Pátek 19. duben 2024 14:09
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Bitcoin prvně v historii překonal hranici 30 tisíc dolarů, za poslední měsíc zdražil o skoro čtvrt milionu korun. Vzhůru jej více než kdy jindy ženou „chytré peníze“

03.01.2021 07:59  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Cena nejrozšířenější světové kryptoměny, bitcoinu, během dnešního odpoledního obchodování poskočila v dolarovém vyjádření prvně v historii nad úroveň 30 tisíc dolarů. Jeden bitcoin tak vyjde na zhruba 660 tisíc korun. Vyplývá to z údajů společností Morningstar a Coinbase. Za poslední měsíc zdražil v korunách o více než 240 tisíc.  

Důvodem růstu ceny bitcoinu je nyní především mánie, která se strhla poté, co kryptoměna v polovině prosince 2020 překonala psychologickou hranici 20 tisíc dolarů za kus. Rovněž poprvé v historii. Překonání této úrovně, která poměrně dlouho odolávala, upozadilo mezi investory připomínku na bitcoinovou bublinu sklonku roku 2017. Tehdy se cenový růst kryptoměny zastavil na úrovni necelých 20 tisíc dolarů. Následoval vleklý cenový útlum, přičemž na úroveň maxima z roku 2017 se cena kryptoměny vrátila opět až letos koncem listopadu 2020.   

Po prolomení hranice 20 tisíc dolarů bitcoin a kryptoměny obecně vážou intenzivněji pozornost médií i laické veřejnosti. Zesiluje fenomén strachu z nevyužité životní příležitosti ke snadnému zbohatnutí, takže do kryptoměny nyní enormně směřují zjevně i takzvané „horké peníze“, někdy také takzvané „hloupé peníze“. Jedná se o finanční prostředky spekulantů nebo naopak nepříliš zkušených investorů, kteří se snaží svézt na růstové vlně, čímž ji zesilují. Výsledkem je mánie, která má s fundamentálním vývojem máloco společného.  

To ovšem neznamená, že samotný základ této mánie je nezdravý. Trvaleji cenovému růstu bitcoinu a některých dalších kryptoměn nahrává extrémně expanzivní politika centrálních bank a také zvýšený zájem institucionálních investorů, včetně známých jmen konvenčního finančního světa jako například společnosti PayPal.      

V poptávce po bitcoinu je totiž třeba rozlišit dva zásadní vlivy. První vliv je vliv založený na fundamentálních faktorech. Tato složka poptávky po bitcoinu je reprezentována znalejšími investory, kteří dlouhodobě sledují a vyhodnocují technologický rozvoj celého bitcoinového ekosystému.Tvoří ji také institucionální investoři, kteří do bitcoinu nyní investují více než kdykoli v minulosti. Zkrátka a dobře, je to vliv „chytrých peněz“.  

Druhý vliv je pak vliv založený na faktorech spíše spekulativních a psychologických. Do bitcoinu zvláště v poslední době míří ve velkých objemech také takzvané horké peníze a také takzvané hloupé peníze. Spekulanti se svými „horkými penězi“ se snaží jen svézt na nynější enormní vlně zájmu o bitcoin. Zvýšenou mediální pozornost, která je k bitcoinu opět upírána, reflektují i takzvané „hloupé peníze“. To jsou nepříliš zkušení investoři, kteří spíše jen podléhají módní vlně, bez hlubší znalosti věci. Také jde o investory, kteří prostě jen mají strach, že jim uteče příležitost snadného rapidního zbohatnutí.  

Do té míry, do jaké jsou v bitcoinu zainvestovány „chytré peníze“, lze o kryptoměně smýšlet jako o bezpečném přístavu, tedy jako o „digitálním zlatu“, případně „zlatu 21. století“. 

Řekněme, že bitcoin je nyní přece jenom v určité bublině, avšak po jejím splasknutí jeho cena nikdy neklesne pod 10 tisíc dolarů za kus. Do této sumy jde tedy o bezpečný přístav. Nad touto sumou se projevuje vliv „horkých“ a „hloupých peněz“, které jsou z povahy věci kolísavější než dlouhodobé, „chytré peníze“. Nad cenou 10 tisíc dolarů za kus se tedy z bitcoinu stává extrémně rizikové, vysoce spekulativní aktivum, které je mnohem více než fundamenty a reálnou hodnotou hnáno spekulativně a psychologií nezkušeného davu.  

Pokud nyní skutečně pozorujeme další velkou bublinu na bictoinu, zásadní otázkou je nejen to, na jaké úrovni bublinka praskne, ale také to, kam se poté cena sesune. Jsou-li minulá splasknutí vodítkem, bude to stále výrazně výše v porovnání s minimy po minulém splasknutí, tedy výrazně – zřejmě i trojnásobně – nad úrovní pěti tisíc dolarů.  

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bitcoin prorazil klíčovou úroveň
    Momentum na kryptoměnách v posledních seancích roste. Na D1 intervalu Bitcoinu vidíme, že cena úspěšně prorazila klíčovou rezistenci v blízkosti $41 000. Zóna je definována 1:1 strukturou (červené boxy) a předchozími cenovými reakcemi. Průraz rezistence a klesající trendová čára může vést k obratu sentimentu. Pokud bude rostoucí trend pokračovat, tak další klíčovou rezistencí je hladina $47 000 (50 % retracement výprodeje s počátkem v dubnu a předchozí lokální minima).
  • 📈Bitcoin prorazil úroveň $ 40,000!
    Bitcoin prorazil nad důležitou rezistenci $ 40 000 růstem o téměř 4 %. Největší kryptoměna pokračuje v růstu po víkendových komentářích CEO Tesly Elona Muska, která naznačil, že Tesla bude přijímat Bitcoin, pokud na jeho těžbu bude použita zelená energie alespoň z 50 %. Z technického pohledu zůstává cena Bitcoinu v konsolidační zóně s horní limitou v okolí $42 000. Cílová cena potenciálně překonané inverzní formace hlava a ramena by se nacházela na úrovni $45 500. Pokud by se naopak objevila další vlna na nabídkové straně, tak klíčový support se nachází na $35 000 $30 000.
  • Bitcoin prorazil z obchodního rozpětí.
    Bitcoin byl více než měsíc uvězněn v obchodním rozpětí. V pátek cena prorazila pod obchodní rozpětí a už se do něj nevrátila. Tentokrát byl průraz skutečný a cena dosáhla prvního krátkodobého cíle 25 000 USD, kde se v květnu vytvořilo předchozí významné minimum. Bitcoin krátkodobě vytváří nová nižší minima a nižší maxima. Medvědi mají krátkodobý trend opět pod kontrolou. Trend se změnil z neutrálního na medvědí. Dokud cena zůstane pod 30 500 USD, bude bitcoin inklinovat k poklesu směrem k úrovni 19 000 USD.
  • Bitcoin proráží nad obchodní rozpětí.
    Bitcoin konečně dokázal posunout svou cenu nad úroveň 31 500 USD. Dnes nám cena bitcoinu poskytla býčí signál. Podaří se býkům udržet se nad 30 000 USD? Pro krátkodobý trend je velmi důležité, aby býci cenu dál tlačili nahoru a tvořili vyšší maxima a vyšší minima.
  • Bitcoin prudce klesl z dvouletého maxima
    Bitcoin zaznamenal silný pokles z nedávného dvouletého maxima 49 051, přičemž klesl až na 41 400. Přestože krátkodobé oscilátory byly během několika posledních čtyřhodinových seancí vychýleny směrem dolů, digitální minci se podařilo část ztrát získat zpět a zaujmout neutrální vzorec. Pokud by se medvědi pokusili cenu stlačit níže, okamžitý support by se mohl nacházet na úrovni 42 020.
  • Bitcoin prudce propadl o více jak 20 %
    Bitcoin zaznamenal silný pokles z nedávného dvouletého maxima 49 051, přičemž se propadl až na 38 460. Navzdory snaze ceny o zotavení jsou krátkodobé oscilátory stále silně vychýlené směrem dolů a vykreslují tak poměrně hrozivý technický obrázek. Pokud se ceně podaří prodloužit své odražení, vnitřní swingové minimum na úrovni 41 285 by mohlo zabránit počátečnímu růstu.
  • Bitcoin prudce roste na základě zpráv o dohodě o americkém dluhu
    Bitcoin vzrostl na dvoutýdenní maximum díky potenciální dohodě, kterou uzavřeli republikáni a demokraté, aby se vyhnuli neschopnosti splácet dluhový strop USA.
  • Bitcoin prudce roste na 23 000 dolarů, protože prodeje těžařů zaznamenaly několikaleté minimum
    Bitcoin pokračuje ve svém býčím růstu, když jeho cena vystoupila nad úroveň 23 000 USD, což je pozitivní signál na pozadí toho, že těžaři snížili prodeje svých vytěžených mincí. On-chain toky označené analytiky společnosti Bitifinex naznačují, že množství bitcoinů přesunutých z těžebních adres do peněženek vlastněných kryptoměnovými burzami kleslo na mnohaleté minimum.
  • Bitcoin prudce stoupá a krypto investoři nakupují méně známé altcoiny
    V úterý bitcoin přes noc vystoupal o 5 % a vyskočil nad 44 000 USD. Podle CoinGecko, největšího světového agregátora dat o digitálních aktivech, vzrostla kapitalizace vlajkové lodi virtuálních aktiv za posledních 24 hodin na 833 miliard dolarů. Hlavní konkurent bitcoinu, ethereum, následoval trend lídra krypto trhu a během 24 hodin vzrostl o 6,73 % na 3 112 USD.
  • Bitcoin prudce stoupá po rozhodnutí ve věci Grayscale
    Bitcoin o víkendu a dnes ráno zaznamenal výrazný nárůst poté, co bylo potvrzeno, že regulační orgány v USA nebudou podávat odvolání proti žádosti společnosti Grayscale o vytvoření bitcoinového ETF.
  • Bitcoin prvýkrát na bankovom účte
    Prvá banková inštitúcia prelomila ľady medzi svetmi tradičných financií a kryptomen a umožňuje svojim klientom nákup a predaj Bitcoina v rámci klientskeho účtu. V prvej fáze účet ponúka nákup a predaj Bitcoina. V druhej fáze dôjde k zdokonaleniu účtu na plnohodnotné prostredie bitcoinovej peňaženky, v ktorom možno Bitcoin posielať aj prijímať.
  • Bitcoin překonal hranici odporu
    Bitcoin (BTC) potenciálně dokončil svou korekci průrazem ze střednědobého i krátkodobého vzorce. BTC uvízl pod klesající linií odporu od doby, kdy 10. listopadu dosáhl historického cenového maxima.
  • Bitcoin překonal hranici 10 tisíc dolarů za kus. Co za tím stojí?
    Cena bitcoinu, nejrozšířenější kryptoměny, po více patnácti měsících překonala psychologickou cenovou úroveň 10 tisíc dolarů za kus. V sobotu dopoledne se bitcoin prodává za necelých 10 700 dolarů, přičemž jeho cena ráno středoevropského času poskočila až takřka úrovni 11 tisíc dolarů. Naposledy se na podobných cenových úrovních bitcoin pohyboval počátkem března loňského roku.
  • 📈Bitcoin překonal hranici 21 tisíc dolarů💥
    Během dnešní seance bylo možné zaznamenat výrazné zlepšení nálady na trhu, když investoři hodnotili smíšenou zprávu o zaměstnanosti v USA, která může vést k menšímu prosincovému zvýšení sazeb Fedu navzdory Powellovu jestřábímu tónu. V důsledku toho se americké indexy odrazily od nedávných minim a dolar oslabil. Risk-on náladu bylo možné zaznamenat také na trhu s kryptoměnami, kde se bitcoinu podařilo prorazit nad psychologickou rezistenci na úrovni 21 000 USD. Solidní zisky zaznamenávají i další hlavní kryptoměny - Ethereum a Cardano vzrostly o více než 7,0 % a Ripple vyskočil o 9,0 %.
  • Bitcoin překonal hranici 24 000 dolarů!
    Cena bitcoinu prolomila hranici 24 000 dolarů a celková tržní kapitalizace kryptoměn tak vzrostla o téměř 4 % poté, co Jerome Powell ( předseda Federálního rezervního systému USA) naznačil, že se inflace v největší světové ekonomice začíná zpomalovat.
  • Bitcoin překonal úroveň $18 000
    Rally na Bitcoinu je v plném proudu. Kupcům se podařilo cenu dostat nad úroveň $ 18 000, kde se naposledy kryptoměna pohybovala v prosinci 2017. Investoři očekávají růst až k $ 20 000, protože instrument je považován za dobré zabezpečení proti inflaci. Ta by mohla začít vystrkovat růžky díky stimulačním opatřením centrálních bank a vlád a pokoronavirovém nastartování globální ekonomiky.
  • Bitcoin překonal 25 000 dolarů
    Bitcoin všechny překvapil, když náhle vzrostl těsně nad hodnotu 25 000 dolarů, přičemž se aktuálně obchoduje těsně pod hranicí odporu.
  • Bitcoin překonal 56 tisíc dolarů, to je nejvyšší hodnota od listopadu 2021: Uvidíme brzy 60 tisíc dolarů?
    Trh s kryptoměnami začal týden býčím růstem, když Bitcoin v pondělí přidal téměř 10 % na svou hodnotu. Díky jeho rally se BTC dostal na 56 740 dolarů, což je nejvyšší úroveň od listopadu 2021.
  • Bitcoin překonává altcoiny
    Trhané obchodování s akciemi a kryptoměnami odráží nejistotu mezi investory z celého světa. Většina digitálních aktiv se v pondělí obchodovalo níže, což sledovalo pokles v akciích. Bitcoin (BTC) v dubnu klesl o méně než většina altcoinů, což naznačuje celkově nižší chuť investorů riskovat. V pondělí BTC zhruba stagnoval ve srovnání s 3% ztrátou v tokenu SHIB Shiba Inu a 2% poklesem v tokenu SOL od Solana .
  • Bitcoin překonává hranici 18 000 USD
    Cena bitcoinu vzrostla o 3 % a překonala hranici 18 000 dolarů na základě zprávy, že nové vedení FTX našlo přibližně 5 miliard dolarů v hotovosti a některé digitální investice, což vyvolalo naději, že klienti zkrachovalé krypto burzy mohou získat zpět část svých peněz. Také celkový apetit po rizikovějších aktivech v souvislosti s vyhlídkami, že zmírnění inflace umožní Fedu zmírnit proces zpřísňování, podpořil ceny hlavních kryptoměn. Ethereum vyskočilo o více než 4 % a krátce překonalo rezistenci na úrovni 1 400 USD.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF