Pátek 19. duben 2024 19:09
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Ranní okénko - Registrace nových automobilů pokračují v meziročním poklesu

18.11.2021 08:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25,21

USD/CZK

22,24

EUR/USD

 

1,133

USD/PLN

4,103

Ropa Brent

USD/barel

79,53

Zlato

USD/unce

1866

Aktualizováno

8:46

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po včerejším státním svátku nás ve zbytku týdne nečekají žádné významné makroekonomické údaje, ať tuzemské či globální.

Z USA dnes dorazí týdenní data o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Trh čeká v týdnu končícím 13. listopadu s přírůstkem nových žádostí o 260 tisíc, o 7 tisíc méně než v předchozím týdnu. Týdenní data z trhu práce jsou vytrvale na klesajícím trendu směrem k obvyklé úrovni, která se pohybuje mezi 210-220 tisíci. Nicméně ani překvapující odchylka od odhadu nemá příliš potenciál ovlivnit finanční trh, který je na volatilitu těchto týdenních dat během pandemického období již zvyklý.

Dále z USA dorazí „měkké“ indikátory, které poskytnou aktuální pohled na tamní regionální situaci v průmyslu včetně vyhlídek do nejbližších měsíců.

Evropský datový kalendář je dnes prázdný, i když jeden zajímavý údaj byl dnes ráno zveřejněn. U registrací nových osobních vozidel došlo v eurozóně během října k poklesu o 30 % oproti loňsku. Jedná se tak o další pokles po zářijových -23 %. V Česku se registrace v říjnu snížily o 24,7 %, o něco méně než například v Německu (-34,9 %). Data ukazují na pokračující zádrhely v automobilovém sektoru i během 4. čtvrtletí, které se neprojevují jen na straně výroby a vývozu, ale i ve statistikách maloobchodních prodejů. Automobilový sektor bude proto v posledních třech měsících roku výkon ekonomiky citelně brzdit. 

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Automobilový průmysl a jiná průmyslová odvětví se potýkají s přetrvávajícími překážkami v dodavatelských řetězcích, které mimo samotný chybějící výrobní materiál doprovází citelné cenové tlaky. Na to znovu upozornilo úterní zveřejnění cen českých výrobců. Meziměsíčně se dostavil zhruba dvakrát vyšší růst cen, než se čekalo, když ceny vzrostly o 1,9 %. Meziroční dynamika se zvýšila z 9,9 % na 11,6 %. Struktura výrobních cen ukazuje, že za růstem stálo především zdražení ropy, přidaly se ale také energie. Dále zdražil i stavební materiál a ceny rostly i v zemědělském sektoru, kde vyšší ceny energií a „zaseknuté“ dodavatelské řetězce připravují půdu pro další nárůst cen. Vývoj výrobních cen celkově indikuje, že v dalších měsících můžeme očekávat prosakování do cen spotřebitelských například skrze zdražení potravin (přes ceny zemědělských výrobců) nebo skrze imputované nájemné (náklady vlastnického bydlení), kde se projevuje zdražující stavební materiál. Očekáváme, že centrální banka bude dále relativně svižně hnát úrokovou sazbu k neutrální hodnotě kolem 3 %, kterou podle nás vzhledem k inflačním tlakům dočasně přestřelí. Na předvánočním zasedání ČNB (22.12.) očekáváme navýšení 2týdenní repo sazby o 75 bazických bodů z aktuálních 2,75 %. 

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

14:30

USA

Nové žád. o podp. v nezam. (13.listopad, v tis.)

-

260

267

 

 

 

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČT: EUR počet registrací nových aut, USA týdenní statistika o počtu žád. o podp. v nezam.
PÁ: SRN ceny průmyslových výrobců

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Lenka Kalivodová, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Překvapivě vyšší inflace v Německu zvyšuje možnost odchylky pro eurozónu
    ČSÚ vydá zpřesněný údaj o HDP za Q3. Následovat bude i Francie, Polsko a další státy EU. V eurozóně se očekává zveřejnění listopadové inflace. Překvapivě vyšší inflace v Německu zvyšuje šance, že i souhrnné číslo pro eurozónu nakonec převýší predikovaných 4,5 %. V USA jsou na řadě indikátory sentimentu hodnotící důvěru spotřebitelů a náladu v průmyslu. I zde budou negativně působit vyšší ceny ve výrobě, ale i pro spotřebitele.
  • Ranní okénko - Přichází data o HDP
    Hlavní událostí dnešního dne bude bezesporu zveřejnění údaje o českém hrubém domácím produktu za první čtvrtletí. Poslední kvartál loňského roku přinesl meziroční propad o 4,8 % a vzhledem k nepříznivé epidemické situaci patrně k velkému zlepšení nedojde. Rozptyl odhadů výsledku je tentokrát mimořádně veliký a sahá od -5,4 až k -1,5 %. Podle našeho názoru česká ekonomika vykáže meziroční pokles o 3 procenta, což by v mezičtvrtletním vyjádření odpovídalo -1,2 %.
  • Ranní okénko - Přichází týden předstihových indikátorů
    Týden začíná poněkud ospale a prvním zajímavým makroekonomickým údajem bude až středeční informace o evropské spotřebitelské důvěře. Ta by měla v září podle odhadů klesnout ze srpnových -5,3 na -5,9 bodu. To je sice nemilá vyhlídka, ovšem i nadále by se tak jednalo o lepší výsledek, než jaký jsme sledovali těsně před vypuknutím pandemie (-6,4 v únoru 2020), a zároveň je to více, než činí pětiletý průměr (-7,8).
  • Ranní okénko - Příliv českých dat a pokles inflace v eurozóně
    Poslední den tohoto týdne přinese data i z české ekonomiky. Již za pár minut Český statistický úřad zveřejní druhý odhad HDP za třetí kvartál letošního roku včetně jeho struktury. Na základě aktuálních dat odhadujeme, že tuzemské hospodářství pokleslo mírněji (-0,2 % ve srovnání s předchozím čtvrtletí), než naznačuje první odhad (mezičtvrtletně -0,3 % a meziročně -0,6 %). Naše ekonomika jako jediná v rámci Evropské unie zatím nepokořila předcovidovou úroveň a zdá se, že ani v blízké době se to nepodaří, zejména kvůli stále utlumené spotřebě domácností. V dopoledních hodinách bude rovněž publikován index nákupních manažerů (PMI), kdy očekáváme jeho zvýšení ve zpracovatelském průmyslu z 42,0 na 42,8 bodů (medián trhu 42,9), tedy v podobných intencích jako v Německu i celé eurozóně. Ve 14:00 Ministerstvo financí zveřejní plnění státního rozpočtu ke konci listopadu. Za deset měsíců letošního roku činil deficit ve výši 210,7 mld. Kč a naplánovaný schodek 295 mld. Kč se tak nejspíše podaří dodržet.
  • Ranní okénko - Případné oslabení na americkém trhu práce by krátkodobě mohlo zlepšit investorskou náladu
    Trojici měsíčních dat z české ekonomiky dnes ráno zkompletuje údaj o průmyslové výrobě a zahraničním obchodu. ČNB zveřejní data, ze kterých se dozvíme objem devizových intervencí za srpen. Podle našeho odhadu se pohybovaly v rozpětí 2,5 až 3,0 mld. EUR. V září pak podle čísel z dekádní bilance byla ČNB na trhu aktivní koncem měsíce a mohla využít podobné množství jako v srpnu.
  • Ranní okénko - Připravovaný "anti-fragmentační" balíček od ECB trh zklidnil
    Finanční trhy jsou stále pod tíhou vysoké inflace, obav z recese a růstu úrokových sazeb. K nervozitě přispělo také, že Gazprom omezil dodávky zemního plynu do Itálie, Německa, Rakouska a Francie. To vyvolalo růst ceny zemního plynu na burze. K uklidnění alespoň došlo na dluhopisovém trhu v eurozóně.
  • Ranní okénko - Ráno dorazí výsledek české inflace
    Pro dnešek je na pořadu česká inflace a statistika cen výrobců v USA. Obě statistiky doplní včerejší údaj o nezaměstnanosti v ČR a inflaci v USA. Dohromady jde o důležitá čísla, na základě kterých se budou centrální banky rozhodovat o další trajektorii úrokových sazeb. Včerejší data o americké inflaci dopadla v souladu s očekáváními, stejně jako data z českého trhu práce. Reakce na trhu tak byla pouze minimální, kdy index S&P 500 rostl o 0,2 %, pražská burza měřená indexem PX rostla o 0,4 %, německý DAX naopak o 0,4 % klesal.
  • Ranní okénko - Reálné mzdy v ČR pravděpodobně i na konci roku klesaly
    Reálné mzdy českých zaměstnanců klesají již více než dva roky a pravděpodobně ani poslední čtvrtletí minulého roku nezměnilo trajektorii tohoto trendu. Podle našeho odhadu sice nominální mzdy vzrostly o téměř 7 %, ale inflace v posledním kvartále dosáhla ještě vyšší úrovně, ač byla výrazně ovlivněna statistickou základnou v souvislosti se zavedením úsporného tarifu v posledních třech měsících roku 2022. V reálném vyjádření predikujeme pokles o 0,6 %. Reálný nárůst mezd tak nastane až na začátku letošního roku, což vyplývá již z lednového výsledku inflace, kdy došlo k jejímu propadu z 6,9 % v prosinci na 2,3 %. Tento faktor by měl povzbudit české domácnosti k vyšší spotřebě, což by se mělo pozitivně projevit na mírném růstu české ekonomiky v tomto roce.
  • Ranní okénko - Recese na dohled
    Dnešní den bude především ve znamení dat HDP v posledním kvartálu roku 2023. V případě České republiky trh očekává, že mezičtvrtletně tuzemská ekonomika vzrostla o 0,2 %, zatímco naše prognóza počítá se stagnací. Každopádně české hospodářství s pravděpodobností hraničící s jistotou za kalendářní rok 2023 pokleslo (dle našeho odhadu o 0,5 %) zejména v důsledku velmi utlumené spotřeby domácností, které přepočítávaly každou korunu. Druhým faktorem je vývoj v zahraničí, kde ekonomika eurozóny včetně Německa klopýtá, což je problém pro silně exportovanou ekonomiku, jako je ta naše.
  • Ranní okénko - Recese v americké ekonomice?
    Za několik minut dorazí od Českého statistického úřadu údaj o dubnových cenách ve výrobě. V minulém týdnu již překvapil nižší dynamikou výsledek spotřebitelské inflace a pokud se bude stejné překvapení opakovat i na datech z výroby, může to vést trh k další úpravě očekávání. To zčásti odráží i vývoj koruny, která tento týden nenásleduje pozitivní trend v regionu, a i přes včerejší mírné umazávání ztrát zůstává na slabších úrovních. Z globálního pohledu bude trh dávat pozor na výsledek tzv. Leading indexu, který se na základě většího množství předstihových ukazatelů snaží předvídat budoucí vývoj americké ekonomiky. V průměru index dosahuje svého vrchol zhruba rok před vrcholem hospodářského cyklu.
  • Ranní okénko - Report ADP by měl potvrdit další nárůst pracovních míst v USA
    Dnes dorazí klíčová globální data tohoto týdne. V eurozóně zazní červnová inflace. Již dostupná čísla z Německa nenaznačují, že bychom se měli dočkat překvapivě vysokého tempa. V USA v pozdějších hodinách zveřejní statistiku zaměstnanosti v soukromém sektoru (ADP). Oba údaje budou sledované z hlediska jejich přímé relevance pro centrální banky. Mandátem ECB je cenová stabilita a FED k tomu navíc cílí plnou zaměstnanost. Včerejší zpřesněný údaj sektorových účtů ČSÚ přinesl revizi historických dat HDP. Ekonomika v 1Q poklesla o -2,4 % r/r oproti původně avizovaným -2,1 %. Mezičtvrtletně stále platí pokles o 0,3 %. Za celý minulý rok pak HDP propadl o 5,8 % namísto původně udávaných 5,6 %.
  • Ranní okénko - Report z amerického trhu práce
    Den dnes odstartoval německý statistický úřad zveřejněním údajů o výkonu průmyslové výroby za září, která meziročně poklesla o 1 %. Další v pořadí jsou tuzemské maloobchodní tržby, které budou se zpožděním zveřejněny i pro eurozónu jako celek. Z globálního ekonomického pohledu je dnes stěžejní měsíční statistika z amerického trhu práce. Tamní úrokové swapy, především ty s kratší splatností, v posledních dnech rostly na pozadí očekávání možná až dvojího zvýšení úrokových sazeb už během příštího roku, což je v rozporu s komunikací Fedu, který hlásí delší stabilitu sazeb. Fed akci odkládá z velké části právě kvůli tomu, aby neohrozil zlepšování situace na trhu práce.
  • Ranní okénko - Rétorika Fedu se stočila více jestřábím směrem po překvapení v datech z ekonomiky
    Dnešní datový kalendář zahrnuje jen sekundární data o vývoji cen, konkrétně ceny průmyslových výrobců (PPI) v Německu a ceny dovozů a vývozů v USA. V Německu index cen výrobců v lednu meziměsíčně poklesl o 1 % a navázal tak na pokles o 0,4 % v prosinci. Meziroční tempo růstu tím spadlo z 21,6 % na 17,8 %. Za meziměsíčním poklesem stály především levnější energie (-5 % m/m), zatímco ostatní podskupiny PPI zdražily mezi 1-2 %. Výsledek ukazuje, že předchozí hlavní inflační problém v eurozóně, energie (v kombinaci s komplikacemi v dodavatelských řetězcích), je na ústupu.
  • Ranní okénko - Revize českého HDP může prodloužit recesi
    Hned po ránu přijde z Českého statistického úřadu důležitá informace ohledně struktury HDP za první kvartál letošního roku. Možná je i mírná revize směrem ke stagnaci nebo prodloužené technické recesi, byť zveřejněná březnová měsíční data jdou ve směru prvního odhadu, podle kterého česká ekonomika mezikvartálně rostla o 0,1 %. Samotná struktura patrně odhalí, že hlavní brzdu představuje poptávka domácností, která zůstává snížená již po delší dobu. Důvodem je zejména silný pokles reálných mezd, ale i zvýšená míra úspor, kterou české domácnosti na vzniklou situaci reagují. Zajímavá bude i statistika mezd v národních účtech, která může představovat silné vodítko před oficiálními čísly z příštího týdne, a především před červnovým zasedáním ČNB.
  • Ranní okénko - Revize HDP v eurozóně pravděpodobně půjde směrem dolů
    Poslední zápis do tuzemského ekonomického kalendáře dnes nabídne MPSV s údajem o květnovém podílu nezaměstnaných. Vzhledem k tomu, že se jedná o sezónně neočištěný ukazatel, předpokládáme že právě sezónnost bude hrát hlavní roli, a i přes horší výsledky některých předstihových ukazatelů došlo v květnu k dalšímu poklesu. Náš odhad počítá s 3,5 %, stejně jako medián trhu. V dubnu podíl nezaměstnaných dosáhl 3,6 %.
  • Ranní okénko - Riziko neobnovení dodávek plynu do Evropy se zvýšilo
    V eurozóně je na řadě finální číslo inflace za červen. Mělo by být potvrzeno 8,6 % meziročně, což odpovídá zvýšení cen proti květnu o 0,8 %. Jádrová inflace, která je očištěna o volatilní ceny potravin a energií, dosáhla na 3,7 % meziročně. ECB zveřejní průzkum vývoje podmínek bankovních úvěrů mezi měsíci duben až červen. Z posledního šetření za letošní první čtvrtletí vyplynulo, že banky v eurozóně zpřísnily podmínky pro udělení úvěrů kvůli vyšším ekonomickým rizikům.
  • Ranní okénko - Ropa se dnes může ocitnout pod tlakem
    Závěr tohoto týdne bude patřit zejména datům z amerického trhu práce. Největší část dorazí v pátek, ale předzvěst dnes bude představovat report od ADP. Z eurozóny pak dorazí vývoj cen výrobců, kde se čeká další meziroční zrychlení. Včera nepřekvapila nezaměstnanost v eurozóně, která setrvala na 6,8 %. V Česku naopak zaskočil PMI ze zpracovatelského sektoru, který klesal rychleji než se čekalo a ukazuje na relativně svižné ochlazování poptávky. Doposavad přitom výrobce trápily spíše problémy na nabídkové straně. Státní rozpočet se propadl do již takřka 200miliardového manka a letošní novelizace se zdá nevyhnutelná.
  • Ranní okénko - Ruská centrální banka reaguje na další pád rublu
    Dnes bude zveřejněn jediný údaj tohoto týdne, který se týká České republiky, a to ceny průmyslových výrobců. Meziměsíčně očekáváme obdobný pokles jako při předchozím srovnání (-0,3 %), zatímco trh se kloní k mírně nižšímu poklesu (-0,1 %). Růst v meziročním srovnání by podle nás měl znovu zpomalit, tentokrát z 1,9 % na 1,3 % oproti trhu, který předpovídá pokles na 1,5 %. Cenové tlaky na straně nabídky by tak měly dále ustupovat i vzhledem ke zlepšení v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Zároveň firmy rozpouštějí své zásoby, které z důvodu poklesu cen nemá opodstatnění dále držet. Rovněž klesají nebo nerostou tak rychle některé komodity, takže výrobci nepropisují v takové míře zvýšené náklady opětovně do cen svých výstupů.
  • Ranní okénko - Ruská centrální banka reaguje zvýšením úrokové sazby na 20 %
    Na finančních trzích bude i nadále hlavním hybatelem vývoj války na Ukrajině. V závěru minulého týdne sice došlo k částečné korekci předchozích výkyvů, kdy aktéři na finančním trhu patrně čekali silnější sankce ze strany EU a USA, nicméně během víkendu přeci jen došlo ke shodě o těch nejtvrdších ekonomických sankcích: odříznutí vybraných ruských bank od systému SWIFT, který umožnuje přeshraniční bankovní transfery, a zamrazení transakcí ruské centrální banky. Obě opatření Rusko, jedenáctou největší ekonomiku světa, značně izolují od globálního finančního systému.
  • Ranní okénko - Rusko-Ukrajinská krize je proinflačním rizikem
    Den zahájí zveřejnění lednového vývoje českých průmyslových cen. Náš odhad pracuje se zdražením o 0,6 % oproti prosinci, nicméně přicházející výsledky z regionu (například Polska), či nečekaný skok cen v Německu (přesahující 2 %), naznačují větší nárůst cen průmyslových výrobců i v české ekonomice.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI