Čtvrtek 18. duben 2024 04:10
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

Výrobci se potýkají s nedostatkem materiálů, se zpožděním dodávek a s růstem cen

17.09.2021 11:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nedostatek materiálů, zpoždění dodávek a růst jeho cen jsou hlavní problémy, které v současné době řeší výrobci v podstatě na celém světě. Jak dlouho je tato situace pro firmy únosná, záleží na oboru, ale i dovednosti firem, a především jejich managementu přizpůsobit se novým podmínkám.

Denně čteme o enormně rostoucích cenách bytů a stavebních materiálů. Ale nejde jen o ceny. Stavební materiály často zkrátka fyzicky nejsou, takže je nezřídka problém zajistit spolehlivé dodávky prakticky za jakoukoli cenu. Proto se ruku v ruce s růstem cen také značně prodlužují realizace staveb. Jak uvádí Český statistický úřad, v srpnu meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 4,1 %. Někteří ekonomové však kritizují, že toto číslo je podhodnocené, protože nezahrnuje ceny domů i bytů, které spadají do investic, nikoliv spotřeby, a to včetně novostaveb, do nichž se aktuální růst cen už plně promítl. Zatímco celková čtyřprocentní inflace není v historickém srovnání nic nevídaného, růst cen stavebních materiálů a v menší míře i stavebních prací ve výši 8,2 % se už běžným zvyklostem vymyká mnohem podstatněji.

Odhaduji, že nedostatek materiálů a jeho zdražování potrvá minimálně do první poloviny roku 2022. Nejenom firmy ve stavebnictví se musí vypořádávat s tím, že když nepřijde potřebný materiál, musí svoji naplánovanou výrobu pozměnit. Velmi často na denní bázi přizpůsobujeme výrobní plány a za pochodu přeorganizováváme výrobu. Vždy se ale snažíme, abychom dostáli závazkům a objednané dveře a zárubně dodali zákazníkům v dohodnutém termínu.    

Někteří naši dodavatelé již začali na jedné straně zavádět kvóty na odběr materiálů a na straně druhé ale nejsou schopni garantovat jejich ceny, ani nejsou schopni odhadnout, kdy přijde její další navýšení. Jsme tak v paradoxní situaci, kdy nemáme tolik materiálu, kolik potřebujeme, ani nevíme kolik, kdy a za jakou cenu ho dostaneme. Nedokážeme tak rychle přizpůsobit takové nejistotě naše koncové ceny. Cena materiálů při objednání naším zákazníkem se může značně lišit od ceny, za kterou skutečně v řádu týdnů dveře a zárubně vyrobíme. I když jsme se vyhýbali zdražování finálního produktu, nakonec jsme k němu museli sáhnout i my.

Kromě materiálů nám chybí také lidé. Covid bohužel nepřinesl pročištění a narovnání trhu práce a situace je ještě horší než před pandemií. Někteří naši zaměstnanci uvízli v zahraničí a nemohou se vrátit zpět do ČR, úřady jak v zahraničí, tak v ČR pracují pomaleji, protože mají často omezené provozy.

