Neděle 01. srpen 2021 16:49
reklama
Swissquote Krypto
reklama
BOSSA ebook analyza
reklama
Purple Trading Jaroslava Tupého

❗Bude inflace v USA dále "přechodně" růst?

09.06.2021 14:17  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Dubnová inflace v USA byla o mnoho vyšší, než očekával trh. Meziročně dosáhla na 4,2 %. Jednalo se o nejvyšší výsledek od poloviny roku 2008. Akciový trh se ocitl pod tlakem. Obavy však vyprchaly po vyjádření představitelů Fedu, kteří zopakovali svoji tezi o tom, že cenový růst je pouze dočasný. Nicméně za květen se čeká další akcelerace - tentokrát na 4,7 % y/y. Otázkou je, jak moc bude muset ještě inflace vyrůst, aby trh přestal Fedu věřit.

Index CPI za duben ukázal růst z měsíce na měsíc o 0,8 % a meziročně o 4,2 %. Oba výsledky byly nejvyšší od roku 2008! Dle konsenzu bychom se za květen mohli dočkat růstu CPI o 4,7 %, přičemž jádrová inflace by měla zrychlit ze 3,0 % na 3,4 %. Data budou zveřejněna ve čtvrtek ve 14:30.

Ceny v dubnu 2021 vzrostly téměř ve všech hlavních kategoriích na meziroční bázi. K cenovému růstu přispěly nejvíce ceny paliv. Zdroj: Macrobond, XTB Research

Je inflace skutečně pouze dočasná?

Důvěra investorů ve Fed dosud bránila vyšší reakci trhů na rostoucí inflační čísla. Členové FOMC stále zdůrazňují, že cenový růst je pouze dočasný, přičemž jeho hlavním důvodem je efekt nízké základny z minulého roku, kdy svět opanoval strach z pandemie koronaviru. Bylo to skutečně tak? Ano, duben 2020 byl měsícem, kdy se cena ropy vydala prudce do negativního teritoria. Ceny paliv tak hrály v dubnové 2021 inflaci zásadní roli. Nicméně jak naznačuje graf výše, ceny v tomto měsíci vzrostly v téměř všech hlavních kategoriích. Pokud by byla očekávání opět překonána, Fed by ztratil další argument do svého příběhu. Zvláště pokud by se jednalo o vysoký cenový vzestup napříč zkoumanými kategoriemi.
Index CPI v USA vzrostl nad horní limitu cíle Fedu. PCE inflace (spotřebitelská inflace, na kterou se soustředí Fed) je také na vzestupu, ačkoliv kvůli rozdílné kompozici je vzestup mírnější. Zdroj: Macrobond, XTB Research

Růst mezd akceleruje

Dalším faktorem, který nabourává očekávání Fedu, je růst mezd. NFP report za květen ukázal výrazně vyšší růst mezd, než se očekávalo. Vzestup mezd navíc nemůže být zdůvodněn nízkou základnou, protože jejich růst po začátku pandemie akceleroval (kvůli nižšímu počtu nižších mezd, které se objevily ve výpočtu). Vyšší mzdy jsou zdrojem inflačních tlaků. Pokud si shrneme fakta, tak další výrazné překonání konsenzu je potencionálně rizikovým faktorem pro akciové trhy, protože by investoři mohli přestat Fedu věřit. Data budou pod drobnohledem také z důvodu blížícího se zasedání Fedu, které je na programu v příštím týdnu. Jedná se o kvartální meeting, takže dojde mimo jiné ke zveřejnění nového makro výhledu.

Tržní reakce

US100 klesl pod úroveň 13 000 bodů po zveřejnění dubnových statistik CPI. Zároveň se však jednalo o konec krátkodobé korekce, po které následoval obstojný růst. Americký technologický index se obchoduje méně než 2 % pod svými historickými maximy a v nedávné době se mu nedařilo tak dobře jako dalším hlavním americkým indexům. Technologický sektor je totiž nejvíce náchylný ke ztrátám v případě růstu úrokových sazeb. Očekáváme, že vyšší volatilita zasáhne také instrumenty GOLD, EURUSD a TNOTE.

US100 vytvořil po zveřejnění dubnového indexu CPI nové dno. Od té doby přidal okolo 900 bodů o obchoduje se přibližně 2 % pod historickým maximem. Zdroj: xStation5

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Bude ČNB snižovat a hned pak zvyšovat úrokové sazby?
  Bankovní rada ČNB na svém posledním „velkém“ jednání jednomyslně rozhodla opět zvýšit svou základní úrokovou sazbu. Dvoutýdenní repo sazba tak byla navýšena o 0,25 p.b. na úroveň 1,25 %, lombardní na 2,25 % a poprvé byla zvýšena i diskontní sazba na 0,25 %. Z nové prognózy centrální banky je zřejmé, že se i nadále bude hrát hra mezi úrokovými sazbami a kurzem koruny. Tedy pokud koruna nebude dostatečně posilovat, bankovní rada přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb. To v druhém kole pomůže koruně posílit a v případě, že to nebude pro bankovní radu dost, zvýší sazby znovu. Tak je nastaven i makroekonomický model ČNB, který modeluje korunu dle úrokového diferenciálu mezi tuzemskou ekonomikou a eurozónou. Další zvyšování sazeb tak v prognózách centrální banky implikuje stále rychlejší posilování koruny. V nejnovější prognóze je posilování už tak prudké, že prognostikům v ČNB model ukázal snižování úrokových sazeb. To by mělo teoreticky přijít v druhé polovině příštího roku. Nicméně není nutné panikařit. Ačkoli zaměstnanci měnové sekce zodpovědné za makroekonomický model slepě důvěřují všemu, co jim model načrtne, o sazbách rozhoduje bankovní rada, která se snížením nepočítá.
 • Bude ČR jaderným lídrem v Evropě?
  Ve chvíli, kdy celý svět investuje do zelené energie, by se mohlo zdát, že jde Česká republika tak trochu proti proudu. Jde ale o to, zda nejde o slepou uličku. Vyrobit takzvaně zelenou energii není jen tak. V mnoha případech není tak úplně zelená. ČR se hodlá stát jaderným lídrem Evropy.
 • Bude čtvrtek dnem D pro libru?
  Britská libra byla v poslední době pod výrazným tlakem. Stojí za ním stále ten samý důvod - Brexit. A také rostoucí pravděpodobnost tzv. hard Brexitu - tedy vystoupení země bez dohody s EU, které by mohlo ve Velké Británii způsobit ekonomických chaos. Jen pro připomenutí: Podle Článku 50 Smlouvy o EU končí v březnu 2019 dvouleté období, ve kterém musí Velká Británie vystoupit z EU se smlouvou i bez smlouvy o uspořádání dalších vztahů s EU. Pro firmy je nezbytné, aby alespoň v nějaké podobě pokračovala celní unie a hospodářství neutrpělo výrazný šok. Nicméně rozhovory jsou zablokované, protože jeden z koaličních partnerů, DUP, odmítá hranice mezi Velkou Británií a Irskem. A zastánci Brexitu se stavějí proti časově neomezené celní unii. Nejistota okolo jednání se ve čtvrtek nevyřeší, ale dvě důležité události by měly pomoci určit další směr britské měny.
 • Bude další QE? Růst výnosů dnes pomáhá evropským bankám, celkově však akcie nezáří
  Evropské akcie začaly spíše negativně, během dne se snažily o růst, ale po otevření Ameriky jsou na tom pouze smíšeně. Třeba DAX si připisuje čtvrt procenta. Indexy táhnou vzhůru energie a banky. V prvním případě je pohyb jako obvykle spojen s ropou, která dnes pokračuje vzhůru o dalších 1,5 procenta. U bank podle nás probíhají spekulace na výsledek zasedání ECB, podobně jako u dluhopisů. Pravděpodobnost prosazení QE je vnímána jako nižší, stále se však sází na snížení depozitní sazby. V důsledku sledujeme zestrmění výnosových křivek s příznivým efektem na akcie bank. Čtvrtek ukáže, zda podobné spekulace byly správné, každopádně s oznámením výsledku zasedání a odezněním prvotní volatility většinou efekt končí.
 • Bude Dax30 pokračovat v současném uptrendu? Dalším cílem je úroveň 13 500
  Po býčím sentimentu, který převažoval v posledním týdnu obchodování se zdá, že je vyšší šance na pomalý start do nového týdne. Vzhledem ke svátku „Den veteránů" v USA nebudou některé americké trhy otevřené v běžných obchodních hodinách, což znamená, že objem obchodování bude nižší.
 • Bude Deutsche Bank zachránená?
  Minulý týždeň akcie Deutsche Bank vzrástli o 25%. Investori pozitívne reagovali na šumy o dohode s americkým ministerstvom spravodlivosti. Zdalo sa, že situácia okolo banky by sa mohla stabilizovať.
 • Bude dnes Bank of England preventivně hasit Brexit snížením úroků?
  Kvartální výsledková sezóna ještě ani pořádně nezačala a akciové trhy stále rostou jako z vody. Pro akcie Brexit jako kdyby neexistoval a klíčové indexy (včetně emerging markets) dokonce ignorují, že se ropě příliš nedaří. Averze k riziku tedy klesá, ale s ní překvapivě nejde ruku v ruce pokles zájmu o bezpečná aktiva v čele s vládními dluhopisy.
 • 🗓Bude ECB nasledovať Bank of Canada❓
  Trhy veľmi čakajú na dnešné rozhodnutie ECB o sadzbách. Nielen preto, že budú existovať otázky o tom, či ECB skutočne zrýchlila tempo nákupov aktív, ako už bolo zdôraznené na predchádzajúcom zasadaní. Investori budú tentokrát hľadať stopy po znižovaní, ako to bolo v prípade Bank of Canada, ktorá sa rozhodla znížiť objem týždenných nákupov, najmä kvôli vysokej inflácii a lepším ekonomickým vyhliadkam. Zlepšil sa hospodársky výhľad v eurozóne natoľko, aby ECB urobila krok k normalizácii menovej politiky? Skôr nie, aj keď samozrejme aj nedostatok akýchkoľvek ďalších opatrení možno považovať za pozitívny pre euro, čo ECB v súčasnosti určite nechce.
 • Bude euro pokračovat ve ztrátách? – Makroekonomické data na 8.-12.12
  Silné číslo k počtu nově vytvořených pracovních míst v USA podpořilo dolar k silnému růstu, který se na páru s eurem z...
 • Bude Fed letos zvyšovat sazby? Pro a proti
  Otázka za milión. Mnoho měsíců, ne-li let, se trh snaží odhadnout kdy a jak rychle bude americká centrální banka Fed z...
 • Bude jednou ČNB tancovat tak, jak vláda píská?
  Takzvanou fiskální dominancí se myslí stav, kdy centrální banka přímo, či nepřímo ztrácí svou nezávislost a její politika se stává „otrokem“ politiky fiskální. Jde o jakousi měkčí verzi naprosto přímočarého a doslovného tištění peněz, které financuje vládní výdaje utržené ze řetězu. V současném kontextu se o fiskální dominanci hovoří zejména ve vztahu k relativně vysokému vládnímu zadlužení mnoha zemí a hrozbě, kterou v této souvislosti může představovat růst sazeb. Míříme ale skutečně ke stavu, kdy třeba i taková ČNB bude tancovat tak, jak vláda píská?
 • Bude ke konci týdne dost páry na dojezd?
  Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo BankEvropské akciové trhy se vezou na vlně chuti...
 • Bude-li ropa pokračovat ve svém snížení?
  Za poslední 3 dní kotace WTI ztratili přes 3 dolary USA. Po nastartování týdnu nad bodem 102,00 USD, ke konci týdne ko...
 • Bude-li ropa pokračovat ve svém snížení?
  Za poslední 3 dní kotace WTI ztratili přes 3 dolary USA. Po nastartování týdnu nad bodem 102,00 USD, ke konci týdne ko...
 • Budeme tankovať lacnejšie?
  Ceny ropy Brent sa od polovice apríla viac ako zdvojnásobili vďaka dohode krajín OPEC + o znížení produkcie, ako aj vďaka postupnému oživeniu dopytu po rope vďaka uvoľňovaniu blokovacích opatrení. V stredu (tj. 15. Júla) však budú členovia krajín OPEC + rokovať o ďalšom postupe, pričom najpravdepodobnejším scenárom je postupné znižovanie škrtov ťažby ropy.
 • Budeme v najbližších 20-tich rokoch musieť zdvojnásobiť svoje úspory?
  „Zlaté časy“ výnosnosti akciových trhov máme za sebou. Aspoň to tvrdí najnovší výskum McKinsey Global Inst...
 • Budeme v najbližších 20-tich rokoch musieť zdvojnásobiť svoje životné úspory?
  „Zlaté časy“ výnosnosti akciových trhov máme za sebou. Aspoň to tvrdí najnovší výskum McKinsey Global Inst...
 • Bude pokračovat spekulativní mánie kolem kryptoměn?
  Kryptoměny v roce 2017 rozdrtily veškeré předpovědi a ovládly novinové titulky. Rok 2018 bude však pro tento dospívající obor mnohem složitější, přestože doteď rostl milníkovými skoky. Buď bude rozvíjející se trh s krypto aktivy „zničen“ nebo nadále poroste. Optimisté čekají, že se trh dostane až k bilionu USD, zatímco pesimisté předpokládají rostoucí vliv regulace a možná i přímý zákaz kryptoměn. To v případě, že se monetární orgány rozhodnou, že se tato oblast vymkla kontrole a představuje přímé ohrožené monopolu na peníze.
 • Bude pokračovat volatilita na burze z minulého týdne?
  V uplynulém týdnu jsme byli svědky vysoké volatility, která odstartovala začátkem týdne propadem na čínské burze. Násl...
 • Bude pokračovat výprodej na technologiích?
  Technologické akcie navázaly na horší minulý týden a vstoupily do nového týdne výprodejem, který i druhou seanci v tomto týdnu akceleruje. Důvodem jsou opět vyšší výnosy z amerických vládních dluhopisů a přeliv kapitálu do hodnotových akcií, kde investoři vidí mnohem větší prostor pro růst. Kam až bude propad na technologiích pokračovat? Nebo jsme teprve na začátku většího propadu? To jsou hlavní otázky posledních dní.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral Markets new demo