Neděle 07. červen 2020 01:54
reklama
Admiral spread new
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets copyfx

ECB klope na dvere

04.04.2011 12:58  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Rozhodnutie sa blíži
Už takmer mesiac finančné trhy započítavajú navršovanie úrokovej sadzby ECB počas aprílového zasadnutia. A práve tento týždeň vo štvrtok o 13:45 by malo padnúť rozhodnutie o prípadnom sprísňovaní menovej politiky ECB. Posledné komentáre predstaviteľov Rady guvernérov ECB však podľa nášho názoru stratili na agresivite, problémy v Portugalsku a Írsku (znižovanie ratingu na hranu rizikového investovania a nedostatok likvidity pre írsky medzibankový trh od ECB) tiež naznačujú potenciál názorového pnutia počas štvrtkového zasadnutia ECB, ale trhy ostávajú pozitívne naladené.

EURo s podporou ECB
Finančné trhy však v pohľade na kroky ECB  aktuálne započítavajú navršovanie úrokovej sadzby o 25 bázických bodov v plnej miere. A práve výhľad navršovania úrokových sadzieb ECB aktuálne drží EURUSD nad vodou (psychologickou bariérou) 1,40 napriek  komentárom predstaviteľov ECB (Plosser, Fisher) o prípadnom sprísňovaní menovej politiky FEDu. Práve piatok bol krásnym príkladom fungovania EURUSD v posledných dňoch, silnejšie dáta amerického trhu práce (Nonfarm Payrolls a miera nezamestnanosti) a komentáre predstaviteľov FEDu o snahe eliminovať expanzívnu menovú politiku FEDu sa postarali pod pokles páru k úrovni 1,4070/50 EURUSD. Neskorší komentár ďalšieho člena FEDu (Dudley), že sa vyčerpá celý objem pre QE2 o nákupe finančných aktív z trhu opätovne podporil komoditný a  akciový apetít. Výsledkom sú dnešné ranné nové 6-mesačné maximá EURUSD na úrovni 1,4260/80 aj s psychologickou podporou očakávaní ECB. Dôvod je stále rovnaký v podobe trhových očakávaní navršovania sadzieb ECB, pokračujúcej uvoľnenej menovej politiky FEDu, čo v sebe prináša riziká devalvácie USD a rast cien reálnych aktív. Financujúce meny carry trades (CHF, JPY a USD) tak s výhľadom uvoľnenej menovej politiky FEDu a dostatku lacnej likvidity zaznamenali silný týždenný výpredaj.

Tabuľka predpokladov zmeny úrokových sadzieb centrálnych bánk
Trhy tak započítavajú štvrtkové navršovanie sadzieb ECB o 0,25% so 146%-nou pravdepodobnosťou a na najbližších 12-mesiacov vidia potenciál navršovania sadzieb ECB o 1,31%.

 
Týždeň o ECB
Týždeň pred nami bude o jednom výsledku a to už naznačenom štvrtkovom zasadnutí ECB a rozhodnutí o úrokových sadzbách. Okrem ECB o úrokových sadzbách v utorok rozhoduje RBA (Reserve Bank of Australia), kde by sa štvrtý mesiac po sebe mali ponechať sadzby na nezmenenej úrovni 4,75%. Vo štvrtok Bank of England podobne ako RBA by mala ponechať sadzby napriek silným inflačným rizikám na historickom dne 0,5%.  Poslednou centrálnou bankou, ktorá vo štvrtok rozhodne o menovej politiky bude Bank of Japan, kde tiež vzhľadom k posledným problémom sa neočakáva výraznejšia zmena nastavenia uvoľnenej menovej politiky.

Dnešný výhľad
Dnes nemáme vo fundamentálnom kalendári žiadne výraznejšie impulzy, stále však treba čakať na prípadné ďalšie hrozby v podobe znižovanie ratingu Portugalska a Írska. ECB tak klope na dvere a výsledkom je snaha trhu pred štvrtkom byť v „prvej rade“ pri prípadnej zmene úrokovej sadzby ECB. EURUSD tak testuje silnú psychologickú trendovú líniu od maxím z roku 2008, ktorá prechádza pásmom 1,43. Jej prielomom by sa otvoril potenciál k 1,45 resp. vyššie k pred-krízovým gréckym problémom na 1,5150/1,52. Do štvrtka sa tak napriek prípadným silnejším komentárom FEDu (utorok zápisnica FOMC) nedá očakávať prípadný výraznejší obrat a snaha o návrat pod 1,40 EURUSD, jedine sklamanie z ponechania sadzieb bez zmeny od ECB by vypredala výraznejšie pár. Nad 1,4100/20 EURUSD pre dnešok preferujeme pozitívny výhľad so snahou trhu o testovanie rezistencie na úrovni 1,4280/1,43, do štvrtka tak výhľad na páre ostáva pozitívny.

Graf EURUSD so  dennou  periódou

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • ECB i Bank of Japan už mají větší bilanci než Fed
  Jedna rychlá zajímavost k aktuální měnové politice. Zatímco Fed už delší dobu v kvantitativním uvolňování nepokračuje a pozvolna dokonce měnovou politiku zvyšováním úrokových sazeb utahuje. Některé ostatní centrální banky mají nohu stále na plynu. Platí to hlavně pro Bank of Japan a Evropskou centrální banku, které dál v rámci programu kvantitativního uvolňování nakupují státní dluhopisy. Výsledkem jejich jejich aktivity je to, že se letos bilance obou centrálních bank poprvé přehouply přes bilanci Fedu, která momentálně dosahuje 4,5 bilionu dolarů. O něco vyšší bilanci má už i Bank of Japan, zatímco bilance ECB se již přehoupla přes hranici 5,7 bilionu dolarů. Především v případě Bank of Japan je celková výše její bilance skutečně mimořádná. Japonská ekonomika je totiž zhruba třikrát menší než ekonomika eurozóny, nebo Spojených států. JPY je tedy nejslabší hlavní světovou měnou posledních let z velmi dobrého důvodu.
 • ECB intervencia
  Podľa Bloombergu ECB intervenciu na európskom dlhopisovom&am...
 • ECB intervencia
  ECB opäť nakupuje rizikový taliansky dlh na trhu, čo bude po...
 • ECB intervenuje na dlhopisovom trhu
  Za účelom zastavenia paniky (oficiálne vyjadrenia však bude hovoriť o potrebe nákupu z d...
 • ECB: jaké budou klíčové signály posílení monetární expanze
  ECB v červnu a záhy s podklady nových projekcí HDP a inflace i v září představila soubor opatření navýšení monetární expanze včetně snížení hlavních...
 • ECB JE POD TLAKEM KVŮLI ZACHÁZENÍ S KYPREM
  Asijské akcie klesly mnohem více než se odhadovalo, když americká ekonomická data vyostřila obavy z pokroku...
 • ECB je v odhadoch vývoja inflácie príliš optimistická
  ECB dnes zverejnila svoje makroekonomické prognózy. Čo sa týka rastu HDP, tak v tejto položke neočakáva v najbližších rokoch žiadnu výraznejšiu zmenu, aj naďalej by mala ekonomika eurozóny rásť medziročne v pásme 1,6-1,8%. Povedal by som, že je to konzervatívny odhad (vzhľadom na silné mäkké dáta a vyšší priestor pre fiškálne stimuly vidím priestor aj pre vyšší rast), ale lepšie je byť konzervatívny ako príliš optimistický.
 • ECB k dalšímu snížení sazeb nesáhla, i když zůstává připravena. Euro posiluje
  Úrokové sazby v eurozóně zůstávají beze změny. Svou základní sazbu drží ECB na 0,50 procenta, kam byla snížena na minu...
 • ECB Keeps Its Soft Stimulation Of The Economy
  This morning, positive external background remains in the markets. Among the main factors pushing indices to move up, ...
 • ECB klope na dvere
  Rozhodnutie sa blížiUž takmer mesiac finančné trhy započ&i...
 • ECB - komentář
  Dle našeho názoru ECB naplnila očekávání. Depozitní sazbu snížila o 10 bps, což se předpokládalo. Bankovní rada jednomyslně odhlasovala změnu „forward guidance“. Ffrankfurtská instituce nově bude držet sazby nízké, dokud se inflace nepřiblíží 2 % cíli. To prakticky znamená mnohem delší dobu než do půlky roku 2020, kterou stanovoval předchozí výhled. Ceny by podle aktualizovaného odhadu ECB v roce 2021 měly expandovat pouze tempem 1,5 %.
 • ECB - Komentář CYRRUS
  Ve čtvrtek 7. března proběhne měnově-politické zasedání Evropské centrální banky. V 13:45 budou vyhlášeny měnově-politické sazby, vydáno prohlášení a v 14:30 začne tisková konference.
 • ​ECB končí s podporou EU ekonomiky – tržní analýza 14.12.2018
  Adventní nálada na finančních trzích je ve stylu nejistoty Brexitu, konce podpory EU ekonomiky ze strany ECB a oslabování akciových US indexů. Co se děje dnes na finančních trzích?
 • ECB končí s programem kvantitativního uvolňování
  Po necelých čtyřech letech ECB ukončila program kvantitativního uvolňování. Prostředky získané z maturujících dluhopisů však bude podle Maria Draghiho nadále reinvestovat, a to „po delší období po prvním zvýšení úrokových sazeb“. Ty podle ECB zůstanou beze změny i v průběhu léta příštího roku. My očekáváme první utažení měnových podmínek v září 2019. Zároveň podle našeho názoru ECB přistoupí ke spuštění programu TLTRO3. Toto rozhodnutí však nepadne dříve než na jaře příštího roku. Prognóza ECB výrazných změn nedoznala. Rizika se však podle M. Draghiho koncentrují na nižší straně.
 • ECB: Konec kvantitativního uvolňování je tu
  Pokud někdy budeme pátrat po datu začátku konce ultravolného měnově-politického desetiletí v Eurozóně, pak horkým kandidátem na odpověď bude březen 2017. A nebylo to v duchu (trhy přifouknuté ale přece jenom explicitnější) řeči Bernankeho z května / června 2013, kterou ohlásil postupné snižování odkupů aktiv („tapering“) a kterou odstartoval masivní výprodej dluhopisů, ale drobným, opatrným prvním krokem k eventuálnímu ukončení bezprecedentní měnově-politické ofenzivy, jímž nedávno skončené zasedání ECB bylo.
 • ECB – konec kvantitativního uvolňování se blíží
  Ve čtvrtek zasedá ECB a je to právě to zasedání, o kterém jsem se počátkem letošního roku domníval, že přinese jasné ohlášení začátku konce kvantitativního uvolňování. Nyní už to tak nevypadá, něco k věci by ale ECB říct mohla – a měla. Proč a co?
 • ECB má dobrý důvod růst EURUSD zatím příliš neřešit
  Minulý týden se šéf Evropské centrální banky na tiskové konferenci podle očekávání vyjádřil také k evropské měně. Ta v posledních pár týdnech začala výrazně růst a trh počítal s tím, že se o silném euru začne také živěji debatovat mezi členy Rady guvernérů. Stalo se, i když finální výstup a komentář Draghiho nebyl ani tak o silném euru, jako o negativním dopadu jeho vysoké volatility.
 • ECB má menší problém – inflačné očakávania klesajú
  Inflačné očakávania v eurozóne ustupujú. Kým na prelome januára a februára bol päťročný inflačný swap na priemernú infláciu o 6-10 rokov (čo je obľúbená miera dlhodobých inflačných očakávaní ECB) nad úrovňou 1,75%, aktuálne sa pohybuje pod úrovňou 1,7%. Nie je to ktovieaký veľký pokles, každopádne rast inflačných očakávaní sa zastavil. A to relatívne ďaleko od dvojpercentného cieľa. ECB pod Draghim tento ukazovateľ pozorne sleduje. Po jeho prepade v roku 2014 prišla so zápornými sadzbami a QE a po jeho prepade začiatkom 2016 QE navýšila.
 • ECB má strach z politiků, varuje zpráva dva týdny před klíčovým zasedáním
  Evropská centrální banka opět varuje před nárůstem politického napětí. Nabitý evropský politický kalendář zjevně přidělává centrálním bankéřům vrásky na čele. I proto nově zveřejněná zpráva o finanční stabilitě vyznívá (jen dva týdny před klíčovým zasedáním ECB) hůře než ta předešlá.
 • ECB meeting
  Rada guvernérů Evropské centrální banky jednohlasně vyjádřila svůj výslovný “uvolňující směřování” na svém čtvrtečním zasedání, týkající se nákupu dluhopisů a poskytla další signál, že ECB je připravena zvýšit nákupy z hlediska “velikosti a / nebo trvání”. Opuštění této kvantitativní politiky znamená, že měsíční objem nákupů, který v současné době činí 30 miliard EUR, by nebyl zvýšen a ECB by jednorázově, nebo postupně snižovala intervence na dluhopisovém trhu. ECB však zachovala svůj postoj, že nákupy budou pokračovat až do konce září nebo “v případě potřeby i dále bez časového omezení”.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets copyfx