Čtvrtek 25. duben 2024 19:11
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader

Politika bez kompromisov

12.10.2011 08:25  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Včerajšok bol na makrofundamenty nezaujímavý, nakoľko pozornosť aj tak pútali politické egá a to nielen na Slovensku, ale aj v US.

Euroval neprešiel, vláda padla

Na Slovensku kvôli neschváleniu eurovalu padla vláda. To ale nemusí znamenať stop pre euroval, nakoľko výmenou za predčasné voľby je opozičný Smer ochotný podporiť euroval. Schválenie rozšírenia funkcií ako aj veľkosti EFSF tak nakoniec na Slovensku prejde, no ďalšie zákony už asi bude schvaľovať parlament iný. Slovensko je prvou krajinou, kde kvôli rozšíreniu eurovalu padla vláda a posledná krajina, ktorá euroval neschválila. Nakoľko je ale veľmi pravdepodobné, že rozšírenie nakoniec prejde, bola reakcia na trhu len veľmi malá.

US pritvrdzuje obchodnú vojnu s Čínou

Oveľa väčšiu reakciu než slovenské NIE premiérke malo schválenie zákona v US kongrese. Senát totiž schválil tzv. Currency bill, ktorý je namierený proti Číne a jej politike lacného juanu. Zákon oprávňuje ministerstvo obchodu, aby vyšetrovalo, či ktorákoľvek krajina (prioritne Čína) nesubstituuje vlastné spoločnosti nízkym kurzom juanu. Ako áno, zkon dovolí zaviesť na tieto tovary dane. Reakciou zo strany čínskeho ministersta zahraničných vecí bolo vyhlásenie, že tento zákon vážne naruší čínsko-americké vzťahy a zároveň poškodí aj globálnu obnovu. PBOC dokonca povedala, že takáto politika môže výrazne ovplyvniť plány reformy devízového režimu juanu a dokonca môže viesť k menovej vojne. To znamená, že zákon toho asi veľa nedosiahne. Podobne už US útočili napríklad na Japonsko, no štrukturálny deficit US obchodnej bilancie s Japonskom sa doteraz nepodarilo odstrániť.

Obamove stimuly neprešli

Senát okrem zákona o Číne zastavil aj ďalší zákon a to Obamov návrh stimulovania US pracovného trhu balíkom v objeme 447 mld. USD. Tento už dávnejšie oznámený balík určený na podporu zamestnanosti znížením odvodov pre zamestnancov aj zamestnávateľov a stimulmi v infraštruktúre neprešiel kvôli odporu republikánov, ktorí odmietajú, aby sa za tento zákon platilo zvýšením daní pre bohatých. 

Politika bez kompromisov

Ako vidíme, včerajšok resp. noc bola hlavne o politikoch a o tom, že kompromisy sa zatiaľ v politike dejú len minimálne. Slovenská vláda padnúť nemusela, zákon o Číne je chybný koncept a plán na podporu pracovných miest opäť zlyhal na republikánoch, ktorí stále obhajujú záujmy bohatých. Možným svetlým bodom včerajšieho dňa je len to, že inšpektori trojky povedali, že Grécko síce ciele pre deficit nesplní, ale nová tranža pomoci krajine by mala byť schválená.

Výhľad na dnes

Dnes bude vývoj na trhu záležať hlavne od vyjadrení politikov na adresu dlhovej krízy v Európe. Tieto vyjadrenia začnú až poobede a to s komentármi od Barrosa, Almuniu a Schaubleho a neskôr aj s vyjadreniami centrálnych bankárov Draghiho,bini-Smaghiho a Tricheta. Po včerajšom neschváleni eurovalu na Slovensku ale asi budú miernejší vo svojich vyjadreniach, nakoľko záchranné plány by sa mohli skomplikovať.

Z makroudalostí dnes očakávame hlavne zápisnicu FOMC z posledného zasadnutia o 20:00. Na tom FED predstavil operáciu twist. Otázkou bude, koľko voliacich člnov FOMC bolo aj za ďalšie kolo QE, resp. koľkí povedali, že ďalšie kolo stimulov zatiaľ nie je v pláne. Bernanke totiž povedal, že ďalšie stimuly sú stále možnosťou, no trh asi v terajšej situácii potrebuje počuť trochu viac. Ak by teda diskusia o QE bola naozaj aktívna, mohlo by to pomôcť pokračovaniu rastu EURUSD ako aj akcií. Ak ale bude zatiaľ QE preferovať len pár členov, mohlo by euro aj kvôli slabším výsledkom hlinikárskej spoločnosti Alcoa klesať (trh by stiahli akcie). 

Technická situácia

Z technického hľadiska sa pár EURUSD pohybuje v konsolidačnej formácii vlajky resp. symetrického trojuholníka. V prípade, že FED naznačí QE, otvára sa pre euro priestor na prelomenie hornej línie na 1,3675 a priestor na rast k 1,3730 s výhľadom na 1,3780, naopak ak zápisnica bude skôr naznačovať, že ďalšie stimuly nie sú v pláne, pokiaľ sa ekonomika výrazne nezhorší, hrozí prelomenie spodnej línie na 1,3590 a pokles k hladine 1,35. Vzhľadom na pokračujúci charakter formácie ale je počas európskej seansy preferovaný nákup pri poklesoch.

EURUSD

Klíčová slova: Daně | Politika | EFSF | Japonsko | FOMC | Akcie | USD | Euro | Čína | Alcoa | Ekonomika | Fed | Euroval | PBOC | EURUSD | QE | Volby | Trh | Currency |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Politická rizika jsou časovanou bombou
    Sociální napětí, a z toho pramenící riziko občanských nepokojů, se může ve světě – včetně Evropy – zvýšit až desetinásobně. Dopady pandemie na světovou ekonomiku načas odsunuly do pozadí politická rizika – zejména pak zvýšený protekcionismus a dopady Brexitu – nebo rizika spojená se sociálními nepokoji, vnitřními konflikty či nebezpečím terorismus. Tato rizika však nezmizela. „Vliv nestabilními politického prostředí na ekonomiku se stal velmi zásadním. Pandemie Covid-19 sice odsunula politická rizika do pozadí. To neznamená, že přestala existovat. Naopak vinou koronavirové krize se mohou ještě prohloubit. Podle analýzy Coface se například riziko občanských nepokojů může zvýšit až desetinásobně,“ upozorňuje Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny COFACE pro Českou republiku a Slovensko.
  • Politická situace v Itálii znovu doléhá na indexy i na euro
    Pondělí seance sice přinesla absenci nového makra a svátek v USA a Británii, ale i tak se zdá, že mají obchodníci o zábavu postaráno. Téma pondělní seance je totiž jednoznačné a je jím politická situace v Itálii. Ta se začala znovu vyhrocovat o víkendu, kdy italský prezident Mattarella odmítl vládního kandidáta na post ministra financí a na pozici premiéra jmenoval svého kandidáta a bývalého člena MMF Carlo Cotarellliho. Ten je pověřen sestavením úřednické vlády, která ale téměř jistě nezíská podporu v parlamentu, což znamená, že země směřuje k předčasným volbám, které by se mohly konat už letos na podzim. Krize na italské politické scéně se tak prohlubuje, na což dnes doplácí především italské dluhopisové výnosy, které rostou u 10letých splatností o 20bp. až na 2,65 %.
  • Politické napětí kazí náladu na trzích: Akcie s dolarem klesají
    Narůstající napětí v Hongkongu se dnes připojilo k obavám z dalšího vývoje americko-čínské obchodní války a kazí odpoledne náladu na trzích. Wall Street otevřela v červeném, evropský index Index Euro Stoxx 600 přišel o ranní až 1% nárůst, dolar na páru s eurem umazal zisky a odpoledne lehce ztrácí a desetileté americké dluhopisy se zlatem jsou opět v kurzu.
  • Politické nejistoty nechávají trh bez jasného směru
    Finanční trhy si minulý týden užily jízdu na horské dráze, protože investoři zažívali těžké chvíle, když si měli vybrat mezi výprodejem akcií a dluhopisů. Americké státní dluhopisy zažily neklidný týden, protože Fed zveřejnil zprávu o zářijovém zasedání. Dolaru se podařilo konsolidovat zisk proti jednotné měně, protože plán italských výdajů na rok 2019 stále budí obavy. Zasedání ECB bude v příštím týdnu ve středu zájmu, neboť političtí stratégové by si mohli udržet holubičí postoj. Očekává se, že patová situace ohledně brexitu se v krátké době nevyřeší. Budou probíhat další jednání, jelikož přechodné období musí být schváleno parlamentem EU i Spojeného království. Od bruselského jednání minulý týden nedošlo k žádnému průlomu.
  • Politické otřesy v Turecku stojí za nejvyšším propadem liry od roku 2008
    Poslední vývoj na turecké politické scéně straší investory. Premiér Ahnet Davutoglu by mohl v nejbližší době odstoupit...
  • Politické zkoušky v Evropě
    ÚLEVA?: Už tak významný měsíc pro evropskou politiku se právě stal ještě důležitějším: starý kontinent přivítal novou konzervativní premiérku Spojeného království, tento víkend také proběhly velmi těsné volby ve Švédsku a 25. září se konají volby v Itálii. Když k tomu přidáme energetickou krizi a krizi životních nákladů, která vrcholí po zastavení Nord Streamu, a nemáme k dispozici žádné dobré politické vyhlídky, mohou být nadcházející plány velkých výdajů úlevou pro některé trhy čelící silným tlakům. Mechanicky to sníží inflaci, zabrání hluboké recesi a pravděpodobně jsme už viděli vrchol cen plynu v EU.
  • Politické zprávy z periferie spouštějí korekci, eurodolar zamířil dolů, koruna je na páteční úrovni
    Při absenci důležitějších makrodat se na začátku týdne trhy zaměřily na politická rizika na periferii eurozóny. Otazní...
  • Politický boj o nepolitickou ECB
    S blížícím se koncem M. Draghiho v čele ECB rostou spekulace o jeho nástupci. Ten končí ve své funkci v listopadu 2019. Hlavním kandidátem na jeho pozici je guvernér německé centrální banky a současný člen bankovní rady ECB J. Weidmann. Ačkoli by centrální banka měla být ze své podstaty apolitická, rozdělení pozic v bankovní radě je politickou hrou s nadnárodním přesahem. V minulosti se v čele ECB vystřídal nizozemský, francouzský a aktuálně italský zástupce. Díky principu rovnovážného rozdělení moci tak vychází řada na Německo. V poslední době se však množí náznaky, že priority A. Merkel leží jinde. Spekuluje se, že by mohla vyměnit nárok na pozici v čele ECB za vedení Evropské komise. Není možné, aby jedna země měla obě dvě tyto pozice zároveň, zvláště pokud se jedná o Německo. Logicky se tak nabízí výběr jedné z nich.
  • Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
    Ohromující nárůst obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na španělské zdravotnictví, těžce postižené roky rozpočtových škrtů, napsal server Politico. Zatímco politici všech směrů oceňují úsilí a oběti, které přinášejí španělští zdravotníci, mnozí tvrdí, že nadměrný tlak na nemocnice je přinejmenším z části důsledkem bolestivých škrtů, po kterých je země špatně připravena na epidemii.
  • Politika a centrální banky stahují dolů forint, libru či novozélandský dolar
    Na finančních trzích dnes zavládlo příznivé klima pro riziková aktiva. Přispět k tomu mohla data z eurozóny, kde průmyslový PMI překonal odhady. Dále pak svými finančními výsledky pozitivně překvapil Caterpillar.
  • Politika ECB neplní očekávání
    Určování výše úrokových sazeb je jedním ze základních nástrojů měnové politiky centrálních bank. Sazby jim nejčastěji slouží k dosažení požadované míry inflace. V posledních dvou letech některé centrální banky experimentují se zápornými úrokovými sazbami.
  • Politika Fedu a ECB; jak ovlivňuje směr EURUSD
    Euro během včerejšího obchodování ztratilo část svých pozic a nedokázalo je vyrovnat. I přes vybírání zisků, které bylo pozorováno na konci minulého týdne vůči americkému dolaru, tlak a rizika plynoucí z nového kmene koronaviru [Omicron] nutí investory držet se bezpečnějších aktiv.
  • Politika Fedu je pro trhy větší hrozbou než omikron, tvrdí Morgan Stanley
    V úterý indexy NASDAQ, S&P 500 a Dow Jones vytvořily rally, přestože ten den nebyly v USA zveřejněny žádné důležité ekonomické údaje. Během několika dní trhy získaly zpět ztracené pozice po poklesu, který mohl být počátkem krachu. Vzhledem k tomu, že historická maxima jsou opět na dosah, mohl by nový růstový trend přetrvat, protože příznivý vítr v zádech z QE stále pokračuje.
  • Politika FEDu zůstává beze změny
    Včera večer vystoupila bankovní komise americké centrální banky (FOMC) se svým prohlášením. V reakci na včerejší ...
  • Politika Fedu zůstává jestřábí
    Postoj Federálního rezervního systému zůstává poměrně přísný. Euro a britská libra po pátečních nákupech rychle klesaly, v čemž je podpořily čerstvé statistiky o americkém trhu práce. Cílem tohoto přehledu je ale probrat trochu jiné téma. Zvláštní pozornost přitahuje projev Neila Kashkariho, prezidenta minneapoliské Federální rezervní banky. Fed podle něj letos sníží úrokové sazby jen dvakrát, přičemž scénáře počítají s jediným snížením sazeb v roce 2024. Kashkari uvádí, že chystané údaje ovlivní postoj výboru na nadcházejícím zasedání Federálního rezervního systému.
  • Politika NBP beze změny
    Polská centrální banka včera v souladu s očekáváním svoji politiku nikterak nezměnila, a to v zásadě platí i o komentáři vydaném k rozhodnutí a základních obrysech nové inflační prognózy (ta mimochodem stále vidí inflaci nad cíleným koridorem 1,5-3,5 % po celý rok 2024). Zajímavější z pohledu politiky NBP bude spíše dnešní tiskovka prezidenta NBP Glapinského.
  • Politika vládne trhom
    Amerika sa zotavujePiatkové obchodovanie prinieslo výsledk...
  • Politiku ECB určuje neznáma ratingovka
    Môj dnešný komentár pre hnonline.sk V piatok potvrdila kanadská ratingová agentúra DBRS rating Portugalska na úrovni B...
  • Politikům a expertům se podařilo vyděsit veřejnost, že české veřejné finance jsou v rozvratu a před bankrotem
    Politikům a expertům se podařilo vyděsit veřejnost, že české veřejné finance jsou v rozvratu a před bankrotem. Ač data Eurostatu ukazují něco zcela jiného, podstatná část veřejnosti klamu uvěřila a o to ochotněji nyní přistoupí na zvyšování řady daní, která by jinak politikům neprošlo.
  • Polkadot a Cardano si udržují vedoucí postavení ve vývoji kryptoměn
    Polkadot (DOT), blockchainová síť často popisovaná jako „blockchain blockchainů“, si udržela pozici vedoucí kryptoměnové sítě podle vývojové aktivity. Následuje ji předprodukční síť Kusama a platforma pro chytré smlouvy Cardano (ADA).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani