Čtvrtek 25. duben 2024 04:05
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader

Amerika stráca kontrolu nad dlhom

22.02.2012 13:12  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Riziko na trhu opäť rastie a po Grécku sa objavujú nové problémy. Celkový sentiment na trhu reaguje na horšie očakávania európskych nákupných manažérov a špekulácie o gréckom PSI. Obchodníci sú nervózni aj kvôli prichádzajúcej LTRO operácii. Čaká nás na EURUSD korekcia?

Amerika stráca kontrolu nad dlhom

Včera bez väčšieho povšimnutia dosiahol po aukcii 2-ročných dlhopisov za 32 mld. $ americký vládny dlh úroveň 101% HDP. Celkový dlh bol mierne revidovaný vzhľadom na dáta z 4Q 2011, avšak rast amerického dlhu je naďalej alarmujúci. V nasledujúcich 9-mesiacoch sa očakáva rast dlhu k úrovni 110%, čo je zvýšenie dlhu o 1 bln. $. Za posledný rok neznamenal americký dlh výrazný rast, ale aj jednotliví držitelia začínajú meniť svoj postoj k US dlhu. Za posledný rok vidíme výrazný nárast držby dlhopisov zo strany US Fedu, predovšetkým vďaka operácii QE2 a QE lite. Svoj podiel navýšili aj Japonsko a Veľká Británia. Naopak, Čína a Rusko sa stali čistými predávajúcimi amerického dlhu. Fed prakticky pokračuje v monetizácii US dlhu a predbehol tak tradične najväčšieho nákupcu US dlhu- Čínu. Napodiv aj najviac zadlžená krajina svete, Japonsko, naďalej kupuje US dlh. Japonsko má v súčasnosti vlastné problémy kvôli zápornému bežnému účtu, ktorý môže znamenať do budúcnosti značné problémy. Aká je teda budúcnosť amerického dlhu? Očakávania rozpočtovej komisie sú, že masívne škrty, ktoré sa očakávajú v budúcom roku a v roku 2014, sa neudejú a deficit bude rásť približne o 5% HDP ročne. To znamená, že do roku 2020 by sa mal dostať US dlh na "udržateľnú" úroveň 140%. 



Ak Grécko prinúti veriteľov, bude to znamenať default

Grécko stále stojí pred problém dohody so súkromnými investormi. Podľa Wall Street Journal je Grécko pripravené prijať CAC, ak participácia súkromných veriteľov bude nižšia ako 66%. Samozrejme, toto číslo je značne vzdialené od 95%, ktoré boli diskutované v Bruseli. Formálna ponuka pre investorov by mala byť už koncom tohto týždňa. Ak bude participácia nízka, čiže pod 66%, Grécko bude musieť prijať CAC (klauzula o kolektívnej akcii), ktorá by sa však znamenal násilnú reštrukturalizáciu, pretože by sa jej museli podriadiť všetci. ISDA, ktorá je najväčším zabezpečovateľom CDS už upozornila, že ak nebude dohoda dobrovoľná, dôjde k exekúcii CDS. To by znamenalo neriadený default Grécka.

Dnešný výhľad

Agentúra Fitch dnes znížila rating dlhodobých záväzkoch Grécka na C z CCC. Fitch ďalej uviedol, že grécky swap bude znamenať selektívny default a riziko neriadeného defaultu je v krátkodobom horizonte veľmi vysoké. Vyjadrenia Fitch nie sú žiadnym prekvapením, avšak môžu mať negatívny dopad na EURUSD. Sentiment je po horších výsledkoch PMI z Nemecka a eurozóny skôr negatívny a preto môže dôjsť k testu pásma 1,3180/1,3120. V prípade jeho prelomenia je možný pokles až k 1,3100/1,3120. Dopad na dnešné obchodovanie môžu mať aj výsledky predaja existujúcich domov z USA, avšak len marginálny. Výhľad je medvedí a na EURUSD hrozí výraznejšia korekcia.



Zápisnica BoE poslala kábel nižšie

Zápisnica BoE priniesla jednohlasné hlasovanie o ponechaní sadzieb na úrovni 0,50%, avšak hlasovanie o rozšírení QE bolo prekvapením. Dvaja z deviatich členov hlasovali za rozšírenie nákupu aktív o 75 mld. GBP, čo je prekvapenie. Členovia MPC ďalej uviedli, že inflácia v UK by mala spomaliť a situácia v Európe sa stabilizovala kvôli LTRO. Zápisnica sa dá vnímať veľmi holubičie, čo malo vplyv na vývoj kurzu GBPUSD. V súčasnosti testuje kábel psychologickú úroveň 1,5700. V prípade prelomenia je možný pokles k 1,5640/1,5640, čo naznačuje možnú zmenu trendu na tomto páre.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Amerika se do dalšího růstu nepouští, naopak. Fed vystřídaly obavy z G20
    Donald Trump přispěl do dnešního dění ne úplně jednoznačnými prohlášeními, která ale na trzích evidentně nerezonují moc dobře. Zaznělo například, že se blíží čas, kdy (Trump) s Čínou "něco udělá", nebo že kolem cel je třeba ujít ještě dlouhou cestu. Reakce trhů se odvíjí zřejmě spíše od nekompromisního tónu řeči než od obsahu sdělení.
  • Amerika se odráží vzhůru, když tlak na dluhopisy polevuje
    Pozornost hlavních akciových trhů míří stále především na firemní výsledky a ještě více na vývoj dluhopisových výnosů. Na jejich pohybu lze dobře sledovat, nakolik je trh nervózní z budoucí politiky Fedu, a zároveň se od nich odvíjejí i rizika pro ekonomiku či nebezpečí nějaké té kreditní nehody.
  • Amerika se po včerejšku otřepala, daně akcie už nedusí
    Závěr týdne byl ještě poznamenán zprávou o zvyšování daní, jež plánuje americká administrativa. Zatím nešlo o materiální dopad, spíše lehký šok z nečekané zprávy, který podnítil výběr zisků. A právě proto, že samotný efekt vyšších daní tu zatím není a výsledné zvyšování daní ještě může vypadat jinak, byla reakce trhů zatím jen přechodná.
  • Amerika se připravuje na dny „prezidentské“ nejistoty, dolar zpevňuje. Americké akcie rostou, koruna může oslabit
    Finanční trhy po celém světě se v reakci na dosavadní průběh americké volební noci postupně smiřují s tím, že prezidentské klání o Bílý dům nebude mít tak jednoznačného vítěze, jak předpokládaly.
  • Amerika se rozešla s Evropou, nové zprávy moc netěší, dolar však odolává
    Už v nejbližších dnech se rozjede další kolo vyjednávání o obchodní dohodě mezi čínskými a americkými představiteli. Dosud pozitivní očekávání trochu zkalilo americké obvinění čínské firmy Huawei. Ministr financí Mnuchin hned přispěchal s ujištěním, že jde o oddělenou záležitost a že v jednáních o obchodní dohodě předpokládá významný posun kupředu. Na tuto hru podle nás přistoupí také čínská strana, která dohodu rovněž potřebuje. Odvetu za Huawei si případně vybere jinde, proti nějaké vybrané americké firmě či osobě, případně zvýšením napětí kolem Taiwanu atp. Na evropských trzích další kapitola v kauze Huawei nenechala vážné následky, v USA možná částečný vliv má.
  • Amerika se snaží napravit včerejšek, Itálie dostala varování z EU
    Během dnešního dne nepřicházejí zprávy, které by s finančními trhy zásadním způsobem hýbaly. Ranní čísla z německého průmyslu zůstala stranou zájmu. Finanční výsledky firem dnes byly smíšené a reakce akcií s nimi mnohdy neladila, každopádně o efektu na celý trh se hovořit nedá.
  • Amerika se těší na peníze od vlády a přidává se k evropskému růstu
    Směr hlavních akciových trhů se během dne srovnává, a to tím lepším směrem. Rozdíly ve výkonech jednotlivých indexů jsou však velké. Na jedné straně Frankfurt nebo Milán rostou o více než 3 procenta a výrazně přidávají i další evropské indexy, na straně druhé Nasdaq vystoupal zatím jen k nule. S&P 500 roste o necelé procento, když americké trhy stále tíží hlavně zaostávající technologický sektor. Podobné je to i v Praze, když zdejší burzu stáhl lehce do záporu padající Avast.
  • Amerika se zvedá, ale dnes je to spíše o hledání směru po výprodeji
    Na hlavních trzích dnes nesledujeme pokračování včerejšího výprodeje rizika ani odraz zpět, který by předchozí vývoj negoval. Co vidíme, je značná nerozhodnost a časté změny směrů. Akciové indexy v Evropě jsou na tom nyní smíšeně, americké v plusu. Co se týče dluhopisů, ty americké jsou dnes pod tlakem. Evropa, podobně jako na akciích, nemá jasný směr.
  • Amerika se zvedá, eurodolar stoupá dál, dominantní téma však chybí
    Evropským akciím se sice dnes příliš nedaří, ale ty americké dotáhly ranní náznaky v podobě obchodování futures až do odpolední reality. S&P500 v první fázi stoupá o půl procenta, přičemž technologie jsou klíčovým tahounem.
  • Amerika stoupá, komodity klesají a koruna odevzdala zisky z ČNB
    Zatímco evropské akciové trhy stále nemají jasno o směru, americké ano. Hlavní zámořské indexy rostou o 0,4 pct, v Evropě takový výkon předvádí nizozemský AEX, mírně v plusu je DAX . Naproti tomu CAC 40 nebo FTSE 100 jsou o 0,2 pct dole.
  • Amerika tentokrát lepší než Evropa a výrazný obrat na ropě
    Pondělní obchodování tak trochu narovnává vývoj akciových trhů v Evropě a zámoří, když náš kontinent po slušném pátku klesá, zatímco Amerika lehce roste po pátečním poklesu. Stoxx Europe 600 ztrácí přes půl procenta, S&P 500 je 0,3 pct v plusu. 
  • Amerika umocňuje dnešní negativní vývoj na trzích. Důvodů k nervozitě se najde víc...
    Negativní vývoj na hlavních finančních trzích nabírá na síle. Nových zpráv mnoho není - dnes nebyla na programu ani nová data ani zásadní firemní výsledky. Co ovšem zapůsobilo, byly snížené výhledy dalších dodavatelů firmy Apple. Silné prodeje následně sledujeme napříč technologickým sektorem, největší váhy nevyjímaje.
  • Amerika včera v mínusu, ale Asie dnes odstartovala růstem
    Americký akciový trh nezažil včera úspěšnou seanci. Index S&P 500 klesl o půl procenta, když s výjimkou komunikačních společností se nedařilo žádnému sektoru. Nejhůře dopadly akcie energetických firem, které přišly o 0,9 %. Důvodem je nervozita ohledně dalšího vyjednávání o obchodní dohodě mezi USA a Čínou. V mínusu včerejší den za nižší obchodní aktivity uzavřely i průmyslový Dow Jones a technologický Nasdaq, které odepsaly zhruba třetinu procenta.
  • Amerika velí k růstu akcií. Trump prodlužuje omezení a chce podpořit ropu
    Začátek týdne ještě nepřinesl zásadní makrodata, a tak dal prostor pro přelévání spekulací o koronaviru, délce útlumu ekonomiky a načasování odrazu trhů. Prezident Trump ustoupil ze své představy, že o Velikonocích se začne ekonomika postupně otevírat, a prodloužil doporučení nevycházet až do konce dubna. Na jednu stranu to znamená, že ekonomické dopady budou horší, ale s tím se zřejmě už počítalo a oznámení je spíše vnímáno jako srovnání kroku s realitou.
  • Amerika velí k růstu, nižší ceny nalákaly kupce
    Investoři dnes využívají krátkodobých propadů k nákupu a akciovým trhům se tak daří po včerejšku nahrazovat ztráty. Evropské indexy začaly dobře, následně o své zisky přišly a místy se zanořily až do červeného, ale start Wall Street přináší nový pozitivní impuls. Nová makrodata, tedy čísla z amerického stavebního sektoru, byla smíšená a do hry nezasahují. UBS pomohly výsledky výrazně nahoru.
  • Amerika začne týden nervózně, v Evropě předzvěstí propad Credit Suisse
    Na některých evropských akciových trzích sice vidíme červená čísla (FTSE 100 -0,4 pct), ale celkově mírně převládá růst. Změny na indexech nejsou velké, zato třeba akcie Credit Suisse padají o 13 procent. Pohyb na této bance přitom může být předzvěstí docela nervózního začátku na Wall Street.
  • Amerika zavelela k dalšímu ústupu
    Po včerejším otevření Wall Street se opět nejvíce nedařilo technologiím, když Nasdaq ztrácel až 2,5 procenta. Dostává se tak poprvé od loňských jarních otřesů na trhu pod 200denní klouzavý průměr. Ostatní indexy na tom jsou sice lépe, ale i tak se nacházejí hluboko v červeném. Za včerejším výprodejem nevidíme nic jiného než Fed a výnosy. Ty se totiž po dílčím intradenním poklesu vydaly opět nahoru a americký 10Y se dostal na 1,80 procenta. Sázky na Fed se přitom už přimkly k jeho prognóze a trh už nyní sází na první zvýšení sazeb v březnu.
  • Amerika zavelela k dalšímu ústupu. Techy pod palbou
    Dopoledne to ještě vypadalo, že se akcie místy chtějí nadechnout. Také výnosy dluhopisů přechodně zamířily dolů, což vypadalo slibně. Odpolední vývoj je však už jednoznačně negativní, a to zvláště po otevření Wall Street. Znovu to nejvíce odnášejí technologie, když Nasdaq ztrácel až 2,5 procenta. Dostává se tak poprvé od loňských jarních otřesů na trhu pod 200denní klouzavý průměr. Ostatní indexy na tom jsou sice lépe, ale i tak se nacházejí hluboko v červeném.
  • Amerika zavelela k poklesu, eurodolar padá na 1,14. Trhy nadále střídají směry
    Změny nálad a směrů na hlavních trzích pokračují i dnes. Po smíšeném vývoji v Asii se evropské akcie vydaly slušně vzhůru, ale nálada začala vadnout po otevření Ameriky. Wall Street totiž klesá za značného přispění technologických titulů či bank. Stejné sektory jsou pod lehkým tlakem rovněž v Evropě, která se ale celkově stále ještě drží v zeleném. Praha zavřela v plusu pouze těsně, a to hlavně díky ČEZu, VIGu a odrazu Avastu po negativním včerejšku.
  • Amerika zavelela k růstu, data překvapila
    Nová data dnes dodala pozitivní informace o tom, že se západní ekonomiky aspoň momentálně drží. Samozřejmě jde pouze o dílčí statistiky, ale i tak byly evropské indexy PMI nebo americké žádosti o dávky v nezaměstnanosti překvapivě dobré. Samotná čísla však velký efekt na trhy neměla a evropské akcie během dne jen balancovaly kolem včerejších úrovní. Změna k lepšímu nastala až s otevřením Ameriky, která zavelela k růstu. Zámořské indexy nyní přidávají kolem procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace