Čtvrtek 25. duben 2024 15:44
reklama
FTMO král
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO král
reklama
Dukascopy new

Eurozóna sa musí pozrieť do histórie

25.08.2011 12:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Eurozóna sa teraz nachádza vo vážnej kríze a možno najbližšie mesiace alebo roky uvidíme kľúčové rozhodnutia o tom, ako bude vyzerať. Celá táto kríza pripomína základy vytvárania Spojených štátov amerických v 18. storočí.

V krátkosti, severné štáty na boj s Britmi emitovali množstvo dlhu, no v následnej recesii sa dostali do problémov s dlhmi a možnosť ich bankrotu začala rásť. Fiškálne zodpovedné južanské štáty (presne opačné geografické rozloženie ako teraz) ale nechceli tieto štáty zachraňovať. Problémy Severanov následne začali sťahovať pod hladinu aj inak obozretné štáty. Vtedy prišiel na scénu Alexander Hamilton, ktorý navrhol, aby federálna vláda prevzala dlhy problematických krajín. Išlo tak v podstate o reštrukturalizáciu dlhu, čo bola cena za fiškálnu úniu.

Krajiny, ako napríklad Virginia, totiž splácali svoj dlh aj počas krízy, no na ich plecia následne prešli aj dlhy iných štátov. Nakoniec sa ale z US stala najsilnejšia ekonomická veľmoc na svete. Samozrejme, že to nebolo zadarmo a politický proces zjednocovania si vyžiadal občiansku vojnu o 100 rokov neskôr.

Predstavme si, že by sa z USA nestala fiškálna únia a každá krajina by emitovala vlastný dlh. Nasledujúci graf z roku 2005 dokumentuje, ktoré krajiny by boli v terajšej analógii Nemeckom a ktoré Španielskom. Je tam totiž načrtnutý rozdiel medzi štátmi, ktoré sú čistými prispievateľmi a ktoré čistými prijímateľmi. Ak by napríklad v tej dobe mali tieto štáty len vlastné rozpočty, určite by bol medzi výnosmi ich dlhopisov výrazný rozdiel. Ten by sa po aktuálnej kríze ešte zosilnil. Našťastie je ale US fiškálnu úniou, ktorá zamedzuje vzniku insolventnosti.

Napríklad štát Virginia mal v roku 2009 daňové príjmy na úrovni 58,6 mld. USD, no výdavky až na 155,6 mld. USD. Štát tak mal deficit 97 mld. USD. Podľa dát The Economist za predchádzajúcich 20 rokov dosiahol kumulatívny deficit tohto štátu 590 mld. USD, čo predstavuje 145% HDP štátu. Jedná sa o úrovne podobné Grécku. Ak by mala Virgina vlastné dlhopisy a len vlastný rozpočet, rozdiel medzi výnosmi v 50 štátoch by bol určite výraznejší než je teraz (aktuálne dlhopisy rôznych štátov únie majú výnosy o jeden až štyri percentuálne body vyššie než výnosy benchmarkových federálnych dlhopisov). Najzadlženejším štátom US by v tomto prípade bolo Nové Mexiko, kde by sa dlh k HDP pohyboval na úrovni 260%.

Únia

Amerika ale dokázala akceptovať, že dlh iného štátu je stále dlh Američanov a celá situácia sa nedramatizuje. Eurozóna je ale politicky veľmi rozdrobená, obyvateľstvo zďaleka nie je také homogénne ako v US a preto môže byť fiškálna únia naozaj neodstrániteľnou prekážkou. V opačnom prípade ale neostáva nič iné, než odchod niektorých štátov z Eurozóny resp. v konečnom dôsledku jej rozpad.

Výhľad na dnes

Celý menový trh sa pozerá stále na zajtrajšie úvodné slovo prezidenta FEDu Bernankeho na konferencii centrálnych bankárov v Jackson Hole. Po tom, ako pred rokom naznačil možnosť ďalšieho QE na tomto zasadnutí trh z časti očakáva, že aj toto zasadnutie by mohlo priniesť podobný trend. Osobne si ale myslím, že trh, čakajúci na explicitné áno z úst Bernankeho bude sklamaný. To, že obchodníci to možno vidia podobne, dokumentuje aj neschopnosť EURUSD uzatvoriť nad hladinou 1,4450.

Z intradenného hľadiska očakávame len zverejnenie týždenných žiadostí o podporu nezamestnanosti v US. Zatiaľ sa pár pohybuje vo formácii trojuholníka definovanom hladinami 1,4390 až 1,4470. Zatiaľ priestor na prelomenie hornej hladiny nevidím, takže očakávam skôr len pullback k hladine 1,4390/80. Ak by sa ale obnovil pokles US akcií, očakávam pokles až k 1,4350.

EURUSD

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Eurozóna: Prezident ECB Draghi přes zlepšený výhled potvrdí expanzivní rétoriku
    ECB na lednovém zasedání monetární politiky představila program kvantitativního uvolňování 60 mld. EUR/měsíčně od března. Na březnovém zasedání pak vylepšila projekce růstu HDP eurozóny.
  • Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu
    Únorový průzkum PMI naznačuje, že se pokles ekonomické aktivity v eurozóně zmírnil v zásadě v souladu s tržním očekáváním.
  • Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Předběžný výsledek průzkumu PMI pro eurozónu pro letošní prosinec hlásí mnohem lepší vývoj, než se čekalo: po prudkém poklesu hospodářské aktivity vykázaném v listopadu došlo v ekonomice eurozóny v prosinci téměř ke stabilizaci.
  • Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle průzkumu PMI i nadále rostla. Kompozitní PMI indikátor, jenž mapuje ekonomickou aktivitu v eurozóně jako celku, naznačuje zrychlení poklesu ekonomické aktivity a ekonomika eurozóny může v důsledku koronavirových omezení upadnout opět do recese, vývoj by ale měl být mnohem méně dramatický než za první vlny pandemie loni na jaře.
  • Eurozóna prý před Summitem horečně jedná o větší finanční bazuce. Spojí sílu EFSF a ESM?
    Den před dalším důležitým Summitem EU evropští politici usilovně jednají o možno...
  • Eurozóna - předběžný bleskový odhad HDP - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Ekonomika eurozóny dle předběžných údajů v letošním třetím čtvrtletí mezikvartálně výrazně vzrostla: HDP si připsal 12,7 %, což byl mnohem výraznější mezičtvrtletní růst, než čekal trh.
  • Eurozóna - předběžný bleskový odhad HDP - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Ekonomika eurozóny dle předběžných údajů vykázala v letošním prvním čtvrtletí pokles HDP o 0,6 % v mezičtvrtletním a 1,8 % v meziročním vyjádření. Jde o mírně lepší výsledek, než čekal trh, jenž počítal s mezičtvrtletním poklesem HDP o 0,8 %. Jde o druhý mezičtvrtletní pokles HDP v řadě a ekonomika eurozóny tedy znovu upadla do recese s tím, jak na služby a maloobchod dopadají omezení související s pandemií. Řada ekonomik ale v prvním čtvrtletí vykázala mezikvartální růst HDP, což platí o Francii, Belgii, Rakousku či Finsku. Velké ekonomiky jako Německo, Itálie a Španělsko ale vykázaly mezičtvrtletní pokles HDP a vzhledem ke své velikosti stáhly k poklesu také eurozónu jako celek.
  • Eurozóna - předběžný bleskový odhad HDP - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Ekonomika eurozóny se dle předběžných údajů v letošním druhém čtvrtletí vymanila z recese, když HDP vykázal růst 2,0 % v mezičtvrtletním a 13,7 % v meziročním vyjádření.
  • Eurozóna: Raj politických klamárov
    Eurozóna: Raj politických klamárovUrčite nie som ...
  • Eurozóna: Růst služeb a průmyslu má oslabit
    Indexy a tím i slabší růsty aktivity zpracovatelského průmyslu (Španělsko vykazuje solidní růst, Německo a Itálie slabý růst, Francie stagnaci) a služeb...
  • Eurozóna sa tvári ako jednotná ekonomika. Aj vďaka kríze.
    Architekti eurozóny túžili od jej vzniku túžili po tom, aby sa správala ako jedna ekonomika a nie ako združenie samostatných ekonomík. Po takmer dvadsiatich rokoch je možné konštatovať, že sa k tomu približuje.
  • Eurozóna sa už rozpadá
    Euro včera zaznamenávalo voči doláru slušn&...
  • Eurozóna se po Brexitu drží dobře, co přinesou bankovní testy?
    Británie podle prvních post-brexitových čísel krvácí - nálada mezi podniky v sektoru služeb je nejnižší od roku 2009 a nové objednávky i výroba zaznamenaly historicky vůbec nejprudší propad. Eurozóna naopak odolává překvapivě dobře - podnikatelská nálada se zhoršila v červenci jen kosmeticky a ve dvou největších ekonomikách se dokonce sentiment vylepšil. Otázka je, zda nám podobný obrázek vydrží i v nadcházejících měsících?
  • Eurozóna sílí, analýza EUR/GBP
    Eurozóna vykročila do nového roku úspěšně. Index nákupních manažerů (PMI) za výrobu posilnil na 53,9 bodu z předc...
  • Eurozóna: služby nahoru, průmysl dolů
    Zatímco ještě v polovině roku 2023 byla podnikatelská nálada v eurozóně vyloženě depresivní, začátek nového roku se nese ve znamení rostoucího optimismu. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) se v březnu vyšplhal na 50 bodů, tj. hranici oddělující pásmo expanze a recese. Toto číslo v sobě nicméně skrývá dva protichůdné příběhy - na jedné straně pozitivní vývoj v sektoru služeb (51,1), na druhé pak útlum ve zpracovatelském průmyslu (45,7). Službám pomáhá zejména pozvolné oživení spotřebitelské poptávky díky klesající inflaci a obnovené kupní síle.
  • Eurozóna směřuje do mírné recese
    V pátek byl v eurozóně zveřejněn velice důležitý předstihový makroekonomický indikátor, který indikuje očekávaný hospodářský vývoj na příští dvě čtvrtletí. Konkrétně šlo kompozitní index nákupních manažerů (Composite Purchasing Managers Index – PMI). Z červnové hodnoty 52,0 bodů došlo v červenci k masivnímu poklesu na 49,4 bodů. Přitom hranice 50 bodů odděluje zrychlující se makroekonomickou dynamiku od klesající dynamiky. Hodnota indexu na 49,4 bodech jednoznačně indikuje, že eurozóna téměř s jistotou rychle směřuje minimálně do mírné ekonomické recese.
  • Eurozóna spomaľuje
    ECB sa prekonávalaVčerajší vývoj na ...
  • Eurozóna: Stabilizace poklesů PMI z léta?
    10.00 SEČ – eurozóna: Index nákupních manažerů průmyslu eurozóny (10 2014, předběžná data)  Očekávání:         49...
  • Eurozóna trpí vyšším zadlužením než zbylé země Evropské unie
    „Zadlužení České republiky je v kontextu Evropské unie na velice nízké úrovni. Pouze Estonsko, Lucembursko a Bulharsko mají nižší míru zadlužení ve vztahu k hrubému domácímu produktu. Lze tedy říci, že naše země patří mezi premianty v rámci Evropské unie,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Eurozóna v deflaci, ropa BRENT následuje WTI pod 50 USD; analýza USD/JPY, ZLATA, AUD/CAD
    Cena ropy se propadla za dva dni o 10 procent. Po propadu americké WTI pod hodnotu 50 USD za barel, dnes přišla na řadu i ropa Brent, jejíž cena rovněž sklouzla pod tuto kulatou hodnotu. Nižší ceny černého zlata zvyšují sázky na další pokles inflace v eurozóně, a tedy i zásah Evropské centrální banky, jež zasedá 22. ledna.EUR/USD dnes opět testuje svá novoroční minima. Prodejnímu tlaku rovněž čelí kanadský dolar, jenž je silně navázán na cenu ropy a vůči americkému dolaru klesl na 5letá minima 1.1847. Pokles ceny ropy se nadále projevuje i na výkonu ruského rublu. Pozitivní vyhlídky ho nečekají ani ze strany ratingu. Agentura Fitch plánuje přehodnotit hodnocení země již tento pátek. Avšak poslední PMI také ukazují, že nízká cena ropy a slabé euro evropskému průmyslu přeci jen pomáhají (zlepšují se nové objednávky i zaměstnanost).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank