Pátek 19. duben 2024 20:45
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO král

Americká data ukázala na výraznější zpomalení a horší spotřebu. Doléhá na trhy a posílá CZK na lednová minima

31.05.2012 15:09  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí letošního roku pomaleji, než se původně uvádělo, a proti konci loňského roku zpomalila o více než jeden procentní bod. Tuto revizi vývoje HDP sice trh podle konsensu očekával, ale překvapila jej sestupná revize spotřeby za 1Q a celkovému vyznění dat nepomohla ani zpráva ADP o stavu trhu práce. Evropské trhy v reakci z plusu zamířily do mírných ztrát, futures na Wall Street umazaly zisky a vlna rizikové averze vynesla korunu vůči euru až k hladině 25,80 CZK/EUR – nejslabší úrovně od první poloviny ledna.

Dnešní zpřesněná data amerického ministerstvo obchodu revidovala přes měsíc starý rychlý odhad HDP za období od ledna do března na 1,9 procenta z původně uváděných 2,2 procenta. Konsensus ekonomů oslovených agenturou Bloomberg s takovouto revizí počítal, ačkoliv v dubnu ještě čekal 2,5% růst za 1Q12. Za poslední tři měsíce loňského roku ještě největší ekonomika světa vykazovala růst na úrovni 3,0 procenta.

Celkový výkon ekonomiky USA tak sice očekávání nezklamal, ale osobní spotřeba zodpovídající za 70 procent tvorby amerického HDP revizí překvapila. Konsensus počítal s potvrzením prvního odhadu americké vlády, podle něho spotřeba v 1Q růstem o 2,9 procenta překonal nejen 2,1% růst v poslední čtvrtině loňského roku, ale také tehdejší očekávání trhu na úrovni 2,3 procenta. Místo toho dnes přišla revize na 2,7 procenta.

K revizi výkonu americké ekonomiky směrem dolů přispěl kromě mírnějšího růstů spotřebitelských výdajů také prudký pokles výdajů vlády USA. Firmy rovněž doplňovaly své zásoby pomaleji, než se původně předpokládalo. Naopak dovoz do Spojených států amerických rostl rychleji.

Trh práce také nepotěšil

Lepší údaje dnes nepřinesla ani data z amerického trhu práce, která vyšla jen o čtvrt hodiny dříve než údaje o vývoj HDP. V soukromém sektoru totiž v květnu vzniklo 133 tisíc nových pracovních míst, což byl sice lepší výsledek než dubnový přírůstek 113 tisíc (po revizi ze 119 tis.), ale zároveň pod očekáváním trhu na úrovni rovných 150 tisíc nových pracovních příležitostí.

Zpráva agentury ADP, která vývoj pracovních míst sleduje, potvrdila obavy, že se trh práce oživuje jen velmi pomalu. "Poslední údaje nejsou obrovské, a i když to není strašné číslo, tak ukazuje, že ekonomika je nyní v období stagnace," okomentoval zprávu analytik firmy John Thomas Financial Wayne Kaufman.

Důležitá nyní budou data, která v pátek přinese pravidelná měsíční zpráva z trhu práce z pera americké vlády. Vládní údaje zahrnují nejen soukromý, ale i veřejný sektor. Analytici očekávají, že v květnu vzniklo mimo zemědělství celkem 150 tisíc pracovních míst (v dubnu +115 tis.) a míra nezaměstnanosti stagnovala na dubnových 8,1 procenta.

Výprodeje rizika

Nejistota, kterou dnešní data na trhy vlila, kormě oslabení akcií (panevropský index FTSEurofirst 300 -0,1 %, Wall Street otevřela ztrátou) posílila dolar, který opět donutil euro podívat se pod hladinu 1,24 USD/EUR. Nechuť investorů do rizika se však odrazila i na měnách v našem regionu. Koruna, která ještě dopoledne sbírala zisky vůči euru až k 25,60 CZK/EUR ihned otočila do ztrát a podávala se až na 25,785 CZK/EUR a 20,815 CZK/USD. Vůči euru tak koruna oslabila na úrovně, kde se česká měna neobchodovala od 12. ledna letošního roku.

Vývoj kurzu koruny k euru od konce loňského roku

czkeur 31-05.jpg

Vývoj kurzu koruny k euru za poslední 3 obchodní seance (online)

(Zdroj: ADP, AP, Bloomberg, CNBC)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americká data NFP dnes zklamala, dolar mírně oslabuje
    Růst počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor ve Spojených státech v září nečekaně zpomalil třetí měsíc v řadě. Počet pracovních míst mimo zemědělský sektor minulý měsíc stoupl o 156 000 po vzestupně revidovaném nárůstu o 167 000 za srpen. Ekonomové očekávali, že američtí zaměstnavatelé v září vytvořili až 175 000 nových míst.
  • Americká data opět rozhýbala trhy
    Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA nečekaně stoupl na 360 000. Původní odhad ekonomů počítal s 342 0...
  • Americká data PMI srazila dolar k zemi; analýza ZLATA
    Aktivita v americkém sektoru služeb v lednu zpomalila na nejnižší úroveň za téměř dva roky. Index nákupních manažerů vydáván Institutem pro...
  • Americká data podporují silnější dolar
    Díky blížícím se velikonočním svátkům bylo obchodování na trhu eura s dolarem v průběhu minulého týdne spíše poklidné...
  • Americká data pomohla dolaru k růstu, evropské akcie v zelených číslech
    Obchodování na finančních trzích se i koncem týdne zatím nese ve velmi poklidném režimu. Akciové indexy v Evropě si sv...
  • Americká data pomohla eurodolaru vzhůru, koruně se korigovat ztráty nedaří
    Koruna v průběhu dnešního obchodování zůstala na úrovni 26,00 za euro. Během dne se snažila korigovat včerejší ztrát...
  • Americká data pozitivně naladila trhy a pomohla dolaru
    Dnešní obchodování na hlavních trzích zejména odpoledne charakterizuje pozitivní nákupní nálada, která zvedá jak ceny ...
  • Americká data přinesla smíšenou náladu
    Obchodování na trhu eura s dolarem bylo včera velmi klidné, když se měnový pár pohyboval v úzkém pásmu mírně...
  • Americká data s trhy tentokrát nezatřásla. Koruna zmírnila své ztráty
    Hlavním bodem programu byla v závěru týdne americká data z trhu práce. Ta dopadla smíšeně a nedala důvod k podobnému tržnímu otřesu, jaký jsme viděli před měsícem. Zatímco mzdy za odhady zaostaly, růst zaměstnanosti konsensy výrazně předčil.
  • Americká data trhům náladu příliš nepokazila, eurodolar za dnešek klesá
    Koruna za dnešní den registruje opět pouze nevýraznou změnu kurzu. Z prostoru mírně pod 26,00 se postupně posu...
  • Americká data začínají nenápadně překvapovat. Surprise index je po prudkém růstu nejvýše od letošního srpna
    Jeden rychlý postřeh k americkým datům. V nadcházejících dvou týdnech nás čeká řada fundamentů z USA a poté zasedání americké centrální banky. Z ocenění futures na úrokové sazby je zjevné, že je růst amerických sazeb již téměř stoprocentně započten v ceně dolaru. Další utahování měnové politiky nad rámec prosincového růstu sazeb trhy přitom zatím příliš nezajímá, protože je do něj podle většinového názoru ještě daleko. Reakce na nově příchozí data z USA je proto v poslední době velmi vlažná, což by se ale možná do dalších týdnů mohlo začít měnit. Listopad se totiž zatím trochu nenápadně nese v duchu velmi častých pozitivních překvapení, což koneckonců potvrdila i včerejší nečekaná revize amerického HDP, která zvýšila původní odhad za 3Q z 2,9 % na 3,2 %. Citelné zlepšení fundamentu lze velmi dobře vypozorovat hlavně na našem oblíbeném indikátoru z dílny Bloombergu, který mapuje jak výrazně data z USA překonávají většinový konsenzus. Takzvaný surprise index začal v minulých týdnech opět stoupat a aktuálně se přibližuje k velmi slušným úrovním z letošního srpna.
  • Americká data zklamala, Coeure se dopadu negativních sazeb neobává
    V pondělí byl v Evropě svátek, takže se obchodníci soustředili hlavně na dění v USA. První zajímavý report přišel v podobě chicagského Fed indexu za březen, který se dostal na -0,15b., zatímco trh počítal s výsledkem -0,1b. Přesto se jednalo o mírné zlepšení, když index rostl z únorových -0,29b. Vedle tohoto reportu jsme se pak dočkali výsledků z amerického trhu s bydlením, kde byly zveřejněny počty prodaných domů. Ty dosahovaly v březnu 5,21 mil. a podstřelily tak konsenzus 5,23 mil. Předchozí výsledek byl mírně revidován z 5,51 mil. na 5,48 mil. Březnový report lze považovat za zklamání, a to hlavně v souvislosti s výrazným snížením úroků na hypotéky, které u 30 letých fixací klesly z 5,1 % na 4,4 %. Navzdory zklamání byla ale reakce na většině trhů minimálí.
  • Americká data z trhu práce, analýza EUR/USD
    Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP report) dosáhl v srpnu na hodnotu 169 000, což...
  • Americká data z trhu práce jen mírně horší, fundament na USD to nijak neovlivní
    NFP jsou za námi a v podstatě nad nimi můžeme mávnout rukou. Data jsou sice o něco horší, ale po dvou extrémně silných měsících má americký trh práce rozhodně nárok na slabší chvilku. Srpnová data jsou standardním výsledkem, který zapadá do celkového obrazu americké ekonomiky a jehož dopad na zářijové zasedání Fedu bude jen velmi omezený. Dolar sice mrně oslabil, jeho fundament ale zůstává silný a nepřekvapilo by nás, kdyby si z dnešních výsledků dolaroví býci vůbec nic nedělali a během americké seance začali znovu navyšovat pozice. A...
  • Americká data z trhu práce potápí dolar a šance na červnový růst sazeb, zlato zpět na 1 240 USD.
    Květnové výsledky z amerického trhu práce jsou venku a jedná se o velké překvapení, které výrazně mění pravidla hry na některých trzích. Americká ekonomika vytvořila v minulém měsíci pouze 38 tis. nových pracovních míst, což byl nejhorší výsledek od roku 2010 a výsledek hluboko pod většinovým konsenzem (160 tis.). Za poslední tři měsíce americká ekonomika vytvářela meziměsíčně pouze 115 tis. nových míst, což je málo, ať už nová data zkoumáme z jakékoli strany. Dolarové býky sice může těšit nečekaný pád nezaměstnanosti z 5 % na 4,7 %, nižší nezaměstnanost má ale do značné míry na svědomí další snížení míry participace na pracovním trhu, která klesala o dvě desetiny procenta na 62,6 %. Pád nezaměstnanosti je tak spíše statistický než čistě ekonomický jev.
  • Americká data z trhu práce pozitivně překvapila, posiluje USD i akciové trhy
    Spojené státy vytvořily v červenci o 75 000 víc pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP), než čekal trh a zrychlil také růst mezd, což by mohlo posílit předpoklad zrychlování ekonomického růstu a zvýšit pravděpodobnost utažení úrokových sazeb Fedu ještě v letošním roce. Pravděpodobnost zvýšení sazeb na zářijovém zasedání banky vzrostla po datech NFP z 16 na 26 procent.
  • Americká data z trhu práce přejemně překvapila. Na celkovém fundamentu však nic nemění.
    Červnová data z amerického trhu práce jsou venku a jedná se o příjemné překvapení. Americká ekonomika vytvořila minulý...
  • Americká ekonomika byla v 1Q překvapivě slabá, růst je revidován ještě níž
    Třetí odhad amerického HDP v prvním kvartále přináší překvapivě velké revize - k horšímu. Růst dosáhl pouze 1,8 proce...
  • Americká ekonomika dnes příjemně překvapila
    Americké maloobchodní tržby v květnu výrazně posílily a dokázaly překonat většinový konsensus ekonomů o 0,...
  • Americká ekonomika dosáhla několikaletých minim
    Minulý týden klesla světová rezervní měna zpět na nejnižší úroveň od dubna 2018. Investoři aktivně prodávali americký dolar, když Jerome Powell během projevu v Jackson Hole řekl, že americký Federální rezervní systém je odhodlán umožnit růst inflace nad 2% k udržení lepší situace na trhu práce, která má obzvláště pozitivní dopad na nižší a střední třídu. Také naznačil, že extrémně nízké úrokové sazby pravděpodobně přetrvají ještě alespoň několik let.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
GKFX
AVAFX
Broker EX-CAP
reklama
Swissquote Bank