze alebo kvôli každý deň hroziacemu zrúteniu akcií Apple kvôli tomu, že za prvý deň predaja iPhonu 5 firma nepredá viac ako 2 milióny zariadení.

Čo ak by sa ale niektorá z týchto udalostí naplnila? Môžeme v nej nájsť aj niečo pozitívne? Na prvý pohľad kacírska myšlienka má určite kladnú odpoveď. Všetko zle je na niečo dobré, aj keď to nie je jednoduchý proces. Pozrime sa napríklad na čínsky pokles rastu. Ak jeho spomalenie bude dôsledkom začiatku čínskej rebalansácie, bude nižšie čínske HDP síce negatívne ovplyvňovať globálny dopad, no na druhú stranu rast potreby domácností zvýši import Číny po zahraničných tovaroch, čo bude pozitívne vplývať na HDP. Podobne aj v prípade rastu cien energií. Ich rast ukáže potrebu alternatívnych energií a orientáciu sa napríklad v US na zemný plyn, ktorého je dostatok. Investori by preto aj v negatívnych udalostiach mali hľadať príležitosti.

Výhľad na dnes

Dnes na FX trhu vidíme ďalšie spevnenie doláru. Dôvodom sú slabé výsledky nemeckého sentimentu IFO z Nemecka ako aj obavy o situáciu v Španielsku. Cez víkend sa totiž objavili správy, že trvalý euroval ESM by sa mala napákovať z 500 mld. eur až na 2 bilióny eur. Aj keď je toto číslo výrazne prehnané, nakoľko takáto páka sa nedá jednoducho dosiahnuť, vyvoláva vysoké číslo skôr obavy o to, či sa náhodou Španielsko a Taliansko nechystajú požiadať o pomoc. Pretože takýto trvalý euroval by ich dokázal na viac ako dva roky udržať mimo finančných trhov. Nemecký minister financií Schauble ale hneď povedal, že aj keď sa stále diskutuje o napákovaní eurovalu, takto vysoké číslo je mimo reality.

O napákovaní sa hovorilo už pri EFSF, no aj tam tento plán zlyhal. Dôvodom bol nízky záujem investorov ako aj veľmi komplikované prevedenie tejto operácie. Už vtedy sa hovorilo o dvoch modeloch. V prvom by zdroje ESM slúžili ako vankúš, ktorý by kryl isté percento prvých strát, v tomto prípade prvých 25% strát. Druhý model hovorí o tom, že ESM by poskytol poistenie dlhopisov. Ako ale poznáme EU, rokovania budú prebiehať ešte dlhé mesiace a to, čo je teraz dôležité, sú španielske záťažové testy.

Ich výsledky očakávame v piatok. V obave z nich klesá euro nadol a prelomilo dôležitý suport na 1,2930. Zotrvanie pod týmto suportom podporuje ďalší pokles smerom k 1,2820.

