Pátek 29. březen 2024 11:27
reklama
InstaForex Autochartist
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Amerika sa potápa ku dnu

31.08.2011 10:15  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Amerika potrebuje lacné USD
Investorov na finančných trhoch včera primárne zaujímala zápisnica z augustového zasadnutia FOMC (výbor vo Fede pre operácie na voľnom trhu). Augustové zasadnutie neprinieslo výraznejšie zmeny iba Fed potvrdil ochotu držať kľúčovú úrokovú sadzbu na nulovej úrovni (presnejšie v pásme 0,00-0,25%) do polovice roka 2013. Včerajšia zápisnica FOMC však mala odkryť tajomstvá, ktoré sa prerokovávali na horúcej linke Fedu. Fed počas svojho augustového zasadnutia prerokovával niekoľko nástrojov na podporu americkej ekonomiky od zníženia úrokovej sadzby na bankových rezervách, nákupu aktív z trhu s dlhšou dobou splatnosti, rozšírenie svojej bilancie (klasické kvantitatívne uvoľňovanie). Fed tak priznal, že je tlačený k múru vývojom ekonomiky. Americká ekonomika sa postupne potápa, globálny ekonomický Titanic sa nedokáže udržiavať samostatne nad hladinou. Kapitán Fed je pripravený preto pre ďalší manéver ako sa vyhnúť pádu ku dnu v podobe neobmedzeného tlačenia peňazí. Fed jasne priznal, že musí výrazne revidovať ekonomický rast pre druhý polroka a rok 2012, zvyšuje sa tak pravdepodobnosť dvojitého dna recesie americkej ekonomiky. Obnova v prípade „W“ je tak čoraz viac reálna, ba dokonca riziko neobmedzenej masy lacných USD vytvára obavy o výrazne hlbšom druhom dne americkej ekonomiky.


QE3  je na ceste
Fed zároveň priznal, že je pre neho primárny trh práce, ktorý by mohol čeliť turbulenciám až do konca roka 2012. Pre povšimnutie komentáre Fedu o lepšom výhľade smerovali kedysi do roku 2010, resp. 2011. Aktuálne Fed pripravuje trhy a spoločnosť na turbulencie minimálne do roku 2013. Kríza sa tak prehlbuje, vysoká nezamestnanosť a prepad ekonomiky bude naďalej tlačiť na negatívne scenáre vývoja verejných financií a štáty sa budú zadlžovať. Fiškálna kríza pod tlakom potreby tlmenia negatívnych dopadov spomalenia ekonomiky, v kombinácii množstva natlačených lacných USD vyvoláva obavy o budúci vývoj. Finančné trhy tak po piatku dostali ďalší impulz, že kvantitatívne uvoľňovanie s poradovým číslom „3“ príde.  Ostáva vyriešiť posledný rébus „dátum jeho zverejnenia a uvedenia do praxe“. Neočakávame, že Fed sa pokúsi pristúpiť k tomuto extrému už na septembrovom zasadnutí FOMC (20-21.september), ale načasovanie na prielom rokov 2011/12 by znamenalo silné obavy o príchod recesie už budúci rok.

Včerajší vývoj
Na komentáre Fedu tak pozitívne reagovali opätovne reálne aktíva (zlato, ropa), ktorým nadbytok lacnej USD likvidity nikdy neuškodí. S blížiacim sa zverejnením QE3 by tak magická bariéra na zlate 2000 USD/trójska unca nemusela byť nereálna.  EURUSD počas včerajšej obchodnej seansy zažil opäť výraznejšiu volatilitu. Dôvodom sú kroky EU k prípadnému zavedeniu transakčnej dani pre finančné operácie a prepad spotrebiteľskej dôvery nielen v eurozóne, ale i USA. Práve táto kombinácia stála za prepadom páru EURUSD k 100-dňovému kĺzavému priemeru na úrovni 1,4380/60, až večerný náznak QE zo zápisnice FOMC podporil udržanie 1,44.

Dnešný výhľad
Dnešný výhľad prináša inflačné riziká z eurozóny (11:00), ale kľúčom bude americký trh práce v podobe tvorby pracovných miest ADP zamestnanosti (14:15). Práve americká zamestnanosť bola častým slovným spojením včerajšej zápisnice FOMC.

EURUSD sa snaží udržať pozíciu 1,4380/60 (100-dňový kĺzavý priemer), riziko je však stále vysoké a prípadné sklamanie ADP zamestnanosti USA, prepad inflácie v eurozóne by mohli poslať pár k 1,4320/00 EURUSD.  Kľúčová rezistencia je na úrovni včerajších maxím po FOMC 1,4450/70 EURUSD, jej udržanie preferuje negatívny sentiment a obavy trhu pred piatkovými Nonfam Payrolls (kľúčovým výsledkom tvorby pracovných miest v USA). Lepšie dáta z eurozóny a stabilnejšie ADP dávajú opätovne potenciál udržania pásma 1,44/1,4350, kde sú alokované silné nákupné objednávky. Stratégia na dnes stále preferuje nákup páru pri bariére technických línii 1,4380/50 s postupným očakávaným odrazom k 1,45 EURUSD, až prielom 1,43 nadol vnímame ako agresívny návrat medvedieho tábora.

