Sobota 20. duben 2024 04:41
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

ECB se sazbami nepohnula, Draghi oznámil neomezené sterilizované intervence. Akcie reagují silnou rally

06.09.2012 13:54  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropská centrální banka ponechala sazby eurozóny na úrovni 0,75 procenta. Převládající názor na trhu přitom počítal s tím, že ECB přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky a posune jejich historické minimum o čtvrt procentního bodu níže na 0,5 procenta. Tisková konference potom ve 14:30 přinesla oznámení dlouho očekávaného programu pro nákup dluhopisů i zhoršení prognózu ECB.

Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi na následné očekávané tiskové konferenci oznámil, že ECB dnes rozhodla o úpravách v programu odkupů dluhopisů. „Plán podpoří transmisní mechanismus (měnové politiky) ve všech zemích eurozóny. Budeme disponovat efektivním nástrojem, kterým odvrátíme destruktivní scénáře s potenciálně vážnými dopady na cenovou stabilitu v eurozóně,“ uvedl Draghi.

Draghi konkretizoval, že program nákupu dluhopisůnebude kvantitativně omezen a bude plně sterilizován. ECB podle něj každý týden oznámí nakoupené objemy. Pro dosažení cíle bude podle něho nejefektivnější nákup dluhopisů se splatností od jednoho do tří let. Podle Draghiho ale může jít například i o 10leté dluhopisy, kterým zbývají do splatnosti 3 roky.

Evropské vlády podle Draghiho musejí pokročit ve fiskální konsolidaci a uvést v život dva záchranné nástroje, Evropský fond finanční stability (EFSF) i Evropský stabilizační mechanismus (ESM). 

Draghi dále uvedl, že eurosystém v samostatném právním aktu upraví, že přijímá u dluhopisů vydaných jednotlivými členskými zeměmi eurozóny stejné postavení a zacházení po boku privátních věřitelů.

„ECB protentokrát svou munici ponechala bez užitku, ale pravděpodobně sáhne ke snížení sazeb při příštím jednání,“ komentoval rozhodnutí o sazbách Jens Kramer, ekonom NordLB. Dodal, že důležitější je rozhodnutí ohledně programu nákupu dluhopisů. „Dnešní snížení sazeb by ve skutečnosti nemělo reálný dopad, ale bylo by dodatečným signálem ECB, že hodlá pro záchranu eura využít opravdu všech prostředků,“ dodal Kramer.

Dnešní tisková konference ECB přinesla také zhoršení prognózy pro eurozónu v letošním a příštím roce. ECB snížila prognózu pro vývoj HDP eurozóny pro rok 2012 do rozmezí -0,6 až -0,2 % z dosavadní prognózy -0,5 až +0,3 % a pro 2013 na -0,4 až +1,4 % z dosavadních 0,0 až 2,0 %. Nová prognóza také zvýšila očekávání pro vývoj inflace v eurozóně na 2,4-2,6 % z dosavadních 2,3-2,5 % v letošním roce a pro příští rok nově čeká rozmezí 1,3-2,5 % proti dosavadnímu odhadu 1,0-2,2 %.

Po tiskové konferenci došlo na evropských akciových trzích k mírnému výběru zisků, ačkoliv bez výjimky zůstaly v kladném teritoriu. Futures na Wall Street umazaly desetinu ze svých půlprocentních zisků. Nakonec ale Wall Street otevřela výše a po prvních 5 minutách už byly zisky procentní. Hlavní evropský index Eurostoxx 50 ve stejnou dobu již rostl přes 2,4 procenta na 5měsíční maxima. Trh dluhopisů si dal sice s reakcí mírně načas, ale nakonec výnosy dluhopisů periferních ekonomiky mírně klesly. Například v případě italských dluhopisů klesnul výnos u 2letých z 2,52 % na 2,40 %, u 3letých z 3,17 % na 3,06 %, u 10letých dluhopisů z 5,42 % na 5,37 %.

Euro vyčkávalo rozhodnutí ECB o dalším nastavení měnové politiky uprostřed denního pásma obchodování na 1,2616 USD/EUR, v reakci na konsensu agentury Bloomberg (pokles sazeb čekalo 30 z 58 analytiků) odporujícímu rozhodnutí ale skokově posílilo vůči dolaru až na 1,2650 USD/EUR. Eurodolar se tak dostal na více než 2měsíční vrchol. Záhy ovšem společná evropská měna zisky zkorigovala a po začátku týdny očekávané tiskové konference a vystoupení šéfa ECB následoval propad na denní dno 1,2571 USD/EUR.

Vývoj kurzu eura k dolaru (online)




ECB zahájila dosavadní program nákupů dluhopisů v květnu 2010, aby zmírnila dluhovou krizi v Řecku a dalších zemích eura. Loni a letos se ale proti nepřímé podpoře ohrožených zemí postavili němečtí členové banky a od letošního února banka v podstatě nákupy dluhopisů zastavila. ECB má nyní ve svém portfoliu státní dluhopisy za 211,5 miliardy eur.

Jak Draghi nabudil trhy

Očekávání rozsáhlého zásahu Evropské centrální banky směrem uklidnění dluhové krize vzbudil guvernér Mario Draghi na konci července, kdy vyslovil, že „ECB učiní vše, co bude třeba, k ochraně eurozóny před kolapsem, včetně obrany některých zemí před neodůvodněně vysokými zápůjčními náklady“. Draghi uvedl, že rostoucí prémie na dluhopisech ruší transmisní mechanismy ECB a tím řešení této „poruchy“ spadá do mandátu ECB.

Na trzích se po vstřebání slov Draghiho, spolu s dalšími útržky z ECB, začalo budovat očekávání podoby zásahu centrální banky. To vykrystalizovalo do podoby koordinovaného zásahu ECB na sekundárním trhů dluhopisů a to na krátkém konci výnosové křivky (odkupy vládních dluhopisů, podle posledních spekulací plně sterizilované intervence), společně se zásahem fondů EFSF, potažmo ESM, na primárním trhu dluhopisů (vstup do aukcí). Jmenována byla také možnost odkupu korporátních dluhopisů.

Na měnovém jednání 2. srpna přišlo zklamání. Nepřišlo snížení sazeb ani oznámení programu ECB. Eurodolar předvedl ostrou volatilitu s tím, jak si trh přebíral slova Draghiho, po růstu nad 1,24 USD/EUR vzápětí prudce obrátil pod 1,22 USD/EUR. Do blízkosti dvouciferných ztrát se v červeni na trzích dostaly evropské banky.

Na veřejnost se plně dostal konflikt mezi Draghim a guvernérem německé centrální banky Weidmannem, který je proti obnovení odkupů dluhopisů, zejména v neomezeném rozsahu. Přirovnal je k nebezpečnému užívání drogy, která se stane návykovou, takový postup ECB za příliš blízký financování státu, což je jedno ze zásadních tabu centrálního bankovnictví. Místo oznámení konkrétních kroků Draghi trhům vzkázal, že „sázet proti euru je nesmyslné“.

Evropa podle Draghiho

Evropa podle Draghiho stojí před otázkou, jak daleko (v integraci) zajít a odpovědí dle něj je: nezbytné minimum požadavků na dokončení myšlenky hospodářské a měnové unie je na dosah.

Z pohledu fiskální politiky to dle Draghiho znamená dohled na vnitrostátními rozpočty, protože dopady chybného fiskálního vývoje jsou pro celou eurozónu příliš vážné na „samoregulaci“. Ve finanční oblasti dle něj musí existovat síla, která omezí nadměrné riskování bank, ale i dušení regulací. Evropa podle Draghiho také potřebuje rámec nasazení peněz daňových poplatníků na záchranu bank. V rovině politiky Draghi před Němci hovořil o „obnově skutečného sociálního modelu v Evropě“. Do něj podle guvernéra ECB patří nemožnost sledovat takové národní politiky, které hrozí hospodářskými škodami pro ostatní, žití v rámci svých prostředků a ne nad ně, obnovení soutěže na trhu zboží i trhu práce, obnovení služby bank reálné ekonomice. Právě silná hospodářská unie je podle Draghiho nezbytným partnerem silné společné měnové politiky. Budování tohoto souladu dle Draghiho bude vyžadovat strukturovaný proces se správným načasováním jednotlivých kroků a občané nemohou očekávat, že nástroje měnové politiky v tomto procesu zůstanou standardní.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ECB sa pri inflácii opäť netrafila. Očakáva však, že v roku 2019 zázračne vzrastie
    ECB v decembrových makroekonomických projekciách opäť upravovala svoju prognózu pre vývoj jadrovej inflácia. Keďže celková inflácia je ovplyvňovaná aj cenami energií a potravín, ktoré lietajú hore-dole, tak práve jadrová inflácia je tou veličinou, ktorá bude kľúčovou pre budúci vývoj úrokových sadzieb (teda aj toho, aké drahé budú hypotéky). Ako je v posledných rokoch zvykom, ECB svoje prognózy znížila. Ceny jadrových produktov a služieb by mali v budúcom roku rásť o 1,1% namiesto 1,3%, o ktorých hovorila ešte v septembri.
  • ECB: sazby zůstanou beze změny po delší období
    Evropská centrální banka již avizovala, že další zvyšování úrokových sazeb by nemuselo být potřeba. Měnová politika tak na čtvrtečním zasedání zůstane s největší pravděpodobností beze změny. Výzvou pro centrální banku bude růst dlouhodobých úrokových sazeb, který také výrazně přispívá k utahování měnových podmínek, a tím ohrožuje případný hospodářský růst. Zároveň by ale rostoucí mzdy a utažený trh práce mohly v příštím roce vést k dalšímu zrychlení inflace. ECB tak s dalšími kroky bude chtít pravděpodobně vyčkat na nová data z reálné ekonomiky (HDP za třetí čtvrtletí bude zveřejněn v prosinci) a také na revizi strategie využívání jejích klíčových nástrojů, která by měla proběhnout na jaře.
  • ECB se bude muset ve čtvrtek hodně snažit, aby překonala konsenzus a poslala euro ještě níž
    Evropská centrální banka dala na svém říjnovém zasedání jasně najevo, že by tento čtvrtek mohla přehodnotit svou měnov...
  • ECB se chystá jít na vlastní pěst
    "ECB je po holubičích komentářích na dnešním zasedání na cestě ke snížení úrokových sazeb z rekordních úrovní na zasedání 6. června. Tím se rozšiřuje transatlantická propast mezi úrokovými sazbami a inflací, přičemž evropská inflace na úrovni 2,4 % umožňuje ECB snížit úrokové sazby v tomto roce třikrát.
  • ECB se chystá spustit „tiskárnu“
    Evropská centrální banka na dnešním zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní refinanční sazba zůstává na 0,00 % a depositní sazba na -0,40 %.
  • ECB se chystá utahovat měnovou politiku?
    Euro včera reagovalo docela citlivě na tento článek bloombergu, který se zabývá tématem utahování měnové politiky v eurozóně. Článek cituje nejmenované zástupce ECB, kteří jsou obeznámeni s diskusí uvnitř banky, která se podle všeho v poslední době začala točit také kolem procesu budoucího utahování měnové politiky. Jakmile ECB rozhodne, že nastal ten pravý čas k jejímu utažení, mohla by se podle všeho vydat podobnou cestou, jakou se při ukončování QE vydal americký Fed, když by současný program kvantitativního uvolňování snižovala postupně vždy o 10 mld. euro na každém ze svých zasedání. Aktuálně ECB nakupuje dluhopisy za 80 mld. euro, takže pokud by ECB rozhodla o ukončení QE podle plánu již příští březen, definitivní konec nákupů by v tomto případě mohl přijít až někdy začátkem roku 2018.
  • ECB se marně snaží verbálně oslabit euro
    Ve čtvrtek si euro připsalo zisk jedné desetiny procenta a dnes ráno otevřelo na úrovni 1,3830 EUR/USD, i když v průběhu včerejška...
  • ECB se obává silné evropské měny, ta v reakci klesla až pod 1,17 EURUSD
    Vypadá to, že dneškem dolar dostává druhou šanci pokračovat v korekci, kterou na páru s eurem nesměle zahájil začátkem tohoto měsíce. Tentokrát mu k ní dopomohlo samotné euro, resp. Evropská centrální banka, která dnes zveřejnila minutes z posledního zasedání, kterými tentokrát dokázala překvapit. Jedním z témat na minulém zasedání totiž bylo euro a především jeho citelný růst z minulých měsíců. Členové rady guvernérů se v diskusi zabývali sílou evropské měny a vyslovili obavy, že by mohla zpevnit více, než by bylo opodstatněné kondicí evropské ekonomiky. Přestože řada z představitelů banky poznamenala, že je síla eura spíše důsledkem měnícího se fundamentu v okolních zemích, diskuse o evropské měně je novinkou a nepříjemný signálem pro eurové býky, kteří euro posunuli začátkem měsíce až nad hranici 1,19 EURUSD. Euro tak dnes na zveřejnění minutes reagovalo negativně a krátce se dokonce propadlo na nová srpnová minima, čímž vytvořilo další nižší low klesajícího trendu, kterým si od začátku měsíce prochází.
  • ECB se přimyká k zvyšování sazeb a euro roste
    Série posledních komentářů z ECB svědčí o tom, že se banka stále více přimyká k myšlence zvyšování úrokových sazeb. Naposledy to doložila přímo prezidentka Lagardová, když hovořila o zvýšení sazeb v červenci, přičemž v září by depozitní sazba už neměla být negativní.
  • ECB se připravuje na 3–4 kola snižování sazeb v roce 2024
    V předchozím přehledu jsem upozornil, že člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Robert Holzmann uvedl, že Evropa by mohla snížit úrokové sazby dříve než USA. Podle mého názoru je to další důvod k prodeji eura a nákupu dolaru. Člen Rady guvernérů ECB Yannis Stournaras však uvedl, že v roce 2024 je možné provést celkem čtyři snížení úrokových sazeb, což znamená snížení o 100 bazických bodů do konce roku.
  • ECB se změní, bude tolerantnější k inflaci, za což jí tleskají země jako Řecko či Itálie. Více si posvítí na klimatické změny a do inflace více zahrne ceny realit, resp. vlastnického bydlení
    Evropská centrální banka dnes zveřejnila výsledky přezkumu své měnové politiky, který probíhal po takřka dvaceti letech od začátku loňského roku. Na jeho základě přelomově upravuje svoji měnovou politiku přijetím nového inflačního cíle ve výši dvou procent. Dosud cíl ECB odpovídal hodnotě poblíž, avšak pod dvouprocentní hranicí.
  • ECB si kupuje čas
    Euro se včera pohybovalo v úzkém pásmu 1,1000 – 1,1050 EUR/USD a v podstatě tak nereagovalo na nejdůležitější událost dne, kterou bylo zasedání ECB. Rada guvernérů se totiž rozhodla, že zatím nebude na události kolem Brexitu a jeho dopadu na finanční trhy reagovat. M. Draghi totiž na tiskové konferenci vysvětlil, že ke své reakci budou potřebovat ještě více informací, než včera měli k dispozici. Na druhou stranu potvrdil, že Brexit představuje pro ECB novou výzvu, ale už nenaznačil, co všechno by reakce ECB měla obsahovat. Ekonomové SG tedy předpokládají, že k rozšíření programu nákup aktiv dojde na zasedání v září (bude k dispozici nová prognóza). Určitým omezením by mohla být neschopnost ECB najít dostatečné množství nakupovaných dluhopisů, protože se musí vypořádat se soudními rozsudky Evropského soudu a Německého ústavního soudu, které ji v podstatě zamezily nakupovat větší množství, než které představuje blokační minoritu v jednotlivých instrumentech.
  • ECB si počká na první post-Brexitová čísla
    Co dnes čekat od ECB? Zatím pravděpodobně žádnou revoluci, ale vzkaz by měl být jednoznačně holubičí a centrální bankéři mohou řinčet zbraněmi. Proč ECB v tuto chvíli zůstane stát na místě? Je jasné, že Brexit bude mít na ekonomiku eurozóny negativní dopad, ale nikdo v tuto chvíli neví jak velký. Sama ECB očekává spíše mírnější nákazu z Brexitu - do půl procentního bodu kumulativně v následujících třech letech. My si v tomto ohledu dokážeme představit i negativnější scénáře. Zatím ale nejsou k dispozici žádná významnější post-Brexitová čísla kromě spotřebitelské důvěry (ta v Británii zaznamenala nejhlubší propad za posledních 21 let, ale v eurozóně ale přes pokles zůstává relativně vysoko).
  • ECB si projde “italským” testem
    ECB představila uplynulý týden štít, který má chránit strukturálně slabší ekonomiky před vyššími úrokovými sazbami - v případě spuštění se ECB v “neomezených objemech” postaví na obranu národních dluhopisových trhů. Vyšším sazbám se eurozóna v nejbližších kvartálech kvůli rostoucí hrozbě inflace nevyhne a pomaleji rostoucí ekonomiky, obtěžkané vyšší strukturální nezaměstnaností a veřejným dluhem, budou mít problém takovou terapii strávit.
  • ECB si stojí na svém stanovisku
    Euro vzrostlo, protože hráči na trhu byli potěšeni včerejším rozhodnutím Fedu o úrokových sazbách a prohlášeními představitelů ECB. Evropská banka je stále více přesvědčena, že bankovní systém eurozóny odolal finančním turbulencím, a tak pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb.
  • ECB si svými kroky zahrává, napomíná Draghiho šéf Bundesbank. Naznačuje obavy z dalších nákladů pro Němce a závislosti trhů na stimulaci
    Jens Weidmann je sice jakožto guvernér Bundesbank účasten rozhodování ECB, přest...
  • ECB si vybírá pauzu, depozitní sazba beze změny na 4,0 %
    Evropská centrální banka dnes v souladu s očekáváním ponechala svou depozitní sazbu na 4,0 %. Po šestnácti měsících kontinuálního zvyšování sazeb z úrovně -0,5 % si tak ECB konečně vybrala pauzu. Úrokové sazby se totiž podle centrální banky již nacházejí na dostatečně restriktivní úrovni, která by měla ve střednědobém horizontu zajistit návrat inflace zpět k 2% cíli.
  • ECB sleduje výnosy dlhodobých dlhopisov
    Prezidentka ECB - Lagarde dnes uviedla, že Európska centrálna banka pozorne sleduje nominálne výnosy dlhodobých dlhopisov. Týmto spôsobom chce banka podporiť všetky odvetvia hospodárstva poskytnutím priaznivých podmienok financovania - napriek tomu, že výnosy v eurozóne sú na rekordne nízkych úrovniach. Reakcia na európskom dlhovom trhu bola okamžitá - výnosy dlhopisov zo starého kontinentu začali klesať (a ich ceny stúpať). Túto udalosť preto možno považovať za dôležitý slovný zásah ECB. Na menovom trhu, konkrétnejšie na páre EURUSD, sme spočiatku mohli vidieť slabšie euro (pokles pod 1,2140), ale tento krok bol rýchlo negovaný a cena stúpla nad úroveň 1,2150.
  • ECB slíbila nízké sazby, poslala eurodolar dolů a regionu pomohla k ziskům
    Evropská centrální banka navzdory očekávání nezůstala úplně pasivní, ačkoli úrokové sazby v souladu s konsensem...
  • ECB snížila depositní sazbu o 10 bps. Také znovu zavedla QE v objemu 20 mld. měsíčně
    V pondělí v Británii vstoupil v platnost nový zákon, který stanovuje vládě, aby dohodu ohledně brexitu prosadila v parlamentu do 19. října, anebo aby získala od zákonodárců svolení pro „no-deal“. Pokud se kabinetu nepodaří splnit ani jednu z těchto podmínek, tak musí požádat o odklad brexitu do 31. ledna 2020.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Broker 4XP
NAGA
FXCM
reklama
FTMO férovost