Pátek 19. duben 2024 17:58
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader

Kryptoměnový se trh v krátkém čase rekordně propadl. Na vině je uhlíková stopa i nezkušení investoři

31.05.2021 08:42  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Přestože nedávná korekce trhu s kryptoměnami přesáhla 40 %, stále nešlo o bezprecedentní propad. Nejznámější kryptoměna bitcoin totiž v minulosti ztratila už třikrát až 80 %. Předchozí týdny byly však výjimečné v rychlosti, s jakou se kurz bitcoinu ubíral směrem dolů.

Důvodů, proč kryptoměnový trh nedávno zažil poměrně strmý pád, je hned několik a jsou různorodé. Václav Holler, zakladatel a CEO společnosti CRYFIN, spatřuje za současným vývojem především 4 klíčové faktory: obavy z vysoké uhlíkové stopy a z používání kryptoměn k ilegálním aktivitám, dále zákaz kryptoměn vládami některých zemí či tzv. přepákovanost trhu vedoucí k automatickému odprodeji aktiv, která jsou následně vypuštěna na trh.

 „Environmentální otázky ohledně těžby kryptoměn jsou zcela jistě legitimním tématem do diskuze, nicméně globálním trendem je, že podíl obnovitelných zdrojů na těžbě bitcoinu stále roste. U dalších krypto projektů se uzavírají blockchainové bloky většinou pomocí tzv. mechanismu Proof of Stake, který je energeticky mnohonásobně méně náročný. Hybridem těchto dvou způsobů je např. Ethereum, které by mělo v příštích 2 letech přejít právě na tento mechanismus, čímž se jeho energetická náročnost sníží o 99,95 %,“ vysvětluje Holler.

Zvěst, že se kryptoměny používají ke kriminálním aktivitám, byla přiživena oznámením amerického Ministerstva spravedlnosti (Department of Justice) a Finančního úřadu (IRS) o zahájení vyšetřování největší světové kryptoměnové burzy Binance. Předně však nejde o vyšetřování, ale o sondu – vyšetřující orgány v tuto chvíli sbírají informace, zda na burze někteří američtí občané neprali špinavé peníze za využití VPN. Podle Hollera by v nejhorším případě podobné chování mohlo vést k finančnímu postihu, nikoli k zavření burzy. Kauza však také pramení z toho, že na americkém trhu stále není dokonale definováno, jaké podmínky musí na trhu kryptoměny burzy splňovat.

Také znepokojení nad možným zákazem kryptoměn v Číně je oprávněné pouze do určité míry. V tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by Čína rozšiřovala restrikce týkající se obchodování a držení kryptoměn nad rámec těch stávajících z roku 2017. Nová omezení by se měla týkat jen těžařů kryptoměn. Zejména proto, že se jednotlivé provincie kvůli plnění pětiletky snaží snižovat uhlíkové emise. Tím pádem se zavírání těžařských farem na bitcoin nejspíše nebude týkat provincie Sečuan, kde je elektřina generována zejména z vodních elektráren.

Ve Spojených státech vychází nový legislativní návrh spojený s kryptoměnami de facto každý týden a tyto zprávy na trhu vždy část aktérů znepokojí. Je to ale spíše signál, že se z kryptoměn stává plnohodnotné aktivum a jako takové bude regulováno podobně aktiva již existující.

Poslední příčinou poklesu hodnoty bitcoinu byla již výše zmiňovaná přepákovanost trhu, kdy částečný propad aktivoval tzv. stop loss pozice, což znamenalo automatický odprodej. Tím se trh zaplavil likviditou, nabídka převýšila poptávku a cena ještě více klesla. „Bitcoin je atraktivní a z podstaty věci také volatilní aktivum, obchodování na burze tedy vyžaduje od investorů určitý typ zkušenosti. Přesto však velké množství lidí na trhu riskuje, aniž by tyto zkušenosti měli. To v určitém okamžiku může způsobit propad. Pro celý trh je ale občasné pročištění zdravé a v dlouhodobém měřítku zajistí větší podíl kvalifikovaných investorů, a tím pádem i menší volatilitu,“ uzavírá komentář současné situace na trhu s kryptoměnami Václav Holler.


O společnosti CRYFIN a. s.

CRYFIN je technologicky zaměřený finanční holding se zaměřením na krypto aktiva. V oblasti tradingu využívá nejmodernější technologie a za použití dat  z blockchainů, strojového učení a umělé inteligence přináší svým klientům to nejlepší z oblasti kryptoaktiv. V současné době se jedná o největšího kryptoměnového správce majetku v ČR a na Slovensku.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kryptoměna Uniswap zakončila den s 55% ziskem, které kryptoměny by mohly následovat?
    Trh s kryptoměnami zažívá světlé chvilky. Nejedná se přitom pouze o samotný bitcoin, který aktuálně v předchozích dnech dosáhl ceny až 56 000 dolarů, ale také o další kryptoměny a altcoiny. Vysokých cenových úrovní, které můžeme v současné době pozorovat, dosáhla drtivá většina kryptoměn naposledy na začátku roku 2022, takže se jedná o poměrně nevídanou situaci a možný začátek nového dlouhodobého trendu.
  • Kryptoměnová komunita v březnu očekává růst ceny Cardana
    Kryptoměnová komunita očekává, že cena Cardana (ADA), zažije v březnu vzestupný pohyb, a to v době, kdy přijetí této kryptoměny stále roste.
  • Kryptoměnové doly v Texasu představují riziko nových nákladů
    Navzdory všeobecnému přesvědčení představuje zvýšené zatížení elektrické sítě, které vyžadují kryptoměnové doly, náklady na modernizaci celé sítě. Později se tyto náklady rozloží mezi všechny domácnosti v zemi. To znamená další náklady pro obyvatele, kteří se již letos potýkali s nebývalým nárůstem cen energií.
  • Kryptoměnové firmy zakládají koalici na podporu integrity trhu
    Skupina významných kryptoměnových společností, do které již patří Coinbase, Circle, Anchorage Digital a Huobi Global, vytváří novou koalici zaměřenou na boj proti manipulaci s trhem. Podle zástupců koalice je jejím zájmem zvýšit důvěru uživatelů v rostoucí odvětví digitálních aktiv.
  • Kryptoměnové kasino aneb finanční inovace
    Zatímco se bitcoin a ethereum po výrazné korekci, kterou pozorujeme od 4. května, snaží udržet v blízkosti týdenních minim, britská vláda bojuje s finančním výborem kvůli způsobu, jakým má být krypto odvětví v zemi regulováno. "Investice do nezajištěných digitálních aktiv, jako je bitcoin a ethereum, se podobá hazardním hrám a jako takové by měly být regulovány," uvedla skupina britských zákonodárců napříč stranami, kteří jsou členy britského finančního výboru. Vláda se ale drží svých regulačních plánů.
  • Kryptoměnové velryby se po klidném roce probouzejí: Proto nakupují tokeny Metacade
    Rok 2022 byl napříč kryptoměnami náročný. Kryptoměnové velryby zůstaly relativně potichu, strategicky vyhodnocovaly situaci a držely se stranou, dokud nejistota medvědího trhu nepominula. Rok 2023 už prozrází, že dno medvědího trhu bylo nalezeno, a tak se velryby probudily - a zdá se, že se rovnou vrhají na nový vzrušující projekt známý jako Metacade.
  • Kryptoměnoví investoři žalují Kim Kardashian a Floyda Mayweathera
    Kurzy bitcoinu a etheru po včerejším projevu předsedy Federálního rezervního systému Jeromea Powella postupně obnovují své pozice a ignorují údaje o inflaci ve Spojených státech, které by mohly nějakým způsobem negativně ovlivnit náladu investorů.
  • Kryptoměnový baron svou živnost provádí ve stínu Talibanu
    Boom kryptoměn často žene sny o život měnícím bohatství. V Afghánistánu kupci namísto toho shánějí digitální mince s nadějí ,uchování svého bohatství.
  • Kryptoměnový ráj? Salvador připravuje nový zákon pro všechny kryptoměny
    V návaznosti na svůj průlomový zákon o bitcoinech se v současné době El Salvador snaží soudit o širší odvětví krypto aktiv.
  • Kryptoměnový sektor je moc velký na to, aby byl ignorován
    „Digital Assets Primer: Only the first inning“, zpráva kterou zveřejnila Bank of America (BoA). Vytvořil ji tým, který vede Alkesh Shah, hlavní stratég pro kryptoměny a digitální aktiva, který poskytuje hloubkovou analýzu o současném stavu od kryptoměnového sektoru po DeFi a NFT. Ve zprávě je uvedeno, že odvětví týkající se kryptoměn a decentralizovaných finančních služeb je příliš rozrostlé na to, aby bylo ignorováno.
  • Kryptoměnový svět je plný krádeží
    „Špatně regulované a do značné míry anonymizované prostředí kryptoměn je pro zloděje doslova požehnáním. Nemůžeme se proto divit, že kryptokrádeže jsou na vzestupu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Kryptoměnový trh se vydal směrem k poklesu
    Ve čtvrteční aukci hodnota BTC po aktivním růstu na začátku týdne klesá. V době psaní tohoto článku se tak cena první kryptoměny přehoupla zpět na úroveň kolem 43 700 USD, přičemž za den ztratila přibližně 2 %.
  • Kryptoměnový trh zaznamenal příliv 21 milionů dolarů
    Institucionální kryptoinvestiční produkty zažily svůj první týden přílivu od května a Bitcoin tentokrát nevedl. Podle manažerky institucionálních fondů CoinShares došlo za poslední týden k čistému kladnému přílivu finančních prostředků do produktů souvisejících s kryptoměnami. Poznamenala, že pozitivní tržní a cenová akce v posledních týdnech nyní posunula celková aktiva pod správou na 57,3 miliardy dolarů, což je nejvyšší úroveň od poloviny května.
  • Kryptoměny a jejich návrat
    Kryptoměny se už zase pomalu vzpamatovávají z masivního propadu. Bitcoin v poslední době posílil o necelých 10 %, Ethereum o 9 % a Litecoin dokonce o celých 40 %. Vrací se vše do normálu.
  • Kryptoměny a jejich 5 minut slávy
    „Na začátku roku 2018 jsme prožili prasknutí spekulační bubliny na trhu kryptoměn. Sny o rychlém a bezpracném zbohatnutí se vypařily jako pára nad hrncem. Samozvaní odborníci, kteří říkali, že bitcoin bude stát více než 100 000 dolarů, se stáhli do ústraní. Svět investic se vrátil do normálu,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Kryptoměny a válka o patenty – Díl 1.
    Bitcoin a patenty spolu bohužel moc nekamarádí. Dlouhodobá kontroverze může být u konce díky Blockchain Defensive Pate...
  • Kryptoměny a válka o patenty – Díl 2.
    Obavy v oblasti patentů jsou sice ideologické, ale v těžařském oboru nesou skutečná rizika. Mohou ohrozit decentralizovanou povahu Bitcoinu i jeho bezpečnost.
  • Kryptoměny a válka o patenty – Díl 3.
    Těžba kryptoměn je přirovnávaná k loterii bez získání podílu organizátorem. Proces těžby je náhodný a nalezení bloku s...
  • Kryptomeny: Bakkt predstavuje nové hotovostné možnosti Bitcoinu
    Je to už druhý týždeň v rade, kedy sme pri kryptomenách nezaznamenali výrazné pohyby cien. Bitcoin sa pohyboval medzi 7500 $ a 7030 $, čo prispelo k relatívnemu pokoju na ostatných kryptomenách. Investori sa možno zamerali na ďalšie významné udalosti, ako sú zasadnutia ECB a Federálneho rezervného systému, správam ohľadom obchodnej vojny a volieb do parlamentu Spojeného kráľovstva. Nezabúdajte, že sa blížime k vianočným sviatkom, kedy je trh s kryptom volatilný.
  • Kryptomeny: Bitcoin ako bezpečný prístav v časoch neistoty?
    Rally na Bitcoine pokračuje. Existujú však nejaké dôvody pre náhly rast ceny Bitcoinu? Ako sme mohli vidieť v posledných rokoch, výkonnosť Bitcoinu bola sprevádzaná obrovskou volatilitou a cenové výkyvy boli pomerne časté. Nálada na trhoch sa v poslednej dobe zlepšovala, čo dokonale znázorňuje situácia na grafoch. Najnovší cenový nárast však môže súvisieť s obchodnou neistotou. Obavy z eskalácie obchodnej vojny spôsobili nárast volatility na čínskom jüane. Nestabilita meny by mohla viesť k zvýšenému záujmu o kryptomeny. Dňa 10. mája, keď bola zverejnená brazílska inflácia na úrovni 4,58%, najväčší prílev do Bitcoinu bol zaznamenaný z brazílskeho reálu. Okrem toho, kryptomenová burza zaznamenala zvýšenú aktivitu vo Venezuele, kde je hyperinflácia. Okrem toho, „Kolektívna analýza: Brexit“ zostavená Cindicátorom hovorí o tom, že 62% opýtaných analytikov sa domnieva, že Brexit bude mať pozitívny vplyv na kryptomeny, keďže bude podľa prieskumu aj naďalej zdrojom veľkej neistoty a môže spôsobiť nárast dopytu po kryptomenách.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF