Úterý 23. duben 2024 20:45
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
CapXmaster
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Nemilá data z Číny: Průmyslové kolosy vykazují nezvyklý pokles zisků. Centrální banka potichu povoluje opratě

27.03.2012 11:07  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Významné čínské průmyslové firmy vykazují v dosavadním průběhu letošního roku neobvyklý pokles, poprvé od první části roku 2009, kdy se globální ekonomika nacházela v recesi. Na druhou největší ekonomiku světa doléhají klesající vývozy a snahy Pekingu zchladit „přefouknutý“ trh nemovitostí. Podle analytiků data ukazují na nutnost dalšího uvolnění měnové politiky a média již spekulují o větší toleranci i vůči přílivu zahraničního kapitálu.

Zisky průmyslových firem s ročními tržbami nad 20 miliony jüanů za první dva měsíce roku klesly meziročně o 5,2 procenta na 606 miliard jüanů (asi 1,8 bilionu Kč), tj. 303 mld. CNY měsíčně. Jedná se o první informaci tohoto druhu od čínských statistiků v letošním roce, jelikož lednové údajně nebyly publikovány s přihlédnutím k týden trvajícím oslavám čínského Nového roku. V loňském roce přitom zisky průmyslových firem v zemi vzrostly za první dva měsíce o 34,3 procenta meziročně a celoročně o 25,4 procenta na 5,45 bilionu jüanů čili v průměru 454,5 303 mld. CNY měsíčně. Čínské firmy naposledy vykazovaly pokles zisků v prvních osmi měsících roku 2009.

Řada velkých průmyslových společností předpovídá výrazný pokles ziskovosti za celé první čtvrtletí. Podle analytiků se však bude hospodaření firemního sektoru od druhého čtvrtletí zlepšovat, protože trend útlumu čínské ekonomiky by měl ustat.

Analytik Gao Ting, který se ve švýcarské UBS Securities zabývá Čínou, předpověděl, že čínská ekonomika v prvním čtvrtletí dosedne v rámci nynějšího útlumu na dno a poté se od něj odrazí vzhůru. "Růstové tempo Číny by se mělo v prvním kvartále zpomalit na 8,2-8,3 procenta," řekl Gao.

"V Pekingu se vrší tlaky na další zmírnění měnové politiky a na podporu domácí poptávky," řekl ekonom pro Čínu v hongkongské pobočce japonské Nomury Zhiwei Zhang. Peking bude podle něj muset v příštích měsících snížit úrokové sazby a podpořit investiční projekty.

Také analytici Barclays po dnešních datech uvedli, že zpomalující ekonomický růst spolu se zmírňující se inflací dláždí cestu dalšímu uvolňování měnové politiky. Z konkrétních kroků očekávají uvolnění úvěrových kvót a dva až tři další snížení povinných rezerv.

Úsilí čínského vládního aparátu o podporu růstu čínské ekonomiky všemi prostředky naznačuje i dnešní zpráva deníku Wall Street Journal, že centrální plánovací úřad země povolil v tichosti bankám zvýšení objemu zahraničního dluhu. Podle neoficiálních zdrojů by se kvóta umožňující čínským bankám výpůjčky ze zahraničí mohla proti loňskému roku až zdvojnásobit. Na konci loňského září měly čínské banky podle dat tamního regulátora zahraniční kapitál na úrovni přes 1 bilion jüanů (asi 158 mld. USD). Čína navíc v současnosti bojuje s poklesem investic, když statistická data za měsíc únor ukázala na 0,9% meziroční pokles přímých zahraničních investic do země.

(Zdroj: Barclays, Bloomberg, ČTK, WSJ)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nemecký ZEW inštitút
    "Hlavnými rizikami pre nemeckú ekonomiku sú silné euro, pretrvávajúce problémy bánk a fiškálny mor.&qu...
  • Německý ZEW na nejnižších úrovních od roku 2012
    A po Britské inflaci ještě jeden indikátor který zaujal – německý ZEW index, jakožto indikátor důvěry institucionálních investorů v německou ekonomiku:
  • Německý ZEW opět šokoval
    Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi se během včerejšího odpoledne vyjadřoval k silnému ...
  • Německý ZEW překvapil silným růstem, vzkaz zní „recese nebude“. Euro míří na maxima
    Německá ekonomika se do recese neponoří, ukázal prosincový výsledek respektované indexu ekonomických oček...
  • Německý 10Y výnos na nule a eurodolar pod 1,13 po velmi slabých zprávách z průmyslu
    Po Fedu a summitu EU o brexitu si o slovo rázně řekla evropská ekonomika. Předběžné indexy nákupních manažerů za březen, které dnes ráno vycházejí, nevypadají vůbec dobře. Nejprve zklamaly indexy z Francie, které oba klesly hlouběji pod neutrálních 50 bodů a podstřelily odhady. Ještě větší šok pak přichystal německý průmyslový PMI, který spadl na 44,7 bodu, tedy své minimum za šest a půl roku. Negativní obrázek pak dokreslil průmyslový PMI za celou eurozónu rovněž padající hlouběji pod 50 bodů.
  • Němečtí investoři se bojí recese; ZEW překvapuje propadem!
    Německý index ZEW, který zkoumá sentiment mezi německými investory, překvapil na květnovém čtení mnohem slabším, než se očekávalo. Index se dostal na -10,7 bodu, oproti očekávání -5,3 bodu a dřívějšímu čtení 4,1 bodu. Ekonomové dotázaní institutem očekávají v následujících šesti měsících výrazné zhoršení ekonomické situace. Na druhou stranu ekonomové dodávají, že pokles očekávání je do značné míry diktován očekáváním pokračujícího zvyšování úrokových sazeb ze strany ECB, které by vzhledem k přízraku recese mohlo její případnou velikost ještě umocnit.
  • Němečtí investoři znovu získávají důvěru v trhy
    Mezi dnes zveřejněnými makroekonomickými údaji je nedávná výkonnost německého indexu ZEW. Tato data zveřejňuje Centrum pro evropský ekonomický výzkum, ve kterém je nálada německých institucionálních investorů určena na základě průzkumu provedeného mezi 350 finančními institucemi a analytiky ohledně jejich očekávání na příštích 6 měsíců a současného vnímání situace.
  • Němečtí podnikatelé stále čekají pomalou ekonomiku
    Index Ifo ukázal, že němečtí podnikatelé v červnu viděli svůj současný byznys o trochu lépe než v květnu, ale naopak jejich výhled na příštího půl roku se snížil. Subindex očekávání klesl na 94,2 bodu z předchozích 95,2 bodu. Očekávání německých podnikatelů jsou tak nyní podobně pesimistická, jako byla v únoru letošního roku.
  • Nemějte strach z dokonalosti, stejně jí nikdy nedosáhnete
    Běžný investiční výzkum se jen těžko vyrovná se současnými makroekonomickými tématy. Většinou totiž bývá založen na předpovědích Fedu, Evropské...
  • Neměly by akciové trhy kopírovat vývoj reálné ekonomiky?
    Rok 2012 se nakonec ukázal v úplně jiném světle, než si většina z nás myslela. Já osobně jsem měl na jeho začátku dost negativní postoj, zejména co se evropských ekonomik týkalo. Po jeho skončení jsem pak měl více či méně pravdu. Ale na druhou stranu jsem byl skeptický i k růstu akciových trhů, což se na rozdíl od vývoje ekonomiky nevyplnilo. Jenže neměly by akciové trhy kopírovat nebo alespoň se chovat v souladu s reálnou ekonomikou?
  • Nemoc českého průmyslu - pokles zakázek - již přešla do chronické fáze
    „I když průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla o 1,4 %, neznamená to patrně nijak zásadní zlom v poněkud chmurných vyhlídkách české ekonomiky. K růstu jí pomohl v květnu tradičně jen sektor automobilové výroby, zatímco v ostatních odvětvích produkce meziročně klesala. Z pohledu budoucího vývoje je však důležitější další, dnes Českým statistickým úřadem zveřejněný indikátor, kterým je hodnota nových zakázek. Ta v květnu meziročně klesla o 4,4 %, což je nejvíce od léta 2020. Zdá se, že tato nemoc českého průmyslu již přešla do chronické fáze.
  • Nemocnice čelí vydírání hackerů. Chtějí platbu v bitcoinech.
    Hackeři vydírají české nemocnice. Třetina českých nemocnic zařízení čelí útokům hackerů, kteří je vydírají. Útoky ohrožují péči o pacienty i jejich životy.
  • Nemovitosti dále citelně zdražují, koronavirus Čechy od realit neodrazuje. Z regionálního pohledu si svoji daň vybral pouze v Praze, a to ještě jen v případě nájmů
    Koronavirová krize se na trhu s nemovitostmi a nájemním bydlením v ČR příliš neprojevila ani v období její vrcholné fáze, tedy v měsících dubnu a květnu letošního roku. Vyplývá to z údajů serveru Bezrealitky.cz. Celorepublikově totiž ve druhém čtvrtletí, tedy od dubna do června, průměrná prodejní cena starších bytů v ČR nadále znatelně rostla. A to jak meziročně, tedy v porovnání s loňským obdobím dubna až června, tak mezičtvrtletně, tedy v porovnání s obdobím letošního ledna až března, kdy koronavirová krize začínala.
  • Nemovitosti nadhodnoceny o 40 %
    Ceny nemovitostí na začátku roku nehledě na růst úrokových sazeb dál rychle stoupaly - meziroční dynamika cen starších bytů v Praze i mimo Prahu zrychlila na 30 %. Zdá se tedy, že propad hypotečního trhu zatím neměl na ceny výraznější negativní dopad a dostupnost bydlení (příjmová) zůstává v Česku jedna z úplně nejhorších v Evropě - podle posledních dat OECD je poměr cen českých nemovitostí k příjmům domácností skoro 4 směrodatné odchylky nad dlouhodobým průměrem (v EU je to v průměru lehce přes 2,5).
  • Nemovitosti v Česku stále rychle zdražují, za posledních pět let druhým nejrychlejším tempem v EU. Dvakrát rychleji než v EU jako celku
    V Česku v uplynulých pěti letech rostly realizační ceny rezidenčních nemovitostí druhým nejrychlejším tempem v EU. Vyplývá to z údajů, které nově zveřejnil Eurostat. V loňském třetím čtvrtletí – za něž jsou k dispozici nejnovější dostupná data – vzrostly v porovnání s průměrem roku 2015 ceny bytů a domů v ČR o 55,4 procenta. Výrazněji v celé EU zdražovaly v daném období ceny rezidenčních realit už pouze v Maďarsku, a to o 80,1 procenta. V Evropské unii jako celku, bez zahrnutí Británie, vzrostly v letech 2015 až 2020 ceny o 27,60, tedy jen zhruba polovičním tempem v porovnání s vývojem v ČR.
  • Nemovitosti v Česku zdražují během pandemie podobně jako před ní, na úrovni celé EU dokonce ještě rychleji. Lidé napříč Evropou se totiž v rostoucí míře bojí inflačního znehodnocení úspor
    Ve třetím loňském čtvrtletí zdražovaly nemovitosti v ČR pátým nejrychlejším tempem v EU, meziročně o 8,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Eurostat. Rychleji nemovitosti zdražovaly už pouze v Lucembursku a v sousedních zemích Polsku, Rakousku a na Slovensku.
  • Nemovitosti v ČR budou nejspíše dále trendově zdražovat. Pokud se však dostaví výraznější inflace, vývoj je nejednoznačný
    Trh s nemovitostmi v ČR zůstává jako celek nečekaně odolný vůči dopadům probíhající koronavirové situace. Ceny nemovitostí v souhrnu dále rostly i v roce 2020 a v růstu pokračují i letos. Cenový pokles zaznamenaly jen jisté segmenty trhu s nájemním bydlením. Kvůli odlivu poptávky zahraničních turistů po krátkodobých pronájmech zejména klesla loni cena nájmů v historickém jádru Prahy.
  • Nemovitosti v ČR zdražovaly před úderem koronaviru dvojnásobným tempem oproti situaci v EU. Jak se jejich ceny budou vyvíjet nyní?
    Ceny nemovitostí v ČR rostly v posledním loňském čtvrtletí šestým nejrychlejším tempem v celé EU. Meziročně přidaly 8,9 procenta. Rychleji reality zdražovaly v Lucembursku, na Slovensku, v Chorvatsku, v Polsku a v Lotyšsku. V Portugalsku pak rostly stejně rychle jako v ČR.
  • Nemovitosti zlevnit mohou, i výrazně. Zvláště, udeří-li druhá vlna pandemie
    Tuzemský hypotéční trh v květnu zamrzl. Banky poskytly nejméně májových hypoték za uplynulých deset let. Slabá poptávka po hypotékách značí, že může oslabit i poptávka po nemovitostech. Ty by pak mohly zlevnit.
  • Nemovitostní fondy jako zbraň v boji s inflací
    Vedle klasických smíšených fondů kolektivního investování, poskládaných různým mixem akcií a dluhopisů dle rizikového profilu klienta, si čeští investoři hledají cestu k alternativním možnostem zhodnocení peněz. Takovým aktivem v mnoha domácnostech bývá investice do zlata, mnohými považovaného za bezpečný přístav, který uchová hodnotu a zajistí zhodnocení v dlouhém horizontu. Ve skutečnosti se jedná o čistě spekulativní investici, u které není možné stanovit vnitřní hodnotu a nepřináší žádný výnos v podobě dividend, pravidelného kupónu či podílu na zisku. To si již mnozí začínají uvědomovat, a proto se poohlíží po dalších vhodných investičních příležitostech.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new