EURUSD

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zemní plyn v USA padá o 10 % kvůli předpovědi rekordně teplého počasí 📉
    Bez ohledu na zimní bouři Elliott, která zuří po celých Spojených státech, ceny plynu klesají, protože meteorologické modely předpovídají rekordní oteplení v USA na příštích 12 dní. Podle předpovědí NatGasWeather se očekává, že zlepšení počasí povede k nejnižší poptávce po zemním plynu v USA za více než 40 let.
  • 📈Zemný plyn rastie o 9%🚀
    Ceny zemného plynu v USA počas dnešnej seansy vzrástli o viac ako 9 %, čo je najviac za 3 týždne, uprostred predpovedí chladného počasia v blízkej budúcnosti. Služba Bespoke Weather Services pozorovala chladnejšie zmeny teplotného výhľadu vo východnej polovici USA na aktuálny aj budúci týždeň.
  • Zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner, na Aljašce s ním spadl vrtulník
    Zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner. Šestapadesátiletý podnikatel a filantrop nepřežil nehodu vrtulníku v aljašských horách. Při leteckém neštěstí zemřelo pět lidí, jeden člověk přežil. Kellner byl většinovým majitelem skupiny PPF. Podle analytiků nemusí jeho náhlé úmrtí znamenat pro skupinu PPF ztrátu pozic ani strategického rozvoje, její procesy fungování jsou zaběhnuté. Politici vzpomínají na Kellnera v souvislosti s jeho podnikatelskými úspěchy i kroky, kterými pomohl české společnosti. Po dnešním oznámení Kellnerova úmrtí výrazně klesly na pražské burze akcie operátora O2 a Monety Money Bank.
  • Zemřel Paul Volcker, bankéř, který uspíšil pád železné opony a rozpad SSSR
    Ve věku 92 let dnes zemřel Paul Volcker. Coby šéf americké centrální banky na přelomu 70. a 80. zkrotil tehdejší citelnou inflaci, a připravil tak půdu pro hospodářsky úspěšná 80. léta v USA. Svým způsobem tak zásadně pomohl prezidentu Ronaldu Reaganovi k „uzbrojení“ Sovětského svazu, a přispěl tak k uspíšení pádu železné opony. Pokud by Volckerovo působení v čele Fedu nebylo tak úspěšné, Spojené státy by pravděpodobně vykazovaly v 80. letech výrazně horší ekonomickou výkonnost, což by zřejmě oddálilo rozpad SSSR i pád železné opony.
  • Zemřel první z „hlavních ekonomů“
    Kamil Janáček představuje průkopníka praktické makroekonomie v podmínkách tržní ekonomiky v ČR. Coby hlavní ekonom Komerční banky začal působit už v roce 1993, kdy se obor moderní praktické makroekonomie, uplatňované bankami či dalšími finančními společnostmi, v tuzemsku teprve rodil. Janáček jako jeden z “otců zakladatelů” přitom stanovil vysoké standardy nově vznikajícího oboru, v nichž zúročil i to nejlepší, co si odnesl z vlastního ekonomického výzkumu, včetně zkoumání a analýzy kapitalistických ekonomik, z doby před rokem 1989. K vrcholům jeho profesního života patřilo působení v bankovní radě České národní banky, v níž se řadil spíše k takzvaným jestřábům. To se zásadně projevilo jeho převážně odmítavým postojem k takzvanému kurzovému závazku, stále i dnes kontroverznímu, v jehož rámci Česká národní banka v letech 2013 až 2017 devizovými intervencemi oslabovala korunu, aby tak zvýšila inflaci.
  • Zemřel Ťiang Ce-min, klíčový strůjce čínského vítězství v éře pokročilé globalizace. Dokázal si naklonit Spojené státy, jimž ale kvůli tomu vyrostl v Číně světový arcirival
    V Šanghaji dnes ve věku 96 let zemřel Ťiang Ce-min, čínský prezident v letech 1993 až 2003 a generální tajemník čínské komunistické strany z let 1989 až 2002. Ťiang Ce-min vstupuje do dějin nejen Číny coby klíčový strůjce jejího mocného ekonomického vzestupu, který proměnil celý svět. Stěžejním triumfem jeho politické kariéry je nasměrování Číny ke vstupu do Světové obchodní organizace a jeho dotažení roku 2001.
  • Ze série poklesů se pražská burza nevymanila ani na konci týdne
    Pražská burza popáté v řadě oslabila. Index PX dnes klesl o 0,18 procenta na 1072,46 bodu. Ztrácela většina hlavních emisí v čele s akciemi pojišťovny VIG a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Zestátnění ČEZ je v ohrožení, poslanec ODS – zpravodaj lex ČEZ – pochybuje o jeho legálnosti. Vláda dle něj nemluví pravdu, říká-li, že v EU je vytěsnění akcionářů při 75procentním souhlasu běžné
    Vláda v květnu podnikla zásadní krok k zestátnění energetického podniku ČEZ či – po případném rozdělení – jeho části. Poslala totiž do sněmovny takzvaný lex ČEZ. Jeho schválení by vedlo k tomu, že společnost typu ČEZ půjde zestátnit na základě souhlasu 75 procent akcionářů přítomných na valné hromadě při splnění usnášeníschopnosti, která má přesahovat dvě třetiny základního kapitálu.
  • Zetor je stále více zadlužený
    Společnosti Zetor prudce stouplo její zadlužení. Výkonnost firmy podle jejího vedení ovlivnilo zejména dlouhodobé sucho, ale i nové zákony a evropské směrnice.
  • Zetor přestane vyrábět vlastní motory a jeho vlastník chce prodat až půlku firmy
    Brněnský Zetor nebude od roku 2025 vyrábět pro své traktory vlastní motory a převodovky. V rozhovoru v dnešním vydání Hospodářských novin (HN) to uvádí předseda představenstva firmy Martin Blaškovič. Zetor Tractors bude kupovat motory a převodovky z Německa a Itálie. Počet zaměstnanců firmy, který teď spolu s dceřinými firmami činí 399 lidí, se sníží asi o stovku. Vlastník Zetoru, slovenská skupina HTC Investments, také plánuje prodat až polovinu firmy. Nyní hledá investora. O úplném ukončení výroby v Brně se ale podle Blaškoviče neuvažuje.
  • ZEW
    Očakávame, že obnova ekonomiky sa koncom roka 2010 spomalí a už aktuálnu situáciu ekonomik...
  • ZEW
    Vidíme len limitovaný priestor pre ďalšie zlepšovanie nálady investorov, očakávame, že ekonomic...
  • ZEW
    Dnešný výsledok 53 bodov znamená prvý prírastok dôvery nemeckých investorov po 7 mesiacoch. ...
  • ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku předvedla dlouho nevídaný růst
    První růst po 10 měsících, takové překvapení dnes trhům přinesl výsledek průzkum...
  • ZEW index ekonomického sentimentu nenaplnil očekávání
    ZEW index německého ekonomického sentimentu se v dubnu zvýšil o zanedbatelných 0,1 bodu na 36,4 bodu. Inde...
  • ZEW index na 3letém maximu, britská inflace na 2,7 procentech, analýza EUR/GBP
    Britský index spotřebitelských cen (CPI) se v meziročním srovnání v září udržel na 2,7 procentech. Ekonomové si v...
  • ZEW index nejvýše od dubna 2006, analýza EUR/GBP
    Britský index spotřebitelských cen (CPI) nečekaně v meziročním srovnání zpomalil. Oproti listopadu 2012 došlo k n...
  • ZEW index potvrdil rostoucí trend, analýza EUR/USD
    Německý ZEW index ekonomického sentimentu pokračuje i v tomto měsíci v růstu. Index si polepšil z předchozích 52,...
  • ZEW index přinesl záblesk naděje
    Květnový ZEW index přinesl v Německu záblesk naděje, když se jeho složka očekávání vyšvihla z předchozích 28,2 bodu až na 51,0, čímž suverénně překonala odhady trhu, jež činily jen 30,0. Takto vysoko byl index naposledy před pěti lety. Němečtí investoři tak na horizontu 6 měsíců již očekávají výrazné zlepšení situace, což zřejmě pramení jak z tamní masivní vládní podpory ekonomice, tak i z postupného poklesu intenzity probíhající epidemie. Z výsledků průzkumu lze i soudit, že dotazovaní nepovažují za pravděpodobné, že by na podzim dorazila podobně silná druhá virová vlna, případně očekávají, že na ni země bude lépe připravena. Druhá složka ZEW indexu, tedy hodnocení současné situace, již tak růžově nevyzněla. Namísto vyhlíženého zlepšení z dubnových -91,5 bodu na -86,6, došlo k dalšímu poklesu a index se zastavil až na -93,5 bodech. Tak nízko nespadl ani v horké fázi krize z let 2008/09, ovšem srovnání bychom našli v roce 2003. Naštěstí existují přinejmenším dva důvody, proč se touto hodnotou příliš neznepokojovat. Uprostřed bezprecedentní ekonomické karantény by zřejmě každý soudný člověk zhodnotil aktuální situaci jako ne příliš vydařenou a navíc tato složka indexu má statisticky výrazně horší schopnost predikce skutečného vývoje ekonomiky, než složka očekávání. Právě ta přitom kromě Německa sympaticky povyskočila i v celé eurozóně, kde za květen dosáhla hodnoty 46,0, což znamená meziměsíční zlepšení o více než 20 bodů.
  • ZEW inštitút
    "Ekonomický rast Nemecka ostáva robustný. Očakáva sa však jeho spomalenie v nasledujúcich šie...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
KeyStock
NORD FX
Alpari UK
reklama
Swissquote Bank