Martin Dozrál, SOLODOOR

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výroba ve Škoda Auto se po Vánocích rozjede až 10. ledna
    Výroba v automobilce Škoda Auto se po vánočních svátcích rozjede až 10. ledna. Výrobní linky se před svátky zastaví 22. a 23. prosince. Uvedl to dnes týdeník Škodovácký odborář. Důvodem delší odstávky je podle něj rozhodnutí z koncernu Volkswagen a také nutnost provést plánované investice. V automobilce Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku bude tradiční vánoční volno jako každoročně jen jeden týden, řekl ČTK mluvčí. Stejná bude i odstávka v kolínské Toyotě.
  • Výroba v průmyslu poklesla, zahraniční obchod dál v plusu
    Průmyslová produkce po očištění o kalendářní vlivy reálně v prosinci poklesla o 0,7 % a pomineme-li kalendářní vlivy tak dokonce o 6,0 %. Trh včetně nás očekával ještě hlubší propad. Zahraniční obchod i v posledním měsíci loňského roku skončil v přebytku, tentokrát ve výši 3,5 mld. Kč, což je nepatrně horší výsledek, než očekávala naše i tržní prognóza.
  • Výroba v USA by se měla zlepšit, jelikož lidé přijdou o dávky
    Kalendář je znovu plný. Očekává se, že údaje zveřejňované v USA vykáží zlepšení ve zpracovatelském sektor...
  • Výroba zmrzliny v ČR se loni dramaticky propadla. Češi stále více dychtí po prémiových značkách, často z dovozu, jehož objem byl loni rekordní – 1,7 miliardy korun
    V Česku se loni vyrobilo 40,4 milionu litrů zmrzliny. Vyplývá to z údajů, které tento týden zveřejnil Eurostat. Na poměry tohoto tisíciletí se jedná o nadprůměrný údaj. V průměru se totiž v letech 2001 až 2019 v ČR vyrobilo 36,3 milionu oblíbené chladivé pochoutky ročně.
  • Výrobce dronů Primoco vydá víc akcií, v Písku chce stavět centrálu
    Český výrobce dronů Primoco UAV emituje dalších 655.000 akcií. O ceně akcií rozhodne představenstvo, pohybovat se bude mezi 260 a 360 korunami za akcii. Úpis začne 1. května a potrvá čtrnáct dnů. E15 to sdělil zakladatel a generální ředitel podniku Ladislav Semetkovský. Od emise si slibuje získat 100 až 150 milionů korun. Získané peníze chce Primoco investovat mimo jiné do přípravy výstavby centra v Písku.
  • Výrobce elektromobilů Rivian vstupuje na americkou burzu. Prostřednictvím IPO chce získat 8,4 miliardy dolarů
    Primární úpis akcií společnosti Rivian Automotive proběhne 9. listopadu na burze Nasdaq (pod symbolem RIVN). Rivian si od IPO slibuje získat kapitál v hodnotě více než 8 miliard dolarů. Výrobce elektrovozidel se nedávno zařadil mezi jednorožce, když byla společnost oceněna na 27,6 miliard dolarů. Během IPO, dostupného investorům také přes platformu Freedom24 by se její hodnota mohla vyšplhat až na 53 miliard dolarů.
  • Výrobce letadel Boeing opět pozastavil dodávky letadel 787 Dreamliner na trh
    Americký výrobce letadel Boeing opět pozastavil dodávky letadel 787 Dreamliner na trh. Příčinou jsou dodatečné zkoušky součástky trupu letadla. Ve čtvrtek to uvedl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Firma podle něj dodávky neobnoví, dokud úřad nevydá souhlasné stanovisko. Dříve o věci informoval deník The Wall Street Journal.
  • Výrobce zasáhla masivní vlna zdražování. V průmyslu nejhorší za 30 let
    „Vlna zdražování rozhodně nekončí. Naopak ještě může nabrat na síle. Naznačují to ceny výrobců, které v lednu dramaticky narostly. Lidé se musí připravit na další skokový růst cen potravin, průmyslových výrobků i stavební produkce,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Výrobci dál zdražují, ale pomalejším tempem
    „To, že inflaci zřejmě dochází dech, potvrzuje vývoj cen výrobců. Výrazné zlepšení situace hlásí průmyslníci i zemědělci. K poklesu tempa růstu cen výrobců přispívá nižší poptávka ze strany spotřebitelů, kterým se propadají reálné příjmy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Výrobci elektromobilů pod tlakem
    Akcie společnosti Tesla (TSLA.US) v pondělí klesly o více než 3 %, přestože Berenberg zvýšil doporučení pro výrobce elektromobilů na "buy" z původního "hold" s tím, že poslední snížení cen je součástí širší strategie a že výroba bateriových článků je pro společnost další příležitostí ke zvýšení rozsahu. Berenberg očekává, že si Tesla udrží náskok v hrubé a EBIT marži před staršími výrobci automobilů a podle názoru analytiků akcie klesly natolik, že je lze začít nakupovat. Na druhou stranu Berenberg snížil odhad zisku Tesly pro rok 2023 o zhruba 25 % a snížil cílovou cenu z 255 na 200 bodů.
  • „Vyrobené v Nemecku“: Tesla otvírá prodejnu v Berlíně
    Tesla postaví svoje první evropské výrobní a dizajnérské středisko nedaleko Berlína, což lídrovi v oblasti elektrických vozidel v USA získá prestižní ocenění Made in Germany, stejně jako místním rivalům Audi, BMW a Mercedes, kteří připravují výrobu konkurenčních automobilů.
  • Výrobky pro kulturu, sport a rekreaci vzrostly
    Maloobchodní tržby v ČR v červenci bez zahrnutí segmentu aut oproti červnu vzrostly reálně o 1,8 % (po sezónním očištění). V meziročním vyjádření se tak maloobchod posunul dál do černých čísel, když rostl o 3,0 % a po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 1,9 %. Tříprocentní růst překonal odhady, když analytici v průměru čekali stagnaci. My jsme počítali jen s nepatrným růstem o 0,1 %.
  • Výrobná alebo nevýrobná dôvera. Ktorý index je lepším predstihovým indikátorom pre HDP?
    Dnes bol zverejnený index nevýrobnej sféry z USA za máj. A sklamal, klesol z úrovne 57,8b. na ročné minimum 55,7b. (oč...
  • Výrobná inflácia v eurozóne opäť podstrelila očakávania. Pre ECB to nie je dobrá správa
    Z eurozóny dnes dorazil index výrobných cien. Ten medzimesačne klesol o 0,4% (čakal sa pokles o 0,2%), pričom prognózy podstrelil už štvrtý mesiac po sebe. Jeho aktuálny rast je na úrovni 3,3%, keďže komodity ešte medziročne stále rastú), dlho to tak však vydržať nemusí. Index výrobných cien v eurozóne má tendenciu zaostávať za medziročnou zmenou CRB Reuters/Jefferies indexu o 2 mesiace. A od budúceho mesiaca by sa medziročná zmena tohto indexu mala dostať do mínusu
  • Výrobná inflácia v USA rástla najrýchlejšie za šesť rokov. Dolár zatiaľ nereaguje.
    Pred chvíľou dorazila ďalšia pozitívna správa pre inflačné tlaky v USA. Index výrobných cien poskočil medzimesačne 0,6%, to bolo najviac za posledných 6 rokov. A vôbec to nebolo dané ropou. Jadrový index výrobných cien poskočil o 0,5%, čím dorovnal najvyšší rast od roku 2016. Vyšší rast bol naposledy zaznamenaný ešte v minulej dekáde. Tomuto výraznému skoku dodáva na vážnosti to, že bol neočakávaný. Pri celkovej aj jadrovej výrobnej inflácii sa očakával medzimesačný rast na úrovni 0,2%.
  • Výrobní aktivita klesá na dno
    Index nákupních manažerů značící aktivitu ve výrobním sektoru ČR v dubnu klesl na 35,1 bodu z předchozí úrovně 41,3 bodu. To bylo velmi blízko našeho odhadu 34,0, ale relativně citelně nad očekáváním trhu, které činilo 30,7 bodu. Jedná se o malé pozitivní překvapení, které samo o sobě z pohledu trhu mnoho neznamená. Ovšem je patrné, že s tím, jak si analytici zvykli odhadovat katastrofu, tak se můžeme dočkat i pozitivních překvapení.
  • Výrobní aktivita v ČR na novém rekordu
    Index nákupních manažerů v červnu vzrostl na nový historický rekord 62,7 bodu. To bylo nad očekáváním trhu (62,1 b.), ale mírně pod naším odhadem (63,0 b.). Výrobní aktivita se tak ještě více přiblížila protějškům v eurozóně, kde index dosahuje ještě o něco výše. Příběh zůstává obdobný jako v minulých měsících. Na aktivitu příznivě doléhá uvolnění protipandemických opatření a růst důvěry v budoucnost. Roste výroba a zakázky, ale přetrvávající narušení subdodávek omezuje produkční kapacity, prodlužuje dodávky a tlačí na růst cen. Vyšší ceny vstupů se firmy snaží přenášet na zákazníky a zdražování na výstupech je údajně nejrychlejší od ledna 2003. Podle zprávy PMI zrychlil i růst zaměstnanosti.
  • Výrobní aktivita v ČR na roste na rekord
    Index nákupních manažerů v květnu vzrostl na nový historický rekord 61,8 bodu. Výrobní aktivita se tak více přiblížila protějškům v eurozóně, kde index dosahuje ještě výš. K růstu přispělo zvýšení objemu výroby i zakázek. Na druhou stranu je index stále nadhodnocován nedokončenou výrobou v důsledku opožděných subdodávek. Výkon dodavatelů se dle zprávy PMI zhoršil do největší míry v historii průzkumu vzhledem k výrazné nedostupnosti surovin a problémům v dopravě. Tento vývoj vede k růstu cen vstupů, jejichž tempo je nejrychlejší od počátku průzkumu v roce 2001. Zvýšení nákladů bylo podle zprávy PMI prozatím výrazně vyšší než v případě cen účtovaných zákazníkům.
  • Výrobní aktivita v ČR opět zrychluje
    Index nákupních manažerů v listopadu vzrostl na hodnotu 57,1 bodů z předchozích 55,1 bodů. Zatímco v říjnu tento index klesl pod všechny odhady, listopadu naopak odhady v opačném směru překonal. S ohledem na vyšší úroveň indexů PMI v zemích eurozóny, zejména v Německu, a také s ohledem na zprávy o částečném obnovení výroby automobilů, jsme počítali se zvýšením na 55,6 bodů. Tržní medián byl nepatrně níž.
  • Výrobní aktivita v ČR stále silně roste
    Aktivita ve výrobě dle indexu nákupních manažerů ČR v lednu rostla stejným tempem jako v prosinci. PMI setrval na vysoké hodnotě 57,0 bodu, což je nejvyšší hodnota od dubna 2018. Zhoršení předstihových indikátorů v Německu a eurozóně jako celku ukazovalo na zhoršení českého PMI. K tomu však nedošlo a svou úrovní se tak na počátku roku vyrovnal český PMI s jeho německým protějškem. My jsme počítali se snížením indexu k 55,1 bodu a medián trhu činil 55,8.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster