Sobota 15. květen 2021 13:54
reklama
XTB forum 2021
reklama
Admiral Markets new demo
reklama
XTB forum 2021

Americká ekonomika nabírá na obrátkách

16.04.2021 12:49  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Americká ekonomika nabrala na jaře na rychlosti na základě rostoucí důvěry spotřebitelů, uvedl Federální rezervní systém ve středu (15.04.2021) a předseda Fedu Jerome Powell se vyjádřil, že je na cestě k silnějšímu růstu a přijímání zaměstnanců v následujících měsících.

Ekonomická aktivita mezi koncem února a začátkem dubna byla podpořena zvýšeným očkováním proti COVID-19 a silnou fiskální podporou. Zlepšil se i trh práce, kdy se více lidí vrátilo zpět do zaměstnání, uvedla americká centrální banka.

Tempo přijímání zaměstnanců se nejvíce zvýšilo v odvětvích výroby, stavebnictví a pohostinství.

"Zprávy o cestovním ruchu byly pozitivnější, podpořené zvyšující se poptávkou po volnočasových aktivitách a cestování, které se připisovaly kontaktem s jarními prázdninami, zmírněním omezení souvisejících s pandemií, zvýšením očkování a nedávnými stimulačními platbami," uvádí se ve zprávě Fedu.

Mezi nejvýznamnější oblasti zlepšování patřil cestovní ruch, přičemž množství okresů poukazovalo na náznaky toho, že tento sektor byl nejvíce zasažen nástupem pandemie koronaviru v minulém roce.

Před třemi měsíci představitelé newyorského Fedu pomocí Béžové knihy označili cestovní ruch v New Yorku za „mimořádně slabý“. Středeční zpráva uvedla, že „cestovní ruch nadále stoupá“, přičemž letecká doprava prudce roste a míra obsazenosti hotelů se nakonec vyšplhala nad 50 %.

Zdá se, že toto zlepšení ještě více podpořilo podmínky v regionu. Zatímco většina okresů uvedla, že tempo růstu jejich regionálních ekonomik bylo mírné, newyorský Fed uvedl, že jeho ekonomika „poprvé během pandemie rostla silným tempem, přičemž růst byl založen na všech odvětvích“. K tomu došlo navzdory nárůstu případů COVID-19 v tomto regionu, uvedl newyorský Fed.

Martin Krištoff, CFDworld

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Americká data z trhu práce, analýza EUR/USD
  Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP report) dosáhl v srpnu na hodnotu 169 000, což...
 • Americká data z trhu práce jen mírně horší, fundament na USD to nijak neovlivní
  NFP jsou za námi a v podstatě nad nimi můžeme mávnout rukou. Data jsou sice o něco horší, ale po dvou extrémně silných měsících má americký trh práce rozhodně nárok na slabší chvilku. Srpnová data jsou standardním výsledkem, který zapadá do celkového obrazu americké ekonomiky a jehož dopad na zářijové zasedání Fedu bude jen velmi omezený. Dolar sice mrně oslabil, jeho fundament ale zůstává silný a nepřekvapilo by nás, kdyby si z dnešních výsledků dolaroví býci vůbec nic nedělali a během americké seance začali znovu navyšovat pozice. A...
 • Americká data z trhu práce potápí dolar a šance na červnový růst sazeb, zlato zpět na 1 240 USD.
  Květnové výsledky z amerického trhu práce jsou venku a jedná se o velké překvapení, které výrazně mění pravidla hry na některých trzích. Americká ekonomika vytvořila v minulém měsíci pouze 38 tis. nových pracovních míst, což byl nejhorší výsledek od roku 2010 a výsledek hluboko pod většinovým konsenzem (160 tis.). Za poslední tři měsíce americká ekonomika vytvářela meziměsíčně pouze 115 tis. nových míst, což je málo, ať už nová data zkoumáme z jakékoli strany. Dolarové býky sice může těšit nečekaný pád nezaměstnanosti z 5 % na 4,7 %, nižší nezaměstnanost má ale do značné míry na svědomí další snížení míry participace na pracovním trhu, která klesala o dvě desetiny procenta na 62,6 %. Pád nezaměstnanosti je tak spíše statistický než čistě ekonomický jev.
 • Americká data z trhu práce pozitivně překvapila, posiluje USD i akciové trhy
  Spojené státy vytvořily v červenci o 75 000 víc pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP), než čekal trh a zrychlil také růst mezd, což by mohlo posílit předpoklad zrychlování ekonomického růstu a zvýšit pravděpodobnost utažení úrokových sazeb Fedu ještě v letošním roce. Pravděpodobnost zvýšení sazeb na zářijovém zasedání banky vzrostla po datech NFP z 16 na 26 procent.
 • Americká data z trhu práce přejemně překvapila. Na celkovém fundamentu však nic nemění.
  Červnová data z amerického trhu práce jsou venku a jedná se o příjemné překvapení. Americká ekonomika vytvořila minulý...
 • Americká ekonomika byla v 1Q překvapivě slabá, růst je revidován ještě níž
  Třetí odhad amerického HDP v prvním kvartále přináší překvapivě velké revize - k horšímu. Růst dosáhl pouze 1,8 proce...
 • Americká ekonomika dnes příjemně překvapila
  Americké maloobchodní tržby v květnu výrazně posílily a dokázaly překonat většinový konsensus ekonomů o 0,...
 • Americká ekonomika dosáhla několikaletých minim
  Minulý týden klesla světová rezervní měna zpět na nejnižší úroveň od dubna 2018. Investoři aktivně prodávali americký dolar, když Jerome Powell během projevu v Jackson Hole řekl, že americký Federální rezervní systém je odhodlán umožnit růst inflace nad 2% k udržení lepší situace na trhu práce, která má obzvláště pozitivní dopad na nižší a střední třídu. Také naznačil, že extrémně nízké úrokové sazby pravděpodobně přetrvají ještě alespoň několik let.
 • Americká ekonomika je v najlepšej kondícii v tomto tisícročí
  Updatol som môj model pre americkú ekonomiku, v rámci ktorého sledujem viac ako 40 indikátorov rozdelených do siedmych kategórií. Ten od júlového vydania vzrástol a ukázal, že najväčšia svetová ekonomika je aktuálne v najlepšej kondícii od začiatku tisícročia (t.j. odkedy mám k dispozícii všetky dáta).
 • Americká ekonomika již pociťuje účinky natištěných peněz
  Index nákupních manažerů (PMI) ve výrobním sektoru v USA dnes podpořil skvělý výsledek z trhu práce, když dosáhl téměř 2letého maxima. Agentura Markit, která průzkum mezi manažery výrobních podniků provádí, zveřejnila lednový nárůst indexu na 56,1 bodu. Výhled manažerů se tak zlepšuje již třetí měsíc po sobě. Ekonomické průzkumy naznačovaly, že by mohlo dojít k mírnému poklesu indexu z prosincových 54,2 na 53,2 bodu. Realita ale s hodnotou 56,1 velmi pozitivně překvapila. Hodnoty vyšší než 50 značí, že výrobní sektor se nachází v expanzi. Růstu indexu napomohla hlavně sílící domácí poptávka. Index nových objednávek stoupl na 57,7 bodu a vytvořil tak nejlepší výsledek od května 2010. Zlepšující se stav čínské a evropské ekonomiky přinesl zase zlepšení ze strany zahraničních objednávek. Agresivní monetární politika americké centrální banky napomohla zvýšené důvěře v podnikatelském sektoru.
 • Americká ekonomika potvrzuje svoji sílu, naopak situace na Novém Zélandu se zhoršuje, MMF nechce půjčit Řecku, analýza AUD/CHF, EUR/NZD
  Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států stoupl v období od dubna do června letošního roku na roční bázi o 2,3 procenta, ukázal...
 • Americká ekonomika roste rychleji, než se čekalo. Na první pohled super, ale...
  Růst americké ekonomiky podle dnešního prvního odhadu překonal jak očekávání trhu, tak prognózu americké centrální banky. Lze jej tedy hodnotit příznivě, ačkoli „pod povrchem“ je několik varovných znaků.
 • Americká ekonomika rychle roste, dolaru to však nestačí a lehce ztrácí
  HDP Spojených států opravdu výrazně zrychlilo. Namísto očekávaného 4,2procentního růstu čísla sice hovoří o 4,1 pct, jenže struktura je naopak lepší, než jsme předpokládali: Výrazně rychleji oproti minulému kvartálu rostly výdaje spotřebitelů, solidní nárůst sledujeme u fixních investic a velké zrychlení vykazuje vývoz. Předzásobení před očekávaným zdražením kvůli clům překvapivě ekonomiku nepopohnalo. Soudit tak můžeme z poklesu firemních zásob i slabého růstu dovozu. Tento efekt by však stejně byl pouze přechodný. Rychlá expanze ekonomiky stojící na základních pilířích je preferovanější variantou a dobrou zprávou.
 • Americká ekonomika sice rekordně roste, přesto se však stále citelně propadá. Statistika může mást, takže když se bude Trump novým čísly chlubit, Biden má po ruce pádné odpovědi
  Růst americké ekonomiky ve třetím letošním čtvrtletí překonal očekávání trhu, když v anualizovaném vyjádření vykázal úroveň 33,1 procenta. Jedná se o nejvyšší nárůst od roku 1947, od kdy američtí statistici příslušnou časovou řadu vedou. Dosud byl nejvyšším údajem ten z roku 1950, který byl ovšem přibližně jen poloviční. Vzhledem k tomu, že prezidentské volby v USA se blíží, stávající prezident Donald Trump se těmito čísly jistě rád pochlubí. Co mu nejspíše odpoví rival Joe Biden?
 • Americká ekonomika spomaľuje, no Fed ďalej zvyšuje sadzby
  Medzinárodný menový fond v utorok znížil predikcie rastu Americkej ekonomiky pre roky 2017 a 2018. Aktuálne MMF očakáva rast najväčšej ekonomiky sveta len o 2.1% pre tieto roky, pričom ako hlavný dôvod pre zníženie odhadu uviedol fond nejasnosť ohľadom Trumpových fiškálnych stimulov a neschopnosť ich presadiť po pol roku na prezidentskom kresle.
 • Americká ekonomika trhům náladu nepokazila, dolar však další zisky nepřidává
  Na hlavních dluhopisových i akciových trzích se i odpoledne drží růstová nálada. Tempo zvyšování cen není nijak závratné, ale počítá se. Příznivě stále působí firemní výsledky a nová makrodata sentiment nepokazila. Je tu ale riziko, že si investoři před víkendem vyberou zisky na některých titulech, které v posledních dnech výrazně stouply.
 • Americká ekonomika ve 3Q zrychlila nad očekávání, podporou výdaje spotřebitelů i oživení trhu nemovitostí
  Ke dvouprocentnímu tempu v přepočtu na celý rok se vybičovala americká ekonomika ve třetím čtvrtletí roku...
 • Americká ekonomika ve 3Q zrychlila nad očekávání, podporou výdaje spotřebitelů i oživení trhu nemovitostí
  Ke dvouprocentnímu tempu v přepočtu na celý rok se vybičovala americká ekonomika ve třetím čtvrtletí roku...
 • Americká ekonomika vytvořila méně pracovních míst
  V předchozím týdnu došlo v USA ke zveřejnění množství nově vytvořených pracovních míst v největší světové ekonomice. Tato čísla byla zveřejněna v pátek a i přes to, že nenaplnila očekávání, tak akciový trh nakonec negativní zprávu přijal, a posílil. Předpoklad byl 203 000 nových pracovních míst, ale podle reportu jich vzniklo pouze 160 000.
 • Americká ekonomika zostáva silná, dolár na trojmesačných maximách
  Americká ekonomika v treťom štvrťroku nečakane udržala rýchly rast po tom, čo tempo rastu zásob a menší deficit obchodnej bilancie kompenzoval spomalenie spotrebiteľských výdavkov súvisiace s hurikánmi a pokles konštrukčného sektora.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Capital.com