Graf EURUSD

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Amerika obchoduje v lepší náladě než Evropa, koruna si mírné zisky podržela
    V centru pozornosti světových trhů zůstává i koncem týdne zahraniční obchod. Na jedné straně je tu slibný vývoj revize NAFTA i z kanadské strany, ale proti tomu působí poslední výpady Donalda Trumpa. Připomínka, že se už příští týden chystá nový balík cel na čínské zboží, slovní útok na EU i opakovaná hrozba vystoupením z WTO určitě na náladě nepřidají.
  • Amerika oddaluje růst sazeb, Evropa signalizuje rozšířené QE; analýza USD/JPY, zlata, EUR/GBP
    Maloobchodní tržby ve Spojených státechv září stouply jen mírně s tím, jak se levné pohonné hmoty podepsaly na slabších výsledcích...
  • Amerika odevzdala úvodní zisky. Mezi rizika se vrací vyšší daně
    Evropským akciím se i odpoledne daří slušně, ačkoli nejvyšší denní hodnoty neudržely. Mezi hlavními indexy si DAX připisuje 0,6 pct, půl procenta drží FTSE 100, AEX je +0,3 pct a CAC 40 roste o 0,2 procenta. Amerika začala růstově, ale zisky následně odevzdává. S&P 500 se nachází těsně v plusu, Nasdaq klesá o čtvrt procenta.
  • Amerika otočila do červeného, řeší se inflace a odpoledne mají navrch dluhopisy
    Evropské akcie na tom během dne byly poměrně dobře a také Wall Street otevřela výš, ovšem to bylo prozatím vše. Následuje pokles, který dostává S&P 500 i Nasdaq zhruba o 0,3 procenta níž. Amerika pokazila den také Evropě, kde se některé indexy rovněž zanořily do červeného. DAX ztrácí 0,2 pct, naproti tomu třeba CAC 40 nebo AEX se drží lehce v plusu.
  • Amerika podléhá evropské nerozhodnosti, dolar však sbírá zisky
    Smíšený vývoj, který jsme během dne sledovali na evropských akciových trzích, se odpoledne přenesl také do Ameriky. Zdejší klíčové indexy se nacházejí poblíž pátečních závěrečných hodnot. V Evropě je CAC 40 o 0,4 pct v plusu, ale v případě dalších indexů jde taktéž o smíšený vývoj bez výraznějších odchylek od pátku.
  • Amerika pokračuje v propadu
    Ve středu po uzavření trhu reportovala výsledky hospodaření společnost Alcoa, která se zabývá produkcí hliníku a bauxitu. Její výsledky se sice zhruba trefovaly do očekávání, ale jednalo se očekávání poměrně bídná, takže jejich naplnění znamenalo ve včerejším obchodním dni ztrátu 7,2 %. Ve všeobecné náladě se ale nedařilo ani velkým technologickým jménům. Amazon ztratil 1,9 %, Microsoft 1,7 %, Nvidia dokonce 3,5 % a Netflix odepsal 3,2 %.
  • Amerika po slibném úvodu obrátila dolů. Dolar posiluje i při propadu výnosů
    Po dnešním úspěchu evropských akcií začaly dobře také ty americké. Trvalo to však jen krátce a následoval rázný pokles, během kterého se hlavní indexy na Wall Street zanořily do červeného. Zatímco S&P 500 je zatím jen mírně pod nulou, Nasdaq klesá o 0,3 procenta. V Evropě klesá jižní křídlo a mírně i Francie, ale německý DAX se drží 0,9 pct v plusu.
  • Amerika přebírá otěže – akcie slušně rostou, dluhopisy se prodávají. Eurodolar během dne obrátil
    Na hlavních finančních trzích se dál drží pozitivní nálada, přestože nové impulsy během dne už nechodily. Růst akcií a ústup od dluhopisů dál živí zejména šance na ukončení sporu o americký rozpočet, čímž by odpadl další shutdown. Zároveň se připojují i rostoucí sázky na dohodu USA s Čínou o vzájemném obchodě. Další kolo vyjednávání se nyní pomalu rozjíždí na nižších úrovních.
  • Amerika přebírá štafetu, investoři se dál zbavují akcií, daří se dluhopisům
    Evropské akcie po velkou část dne postupně prohlubovaly své ztráty, aby se před závěrem přece jen lehce zvedly. I tak jsou hluboko v záporu, když index DAX ztrácí 2,3 pct, CAC 40 je dole o 1,7 procenta a FTSE 100 klesá o 0,8. Amerika otevřela níž a pokusy o zmírnění ztrát zatím nevycházejí. S&P 500 je dole o 1,6 a Nasdaq o 2,1 procenta.
  • Amerika roste, ale sentiment dostal ránu a nervozita z Fedu je zpět
    Dnešek dodal slabší data o evropské průmyslové výrobě a smíšené údaje o amerických výrobních cenách. Celkový PPI hodně zpomalil díky energiím, zatímco u jádrového indexu vidíme zpomalení mírnější a tento údaj zůstal nad očekáváními. Nová data však skoro nehýbala s finančními trhy, které dál vstřebávají důsledky včerejších inflačních čísel.
  • Amerika se do dalšího růstu nepouští, naopak. Fed vystřídaly obavy z G20
    Donald Trump přispěl do dnešního dění ne úplně jednoznačnými prohlášeními, která ale na trzích evidentně nerezonují moc dobře. Zaznělo například, že se blíží čas, kdy (Trump) s Čínou "něco udělá", nebo že kolem cel je třeba ujít ještě dlouhou cestu. Reakce trhů se odvíjí zřejmě spíše od nekompromisního tónu řeči než od obsahu sdělení.
  • Amerika se odráží vzhůru, když tlak na dluhopisy polevuje
    Pozornost hlavních akciových trhů míří stále především na firemní výsledky a ještě více na vývoj dluhopisových výnosů. Na jejich pohybu lze dobře sledovat, nakolik je trh nervózní z budoucí politiky Fedu, a zároveň se od nich odvíjejí i rizika pro ekonomiku či nebezpečí nějaké té kreditní nehody.
  • Amerika se po včerejšku otřepala, daně akcie už nedusí
    Závěr týdne byl ještě poznamenán zprávou o zvyšování daní, jež plánuje americká administrativa. Zatím nešlo o materiální dopad, spíše lehký šok z nečekané zprávy, který podnítil výběr zisků. A právě proto, že samotný efekt vyšších daní tu zatím není a výsledné zvyšování daní ještě může vypadat jinak, byla reakce trhů zatím jen přechodná.
  • Amerika se připravuje na dny „prezidentské“ nejistoty, dolar zpevňuje. Americké akcie rostou, koruna může oslabit
    Finanční trhy po celém světě se v reakci na dosavadní průběh americké volební noci postupně smiřují s tím, že prezidentské klání o Bílý dům nebude mít tak jednoznačného vítěze, jak předpokládaly.
  • Amerika se rozešla s Evropou, nové zprávy moc netěší, dolar však odolává
    Už v nejbližších dnech se rozjede další kolo vyjednávání o obchodní dohodě mezi čínskými a americkými představiteli. Dosud pozitivní očekávání trochu zkalilo americké obvinění čínské firmy Huawei. Ministr financí Mnuchin hned přispěchal s ujištěním, že jde o oddělenou záležitost a že v jednáních o obchodní dohodě předpokládá významný posun kupředu. Na tuto hru podle nás přistoupí také čínská strana, která dohodu rovněž potřebuje. Odvetu za Huawei si případně vybere jinde, proti nějaké vybrané americké firmě či osobě, případně zvýšením napětí kolem Taiwanu atp. Na evropských trzích další kapitola v kauze Huawei nenechala vážné následky, v USA možná částečný vliv má.
  • Amerika se snaží napravit včerejšek, Itálie dostala varování z EU
    Během dnešního dne nepřicházejí zprávy, které by s finančními trhy zásadním způsobem hýbaly. Ranní čísla z německého průmyslu zůstala stranou zájmu. Finanční výsledky firem dnes byly smíšené a reakce akcií s nimi mnohdy neladila, každopádně o efektu na celý trh se hovořit nedá.
  • Amerika se těší na peníze od vlády a přidává se k evropskému růstu
    Směr hlavních akciových trhů se během dne srovnává, a to tím lepším směrem. Rozdíly ve výkonech jednotlivých indexů jsou však velké. Na jedné straně Frankfurt nebo Milán rostou o více než 3 procenta a výrazně přidávají i další evropské indexy, na straně druhé Nasdaq vystoupal zatím jen k nule. S&P 500 roste o necelé procento, když americké trhy stále tíží hlavně zaostávající technologický sektor. Podobné je to i v Praze, když zdejší burzu stáhl lehce do záporu padající Avast.
  • Amerika se zvedá, ale dnes je to spíše o hledání směru po výprodeji
    Na hlavních trzích dnes nesledujeme pokračování včerejšího výprodeje rizika ani odraz zpět, který by předchozí vývoj negoval. Co vidíme, je značná nerozhodnost a časté změny směrů. Akciové indexy v Evropě jsou na tom nyní smíšeně, americké v plusu. Co se týče dluhopisů, ty americké jsou dnes pod tlakem. Evropa, podobně jako na akciích, nemá jasný směr.
  • Amerika se zvedá, eurodolar stoupá dál, dominantní téma však chybí
    Evropským akciím se sice dnes příliš nedaří, ale ty americké dotáhly ranní náznaky v podobě obchodování futures až do odpolední reality. S&P500 v první fázi stoupá o půl procenta, přičemž technologie jsou klíčovým tahounem.
  • Amerika stoupá, komodity klesají a koruna odevzdala zisky z ČNB
    Zatímco evropské akciové trhy stále nemají jasno o směru, americké ano. Hlavní zámořské indexy rostou o 0,4 pct, v Evropě takový výkon předvádí nizozemský AEX, mírně v plusu je DAX . Naproti tomu CAC 40 nebo FTSE 100 jsou o 0,2 pct dole.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple MT4 platforma nova