Sobota 27. duben 2024 09:41
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Pokračující růst evropské ekonomiky

14.08.2023 08:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zpřesněný odhad HDP eurozóny by měl tento týden potvrdit jeho mezičtvrtletní nárůst o 0,3 % v Q2 23. Struktura HDP zatím známa nebude, pozitivně by se však měl projevit vyšší čistý vývoz i obnovený růst spotřeby domácností. Zveřejněná data průmyslové produkce v Evropě i USA by měla ukázat na meziměsíční růst, výhled pro další měsíce je ale vlivem slabých předstihových indikátorů spojen s vyšší mírou nejistoty a pesimismu. Zvýšit by se v USA měly rovněž maloobchodní tržby podpořené silným trhem práce.

Nejistota ohledně dalšího vývoje průmyslu

Ekonomika eurozóny v průběhu jara a léta ožila. Druhý odhad HDP za Q2 23 podle nás potvrdí, že tamní ekonomika vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 %. Mírně směrem vzhůru by měl být navíc revidován výsledek za Q1 23 (z původních 0 % q/q na 0,1 %) a za Q4 22 (z -0,1 % q/q na 0 %). To by mělo jen posílit skutečnost, že evropská ekonomika byla v průběhu letošní zimy poměrně odolná, a to navzdory obavám z energetické krize. V případě meziročního růstu HDP za Q2 23 očekáváme mírné zlepšení z původně udávaných +0,6 % na +0,7 %. Struktura hospodářského vývoje zatím známa nebude, když k jejímu zveřejnění dojde až 7. září spolu s třetím odhadem HDP. S ohledem na znalost dat z jednotlivých členských států a měsíčních statistik si však myslíme, že hlavním zdrojem ekonomického růstu zůstal čistý vývoz, stejně jako v předchozích dvou čtvrtletích. Významný vliv na to měly nižší importy energetických surovin a výrobních materiálů související s níže zmíněným mezičtvrtletním poklesem průmyslové produkce. Předpokládáme ale i obnovení mezičtvrtletního růstu spotřeby domácností a pokračování svižného růstu fixních investic. Negativně by k dynamice HDP měly naopak přispět zásoby. Růst HDP by měl podle nás pokračovat také v Q3 23 (rovněž o 0,3 % q/q), podpořený turistickou sezonou a vyššími útratami v oblasti služeb. Růst zaměstnanosti podle našeho odhadu pokračoval rychlým tempem (+1,3 % y/y v Q2 23) a zesiloval napětí na evropském trhu práce. Zvyšující se nedostatek pracovních sil napříč evropským kontinentem může být pro další období významným omezujícím faktorem růstu ekonomiky eurozóny.

Růst průmyslové produkce v eurozóně podle našeho odhadu zrychlil z květnových 0,2 % m/m na 0,5 % v červnu. Meziročně by ale výroba měla nadále zůstat nižší (o 2,7 %). Naše odhady jsou založeny na již známých statistikách pro většinu členských zemí eurozóny. Z těch je patrné, že pozitivní výsledek souvisí především s rychlým růstem průmyslové produkce v Irsku (ten v červnu dosáhl 13 % m/m), kde jsou však data běžně velmi volatilní. Ze čtyřech největších ekonomik eurozóny se produkce meziměsíčně zvýšila pouze v Itálii (o 0,5 %). V Německu, Francii a Španělsku naopak klesla, a to ve všech případech poměrně rychlým tempem kolem 1 % m/m. I přes červnový růst by za celé druhé letošní čtvrtletí měla průmyslová produkce v eurozóně vykázat pokles o 1 % q/q. Šlo by tak o zesílení negativního trendu v evropském průmyslu, neboť k poklesům produkce došlo již v Q1 23 (-0,1 % q/q) a v Q4 22 (-0,5 % q/q). Výhled pro další měsíce je nejistý. Na jedné straně by měl působit pozitivní vliv plynoucí z výrazně nižších cen energií, opětovného fungování dodavatelských řetězců a obnoveného růstu reálných mezd. Na druhé straně ale většina předstihových indikátorů vykresluje velmi pesimistický obrázek nejbližší budoucnosti evropského průmyslu.

V USA zveřejní maloobchodní tržby a průmyslovou produkci za červenec. Pro celkové nominální maloobchodní tržby očekáváme meziměsíční nárůst o 0,3 %, pro tržby bez prodejů aut pak o 0,4 %. V obou případech by mělo jít o zrychlení, když v červnu obě zmíněné skupiny vykázaly růst o 0,2 %. Dynamika spotřebitelských výdajů je tedy v USA zatím robustní a souvisí se silným trhem práce. Výdaje směřují především do oblasti služeb. S postupným ochlazováním trhu práce v průběhu letošního druhého pololetí očekáváme, že i spotřebitelské výdaje budou postupně ztrácet na dynamice. Průmyslová produkce podle našeho odhadu v červenci vzrostla o 0,4 %, avšak po červnovém poklesu o 0,5 %. Ani v případě USA nejsou předstihové ukazatele pro průmysl nikterak optimistické, i když oproti Evropě stále vypadají o něco lépe.

Týden nabitý daty z tuzemské ekonomiky

Česká průmyslová i stavební produkce v červnu poměrně rychle rostla. Průmyslová produkce byla meziměsíčně vyšší o 0,9 % a navázala tak na svižný květnový růst o 1,5 %. Výsledek výrazně předčil pesimistická očekávání, když meziročně byla výroba vyšší o 0,9 %, zatímco tržní konsensus předpokládal její pokles o 0,8 %. K příznivému výsledku však přispěl hlavně automobilový průmysl, který má pravděpodobně stále k dispozici nevyřízené objednávky z předchozích let. Ve 40 % odvětví zpracovatelského průmyslu ale došlo k meziměsíčnímu poklesu produkce. Vývoz automobilů se pozitivně projevil na přebytku zahraničního ochodu, který narostl z květnových 11 mld. CZK na 18,2 mld. CZK v červnu. Tuzemskému stavebnictví se v červnu rovněž dařilo, když jeho produkce meziměsíčně vzrostla o výrazných 2,5 % po květnovém růstu o 1,1 %. I přes toto oživení v posledních dvou měsících byla stavební produkce oproti předpandemickému únoru 2020 nižší o 0,8 %. Počet nově vydaných stavebních povolení ale stále optimistický příliš není, když meziročně klesl o 8,7 %. Podobně i počet nově zahájených bytů byl meziročně nižší o výrazných 18,3 %.

Poptávka po tuzemských službách zůstala v červnu utlumená, zatímco nezaměstnanost jen nepatrně vzrostla kvůli sezonnosti. Tržby v oblasti služeb se v reálném vyjádření zvýšily meziměsíčně pouze o 0,2 % po květnovém poklesu o 0,4 % m/m. Meziročně byly nižší o 3,6 %. Nebýt rychlého růstu tržeb v odvětví informačních a komunikačních činností (meziměsíčně +1,2 %) byl by výsledek ještě horší. S výjimkou nepatrného zvýšení tržeb v dopravě a skladování (+0,2 % m/m), na tom byly všechny ostatní sledované sektory meziměsíčně hůře. K největšímu poklesu tržeb došlo v případě činností spojených s nemovitostmi (-0,7 % m/m) a u ubytovacích a stravovacích služeb (-0,5 % m/m). Za celé druhé čtvrtletí byly tržby za prodej služeb mezičtvrtletně nižší o 1,2 %, což je srovnatelné s poklesem maloobchodních tržeb. Spotřeba domácností tak podle těchto měsíčních indikátorů pravděpodobně zůstala po celé druhé letošní čtvrtletí hodně utlumená. Podíl nezaměstnaných osob v červenci vzrostl z 3,4 % na 3,5 %, po sezonním očištění však podle našeho odhadu stagnoval na 3,5 %. Červenec je každoročně spjat s mírným nárůstem nezaměstnanosti v souvislosti s koncem školního roku.

Česká inflace v červenci klesla z 9,7 % y/y na 8,8 %, což bylo v souladu s tržním konsensem. Dynamika jádrové inflace však mírně zrychlila. V meziročním vyjádření sice došlo k jejímu dalšímu snížení, a to z 7,5 % na 6,8 % (centrální banka čekala 6,9 %). V tom meziměsíčním však sezonně očištěná data implikují zrychlení jádrové inflace z 0,16 % na 0,25 %, v anualizovaném vyjádření tedy ze zhruba 2 % na 3 %.

Zveřejněný záznam z posledního jednání bankovní rady zdůrazňuje proinflační rizika a ukazuje na to, že snížení úrokových sazeb ČNB přijde spíše později než dříve. Obavy podle bankovní rady nadále vzbuzuje především napjatý trh práce. Dlouhodobý nedostatek pracovních sil v tuzemsku se podle centrálních bankéřů může projevit ve vyšší setrvačnosti rychlého mzdového růstu. V důsledku toho by tak jádrová inflace mohla zůstat zvýšená po delší dobu. Některá vyjádření ukazují na to, že bankovní rada by mohla odhlížet od vlivu levnějších energií na inflaci. V rámci celého záznamu je patrný důraz právě na vývoj jádrové složky inflace, tedy té, která je úzce navázána na cenové tlaky přímo vyplývající z české ekonomiky. Samotné dezinflační vlivy plynoucí z uvolňování dodavatelských řetězců a levnějších energií, ač mají pozitivní dopad na spotřebitele a firmy, totiž podle bankovní rady nezaručují dlouhodobý návrat inflace na dvouprocentní cíl ČNB. V rámci bankovní rady panuje shoda na tom, že „jedině delší setrvání úrokových sazeb na stávající úrovni může zajistit pokračování dezinflace a udržitelný návrat inflace k 2% cíli“. Důležité je také konstatování, že „Vzhledem k proinflační celkové bilanci rizik se proto bankovní rada jednomyslně vymezila vůči základnímu scénáři prognózy, který předpokládá pokles úrokových sazeb již ve třetím čtvrtletí letošního roku.“. Z tohoto vyjádření se zdá, že možnost snížení sazeb již na následujícím zářijovém zasedání je velmi malá. Členové bankovní rady se shodovali v tom, že riziko příliš přísné měnové politiky je zřetelně nižší než riziko nedostatečně přísné měnové politiky ve smyslu jejího předčasného uvolnění. Centrální bankéři se obávají také signalizačního charakteru prvního snížení úrokových sazeb, které by podle nich mohlo vyvolat přehnaná očekávání ohledně uvolňování měnové politiky. Vyznění zápisu z posledního zasedání ČNB je podle našeho hodnocení v souladu s naší prognózou, která očekává stabilitu repo sazby na současných 7 % až do konce letošního roku a její první snížení v únoru příštího roku o 50 bb.

Na globálních finančních trzích minulý týden rezonovala hlavně data ukazující na jen pozvolné oživení čínské ekonomiky a také zveřejněné statistiky spotřebitelských cen v USA. V rámci čínských dat zahraničního obchodu za očekáváními v červenci výrazně zaostal vývoj dovozu, který potvrdil pokračující slabost tamní poptávky. To se pravděpodobně odráží i ve vývoji cen. Ty v Číně již klesají i v meziročním vyjádření – spotřebitelské ceny se v červenci snížily v průměru o 0,3 % y/y a ty průmyslové o 4,4 %, což však v obou případech bylo zhruba v souladu s očekáváními. Podobně jako v ČR, tak ani ve Spojených státech červencová inflace trhy nepřekvapila. Růst celkových i jádrových spotřebitelských cen dosáhl očekávaných 0,2 % m/m. Finanční trhy se tak utvrdily v tom, že Fed již úrokové sazby v tomto cyklu zpřísňování měnové politiky dále nezvýší. Ve stejném směru vyzněl i oproti tržnímu konsenzu lehce vyšší týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (248 tis. vs očekávaných 230 tis.).

Kurz eura k dolaru zůstal v mezitýdenním srovnání zhruba beze změny, koruna naopak zpevnila. Tím, že globálně důležitá data minulý týden zásadním způsobem nepřekvapila, kurz eura k dolaru neměl moc důvodů k pohybu a setrval poblíž 1,1000 EUR/USD. I česká koruna se po většinu týdne pohybovala v úzkém pásmu kolem 24,25 EUR/CZK, když ke zlomu v jejím vývoji došlo až v pátek. Na investory pravděpodobně zapůsobilo jestřábí vyznění výše zmíněného zápisu z posledního zasedání ČNB a tuzemské měna vlivem toho posílila o přibližně 0,6 % na 24,10 EUR/CZK. Zvýšily se i tržní korunové sazby, avšak pouze o zhruba 10 bb. Finanční trh tak i nadále zaceňuje poměrně výrazné snižování úrokových sazeb ze strany ČNB, a to v rozsahu 75-100 bb do konce letošního roku.

Koruna bude bez pomoci od ČNB zranitelnější. Na svém posledním zasedání ČNB oproti tržnímu i našemu očekávání neprodloužila svůj závazek „bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny“, který nepřetržitě od května loňského roku fungoval jako pojistka proti oslabení domácí měny. Přestože ČNB fakticky na devizovém trhu intervenovala naposledy loni v říjnu, i pouhý závazek s vysokými devizovými rezervami v zádech, působil na korunu stabilizačně. V naší červencové prognóze jsme s ukončením podpory koruny ze strany ČNB nepočítali, a tak jsme v důsledku toho přehodnotili nejbližší výhled kurzu koruny k euru směrem ke slabším úrovním (i přesto ale podle nás domácí měna zůstane nadhodnocená). Nadále očekáváme, že depreciační tlaky by měl částečně tlumit oslabující dolar, pozdější než trhem zaceněné zahájení snižování sazeb ČNB a také oživování zahraničního obchodu. Celkově předpokládáme průměrný kurz koruny k euru letos na 23,95 EUR/CZK a v příštím roce 24,50 EUR/CZK.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Klíčová slova: Odvětví | Fed | Volatilní | Růst HDP | Evropská ekonomika | ČNB | Domácnosti | Krize | Česká inflace | Členové bankovní rady | EUR | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Průmyslová produkce v eurozóně | Znalost | Snižování sazeb | Spotřebitelské ceny | ČR | Snížení sazeb | Prodej | Ceny | Bankovní rada | Kurz eura k dolaru | Měna | Pokles | Zpřesněný odhad | USD | Měny | Centrální bankéři | Cíl ČNB | Předstihové ukazatele | Velmi volatilní | Měnové politiky | Inflace | Stavebnictví | Uvolňování měnové politiky | Růst | Banka | Týdenní zpráva | Konsensus | Nejistoty | Snižování sazeb ČNB | Zlepšení | Maloobchodní tržby | Stavební produkce | Bankéři | Kurz koruny | TIM | Růst průmyslové produkce | Poptávka | Nezaměstnanost | Riziko | Firmy | Pozitivní vliv | Pokles úrokových sazeb | Průmyslová produkce | Závazek | HDP za Q2 | Kurz koruny k euru | Červencová inflace | Odhad HDP | Zpráva | Finanční trh | Kurz | Trhy | Oslabení | Statistiky | Domácí měna | Trh práce | Struktura HDP | Trh | Spotřebitelé | Snižování úrokových sazeb | Ekonomika eurozóny | Evropské ekonomiky | Cenové tlaky | Eura | Korunové sazby | EUR/CZK | Žádosti o podporu | Objednávky | Tržby | Výhled | Ukazatele | Finanční trhy | | Domácí měny | ROCE | Energetické krize | Počet nových žádostí o podporu | Ekonomika | Průmysl | Růst zaměstnanosti | Česká koruna | Ekonomiky eurozóny | Nejistota | Práce | Koruna | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Vývoz | Spotřeba domácností | HDP | Inflace v červenci | Květnový růst | Zveřejněná data | Zasedání ČNB | FOREX | Proinflační | Úrokové sazby | USA | Očekávání | Rizika | Kurz eura | Průměrný kurz koruny | Oživení čínské ekonomiky | CZK | Sazby | Spotřebitelské výdaje | Snížení úrokových sazeb | Dezinflace | Dolar | HDP eurozóny | Zpřísňování měnové politiky | Komerční banka | Repo sazby | Podíl nezaměstnaných | Automobilový průmysl | Vývoj | Ekonomiky | Jádrová inflace | Prognózy | Výdaje | Pozitivní výsledek | Centrální banka | Martin Gürtler | EUR/USD |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Odhady škod a naděje na návrat ekonomiky zpět
    Makroekonomická data sice pořád budou hrát druhé housle, ale i ta poskytnou zajímavé vodítko o rozsahu škod v ekonomice. Většina makročísel bude nyní směřovat dolů. PMI indexy klesnou pod úroveň krize 2008-2009. Můžeme se ale pomalu připravovat na brzký obrat těch předstihových indikátorů, které vidí do blízké budoucnosti. Zprávy o šíření pandemie jsou stále v centru pozornosti, ale klíčové je nyní chování tvůrců hospodářských politik. Čtvrteční jednání Evropské rady tak budou finanční trhy bedlivě sledovat.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Opatrný optimismus ze zahraničí a domácí inflační smršť
    Maloobchodní tržby a průmyslová výroba v USA za leden by mohly naznačit, že dochází ke zlepšování situace v dodavatelských řetězcích. HDP a průmyslová produkce eurozóny z konce roku potvrdí zpomalení růstu dané horší pandemickou situací, rostoucími cenami energií a problémy se subdodávkami. Výhled pro letošní rok však zůstává pozitivní, což by se mělo odrazit na mírném zlepšení spotřebitelské důvěry. Zajímavé bude v tomto týdnu rovněž sledovat komunikaci představitelů ECB ohledně dalšího směřování měnové politiky a stranou pozornosti rozhodně nezůstane ani rusko-ukrajinský konflikt. Z domácího pohledu však bude klíčovou událostí jednoznačně lednová inflace, která je spojena s mimořádnou nejistotou.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Optimismus evropských firem slábne
    V eurozóně budou tento týden zveřejněny indikátory sentimentu podniků (PMI) i spotřebitelů za duben. Zatímco u firem patrně dojde k dalšímu mírnému zhoršení nálady, u spotřebitelů očekáváme po březnovém prudkém propadu určitou korekci. To PMI v USA by podle trhu měl i v dubnu zůstat vysoko a solidní pravděpodobně zůstanou rovněž tamní data z trhu práce. Data by tak celkově tento týden měla nahrávat opět spíše dolaru. Děním na globálních trzích však může opět znatelně zamíchat i další vývoj kolem války na Ukrajině. Z domácího pohledu bude zajímavá březnová statistika cen průmyslových výrobců, která potvrdí vysoké inflační tlaky z produkční sféry.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Ostrá fáze americké prezidentské kampaně začíná
    Tento týden bude bohatý na geopolitické události. Americké prezidentské volby se nezadržitelně blíží. Do ostré fáze kampaně, která dnes začíná prvním vzájemným duelem před svými voliči, vstupuje dle dosavadních průzkumů mnohem lépe J. Biden. Pravděpodobnost jeho vítězství nad současným prezidentem D. Trumpem odhadujeme v současné chvíli na 62 %. Toto vysoké číslo zároveň může tým kolem D. Trumpa i jeho samotného zaktivizovat k ofenzivě. V Evropě budou sledována vyjednávání o brexitu či setkání Evropské rady, které začíná ve čtvrtek. Na programu bude průmyslová politika a vnější vztahy.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Ostře sledovaná lednová inflace
    Domácí kalendář v tomto týdnu nabízí většinu měsíčních indikátorů, z nichž nejsledovanější bude ledová inflace. Ta je v důsledku přeceňování na počátku roku tradičně spojovaná s vysokou mírou nejistoty, zároveň ale hodně napoví o meziroční inflaci pro celý letošní rok. Podle našeho odhadu oproti prosinci výrazně zrychlila, a to hlavně vlivem odeznění vlivu úsporného tarifu a dalšího růstu cen energií. Vývoj na globálních finančních trzích bude v tomto týdnu při absenci klíčových dat pravděpodobně hlavně ve vleku vyjádření představitelů FOMC a ECB, kteří by mohli tlumit optimistická očekávání trhu ohledně snižování úrokových sazeb.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Oživení ekonomik začne být vidět na datech
    Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti by se s otevíráním ekonomiky USA měl citelně snížit. Předstihové indikátory v USA i Evropě pravděpodobně ukáží výrazný růst. Výjimkou by mohl být německý ZEW index, který se zvyšoval už v dubnu. V Evropě se stále čeká na dohodu ohledně záchranného fondu. Dva měsíce zpožděný národní všelidový kongres v Číně představí cíle pro ekonomiku, které velmi pravděpodobně výrazně uberou na ambicích minulých let. Korunou minulý týden zahýbala ČNB, a pokud opět neuslyšíme výraznější slova od tvůrců hospodářské politiky, pak bude koruna v tomto týdnu sledovat spíše globální vývoj, neboť domácí kalendář nabízí jen zveřejnění dubnového vývoje průmyslových cen.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Perzistentní jádrová inflace v eurozóně a silný trh práce v USA
    Data z domácí ekonomiky by v tomto týdnu měla potvrdit pokračující pozvolné oživování ekonomické aktivity. V zámoří budou obchodníci sledovat zejména březnové statistiky z trhu práce, které podle nás budou opět silné. Brzkému uvolnění měnové politiky v USA tedy nahrávat příliš nebudou. Vysoko patrně v březnu zůstala i jádrová inflace v eurozóně. Jejímu poklesu by navíc měl ve zbytku roku bránit svižný růst jednotkových mzdových nákladů. Opatrnost tak lze očekávat i ve vyjádřeních představitelů ECB.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: PF 2022
    Děkujeme Vám za celoroční přízeň v tomto obtížném roce a přejeme Vám krásné prožití vánočních svátků v klidu a rodinné pohodě. Ať je rok 2022 pro nás všechny lepší, než byl ten stávající! S našimi ranními zprávami se po krátké vánoční přestávce vrátíme 4. ledna 2022.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: PF 2023
    Děkujeme Vám za celoroční přízeň v tomto obtížném roce a přejeme Vám krásné prožití vánočních svátků v klidu a rodinné pohodě. Ať je rok 2023 pro nás všechny lepší, než byl ten stávající! S našimi ranními zprávami se po krátké vánoční přestávce vrátíme na počátku ledna.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Pokles inflace v USA táhnou levnější energie, růst cen bydlení zůstává vysoký
    Nejdůležitějšími daty tohoto týdne budou ta z USA. Zveřejněna zde bude říjnová inflace, která se podle nás snížila z 3,7 % y/y na 3,3 %. Pomohly k tomu ale hlavně levnější energie, jádrová inflace pravděpodobně stagnovala na 4,1 % y/y. Maloobchodní tržby a průmyslová produkce podle nás meziměsíčně klesly. V prvním případě šlo pouze o korekci předchozího rychlého růstu, v tom druhém pak o vliv stávek v automobilovém průmyslu. V eurozóně bude zveřejněn zpřesněný odhad HDP za Q3. Očekáváme potvrzení mezičtvrtletního poklesu ekonomiky o 0,1 %. Na tom se podepsal i horší výkon evropského průmyslu, který byl podle našeho odhadu v září meziměsíčně nižší o 1,2 %.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Pomalejší odeznívání inflace v USA a předem avizovaný 50bodový hike ECB
    Námi předpovídaný meziměsíční růst spotřebitelských cen v USA o 0,4 % by měl potvrdit, že odeznívání inflace bude poměrně pomalé. Spolu se středečními maloobchodními tržbami by měly oba údaje rozklíčovat, zdali americký Fed opět přitlačí a zvýší sazby o 50 bb. po předchozím návratu ke standardním 25bodovým hikům. Na cestě k námi předpokládanému vrcholu depozitní sazby na 4 % v září by měla ECB pokračovat 50bodovým zvýšení na čtvrtečním zasedání.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Po mírném nárůstu zřejmě čeká ekonomiku znovu pokles
    Zítřejší zpřesněný odhad tuzemského HDP by měl potvrdit mezičtvrtletní růst ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí poblíž 0,3 %. Z hlediska struktury k tomu přispěl zejména čistý vývoz, který odrážel velmi dobré výsledky průmyslu. Přes potíže s dodávkami vstupů převládala ve výrobním sektoru i nadále optimistická nálada, což by měl dnes potvrdit tuzemský PMI za únor. Ze zbytku Evropy budeme sledovat především první odhady únorové inflace. Ta v eurozóně zřejmě setrvala na předchozích 0,9 %. Evropské a americké statistiky z trhu práce by pak měly indikovat mírné zlepšení. Korunový trh však bude odrážet především zhoršující se pandemickou situaci v ČR a zpřísněná protiepidemická opatření, která platí od dnešního dne. Česká koruna tak setrvá nad 26 CZK/EUR a pravděpodobně budeme svědky dalších tlaků na její oslabení.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Pozornost směřuje na symposium v Jackson Hole
    Událostí týdne bude symposium v Jackson Hole. Od něho si finanční trhy slibují další náznaky toho, jak se Fed postaví k ukončování programu nákupů aktiv. Data ze Spojených států budou tento týden méně zajímavá. Prodeje nových domů mnoho prostoru k dalšímu růstu nemají. Už nyní se nacházejí na nejvyšších úrovních za několik posledních dekád. Obnovování firemních zásob přispěje k vyšším objednávkám zboží dlouhodobé spotřeby. V eurozóně indikátory PMI ve službách dále vzrostou, v průmyslu však mírně zkorigují současné vysoké úrovně. Druhé čtení německého HDP ukáže silný růst soukromé i veřejné spotřeby. Čisté exporty naopak byly zřejmě brzdou růstu. Německý srpnový IFO index pravděpodobně mírně ztratí, stejně tak i spotřebitelská důvěra v eurozóně. Jak je na tom důvěra v Česku, ukáže tento týden konjukturální průzkum.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Pozornost vzbudí klíčová data z amerického trhu práce
    Tento týden to budou statistiky z amerického trhu práce, které vzbudí pozornost trhu. Poté, co v květnu počet nových pracovních míst vzrostl výrazně méně, než se čekalo, by měla červnová statistika opět dosáhnout průměru. PMI z eurozóny se za červen dočká mírné revize nahoru. V regionu událostí týdne bude zasedání polské centrální banky, změny sazeb ani rétoriky se však nedočkáme.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Prim bude tento týden hrát geopolitika
    Globální ekonomický kalendář je tento týden spíše nezajímavý. Pozornost investorů budou i nadále poutat především události poltického či geopolitického charakteru – dnes se setkají americký prezident Trump a jeho ruský protějšek Putin, šéf americké centrální banky Powel přednese zítra a ve středu svůj pololetní projev, sledován bude i pokračující vývoj kole brexitu.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Prognóza Evropské komise nastartuje diskuzi o kondici Itálie a Francie
    Nejsledovanější událost tohoto týdne nenajdeme v kalendáři ekonomických statistik. Trhy totiž čekají brzké uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou. I když včerejší zavedení cel ze strany USA tomu nenapovídá. Z dat nás bude nejvíce zajímat inflace v USA, která vyskočila kvůli dražší ropě. V Evropě zase čekáme na údaje o německé průmyslové produkci. Zlom k lepšímu však nečekáme ani my, ani trh. Statistiky z domácí ekonomiky ale ukáží, že domácí hospodářství zatím německé recesi v průmyslu čelí se ctí.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Průmysl i služby v USA i v Evropě ukáží na pokračování expanze
    V USA i v Evropě by mělo dojít k dalšímu zlepšení indexů nákupních manažerů. Fed zveřejní zápis ze zasedání. Zde budeme hledat signály chystaných změn v rámci nastavení a komunikace měnové politiky. Spor mezi Kongresem a Donaldem Trumpem ve fiskálních záležitostech pokračuje.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Průmyslová výroba je i nadále omezována nedostatkem výrobních materiálů
    Statistiky z průmyslu za srpen budou zřejmě negativně ovlivněny přetrvávajícím nedostatkem výrobních materiálů, který se v tuzemsku odrazil ve výrazném poklesu produkce automobilů. Očekáváme tak pokles průmyslové produkce meziměsíčně o 3,2 %. V Německu odstávky výroby nebyly tak významné a tamní průmyslová produkce by tak podle nás měla pokračovat v meziměsíčním růstu, avšak výrazně pomalejším tempem ve výši 0,5 %. Trh však počítá dokonce s poklesem. Slabá výroba automobilů se v ČR promítá v pokračujícím poklesu jejich prodejů, zbylá část maloobchodního segmentu podle nás vykáže za srpen meziměsíční nárůst o 1,5 %. V USA budou sledovány především zářijové údaje o zaměstnanosti.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Průmysl u nás i v Německu zpomaluje
    Tento týden přinese potvrzení toho, že průmyslová produkce na začátku závěrečného čtvrtletí loňského roku meziměsíčně mírně klesla u nás i v Německu, oproti pesimistickým předstihovým indikátorům však výrazně méně. S podporou solidního růstu mezd by měl pokračovat vzestup tuzemských maloobchodních tržeb. V regionu zasedne polská centrální banka, která zřejmě ponechá úrokové sazby na stávající úrovni. Druhé čtení růstu HDP eurozóny za Q3 22 ukáže, že hlavním tahounem byla spotřeba domácností.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Průmysl v Evropě byl v dubnu paralyzován covidem-19
    Dubnové statistiky průmyslové výroby z velkých evropských zemí i eurozóny jako celku ukážou na dramatický dopad vládních opatření v boji s pandemií covid-19. Květnové rozvolňování ale bude znamenat, že duben byl nejhorším měsícem. To bude platit i o tuzemském průmyslu. Z domova se též dočkáme květnové inflace, která se po půl roce vrátí do tolerančního pásma. Klíčová bude tento týden politika. Před Evropskou radou v příštím týdnu a čtvrteční euroskupinou budou zítra ministři financí EU dolaďovat názory na rozpočet EU, na víceletý výhled pro roky 2021 až 2027 a na návrh Evropské komise ohledně rozvojového fondu. Na druhé straně Atlantiku bude zasedat Fed. Nečekáme změnu měnové politiky, pouze utvrzení, že centrální bankéři budou ekonomiku podporovat tak dlouho, jak bude potřeba.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI