Pátek 19. duben 2024 01:29
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Jak na veřejné dluhy? Bretton Woods umožňoval zmáčknout střadatele, v éře liberalizace to bude těžší

22.06.2011 13:44  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jedním z nepříjemných dědictví hospodářské krize je výrazný růst veřejného zadlužení, patrný obzvlášť v USA a Evropě. Vlády téměř všech zemí si svorně lámou hlavu nad tím, jak se vypořádat s břemenem nezřídka přesahujícím jednoroční výkon celé ekonomiky. Paleta možností není příliš široká. Obnovení růstu bude při redukci dluhů složité. Úsporná opatření, další nepříliš lákavá možnost, mohou snadno zadusit rozbíhající se oživení (jako se to stalo v Řecku). Bankrot je považován za krajní řešení, které navíc nemohou využít všichni najednou. Politici se proto poohlíží po snadnějších způsobech. Jeden, v minulosti velmi úspěšný, by tu byl.

S velkým dluhovým břemenem se státy musely poprat po druhé světové válce. Řadě z nich se to podařilo vcelku rychle a bezbolestně. Třeba veřejné zadlužení Velké Británie kleslo z 216 % HDP v 1945 na 138 % HDP o deset let později. Současný britský dluh by se naproti tomu měl do roku 2016 snížit jen o 3 % HDP, a to navzdory rozsáhlému programu úspor, v jehož rámci například dojde k výraznému zvyšování školného a masivnímu propouštění ve státní správě. Proč to dříve šlo mnohem snadněji než dnes?

Účinným lékem se ukázala být inflace. Mezi lety 1945 a 1980 se na zdolání státních dluhů velkou měrou podílely záporné reálné úrokové míry (tj. nominální sazby po odečtení inflace). Střadatelé ukládali peníze do bank, které pak vládám půjčovaly na úrok pod hranicí inflace. Vlády sice splácely, ale penězi, jež měly menší kupní sílu než ty původně půjčené. Úspory tak reálně přinášely ztrátu, která odpovídala zlepšení v rozvaze příslušného státu. Záhadou je, proč se lidé spořící si na stáří s tak mizernými podmínkami v tak dlouhém období smířili.

Studie autorů z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii a Univerzity v Marylandu za klíčový faktor označuje ,,finanční represi", tedy přísná pravidla pro mezinárodní pohyb kapitálu, která byla zavedena brettonwoodským systémem a která z jednotlivých ekonomik učinila zajatce státní kasy. Limity na měnové operace a fyzický pohyb hotovosti střadatelům znemožňovaly vyhledávat vyšší výnosy v zahraničí. Vysoké požadavky na rezervy banky nutily udržovat většinu úspor generovaných ekonomikou v bezpečných aktivech typu státních dluhopisů. Stropy na objem úvěrů, které mohly finanční domy poskytovat, dále věznily úspory, které si pak stát půjčil za extrémně výhodných podmínek. Banky je totiž jinak využít nemohly. Cílem této regulace v prvním plánu nebylo umožnit snadnou redukci veřejného zadlužení, avšak jejích ,,vedlejších účinků" si politici byli jistě vědomi. Podobný systém navíc fungoval všude, takže vlády nečelily tlaku na změnu.

Výsledky finanční represe vypadají s odstupem let působivě. Během průměrného ,,inflačního roku", kdy se reálné úrokové míry pohybovaly v záporném teritoriu, se Velké Británii a Spojeným státům dařilo snižovat dluh o tři až čtyři procenta HDP. V méně úzkoprsých zemích typu Itálie to bylo víc jak pět procent. Kumulovaný efekt během několika let byl obrovský. V desetiletí 1945-1955 se podle autorů studie americké zadlužení jen v důsledku represe střadatelů snížilo o polovinu - ze 116 % na 66 % HDP. Záporné reálné úrokové míry měly stejný účinek jako daňové příjmy v hodnotě 6,3 % HDP ročně. Barack Obama by dnes s takovou kapitálovou injekcí zlikvidoval rozpočtové schodky do roku 2013. A nemusel by sahat k žádným úsporným opatřením.

V posledních letech se objevují se náznaky návratu represe, i když v mnohem mírnější podobě. Po finanční krizi vzrostly požadavky na rezervy, které musí banky držet pro případ ztrát. Regulátoři, jako třeba britská FSA, požadují, aby banky kvůli zachování likvidity zvýšily podíl bezpečnějších aktiv v portfoliu. To opět nahrává státním dluhopisům. Zvýhodněnému zacházení se obligacím dostává i v nové mezinárodní bankovní regulaci Basel III. Také nízké úrokové míry naznačují návrat k poválečným podmínkám. Podle zmiňované studie byly reálné úrokové míry mezi lety 1981 a 2007 téměř vždy kladné. Od té doby se přibližně v polovině případů drží v negativním teritoriu.

Některé státy (Irsko, Maďarsko) ve snaze snížit tíži dluhů neváhají znárodňovat penzijní fondy. Jiné, jako třeba Čína, nadále udržují přísné kontroly pohybu kapitálu a finančního systému, čímž opět znevýhodňují střadatele a umožňují vládě v Pekingu levně si půjčovat. Německo by nejraději, aby za přemíru zadlužování nesli odpovědnost i věřitelé - dobrovolně, či nedobrovolně.

Státy se budou určitě snažit posílit svoji roli ve finančním systému a v ekonomice všeobecně. Mezinárodní finanční architektura se ale za posledních třicet let změnila k nepoznání. Kapitál dnes může rychle a bez překážek obíhat svět v honbě za vyšším zhodnocením. Džin finančního liberalismu vypuštěný ke konci sedmdesátých let se do své lahve jen tak nevrátí. A navíc, ani v systému finanční represe není možné spoléhat se jen na inflaci a povinnost bank přizpůsobit se. Většina zadlužených zemí bude muset ze studny střídmosti a úspor pít plnými doušky.

(Zdroj: The Economist)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jak může fungovat anonymní kasino založené na kryptoměnách?
    Představa zcela anonymního kasina byla ještě před několika lety naprosto nereálná. Nicméně, v současnosti již existuje řada kasin založených na kryptoměných, z nichž je alespoň jedno zcela anonymní.
  • Jak může přejmenování Facebooku na Meta ovlivnit MANU a jiné altcoiny
    Decentraland, decentralizovaná platforma 3D virtuální reality fungující na principu blockchainu Etherea, zaznamenala 31. října nárůst tokenu MANA na cenové maximum 4,11 dolarů.
  • Jak může stagflace ovlivnit hospodářské výsledky podniků
    ,,Rizika stagflace rostou. ECB právě snížila výhled hospodářského růstu na letošní rok na 3,7 % a zvýšila prognózu inflace na 5,1 %. To bude pro některé akcie (nikoli však pro většinu) obtížné prostředí. Vyšší inflace a následné vyšší úrokové sazby snižují ceny, které jsou investoři ochotni za akcie zaplatit. Nejdramatičtěji se to letos projevilo u nejdražších technologických segmentů trhu. Zatímco nižší hospodářský růst a rostoucí vstupní náklady mohou snižovat ziskové marže. To způsobilo, že diskreční spotřebitelská odvětví, jako jsou automobilový průmysl, oděvní průmysl a maloobchod, patří v letošním roce k těm s nejhoršími výsledky.
  • Jak může zvýšení sazeb centrální bankou zvýšit zájem o kryptoměny?
    Již šestý měsíc se světová ekonomika neustále propadá do úplné krize, kterou účinně urychlují další faktory. I když vezmeme v úvahu katastrofální důsledky války na Ukrajině, byla to koronavirová krize, která se stala hlavním katalyzátorem obtížné ekonomické situace. V důsledku politiky kvantitativního uvolňování přesáhl na konci roku 2020 globální dluh 225 % celosvětového HDP a vládní dluh USA 99 %.
  • Jak na hedging v MetaTrader 5?
    MT5: Obchodujete EUR/USD a chyběla Vám možnost zajištění Vaší hlavní pozice – tzv. hedging?
  • Jak na husté obočí?
    Ženy, které byly od přírody obdařeny plným a hustým obočím mají obrovskou výhodu, jelikož v uplynulých letech je výra...
  • Jak na inflaci? Naučte se investovat bezpečně
    Navzdory krizi české domácnosti loni více spořily a na bankovních účtech tak je rekordní množství peněz. Hlavním důvodem přitom nebylo ani tak náhlé prozření a potřeba zajistit se pro nepředvídané události, jakou je například pandemie koronaviru, jako spíše omezené možnosti peníze utrácet - lidé museli nedobrovolně odkládat spotřebu. Úspory českých domácností nyní podle České národní banky dosahují téměř tří bilionů korun, přičemž téměř polovina peněz leží na běžných účtech. A na scéně se objevuje strašák, který tu dlouhé roky nebyl - inflace.
  • Jak na investiční portfolio: Příručka kapitálového stratéga
    Drobní investoři se často nadchnou pro jednotlivé akciové tituly a s nimi spojené příběhy. Nejednou také začínají tím, že se ptají, které akcie si povedou nejlíp. To ale není dobrý začátek – nejprve se musí zamyslet nad základními stavebními kameny svého portfolia, kterým se říká beta a alfa, a nad tím, kolik do těchto dvou komponent investovat. Teprve když jsou položené základy, měl by investor začít přemýšlet o jednotlivých titulech.
  • Jak najít cestu ke konzistentní ziskovosti? Rozhovor s traderem Tomášem Hykelem
    Profesionální trader a mentor Tomáš Hykel, který stojí za projektem FinMentor, chystá exkluzivně pro klienty LYNX třídílnou sérii webinářů. Pro lepší seznámení s jeho přístupem k tradingu a zkušenostem pro Vás přinášíme tento rozhovor.
  • Jak na realitní trh – rady pro mladé
    Cen nemovitostí jsou stále plné noviny. Dle nedávno zveřejněných dat Eurostatu stouply české ceny ve druhém čtvrtletí meziročně o skoro 9 %, což je dvakrát rychleji než průměr EU. Kvartální růst dle ČNB zpomalil ke 2 % (před rokem to bylo přes 5 %), po pětačtyřicetiprocentním růstu v posledních 4 letech však už bolí jakýkoliv růst. A nejvíce pak ty, kteří na trh nemovitostí teprve vstupují. Snad pomůže následujících pět rad.
  • Jak na volatilitu? Co je VIX a jak se dá obchodovat? (1/2)
    Pokračujeme v sérii našich videí. Tentokrát jsme se podrobněji podívali na poslední dobou stále více populární téma volatility a indexu VIX. V dnešním prvním díle si řekneme něco málo o samotné volatilitě a VIX indexu. Vysvětlíme si co volatilita vyjadřuje, v jaké formě se s ní dá obchodovat a jaké jsou specifika těchto obchodů. V dalším díle, který zveřejníme začátkem příštího týdne, se pak zaměříme na konkrétní obchodní strategie.
  • Jak na volatilitu? Možné obchodní strategie (2/2)
    Minulý týden jsme na xPulsu zveřejnili video k volatilitě a VIX indexu, ve kterém jsme se zabývali tím, co vlastně VIX vyjadřuje a jak se s ním dá obchodovat. Video lze shlédnout od tímto odkazem. Dnes nabízíme druhý díl, ve kterém na toto video navážeme a trochu podrobněji se podíváme na možné obchodní strategie, které lze při obchodování s volatilitou uplatňovat.
  • Jak na volatilitu? VIX je na nové long pozice zatím příliš vysoko
    Rozhodl jsem se, že začnu každý týden publikovat komentář k situaci na VIX indexu. Jeho obliba mezi klienty roste a dostávám na něj stále víc dotazů, takže proč to nezkusit. Nejprve ale znovu ve stručnosti pár slov o tom co je VIX a proč je v poslední době tolik populární.
  • Jak na vyrovnaný rozpočet v roce 2022?
    Investování by mělo tvořit běžnou součást nakládání s financemi domácnosti. Ale z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké si cíleně vytvářet finanční rezervu a začít tak investovat. Máte to stejně a nedaří se vám ušetřit si každý měsíc alespoň menší rezervu? Zde je několik kroků, jak se chovat zodpovědně. PS: ověřeno v praxi
  • Jak nejlevněji vytopit dům? Dřevo vyjde 12krát levněji než elektrokotel, pročež se už objevují i četné případy organizovaných krádeží dřeva v lesích
    Dramatický růst cen plynu a elektřiny způsobuje současný strmý nárůst popularity tuhých paliv, zejména dřeva a hnědého uhlí. Jejich cena tak citelně stoupá. Stále však ne tolik jako cena plynu nebo elektřiny.
  • Jak (ne)jsou trhy připravené na Brexit: Co čekat v den D
    Den D je tu a Britové řeknou Unii své Ano nebo Ne. I když poslední průzkumy veřejného mínění ukazují velice těsný výsledek, trhy se překvapivě zklidňují a zdá se, že v tuto chvíli Brexitu moc velké šance nedávají. Britské akcie za poslední týden přidaly přes 5 % a libra je na frontě s eurem nejsilnější od začátku měsíce a s dolarem od začátku roku.
  • Jak (ne)proběhne Italexit
    Chleba eurozóny se bude pravděpodobně lámat v Itálii. Tedy v zemi, která je dost veliká na to, aby měnovou unii mohla rozložit a má dost problémů na to, aby pro Italexit měla motivaci (možná – viz níže). První významnější lámání by mohlo přijít už čtvrtého prosince, kdy se bude hlasovat o Renziho ústavních reformách.
  • Jak nepřijít o majetek v roce 2021?
    Minulý rok jsme byli svědky skokové změny v globální ekonomice. V souvislosti s pandemií covid-19 přišel nevídaný pokles, který byl výrazně hlubší a delší než při poslední velké globální krizi v letech 2008 až 2009. Takový vývoj výrazně zvyšuje investiční riziko. Kam bychom tedy měli investovat, abychom ochránili svůj majetek?
  • Jak nepřijít o peníze, ideálně vydělat při stagflaci. Tedy v době citelného růstu cen i nezaměstnanosti naráz
    Inflace vrcholí, brzy se nadějeme její zvolnění. I tak nás čeká ekonomicky nesmírně těžký čas. Stagflace. Tedy ekonomický propad spojený se stále výrazným růstem hladiny spotřebitelských cen. To vše lze vyčíst z nejnovějšího, květnového šetření mezi více než třemi stovkami předních světových ekonomů a investorů, které každý měsíc provádí Bank of America.
  • Jak nízké jsou přes svátky objemy na akciovém trhu?
    Jak nízké jsou objemy obchodů na finančních trzích přes vánoční svátky? Tradičně nejnižší v celém roce, ale pořád ne zcela zanedbatelné. Jen tak pro zajímavost jsem si připravil srovnání vývoje objemů na NYSE za posledních 60 obchodních seancí, které jsou docela reprezentativním vzorkem toho, jak se objemy na trzích během roku vyvíjejí a jak výrazně se čas od času odchylují od normálu. Graf níže zachycuje objem zobchodovaných akcií společností zahrnutých v indexu S&P500 ( v mil. kusů).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eTrader
FinFX broker
LYNX
reklama
Fintokei ProTrader