Pátek 19. duben 2024 05:22
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO král

Rozbřesk: ČNB vyjasní svůj postoj k růstu sazeb

22.03.2021 09:10  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní událostí tohoto týdne bude na domácím poli, pomineme-li veškeré dění kolem pandemie, nepochybně zasedání bankovní rady ČNB. Proběhne tentokrát už ve středu a sice se od něj nečeká žádná změna sazeb, zajímavé být přesto může. Bankovní rada se totiž bude moci opět jasněji vymezit vůči jestřábí prognóze předpokládající start utahování měnové politiky už ve druhém kvartále letošního roku.

Tedy ve čtvrtletí, do kterého vstoupíme už příští týden s řadou pokračujících restriktivních opatření zasahujících do fungování významné části ekonomiky. Vedení ČNB tak bude mít možnost trhům přiblížit, s jak dlouhým odkladem startu politiky zvyšování sazeb má asi počítat. Také by se mohlo vyjasnit, nakolik se z pohledu centrálních bankéřů naplňuje alternativní scénář prognózy založený na předpokladu prodlužování pandemie. Vzhledem k agresivnímu hlavnímu scénáři ČNB i velkým očekáváním panujícím na trhu by byl jasnější postoj centrální banky vycházející z nepříliš povzbudivé reality nepochybně žádoucí. Naproti tomu se nic asi nedozvíme o záměrech ČNB, pokud jde o právě schvalované rozšíření její pravomoci účastnit se obchodování na dluhopisovém trhu. Prozatím má tuto možnost do konce letošního roku, avšak zatím ji nijak nevyužila. Diskutovaná novela má toto časové omezení zcela zrušit a dát centrální bance stejné možnosti, jaké má třeba ECB nebo americký Fed.

Na hlavních trzích kromě projevů centrálních bankéřů ECB i Fedu upoutají pozornost indexy nákupních manažerů z eurozóně a americké ISM, které přijdou na řadu už ve středu. V pátek doplní řadu předstihových ukazatelů i německé Ifo. Dá se předpokládat, že zatímco ve službách bude dál panovat chmurná nálada ovlivněná pokračujícím lockdownem, v průmyslu budou výsledky i tentokrát velmi slušné. Z dílčích čísel pak bude jistě stát za pozornost vývoj nových zakázek a případné problémy s dodávkami komponent do výroby. Obojí totiž může zatěžovat slibný výhled HDP ve druhém kvartále. Vzhledem k naší provázanosti půjde nepochybně i o významný signál pro tuzemský průmysl, který se v čase lockdownu stal hlavním pilířem celé ekonomiky. 


*** TRHY ***

Koruna

Koruna se v průběhu pátku držela těsně nad hranicí 26,10 EUR/CZK, kterou se jí podařilo zdolat teprve až později odpoledne. Tento týden bude český trh i nadále především pod vlivem nálad v zahraničí, avšak ve středu bude nepochybně vyčkávat na výsledek zasedání bankovní rady ČNB. Ke změně sazeb ani tentokrát nejspíš nedojde, ani nebude na pořadu dne nový výhled, nicméně bankovní rada se v čase prodlužující se pandemie bude moci jasněji „distancovat“ od dosud platného hlavního scénáře prognózy předpokládajícího začátek utahovacího cyklu již ve druhém čtvrtletí letošního roku. Bude to i signál pro dluhopisový trh, kde se již výnos desetiletého státního papíru přiblížil těsně ke dvěma procentům. Na druhou stranu výhled státních financí na letošní a také i příští rok, kdy deficit jen stěží klesne pod 300 mld., dává trhu jasný signál o velikosti nových emisí státních bondů. Mimochodem, ještě do konce března trh čeká šest emisí, z toho tři kratší už tuto středu. Nabízet se budou papíry se splatností šest až dvanáct let. 

Zahraniční forex
Turecký prezident Erdogan zase jednou ukázal, že dokáže pohnout trhy a především pak kurzem turecké liry. V sobotu ráno totiž vyhodil z postu guvernéra turecké centrální banky Naci Agbala. Ten si od svého listopadového vysloužil respekt čehož důkazem bylo nepřetržité posilování turecké liry. O něj liry dnes ráno kompletně přišla, když proti pátečním zavíracím hodnotám ztrácí v paritě s dolarem okolo 12%. Nejistota ohledně dalších kroků turecké centrální banky může být značná, neboť na místo guvernéra byl dosazen málo známý profesor a bývalý poslanec z Erdoganovy Strany spravedlnosti a rozvoje.
Výprodej turecké liry a s tím spojená vyšší nejistota na trzích s rizikovějšími aktivy zvyšuje hlad po bezpečnějších aktivech, ke kterým patří nejen americké vládní dluhopisy, ale dolar. Eurodolar se tudíž opět tlačí pod 1,19 a kromě turecké liry by si měnový pár měl dát pozor i na vystoupení centrálních bankéřů (dnes vystoupí Weidmann z Bundesbanky či Powell z Fedu).
Samozřejmě, že výprodej turecké liry nebude přát i zranitelnějším měnám ve střední Evropě - v konkrétně forintu a především zlotému. Polská měna se navíc bude potýkat s neutěšenou epidemiologickou situací, když čísla o nově nakažených se stále nebezpečně zvyšují a restrikce zavedené vládou v pátek nemusí být dostatečné, aby zbrzdily šíření britské varianty viru, která teď v Polsku již převažuje.

 
 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: ČNB si láme hlavu s drahými nemovitostmi
    Ceny nemovitostí budou zřejmě pro Českou národní banku po vypnutí intervencí jedním z nejžhavějších témat. Minimálně soudě podle rostoucí četnosti prezentací na toto téma mezi členy bankovní rady. V posledních dnech se k tématu vyjadřovali oba dva viceguvernéři - Vladimír Tomšík i Mojmír Hampl. A dříve v průběhu měsíce Vojtěch Benda, který má blízko ke guvernérovi. Z dostupných prezentací se zdá, že ČNB má relativně jasno v tom, že ceny nemovitostí jsou již v tuto chvíli nadhodnocené. Není si jistá pouze tím o kolik a zda a jak na to reagovat.
  • Rozbřesk: ČNB s nekonvenčními nástroji nebude spěchat
    Tomáš Holub z ČNB včera podobně jako guvernér mírnil obavy trhů z opětovného zavedení kurzového závazku (intervence proti koruně 2). Jakoukoliv debatu nad nekonvenčními nástroji v tuto chvíli označil za hypotetickou. Česká koruna tak díky tomu dobývá zpět ztracené pozice a vrací se ke 27,30 EUR/CZK.
  • Rozbřesk: ČNB sníží sazby a odkryje míru svého pesimismu
    Hlavní událostí dnešního dne bude nepochybně zasedání bankovní rady ČNB, od kterého se čeká nejenom snížení sazeb o dalšího půlprocentního bodu, ale také nová prognóza a případně i osvětlení záměrů centrální banky na dluhopisovém trhu.
  • Rozbřesk: ČNB ve starých dobrých kolejích
    Od prvního měnově politického zasedání bankovní rady po opuštění kurzového režimu se v podstatě nic moc neočekávalo a ČNB v tomto směru ani nezklamala. Na programu byla nová prognóza, která lehce vylepšila výhled české ekonomiky pro letošní rok a stejně jako všechny ostatní za poslední dva roky předpokládá rychlý nárůst tržních úrokových sazeb. Je ovšem zřejmé, že ke zvyšování sazeb ČNB prozatím nic nenutí.
  • Rozbřesk: ČNB ve vyčkávacím módu?
    Poslední týden před Štědrým dnem rozhodně nebude informačně chudobným, jak by se dalo s koncem roku pomalu a jistě čekat. V první řadě to bude už zítra německé Ifo, které by po vcelku mizerných indexech nákupních manažerů mohlo ukázat, v jaké kondici německá ekonomika vlastně je. PMI rozhodně potěšit nemohly, když se v Německu a vlastně i v celé eurozóně propadly až na čtyřleté minimum. A to rozhodně není moc příznivá zpráva s ohledem na konečně už končící velkorysý program kvantitativního uvolňování ECB. Na druhou stranu by tato situace mohla přece jen zjednodušit poslední rozhodování o sazbách, které ve čtvrtek čeká české centrální bankéře.
  • Rozbřesk: ČNB ve vyčkávacím módu, Trump na poslední chvíli odvolal útok na Írán
    Už jen necelý týden zbývá do letošního čtvrtého zasedání bankovní rady ČNB. Sice se od něj tentokrát nic nečeká, ale přesto může naznačit, jak moc se – po vzoru nejvýznamnějších centrálních bank – šíří holubičí nálada v místní centrální bance. Ještě než odstartoval týden mlčení se někteří bankéři vyjadřovali poměrně jasně ve směru ponechání sazeb beze změny, nicméně zazněl i hlas o dalším možném zvýšení sazeb.
  • Rozbřesk: ČNB vidí prostor pro rychlý růst sazeb už v příštím roce
    Včerejší rozhodnutí bankovní rady ČNB ponechat úrokové sazby beze změny bylo i tentokrát jednomyslné. ČNB se nicméně při rozhodování opírala o novou inflační prognózu, která předpokládá poměrně brzké odeznění pandemie a následnou akceleraci ekonomiky ve druhé polovině roku, s níž budou spojeny zvýšené inflační tlaky vyžadující i vyšší úrokové sazby.
  • Rozbřesk: ČNB v neutrálním módu
    Sice se jí nepodařilo dojít na cestě k neutrálním úrokovým sazbám až k cíli, nicméně na rozdíl od ECB rozhodně ČNB urazila velký kus cesty. V posledních zhruba dvou letech nejenže opustila kurzový režim, ale dostala svoji hlavní sazbu až na úroveň dvou procent, zatímco evropská centrální banka přemýšlí nad tím, jak ještě víc uvolnit svoji již tak super uvolněnou měnovou politiku. ČNB může po osmém zvýšení sazeb s klidem vyčkávat na další zprávy z ekonomiky a delší čas třeba nedělat s nastavením měnové politiky nic. A to se s ohledem na přetrvávající nejistoty v zahraničí nepochybně hodí.
  • Rozbřesk: ČNB vs. velká očekávání trhu
    Zatímco ECB vymýšlí, jakým způsobem stimulovat inflaci v eurozóně tak, aby konečně dosáhla dvouprocentního cíle, ČNB je tohoto problému stále ušetřena. Inflace se v ČR nachází v horní polovině tolerančního pásma, ať už se díváme na tu celkovou (2,7 %), čistou (2,5 %), jádrovou (2,7 %) nebo měnově politickou (2,8 %). Přitom tuzemská centrální banka ani nestačila završit tzv. normalizaci úrokových sazeb a finanční trhy implicitně předpokládají, že své sazby začne poměrně svižně snižovat.
  • Rozbřesk: ČNB vyhlásila přestávku
    Letos už počtvrté v řadě a celkově popáté zvýšili centrální bankéři hlavní úrokovou sazbu ČNB. Dostala se tak na nejvyšší úroveň za posledních devět let, na které by dokonce mohla pár měsíců setrvat. Nová prognóza sice ještě mírný posun nahoru předjímá, nicméně vyjádření guvernéra na tiskové konferenci vyznělo jednoznačně ve prospěch klidu zbraní. Tedy alespoň na nějaký čas.
  • Rozbřesk: ČNB zatím není pod tlakem, druhá vlna pandemie to však může změnit
    Česká národní banka může být dnes možná na první pohled spokojená. Poslední čísla z ekonomiky ji na rozdíl od ECB rozhodně do ničeho netlačí. Oproti srpnové prognóze je jádrová inflace vyšší, koruna slabší a dosavadní čísla ukazují na rychlejší oživení ve třetím kvartále. Je tu jediná potíž. Při pohledu na rychle startující druhou vlnu pandemie jsou to všechno v zásadě staré zprávy.
  • Rozbřesk: ČNB zhorší prognózu a odloží další růst sazeb
    Dnešní zasedání ČNB ukáže, jak moc mají čeští centrální bankéři strach z globálních rizik. Poslední čísla z německé ek...
  • Rozbřesk: ČNB znovu a nejspíše ne naposledy snižuje sazby
    ČNB už podruhé během posledních dvou týdnů snížila svoji hlavní úrokovou sazbu, tentokrát o tři čtvrtiny procentního bodu na 1 %. Repo sazba se tedy vrací na úroveň, kde byla naposledy v létě 2018, nicméně je pravděpodobné, že na této úrovni dlouho nezůstane. Bankovní rada se totiž rozhodovala na základě aktualizované prognózy předpokládající útlum ekonomiky v rozsahu, který zde byl po roce 2008.
  • Rozbřesk: ČNB znovu a nejspíše ne naposledy snižuje sazby
    ČNB už podruhé během posledních dvou týdnů snížila svoji hlavní úrokovou sazbu, tentokrát o tři čtvrtiny procentního b...
  • Rozbřesk: ČNB znovu zhoršila výhled české ekonomiky
    Stabilní sazby, žádné nekonvenční přístupy a vedle toho zhoršení výhledu ekonomiky. Tak by se dalo ve stručnosti shrnout včerejší zasedání bankovní rady ČNB. Centrální bankéři tak dali najevo, že ČNB již v dané fázi udělala vše, co bylo zapotřebí, a nyní budou vyčkávat, dokud se ekonomika nevzchopí.
  • Rozbřesk: ČNB zřejmě na čas odloží své jestřábí záměry
    Hlavní tuzemskou událostí dnešního dne bude nepochybně zasedání bankovní rady ČNB. Sice se nedá předpokládat, že by ČNB dnes sáhla na úrokové sazby, nicméně něco málo by mohli centrální bankéři naznačit ohledně svých dalších záměrů. Stále totiž platí prognóza, podle které by už ve druhém čtvrtletí měla ČNB začít zvyšovat úrokové sazby a jen v letošním roce tak učinit celkem třikrát. S ohledem na pandemickou situaci i nerovnoměrný vývoj ekonomiky je pravděpodobné, že tento ambiciózní „plán“ nevyjde, a to zřejmě i navzdory prozatím vyšší než očekávané inflaci.
  • Rozbřesk: ČNB zvýší inflační prognózu a možná naznačí i dřívější exit...
    Dnes bude ústředním tématem dne únorové zasedání ČNB s novou prognózou, která by měla potvrdit rychlejší nárůst inflace. Klíčové bude sledovat, zda se změní komunikace centrální banky ohledně exitu - měkké vodítko naznačuje exit okolo poloviny roku, my věříme, že k ukončení intervencí může dojít i dříve v průběhu druhého kvartálu. Současně také budeme sledovat, jak se centrální banka vypořádá s rychlým nárůstem devizových rezerv od počátku roku (odhadujeme až plus 400 miliard korun).
  • Rozbřesk: ČNB zvýšila sazby o 75bps, má v ruce překvapivě jestřábí prognózu
    Česká národní banka na svém květnovém zasedání zvýšila sazby o 75bps na 5,75 % - o něco více, než jsme očekávali my i trh (50bps). Relativně holubičí komentáře posledních dní tedy nakonec na dnešním zasedání přebilo velmi jestřábí vyznění květnové prognózy.
  • Rozbřesk: ČNB zvýší sazby a naznačí jejich další růst
    Česká národní banka dnes pravděpodobně bude následovat včerejší rozhodnutí maďarské MNB a poprvé po startu pandemie zvýší úrokové sazby. Střední Evropa se tak dostává do hledáčku investorů jako místo, kde se probíhající inflační vlna bere vážněji než v eurozóně. A to po právu. Jak už jsme psali na začátku týdne, riziko průsaku dnešní vysoké výrobní inflace do mzdových vyjednávání je na přehřívajícím se českém pracovním trhu výrazně vyšší než ve většině zemí eurozóny.
  • Rozbřesk: ČNB zvýší sazby na 1,50 %, jak moc guvernér Rusnok zmírní jestřábí výroky?
    Na dnešním zasedání by ČNB opět, již po počtvrté v tomto roce, měla sáhnout k zvýšení úrokových sazeb a posunout základní repo-sazbu na 1,50 %. To by samo o sobě nemělo být zásadním překvapením. Důležitější budou doprovodné komentáře ukazující na odhodlanost centrální banky pokračovat dál podobným tempem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
Oanda
eTrader
reklama
Dukascopy new