Čtvrtek 25. duben 2024 03:03
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
FTMO král

Seňorita ECB

05.09.2012 13:17  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ani rast akcií Apple tesne k rekordným maximám na 680 USD za akciu kvôli očakávaniam nového iPhonu, nedokázal včera US akciové trhy potlačiť vyššie a index SP500 poklesol o 0,12%. Na pozadí poklesu stoja hlavne dáta ISM výrobného sektora za august.

Americké PMI na trojročných minimách

Index aktivity nákupných manažérov za august skončil v pásme kontrakcie už po tretí mesiac v rade za sebou a začína naznačovať, že US ekonomika spomaľuje. Hlavnou obavou sú nové objednávky a produkcia, ktoré značne poklesli. Pretože sú dôležitými predstihovými indikátormi ďalšej aktivity vo výrobnom sektore, je ich pokles značným problémom. Celkovo ISM pokleslo na najslabšiu úroveň za posledné tri roky, na čo reagovali najvýraznejšími stratami hlavne akcie zo segmentov priemyslu a základných materiálov.

Globálne PMI v kontrakcii

Slabé dáta z výrobného sektora ale nezverejnila len US ekonomika. V pásme kontrakcie sú aj indexy nákupných manažérov z UK, Nemecka, Číny, Japonska, Nemecka a Francúzska. Výsledné globálne PMI sledované bankou JP Morgan, v ktorom majú vyššie spomínané krajiny dvojtretinový podiel, dosiahlo 38-mesačné minimum na 48,1 oproti 48,4 v júli. Rovnako ako v US je index v kontrakcii po tretí mesiac v rade za sebou.

Globálne PMI


Seňorita ECB

Kým globálna ekonomika spomaľuje, finančné trhy sa stále sústreďujú na otázku „záchrany“ problémových krajín eurozóny prostredníctvom nákupov dlhopisov s krátkou dobou splatnosti Európskou centrálnou bankou. Tá by mala detaily nákupov oznámiť už na štvrtkovej konferencii s prezidentom ECB Draghim. Podľa francúzskeho zástupcu vo Výbore európskeho parlamentu pre menové a ekonomické otázky bude ECB nakupovať dlhopisy so splatnosťou do troch rokov tých krajín, ktoré splnili kľúčovú podmienku a tou je požiadanie o pomoc. Seniorita nákupov je hlavným otáznikom. To, či sa po začatí procesu stane z ECB opäť nadriadený dlžník, ako v prípade Grécka, stále nie je jasné. Ak áno, do rúk ECB sa budú snažiť všetci predať dlhopisy tak rýchlo, ako sa bude dať. Pretože inak ostane zvyšným držiteľom dlhopisov len možnosť vyššej straty.

Report Trojky môže rozhodnúť aj o Španielsku

Takže otázna nadriadenosti a podriadenosti dlhu bude prioritnou otázkou nákupov. Analytici Deutsche Bank ako aj Barclays si myslia, že odpoveď dostaneme až po októbrovom reporte Trojky ohľadom Grécka. Prečo? Pretože v tomto reporte sa môžu odhaliť tlaky na to, že ECB by mala tiež niesť straty z gréckeho dlhu a podieľať sa na gréckej reštrukturalizácii. Ak ECB bude niesť straty, znamená to, že pri nákupoch napríklad španielskeho dlhu nebude nadriadená ostatným veriteľom, čo môže byť dobrá správa pre obchodníkov, no zlá pre Bundesbanku, ktorá bude takýto krok určite považovať za monetárne financovanie. Ak naopak ECB straty odmietne, bude signalizovať, že jej nákupy len pripravia priestor pre ďalšie PSI bez OSI (participácia súkromného sektora bez verejného sektora), čím sa riziko konvertibility (prechodu na novú menu) možno odstráni, no neodstráni sa riziko defaultu (nejakej formy strát). Rizikové prirážky tak ostanú vysoké. Zlatou strednou cestou preto môže byť riešenie, pri ktorom ECB odmietne grécke straty, no neodmietne participáciu na PSI, ak bude treba. Pretože ECB bude intervenovať len na krátkom konci so splatnosťou do dvoch rokov, vie efektívne „počkať“ na PSI s menšími stratami. Do PSI totiž časť dlhopisov exspiruje a preto budú aj prípadné straty ECB nižšie.

Španielsko potrebuje nízke výnosy

Španielsko totiž potrebuje nízke výnosy. Analýza už spomínanej banky Deutsche Bank, ukazujúca vplyv prevzatia 100 miliardového balíka záchrany bánk na plecia verejného dlhu zistila, že na udržanie dlhu potrebuje mať Madrid priemerné náklady na financovanie na najbližšiu dekádu okolo 3,9%. ECB určite neplánuje takto dlho intervenovať na trhu, no ak by boli výnosy vyššie, celkový dlh Španielska začne ukazovať efekt nabaľujúcej sa snehovej gule a dlhový pomer bude mierne rásť.



ECB nie je záchranca, ale pomocník

Analýza ukazuje, že obrovské dlhy, ktoré krajiny majú, sú pri nízkom ekonomickom raste veľmi citlivé na úrokové sadzby. To ale neznamená, že úlohou ECB je teraz zabezpečovať, aby každá krajina mala výnosy tak nízke, aby nemusela konsolidovať. Kúpenie času zo strany ECB je určené na to, aby krajiny mohli urobiť potrebné štrukturálne reformy, napríklad v podobe zníženia daňovo-odvodového zaťaženia a v zlepšení podnikateľského prostredia. Tieto kroky totiž budú krátkodobou záťažou pre deficit. A v tomto môže intervencia ECB pomôcť. ECB ale nedokáže odstrániť problémy so získavaním konkurencieschopnosti južanských krajín alebo dotovať výsluhové dôchodky gréckym pilotom. To, že ECB má možnosť intervenovať v (takmer) neobmedzenej kapacite, je jedna vec. To, aby sa stala slúžkou politikov, je druhá vec. Na záver si len pripomeňme dávnejší výrok predstaviteľa ECB Luca Coene-a: „Nezabudli sme, čo sa stalo v auguste minulého roka. Začali sme nakupovať dlhopisy Talianska, no hneď na to Rím prestal plniť program uťahovania opaskov. Záver je jasný: Keď odstránite tlak trhu, odstránite aj tlak na politikov, aby niečo robili.

Výhľad na dnes

Finálne augustové dáta PMI sektora služieb z eurozóny skončili pod očakávaniami trhu, no pokles na eure k úrovni 1,25 bol zatiaľ skúpený. Obchodníci pred zajtrajšou ECB nechcú príliš riskovať. Pokles aussie a kiwi môže pokračovať, no medzitým očakávame euro skôr v užšom pásme 1,25/1,26 bez vážnejšej zmeny,



Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Sell in may and go away?
    Květen se nám pomalu blíží a jak už bývá touhle dobou na finančních trzích zvykem, asi bychom se měli začít pomalu připravovat na záplavu článků, které budou citovat známé pořekadlo Sell in May and go away, které varuje investory před začátkem „květnového“ cyklu, který je historicky pro akciové indexy méně úspěšným. Rozdělíme-li totiž obchodování na amerických akciích do dvou cyklů – květen až říjen a listopad až duben – zjistíme, že v prvním cyklu americký Dow Jones od roku 1950 generoval průměrný výnos pouhých 0,3 %, zatímco v druhém se průměrný výnos pohyboval kolem 7,5 %. Výše zmíněné pořekadlo se tak netýká pouze května, jak se někteří mylně domnívají, ale více méně celého „teplého“ ročního období, z čehož řada obchodníků usuzuje, že i na akciovém trhu existuje sezónnost.
  • Sell in May and go away dollar?
    Měsíc květen je spojován s jednou z neznámějších pranostik na finančním trhu, a to „Sell in May and go away“, neboli prodej v květnu a odejdi pryč. Tato pranostika zejména akciovým investorům naznačuje, že v květnu je dobré prodat akcie, dát si volno a do trhu se vrátit zpět na podzim.
  • Semafor: Microsoft jedná o investici deset mld. USD do vlastníka ChatGPT
    Americká softwarová společnost Microsoft jedná o investici deset miliard dolarů (223,6 miliardy Kč) do společnosti OpenAI, která vlastní chatovacího robota ChatGPT. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informoval web Semafor. Microsoft se k věci odmítl vyjádřit, společnost OpenAI zatím na dotaz agentury Reuters nereagovala.
  • Seminář Jordana Belforta o kryptoměnách
    Podle The New York Times uspořádal Jordan Belfort minulý týden ve svém sídle v Miami první seminář o kryptoměnách. Devět účastníků zaplatilo jeden bitcoin, tedy asi 40 000 dolarů, za účast na dvoudenním workshopu o kryptoměnách.
  • Sempra předčila předpověď svého profitu za 2. čtvrtletí
    Sempra Energy (SRE) v pátek ohlásila profit druhého kvartálu 259 milionů dolarů. Společnost za San Diega přiznala profit 1.03 dolaru na akcii. Výdělek, upravený na jednorázové náklady, byl 1.10 dolaru na akcii.
  • Senát našel v daňovém balíčku příjmy za další 4,5 miliardy korun
    „Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak významně promítnout v kapsách občanů. Chce více danit zahřívaný tabák. Senát tím dal příjmům státního rozpočtu ze spotřební daně tolik potřebnou stabilitu. Zároveň ukázal, že chce méně danit příjmy a více danit spotřebu. Tím lidem zbyde více peněz v peněženkách a sami tak budou moci rozhodovat, za co je utratí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Senátní schválení zákona o dorovnávací dani
    "Senát schválil zákon o zavedení minimální daně z příjmů ve výši 15 % pro velké podniky (mezinárodní i vnitrostátní).
  • Senátor Wyden chce být na straně inovátorů
    V rozhovoru pro Financial Times, poznamenal americký demokratický senátor Ron Wyden, že pokud se jedná o kryptony, chce být mezi lidmi, kteří touží po revolučních inovacích
  • Senior Partner AK Thompson&Stein Artur Kuczmowski: přednáška o zásadách AML a KYC pro kryptoměnové burzy
    22. března na Blockchain & Bitcoin Conference Prague vystoupí Artur Kuczmowski, Senior Partnera v advokátní kanceláři Thompson&Stein. Ve své přednášce „Zásady AML a KYC pro ICO a kryptoměnové burzy“ promluví na téma standardů pro oblast AML a KYC, které se používají na kryptoměnových platformách.
  • Sen o eurozóne sa zmenil na nočnú moru
    Európska dlhová kríza sa rozširuje a dlhová b...
  • Sen o silnější koruně
    Třetí měnověpolitické jednání ČNB v tomto roce nepřineslo příliš mnoho překvapení. Podle očekávání úrokové sazby zůstaly beze změny. Nová makroekonomická prognóza ČNB nedoznala až na inflaci velkých změn. Budoucí inflace by se nově ani v horizontu osmnácti měsíců neměla dostat nad dvouprocentní inflační cíl. Přesto centrální bankéři vnímají, že v ekonomice se hromadí inflační tlaky. Jen nejsou ještě vidět v číslech o inflaci. Důvěru v existující, i když zatím skryté, inflační tlaky nevyjadřuje jen jeden hlas pro zvýšení úrokových sazeb ale i fakt, že prognóza tříměsíčního PRIBORu byla nepatrně zvýšena a ne snížena, jak by se dalo mechanicky odvozovat od nižší inflační prognózy. Podle vyjádření guvernéra J. Rusnoka by další zvýšení sazeb mělo přijít na přelomu roku nebo v průběhu 4. čtvrtletí 2018 a další v roce 2019. Prognóza koruny zaznamenala mírnou korekci a nově počítá se slabším posilováním v druhém a třetím čtvrtletí, o to více by ale měla posilovat v závěru roku a roce příštím.
  • Sentance (člen menového výboru Bank of England a aktuálne jediný dlhodobý jastrab v ňom)
    " inflačné riziká podľa inflačného kvart&a...
  • Sentance (člen menového výboru Bank of England a aktuálne jediný jastrab v ňom)
    "postupné navršovanie sadieb je v súčastnosti správna menová politika".......
  • Sentiment amerických spotřebitelů UoM nad očekáváním
    Wall Street je po zveřejnění údajů z UoM výše. Budoucí pokles inflace je stále nejistý, nicméně celková data naznačují, že dobrá ekonomika a trh práce znamenají vyšší zisky firem. Meziroční míra inflačních očekávání je po údajích vyšší, což znamená, že úterní čtení americké inflace bude pro náladu na trhu klíčové.
  • Sentiment brexitové dohody je pryč. Britská libra opět ztrácí na hodnotě
    Informace o předběžném dosažení brexitové dohody, které se podařilo dosáhnout vyjednavači obou stran, dokázaly poslat britskou libru koncem minulého týdne opět do zelených čísel. Obchodní den uzavřela libra na hodnotě 1,288 USD, přičemž během dne dosahovala ceny těsně pod 1,3 USD – to představuje pětiměsíční maxima. Jenže britský parlament během víkendu dohodu neschválil, Británie musí čelit opětovnému odkladu a Skotsko s Walesem chtějí další referendum, což britskou měnu oslabuje.
  • Sentiment českého průmyslu se v září již nezhoršil, ale zůstává stále slabý
    Český index nákupních manažerů ve výrobě zůstal na srpnové úrovni 44,9 bodů. Sentiment českých průmyslníků se přestal zhoršovat a stabilizoval se nicméně na velmi nízké úrovni z doby před globální finanční krizí.Bohužel je již 10. měsíc pod úrovní 50 bodů, což stále odpovídá poklesu průmyslové výroby.
  • Sentiment na americkém akciovém trhu je stále pozitivní
    Americké akciové indexy zakončily včerejší obchodování růstem. Index Dow Jones Industrial Average posílil o 1,4 %, Nasdaq Composite vzrostl o 3,03 % a S&P 500 stoupl o 2,07 %.
  • Sentiment na rope sa zhoršuje
    Predminulý týždeň bol síce pre cenu ropy pozitívny, no minulý týždeň ropa vymazala celý predminulotýždňový zisk a dokonca klesla ešte nižšie. Za týmto poklesom stojí najmä obnovovanie produkcie v Mexickom zálive, keďže časť ropných vrtov bola odstavená kvôli hurikánu Barry. Spoločnosť Royal Dutsch Shell, najväčší producent ropy v zálive, v stredu uviedol, že obnovil takmer 80% pôvodnej produkcie ropy. K poklesu cien ropy prispeli aj správy o tom, že Rusko môže pristúpiť k navýšeniu produkcie čierneho zlata.
  • Sentiment na trhoch sa zlepšuje
    Americký akciový index US500 sa obchoduje už piaty deň v rade v zelených číslach. Zaujímavejšie však je, že rastie počet akcií v indexe, ktoré sa obchodujú v blízkosti 52-týždňových maxím. Podiel akcií, ktoré sa obchodujú v blízkosti najvyšších úrovní za posledných 52 týždňov je najvyšší od februára, pričom od konca marca začal akciový index výrazne klesať vďaka pandémii koronavírusu. To evokuje zlepšenie sentimentu na trhoch, keďže akcioví investori očakávajú ďalšie kolo fiškálnych stimulov v USA.
  • Sentiment na trhu se zlatem
    Nejnovější týdenní průzkum zlata poukazuje na mírně medvědí sentiment mezi analytiky Wall Street a retailovými investory na "Main Street". Podle některých analytiků může být support okolo 1900 dolarů za unci jen otázkou času.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader