Sobota 20. duben 2024 09:55
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei ProTrader

Daně podle Jana Barty a Pirátů

15.12.2020 12:48  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a. s.

V posledních dnech dominují stránkám novin daně, resp. zmatek kolem schválení rozsáhlých daňových změn koncem listopadu. Zrušení superhrubé mzdy, zvýšení slevy na poplatníka apod. jsou dobře známé návrhy zasekávající dodatečnou stotřicetimiliardovou sekeru do našeho rozpočtu. V celém chaosu trochu zanikl nápad pirátských poslanců Ferjenčíka a Lipavského danit přijetí příjmu z prodeje cenných papírů přesahující 20 mil. korun. Ještě že aspoň Senát na svém posledním zasedání schválil pozměňovací návrh, jímž mj. tuto novou úpravu zdanění navrhuje odsranit.

Tento nápad totiž ilustruje vše, co je špatné na způsobu, jakým se tvoří zákony (nejen) v oblasti daňové. Ergo to, že se dělají na poslední chvíli, bez diskuse, bez zdůvodnění, bez analýz přínosů a nákladů. Prostě pocitově, populisticky, „ulicově“.

Zaprvé, zdůvodnění návrhu Pirátů je nesmírně chabé, a to i na poměry českého zákonodárství. A je jiné, než o jakém mluví duchovní otec myšlenky, p. Barta.  Ten se dle svých slov dlouhodobě přiklání k myšlence, že je “morálně správné o trochu méně danit práci a o trochu více kapitál“, jelikož „to je cesta, která zaručuje dlouhodobou udržitelnost kapitalismu“ a jelikož bez toho se „rozklíží společnost“. Ignorujíc skutečnost, že těch pár miliard, které (v nejlepším) krok Pirátů přinese, společnost štěpenou sociálními sítěmi asi těžko slepí, a fakt, že s myšlenkou danit zisk z prodeje přišel pan Barta až poté, co svou společnost za několik miliard prodal, předkladatelé o zabránění klížení společnosti ani nemluví. Dle Sněmovního tisku 464/0 totiž zavedení zdaňování tohoto příjmu odůvodňují tím, že „zacelí potenciální (!) mezeru, která by mohla (!!) být využívána pro vytváření daňově-optimalizačních schémat pro osoby s velkým čistým (investičním) kapitálem.“  Kolik ona potenciální „mezera“ ročně stojí, kolik nové opatření přinese, kolik kapitálu třeba z ČR kvůli tomu odejde atp., tj. základní „cost-benefit“ analýza, děsivě absentuje. To, co dělá občan i firma každý den, tj. porovnávání nákladů a přínosů svých kroků, se poslancům sahajícím na majetek jiných zdá evidentně jako moc práce.

Pan Barta si sice na rozdíl od Pirátů dal práci s tím, aby zjistil, jak je to jinde, a zmiňuje, že kromě Ruska, Singapuru, Nového Zélandu a Belgie to mají všude jinak než my, tj. že zisk z dlouhodobě drženého kapitálu zdaňují. Z nějakého důvodu ale opomenul říct, že ze zemí OECD příjem (po jisté době) nezdaňují ani Maďarsko, Slovinsko, Turecko, Švýcarsko nebo Čile a že třeba Austrálie do základu daně zahrnuje jen jeho polovinu. Ano, vždy můžeme říct, že nechceme být „jako Rusko“, ale jako Švýcarsko, Nový Zéland nebo Slovinsko bychom snad chtít být mohli, ne?!

Zadruhé, celý nápad je nedomyšlený, nesystémový a nejasný. Netýká se např. společností s ručením omezeným (proč ne, když cílem je zamezit daňové optimalizaci?), je retroaktivní (dotýká se i akcií již nabytých či výplat za prodeje, které již proběhly), není jasné, na co se vlastně limit vztahuje (na jeden prodej nebo na prodej jednoho cenného papíru?) a neřeší možnost snížení základu daně (a o co). Všechny tyto (a další) mouchy by odchytila veřejná diskuse, která však neproběhla.

Zatřetí, v celé debatě absentuje regionální a makroekonomický pohled. Specifikem regionu je stále nízká úroveň nakumulovaného kapitálu resp. vybavenost práce kapitálem. Dle AMECO je kapitálová intenzita ČR (kolik kapitálu připadá na zaměstnance) poloviční oproti Eurozóně a třetinová např. oproti Irsku. Je skutečně dobré za nanejvýš pár miliard korun ročně házet procesu akumulace kapitálu (a tudíž produktivního bohatství) polena pod nohy ve jménu jakéhosi „tmelení“ společnosti?

Takto se k daním jakožto k odebírání majetku soukromého na financování věci veřejných přistupovat nemá. Je načase, aby Česká republika uchopila daňovou problematiku komplexně. K tomu je nutné trojí. Zaprvé analýza potřeb a toho, jak chceme, aby stát vypadal – chceme, slovy Kalouska, švédský nebo rumunský systém?  Zadruhé analýza zdrojů a nákladů jejich získání – jakými daněmi, od koho a s jakými náklady potřebnou sumu vybrat? A zatřetí dlouhá a otevřená diskuse. Jen tak můžeme získat daňový systém, který bude odolný vrtochům populistických nájezdníků a v němž nebudou poplatníci do posledního prosincového dne trnout, čím je od ledna zase parlament překvapí. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Další zklamání z amerického trhu práce neprospělo dolaru
    Dolar během včerejšího obchodování potvrzoval své ztráty, které utrpěl ve čtvrtek ráno, když se proti euru poprvé po dvou letech...
  • Další změna směru v zámoří a zisky pro korunu
    Závěr týdne je na hlavních trzích neuspořádaný, sledujeme další změny směrů a akciové indexy se ve vývoji neshodnou. Evropa zůstává většinou stále citelně v záporu a CAC 40 nebo AEX klesají o více než procento. DAX je dole o 0,5 pct. FTSE 100 ovšem mírně roste a nahoru obrací Amerika. S&P 500 zmenšil své ztráty na minimum, Nasdaq se dostává 0,6 procenta do plusu.
  • Další změna tržní nálady v souvislosti s eurozónou, koruna končí slabší
    Během dnešního dne se optimismus trhů postupně změnil ve skepsi. Tedy další změn...
  • Další zprávy, že OPEC v prosinci produkci nezmění
    Ceny ropy dnes po 11:00 zaznamenaly malý pokles poté, co média informovala, že se OPEC rozhodl zrušit zasedání společné technické komise (JTC). Jednání JTC obvykle předchází ministerským jednáním OPEC a připravuje doporučení pro ministerská jednání. Zrušení zasedání JTC silně naznačuje, že na příštím zasedání OPEC+ v neděli 4. prosince nebude učiněno žádné rozhodnutí o změně politiky nebo úrovně výstupu. Kromě toho je třeba poznamenat, že nadcházející zasedání se bude konat online, což je další náznak, že žádné velké oznámení nebude učiněno.
  • Další zrychlení inflace je pro USD býčí. Vyšší CPI by mohl způsobit pokles EUR/USD a růst USD/CAD
    Federální rezervní systém je věrný agresivnímu zpřísňování měnové politiky navzdory ochlazení na trhu práce a zpomalení ekonomického růstu USA.
  • Další ztráty pro korunu a lehká korekce včerejška na akciích
    Koruna zůstává ráno pod tlakem a vůči euru slábne nad 27,30, tedy už o více než půl procenta. Ještě více ztrácí proti americké měně, kde se blíží 23,20, a to za příspěvku poklesu eurodolaru. Hlavní slovo však má domácí boj s koronavirem, který si vyžádal už dost tvrdá opatření. Nejde o kompletní zavření ekonomiky, ale těžko pochybovat, že na ní citelné omezení služeb zanechá následky.
  • Dalyová z Fedu komentuje ekonomiku USA 💵
    Předsedkyně Federálního rezervního systému v San Francisku Mary Dalyová.
  • Damanaki (EU)
    "Gréci sa musia jasne vyjadriť či chc&uacute...
  • Damoklov meč v podobe európskeho dlhopisového trhu
    Riziko pre EURo stále pulzuje na schopnosti krajín zastabilizovať svoje rizikové verej...
  • Dane a spotrebiteľská dôvera rastú
    Politické špičky by už pravdepodobne chceli mať dáta z ekonomiky za 4Q2012 za sebou. Z krajín G7 všetky ...
  • Daně z prudce rostoucích cen benzínu 15/06/2022
    Benzín: Ceny benzínu celosvětově prudce rostou kvůli nahromaděné poptávce po cestování a omezením při rafinaci. To komplikuje život spotřebitelům, centrálním bankéřům i politikům. Je to daň ze spotřeby, odvádí výdaje z jiných oblastí a zvyšuje inflaci. Ceny benzínu předstihly růst ropy vzhledem k nedostatku rafinérských kapacit a kontrole vývozu ze strany Číny. Tato situace se může zhoršit vzhledem k předpovědím nadprůměrné hurikánové sezóny v USA a polovině rafinérské kapacity USA na pobřeží Mexického zálivu. Vítězi, alespoň prozatím, jsou rafinerie ropy od Marathonu (MPC) po Valero (VLO).
  • Daniel Gladiš (Vltava Fund) o blížící se recesi, shortování Tesly a populárních IPO WeWork a Uber
    Nejistota na trzích stále převládá, konec obchodní války v nedohlednu a blížící se recese. Jak nad touto situací přemýšlí profesionální investoři a ředitelé nejznámějších hedgových fondů? Co by nyní doporučili běžnému investorovi, do čeho by se nepouštěli a jaké jsou dle nich zajímavé příležitosti na trzích?
  • Daniel Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu
    Podnikatel Daniel Křetínský, který 9. července oslaví pětačtyřicetiny, patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu a také k nejbohatším lidem světa. Ovládá řadu průmyslových, obchodních i finančních firem v Česku i zahraničí. Časopis Forbes ho v české mutaci s odhadovaným majetkem 66 miliard korun řadí na páté místo mezi nejbohatšími Čechy roku 2019, ve světě mu Forbes mezi nejbohatšími lidmi přisuzuje 725. místo s majetkem odhadovaným na 3,4 miliardy dolarů (přes 81 miliard korun).
  • Daňová motivace ke „zdravějšímu kouření“
    "Ceny zahřívaných cigaret, ač jsou daňově zvýhodněné, jsou v průměru vyšší než ceny klasických cigaret. Daňové zvýhodnění tedy v praxi nevede ke kýženému efektu motivovat kuřáky k přechodu na méně škodlivé výrobky prostřednictvím nižších cen. Za jejich atraktivitou zjevně stojí zcela jiné faktory. Je tak na místě začít toto daňové zvýhodnění postupně odstraňovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Daňová reforma po Trumpovsky
    V sobotu to bude 100 dní, od kedy Trump nastúpil do svojho úradu. V predvolebnej kampani sa zastrájal, že hneď v prvý deň označí Čínu za menového manipulátora. Nestalo sa, dôvod je zjavný – posledné tri roky Čína intervenuje, aby zabránila oslabovaniu, nie posilňovaniu svojej meny.
  • Daňová reforma před definitivním schválením dolar nepodpořila, koruna před ČNB v klidu
    Posun ve schvalování americké daňové reformy nechával dnes dolar zpočátku v klidu, postupem ale začal ztrácet k hlavním měnám z výjimkou jenu. Panuje přesvědčení, že výhody daňového balíku jsou už do cen započítány a dolar moc prostoru pro růst nemá.
  • Daňová vojna
    Boj proti finančnej kríze, ktorú sme si sami spôsobili naberá na obrátkach a naberá charakter vojny. Aby ekonomiky na&...
  • Daňové novinky pro rok 2024
    Při platbě daní sáhnou v příštím roce všichni daňoví poplatníci hlouběji do kapsy, zaměstnanci budou nově platit nemocenské pojištění, zvyšuje se povinné pojistné pro OSVČ, ruší se některé daňové slevy nebo se zvyšuje daň z nemovitých věcí. Podívejme se na hlavní daňové novinky.
  • Daňové přiznání za rok 2023. Co se oproti roku 2022 změnilo?
    Změny v daňovém přiznání za uplynulý rok se týkají především limitů a hodnot daňových úlev. Zvyšuje se například limit příjmů, při kterém už platí povinnost podat daňové přiznání, a to z 15 000 na 50 000 Kč. Zvyšuje se rovněž limit pro zaměstnance s jinými zdanitelnými příjmy z 6 000 na 20 000 Kč. Zvýšilo se rovněž školkovné o 1 100 Kč a limit pro daňový základ, od kterého již příjmy podléhají vyšší sazbě daně.
  • Daňové zvýhodnění státních dluhopisů zatím vyšší poptávku nepřineslo
    Ministerstvo financí v dnešní aukci státních dluhopisů získalo 12,2 mld. Kč, zatímco investoři poptávali více než dvojnásobek této částky. Podle očekávání největší zájem byl o dluhopis se splatností tři roky, který je co do délky vzácností v nabídce Ministerstva financí. Zároveň tento dluhopis byl první, na který se vztahují nová daňová pravidla platná od začátku letošního roku. Z tohoto hlediska je výhodnější ve srovnání s dříve emitovanými dluhopisy. Nová legislativa však jasně neurčuje, na které subjekty se daňové osvobození vztahuje, což může být i důvod, že dopad na cenu dnes emitovaného dluhopisu byl minimální. Tříletý výnos se tak bezpečně udržel pod hranicí 1 %, zatímco delší splatnosti 10 a 15 let se dnes prodaly s výnosem 1,47 % a 1,64 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank