Pondělí 29. listopad 2021 01:08
reklama
Purple Trading CUP
reklama
Dukascopy
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaMarkets

Dolar má větší růstový potenciál než euro

25.11.2021 10:36  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Dolar ve středu vzrostl vůči rizikovým aktivům díky silným zprávám o americké ekonomice.


Dalším důvodem byla holubičí prohlášení člena výkonné rady ECB Fabia Panetty, která naznačovala, že centrální banka může v dohledné době udržovat super měkkou měnovou politiku. Panetta zdůraznil, že 80 % současné celkové inflace odráží šok ze zahraničí, protože eurozóna je čistým dovozcem energetických zdrojů a zboží. Poznamenal také, že inflační rizika jsou přehnaná, protože region zaostává za globálním oživením poptávky.

Celkově vzato se Panetta neostýchal popsat inflaci a poznamenal, že by se mohla stát "ošklivější", pokud se očekávání uvolní a mzdy budou destabilizovány. A stejně jako další zástupci centrálních bank vyzdvihl trh práce a řekl, že období vysokých cen inflace sníží kupní sílu, což ovlivní oživení ekonomiky. Mohlo by to také vést k situaci, kdy je potřeba další uvolnění měnové politiky. Ideálním scénářem by byla "dobrá" inflace, vyznačující se vysokou poptávkou a vysokou zaměstnaností, řekl Panetta.

Není překvapením, že mnozí odborníci také vyjádřili obavy, že současná inflace by mohla ekonomiku posunout dále od plného využití kapacit. Pokud k tomu dojde, centrální banka by skutečně potřebovala omezit stimuly. Evropská centrální banka však uvedla, že se není třeba obávat současné míry inflace, i když již přesáhla 4,0 %.

 

To naznačuje, že ECB nemá v úmyslu zpřísnit měnovou politiku dříve, než bylo plánováno, navzdory prudkému nárůstu inflace. Možná se obávají, že by to předčasně poškodilo ekonomiku eurozóny a omezilo domácí poptávku.

Ve Spojených státech revidované údaje o HDP ve 3. čtvrtletí zaostaly za prognózami a vyšly na 2,1 % namísto očekávaných 2,2 %. To naznačuje, že dochází ke zpomalení, zejména ve srovnání s prudkým skokem o 6,7 % ve druhém čtvrtletí.


Dobrou zprávou ale je, že údaje o spotřebitelských výdajích a investicích byly revidovány směrem nahoru a výdaje státní správy a samosprávy byly vyšší. Všechny však byly kompenzovány revizí vývozu směrem dolů a také snížením výdajů federální vlády.

Americké žádosti o podporu v nezaměstnanosti také klesly na nejnižší úroveň za více než 50 let, což je velmi dobré znamení pro Federální rezervní systém. Klesla na 199 000 z 270 000 z předchozího týdne. Ekonomové očekávali, že toto číslo klesne na 260 000.


Výdaje za zboží a služby minulý měsíc také vzrostly, přičemž největší nárůst byl zaznamenán u objednávek na obchodní vybavení. Ale kvůli vysoké poptávce je vidět další tlak na dodavatelské řetězce, které již kvůli výpadkům nezvládají úkoly, které jim byly přiděleny. To vedlo k inflačnímu skoku, který negativně ovlivnil sentiment spotřebitelů. Nedávný nárůst počtu pozitivních na covid-19 by také mohl snížit aktivitu.

Naštěstí osobní příjem vzrostl o 0,5 % navzdory škrtům ve vládní pomoci. Osobní úspory rovněž klesly na 7,3 %, což naznačuje, že výdaje domácností pravděpodobně porostou zejména v období dovolených. Po očištění o inflaci vzrostly výdaje za zboží minulý měsíc o 1 %, zatímco výdaje za služby vzrostly o 0,5 %.


Navzdory dobrým datům však spotřebitelská nálada v listopadu klesla na desetileté minimum, a to především kvůli vyšším cenám, které narušují kupní sílu. Index údajně klesl na 67,4 bodu ze 71,7 bodu v říjnu.

Dotazovaní respondenti uvedli, že očekávají, že inflace v příštích 5–10 letech vzroste o 3 %, což je mírně nad předběžnými údaji. V příštím roce proto očekávají růst cen o 4,9 %, což je nejvíce od roku 2008.

Oživení na trhu práce pomohlo zmírnit propad indexu, takže se spotřebitelé příliš neděsí. Mnoho odborníků také uvedlo, že předpovídají nárůst osobních výdajů v posledních třech měsících tohoto roku.


Když mluvíme o EUR/USD, hodně záleží na 1,1185, protože průlom by mohl vést k hlubšímu propadu k základu 11. čísla a k 1,1035. Mezitím by růst nad tuto úroveň mohl vyvolat vzestup na 1,1250 a poté na 1,1320 a 1,1380.

U GBP/USD hodně závisí na 1,3345, protože pokles níže povede k dalšímu poklesu na spodní hranici 33. čísla a na 1,3255. Mezitím nárůst nad 1,3385 poskytne příležitost dosáhnout 1,3440 a 1,3505.

Autor článku: Tým Instaforex

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dolar koriguje propad z konce listopadu, čeká na FED
  Snaha znovuzvoleného prezidenta USA o uniknutí z fiskálního útesu je trhem hodnocena velmi optimisticky...
 • Dolar koriguje včerejší ztráty, DAX zpátky nad 10 000b.
  Evropské indexy se po dvou nervózních dnech vrací do zelených čísel. DAX se znovu vyhoupl nad hranici 10 000 euro a té...
 • Dolar koriguje ztráty při smíšeném úvodu evropských akcií
  Poté, co se včera americké trhy snažily aspoň uhájit pozice, není ani začátek dnešního dne v Evropě nijak oslnivý. Hlavní akciové indexy jsou na tom smíšeně, slušně je na tom Londýn, ale jinak převládá pohyb kolem včerejšího závěru.
 • Dolar krátce před Fedem zpevňuje, přestože výnosy klesají
  Ekonomika eurozóny nepřekvapila a v 1Q zpomalila. Data byla v souladu s odhady a trhům směr neukázala. Podobně jsme ve...
 • Dolar, který převrací výnosy naruby
  Vliv na dolar měla zejména výnosnost cizoměnových aktiv i celkový dopad na podílové fondy a klientská portfolia. Před koncem devizových intervencí ČNB bylo doporučeno snížit podíl měnově nezajištěných pozic v portfoliích. Šlo zejména o pohyb české koruny vůči euru, který v současné době primárně ovlivňuje hodnotu naší měny vůči ostatním zahraničním měnám. Dominantnějším faktorem ovlivňujícím portfolia s cizoměnovými pozicemi byl ale nakonec eurodolar. Od začátku roku jsou ztráty největší na dolarové části portfolií. Americké akcie letos vydělaly asi 10 %, po přepočtu do koruny je ale výnos hned v několika procentním záporu. Rozdíl korunové a dolarové výkonnosti se nevztahuje pouze na akcie, ale i aktiva primárně kótovaná v americké měně. Zlato zdánlivě rostlo o více než 10 %, pro českého investora ale svou hodnotu v korunách ztratilo.
 • Dolar lehce koriguje své ztráty, koruně pomohl sílící zlotý
  Euro odpoledne začalo ztrácet a proti dolaru kleslo na 1,4550. Růstová nálada ochabuje také n...
 • Dolar lehce koriguje včerejší ztráty a čeká na Fed - ten mu ale zřejmě nepomůže
  Dolaru včera uškodil pokles objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a jeho kurz k euru vystoupal nad 1,2760. Odtud násle...
 • Dolar lehce posiluje před ECB a faktickým uvalením cel
  Hlavním finančním trhům dnes žádné nosné téma neudává společný směr. Akcie v Evropě jsou na tom smíšeně, dluhopisy většinou ztrácejí. Markantní nárůst výnosů sledujeme u Itálie, kam možná dorazila nová vlna nervozity z povolebního vývoje. Dolar má tendenci posilovat na párech s eurem, jenem i librou, ale změny kurzů zůstávají skromné. Koruna zhruba drží pozici.
 • Dolar likviduje část svých ztrát z minulého týdne, doplácí na to hlavně drahé kovy
  Pondělní seance se zatím nese v podstatně klidnějším duchu než konec minulého týdne. Evropské indexy likvidují část svých dřívějších ztrát a v Evropě přidávají půl až jedno procento. Zisky jsou ale na výrazně podprůměrných objemech, takže se opět jedná o spíše technický pohyb bez přesvědčivého fundamentu. Daří se přitom hlavně bankovnímu sektoru a také společnostem zaměřujícím se na těžbu ropy.
 • Dolar likviduje část včerejších ztrát, akcie dál čekají na nové impulsy
  Po zajímavé včerejší seanci se na finanční trhy dnes vrací opět o něco více klidu a vyčkávání. Akciové indexy v Evropě i v USA nepatrně rostou a obchodování tentokrát probíhá na mírně podprůměrných objemech. Nových stimulů je ve srovnání se včerejškem minimum, takže obchodníci na většině trhů spíše jen vyčkávají na nové impulsy a také na to, jakou škodu napáchá v USA hurikán Florence, který už pustoší východní pobřeží Spojených států.
 • Dolar mírně koriguje své dřívější ztráty, DAX se mezitím vrací nad 13 300 euro
  Na akciové trhy se po klidné pondělní seanci dnes vracejí objemy a společně s nimi i mírný růst. Pod mírným tlakem je dnes z hlavních evropských indexů jen FTSE100, zatímco ostatní své vysoké pozice opatrně navyšují. Německý DAX díky tomu likviduje své dřívější ztráty a vrací se zpět nad 13 300 euro, i když i nadále zůstává uvězněn v již několik měsíců trvajícím bočním trendu.
 • Dolar mírně oslabil navzdory dohodě politiků v USA
  S měnovým párem eura a amerického dolaru to včera bylo jako na houpačce. Společná evropská měna byla včera kótován...
 • 💲Dolar mírně oslabil po rozhodnutí Fedu
  Americká centrální banka ponechala sazby beze změny v rozmezí 0 - 0,25 % a program nákupu aktiv ve výši $120 miliard. Fed poznamenal, že díky pokroku ve vakcinaci a ekonomickému stimulu se zlepšily indikátory ekonomické aktivity i zaměstnanosti. Růst inflace reflektuje hlavně dočasné faktory. Sektory, které byly pandemií nejvíce zasaženy, zůstávají slabé, ale zároveň vykazují zlepšení. Fed znovu opakoval, že "Komise se rozhodla ponechat sazby beze změny v rozmezí 0 - 0,25 % a očekává tuto úroveň do té doby, než budou podmínky na trhu práce v souladu s cílem maximální zaměstnanosti a inflací ve výši 2 %, která však může být nějaký čas i mírně vyšší."
 • Dolar mírně roste. Trhy čekají na Trumpa, ale z klidu je jen tak něco nevyvede
  Středeční seance na akciových trzích zatím z řady nevystupuje a obchodování probíhá i dnes v klidu a bez větších výkyvů. Evropské indexy pokračují v oscilaci v bočním trendu na zvýšených úrovních a připisují si jen mírné zisky. Trh čeká především na dnešní vystoupení Donalda Trumpa, který by měl promluvit v 17 hod. v New Yorku. Tématem jeho projevu však s největší pravděpodobností budou vztahy s Ruskem a nálezy CIA k ovlivňování prezidentských voleb. Bezprostřední dopad na trhy by proto měl být spíše mírný.
 • Dolar na Bernankeho projev reagoval rozpačitě, drahé kovy dál rostou
  Dolar na Bernankeho projev reagoval rozpačitě, drahé kovy dál rostou - videokomentář Jaroslava Brychty...
 • Dolar na cyklických maximech, riziko z Turecka roste
  Zelená bankovka se obchodovala v zisku vůči všem hlavním měnám (kromě jenu) v pátek ráno a dolarový index vzrostl na nové cyklické maxima. Během Londýnské seance byl v zisku půl procenta a pohyboval se kolem úrovně 96.10, což jsou úrovně naposledy viděny v červenci 2017.
 • Dolar nad maximem 2013, riziko měnových válek narůstá. S/R úrovně pro páry USD.
  Americká měna si nemohla pro posílení vybrat lepší čas. Nevidíme sice optimistický vývoj fundamentu...
 • Dolar nad rokem 2012, EUR/USD pod 1,2800. ECB „pracuje na poklesu“
  Ranní předpoklad posílení USD se potvrdil a americká měna kulminuje na I.USDX indexu u vzrůstající TL, když dosáhl...
 • Dolár nadviazal na piatkový rast. USDJPY opäť atakuje úroveň 110.
  Dnešné obchodovanie sa nesie v znamení nižšej volatility. Svoje zohráva aj minimum nových market-moverov pri takmer prázdnom ekonomickom kalendári.
 • Dolar na dvouletém minimu vůči euru
  Dolar se v průběhu včerejška propadl na dvouleté minimum vůči evropské měně, když se kurz EUR/USD dostal k hranici 1,3770. Americká...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB Masterclass