Pondělí 19. duben 2021 08:11
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral Markets na Admirals

Cena ropy – Jak se bude vyvíjet kurz ropy do konce roku 2020?

01.10.2020 12:40  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Vývoj ceny ropy je dnes pro mnoho investorů důležitějším faktorem pro směrování globálního růstu než ekonomická data nebo trendy na dluhopisovém a devizovém trhu. Pokud poptávka po ropě vzroste, ekonomický motor zrychluje. Alespoň se toto tvrzení jeví jako logické. Nemusí to být však vždy pravda.

Cena ropy není ovlivněna pouze vývojem nabídky a poptávky. Prognóza je vždy kompromisem mezi realitou a projekcí, mezi skutečnou poptávkou a spekulacemi. Ropný trh nabízí investorům velké možnosti.

Ropa je již několik desítek let nejpoužívanější surovinou na světě a její cena má velký dopad na světovou ekonomiku. Mnoho investorů zajímá prognóza vývoje ceny ropy na zbytek roku 2020.

V následujícím článku rozebereme, jaký můžeme očekávat vývoj u ceny černého zlata pro zbývající část roku 2020. Podíváme se jak, na fundamentální ukazatele, tak i technické signály, které lze vyčíst z grafů.

 

V následujícím článku se dočtete:

 1. Co je to ropa?
 2. Druhy ropy
 3. Poptávka po ropě stále roste. Roste i nabídka?
 4. Co v posledních letech ovlivnilo cenu ropy?
 5. Může se cena ropy vrátit zpět na 100 USD za barel?
 6. Vliv členů OPEC
 7. Jak se kurz ropy vyvíjel v minulosti?
 8. Vývoj ceny ropy v roce 2020
 9. Aktuální cena ropy
 10. Technická analýza ceny ropy: dlouhodobý graf cen ropy
 11. Jak můžete investovat do ropy?
 12. Závěr naší prognózy cenu ropy v roce 2020
 13. Investování do ropy u LYNX

Co je to ropa?

Ropa je většinou viskózní kapalina, která má široké využití. Používá se jako palivo, mazivo, elektrická izolace a své využití má dokonce i v potravinářském průmyslu. V našem článku se samozřejmě zaměřujeme primárně na ropu, která se využívá jako pohonná hmota.

Typ ropy se liší podle složení a jednotlivé druhy mohou obsahovat i více než sto různých typů uhlovodíků. Poměry, ve kterých se určité složky nacházejí v dané ropě, určují její vlastnosti a charakteristiky. Důležitými ukazateli je hustota API a obsah síry.

Vysoký obsah síry je často nežádoucí a pro jeho odstranění jsou v rafinačním procesu nutné další operace. Lehké surové ropy jsou proto také dražší než kyselé ropy. Kromě toho existuje také větší poptávka po lehčích variantách, jako je benzín, což způsobuje, že lehké typy ropy jsou obecně dražší.

Ačkoli poptávka po těžké ropě roste v důsledku vyšší poptávky po naftě, cena je nejvyšší u Lehké surové ropy, jako jsou Brent a West Texas Intermediate (WTI). Přestože tyto dva druhy nedosahují globálně nejvyšší produkce, jedná se o nejdůležitější typy.

druhy ropy

Druhy ropy

Existují 2 typy komoditní ropy, které se na finančních trzích obchodují. Nejoblíbenější a také nejobchodovanější je americká ropa zvaná WTI. Další známou variantou je ropa Brent. Každý typ ropy má svou vlastní individuální cenu.

West Texas Intermediate (WTI)

Lehká sladká ropa – Light Sweet Crude Oil (WTI) se široce používá v amerických rafinériích a je považována za důležité měřítko cen ropy. WTI je lehká ropa s vysokou hustotou API a nízkým obsahem síry. Hustota API určuje hustotu dané ropy v porovnání s vodou. S ropou WTI se obchoduje ve velkém měřítku mezi ropnými společnostmi a investory.

Většina obchodování probíhá prostřednictvím futures, které zajišťuje CME Group. Futures na WTI jsou po E-Mini a ZN futures nejvíce obchodovanými futures kontrakty na světě.

Light Sweet Crude Oil (CL)

Aktuální cena ropy na burze vyjádřená pomocí futures kontraktu (CL) na surovou ropu Light Sweet Crude Oil (WTI). Cena: 16.23 USD za barel, ke dni 24.4.2020. Zdroj: LYNX Trading.

LYNX TIP: Fyzické dodání ropy WTI je teoreticky možné, ale pokud obchodujete s WTI se společností LYNX, vaše pozice futures s blížícím termínem splatnosti jsou automaticky uzavřeny, aby se zabránilo fyzické dodávce.

Většina ropy tohoto typu se nachází v Cushing – důležitém uzlu ropného průmyslu v Oklahomě.

Zde jsou velké skladovací nádrže, které jsou připojeny k potrubí, které přepravují ropu do všech oblastí ve Spojených státech. WTI je důležitou surovinou pro rafinerie ve středozápadních Spojených státech a na pobřeží Mexického zálivu. Pro ropné investory proto může být zajímavé sledovat ropné zásoby navázané na uzel v Cushing. Stav zásob je ohlašován každou středu v 16:30.

Ropa Brent

Ropa brent je důležitým měřítkem pro ropu v Evropě, Africe a na Středním východě. Název je odvozen od ropného pole Brent v Severním moři. Toto ropné pole, které patří společnosti Royal Dutch Shell, bylo kdysi jedním z nejproduktivnějších ropných polí ve Velké Británii, ale většina vrtů byla od té doby vyřazena z provozu.

Ropa brent

Aktuální cena ropy Brent na burze vyjádřená pomocí futures kontraktu (BZ). Cena: 21.13 USD za barel, ke dni 24.4.2020. Zdroj: LYNX Trading. Tento futures lze nalézt v obchodní platformě LYNX TWS pod názvem Brent Crude Oil (ticker: BZ).

Poptávka po ropě stále roste. Roste i nabídka?

Poptávka po ropě stále roste. Roste i nabídka?

Poptávka po ropě roste po celá desetiletí, cena ropy však není na historicky vysoké úrovni. Navíc ne všechny společnosti, aktivní v tomto odvětví, také optimálně těží ze zvýšené poptávky po ropě. Konec konců se investoři stále více zaměřují na udržitelné alternativy a mezitím mnoho výrobců ropy podstatně snížilo své investice do nových ropných polí.

Zásoby ropy však stále rostou a stejně tak produkce. Produkce však často pochází z USA, kde vypukla tzv. břidlicová revoluce. Mnoho tradičních investic jinde na světě bylo odloženo kvůli nárůstu břidlicové ropy a investice do fosilní ropy jsou také v sázce kvůli přísnějším politikám v oblasti klimatu.

Čtěte také: Přijde finanční krize v roce 2020? Objevte 16 znaků blížícího se pádu burzy.

Co v posledních letech ovlivnilo cenu ropy?

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) je přesvědčena, že v následujících letech bude zachován hospodářský růst a poptávka po ropě. Poukazují však také na to, že na trhu nyní existuje spousta dalších dodávek, když americká produkce ropy rychle roste. Břidlicová ropa se zde získává hlavně z půdy. Břidlicová revoluce byla zahájena v roce 2014 prudkým růstem cen ropy.

Tato forma těžby ropy byla tehdy zisková, navzdory vysokým výrobním nákladům. Poté, co bylo výhodné těžit ropu z břidlicové horniny, na trh vstoupilo mnoho nových ropných společností, což znepokojilo státy z Blízkého východu, které odpověděly otočením kohoutků na plné.

Produkce břidlicové ropy stojí více peněz, než produkce ropy na Středním východě. Výsledkem byl pokles cen ropy z přibližně 110 USD za barel na 30 USD za barel na začátku roku 2016.

Tímto způsobem OPEC doufal, že zničí producenty břidlicové ropy, což se však nepovedlo. Producenti břidlicové ropy vyvinuli levnější a efektivnější postupy těžby a nyní dokážou ziskově fungovat i při nižší ceně ropy. Pro tuto formu extrakce ropy je typické, že produkce může být rychle zvýšena.

Producenti břidlicové ropy mohou proto rychle reagovat na rostoucí / klesající ceny, přestože se často jedná o relativně malé společnosti. Amerika již vyprodukuje více než 12 milionů barelů ropy denně, což je úroveň, která nebyla pozorována od počátku sedmdesátých let. Podle IEA produkce nadále výrazně roste a USA nedávno překonaly těžbu ropy v Saúdské Arábii a Rusku.

LYNX Webinář: Výběr z aktuálních příležitostí na komoditách

Může se cena ropy vrátit zpět na 100 USD za barel?

Jak bylo uvedeno výše, nárůst produkce břidlicové ropy je jedním z důvodů, proč cena ropy od roku 2014 tolik klesla. Konečná cena producentů z břidlic krátce klesla na přibližně 30 USD za barel, ale v současné době se obchoduje kolem 50 USD za barel. Na rozdíl od hlubinné ropy lze produkci břidlicové ropy rychle zvýšit, když cena ropy stoupne.

Výsledkem je, že cena ropy již nemůže snadno stoupnout na vyšší úroveň. I mírný růst ceny ropy proto rychle povede k větší nabídce na trhu. Břidlicová pole se jinak liší od běžných ropných polí. Docházejí rychleji, a proto je zapotřebí více investic k alokaci nových ložisek a k udržení výroby.

I přes klesající náklady IEA díky novým technikám těžby nepředpokládá nové investice mimo USA, které jsou však nutné, aby byl udržen krok s rostoucí poptávkou po roce 2020. Obrázek níže ukazuje, že poptávka po ropě pravděpodobně poroste až do roku 2025 a obecně se dlouhodobě drží na vysoké úrovni.

LYNX Webinář: Kam směřuje globální trh s ropou?

Poptávka pak bude postupně klesat, ale rychlost poklesu bude vysoce závislá na vzniku alternativních zdrojů energie. Pokud však nedojde k novým investicím, pokles bude o to rychlejší.

Obrázek níže také ukazuje, že stávající produkce ropy může letos dosáhnout vrcholu. Z grafu je patrné, že v nadcházejících desetiletích budou zapotřebí velké investice k uspokojení sílící poptávky. Jakmile budou znovu objevena nová ropná ložiska, produkce se opět přirozeně zvýší a výrobní vrchol může vyšplhat i výše než letos.

Porpávka ceny ropy

Očekává se, že u nových ložisek a (zatím) schválených projektů bude nabídka vrcholu kolem roku 2030.

Vliv členů OPEC

OPEC se naproti tomu snaží omezit výrobu, aby udržel cenu ropy na rozumné úrovni. Důvodem je, že většina těchto zemí těží z poněkud vyšší, ale alespoň stabilní ceny ropy. Podle OPEC by měl ropný průmysl v příštích 20 letech investovat více než 11 000 miliard USD. Pokud tak producenti ropy neučiní, bude na trhu nedostatečná nabídka.

opec

Producenti břidlicové ropy v posledních letech v zásadě investovali dost kapitálu, aby pokryli stále rostoucí poptávku. OPEC také uvádí, že poptávka stále roste navzdory nárůstu elektrických automobilů. OPEC píše, že zejména obrovské rozšíření letecké dopravy vede k větší poptávce po ropě, kterou nemůže zredukovat ani nárůst alternativních zdrojů energie.

Od nízké ceny ropy v roce 2016 se OPEC snaží stimulovat nárůst ropného trendu. Toho chtějí dosáhnout dohodou o výrobních omezeních mezi členy OPEC. Nicméně ne všechny státy tyto dohody dodržují – například Írán a Irák. Na druhé straně USA a další země nadále produkují stále více ropy, což způsobuje, že cena ropy je i přes snahu členů OPEC po určitou dobu v rovnováze a pohybuje se mezi 45 a 75 USD za barel.

Cena ropy ovšem v neděli večer 8.3.2020 SEČ spadly o 20 až 30 %. Důvodem pádu cen byl neúspěch při jednáni OPEC+ o potenciálním omezení produkce suroviny na konci týdne, po kterém Saúdská Arábie, že znatelně snižuje prodejní ceny své ropy. Také se mluví o možnosti výrazného navýšení produkce ropy v podání jednoho z největších subjektů na světovém ropném trhu.

Jak se kurz ropy vyvíjel v minulosti?

Kurz ropy se mezi lety 1985 a 2004 pohyboval mezi 12 a 35 USD. Poté, co se cena ropy v roce 2004 prudce zvýšila nad 35 USD, začala cena prudce stoupat. V roce 2008 dosáhla cena ropy 140 USD za barel.

Během finanční krize cena klesla na zhruba 40 USD za barel. Brzy poté následovalo zotavení na více než 100 USD za barel a cena ropy stagnovala kolem této úrovně až do poloviny roku 2014.

Obrovská produkce břidlicové ropy způsobila pokles na přibližně 30 USD za barel. V posledních letech se cena ropy na burze postupně snižovala v důsledku výrobních omezení OPEC.

vývoj ceny ropy v roce 2020

Jaký bude vývoj ceny ropy v roce 2020?

Odhadnout cenový vývoj je v případě ropy velmi obtížné. Hodnota ropy závisí na enormním počtu faktorů v ekonomice a vývoji v tomto odvětví. Cenu ropy ovlivňují také geopolitické vlivy. Zatím jsme probírali zejména očekávání vývoje nabídky a poptávky. Nicméně geopolitický vývoj je neméně důležitý faktor, pokud se jedná o cenu ropy.

Mezinárodní námořní organizace (IMO) zavedla od 1. ledna 2020 nový zákon. IMO je organizace OSN, která se zabývá přepravou po celém světě. Ta požaduje snížení emisí v mezinárodních vodách. Námořní odvětví bude muset snížit emise síry o více než 80 % přechodem na paliva s nižším obsahem síry. Předpisy IMO v roce 2020 tak způsobí drastické snížení obsahu síry v ropě.

Námořní odvětví je odpovědné za polovinu světové poptávky po topném oleji, který se vyrábí z ropy. Předpisy IMO značně ovlivní ceny a dostupnost paliv, kterých se tyto předpisy týkají. Očekává se, že náklady na námořní nákladní dopravu vzrostou, protože námořní odvětví používá dražší paliva, což má dalekosáhlé důsledky pro globální ekonomiku.

Rostoucí poptávka po alternativních zdrojích energie povede k rostoucímu cenovému tlaku na paliva, jako je nafta, ale také například na ceny letenek.

Dosavadní vývoj ceny ropy v roce 2020

Coronavirus a cena ropy

Nepokoje na Blízkém východě a strach z koronaviru

Napětí na Středním východě má často krátkodobý dopad na ceny ropy. Například na začátku roku 2020 jsme viděli ostré výkyvy poté, co Spojené státy a Írán hrozily, že spolu budou válčit. V loňském roce došlo také v Saúdské Arábii k útoku na ropná zařízení Saudi Aramco. Tyto druhy konfliktů vyvolaly v nedávné době značný cenový tlak. Možná tyto konflikty v roce 2020 opět způsobí krátkodobé výkyvy.

V posledních týdnech klesla cena ropy kvůli tzv. coronaviru. Poptávka u Číny klesla o necelých 20 %, protože země uzavřela několik milionů měst. Velmi velká města se stala vylidněnými.

Protože je Čína jedním z největších spotřebitelů ropy, má to přímý dopad na cenu této komodity. OPEC zvažuje snížení výroby, aby obnovila rovnováhu na trhu.

21.4.2020 futures na ropu WTI poprvé ztratily za jediný den veškerou hodnotu a propadly se dokonce do záporných hodnot. Tato bezprecedentní situace podle agentury Reuters podtrhuje chaos, který pandemie nemoci covid-19 způsobuje ve světové ekonomice.

Situace na trhu s ropou zůstává nadále turbulentní. Ceny kontraktů na dodávky ropy v květnu a červnu padají, panují totiž obavy z nedostatečné poptávky v globální ekonomice.

Ceny ropy výrazně vzrostly koncem dubna 2020 (WTI +24 %, Brent +7 %), kdy trh napravil hluboké propady z předchozích dnů.

Důvodem dramatického poklesu cen ropy v posledních týdnech není nic jiného než globální pandemie COVID-19 a zmíněný znatelný převis nabídky nad poptávkou.

V následujících týdnech ropa velice pravděpodobně zůstane pod silným tlakem, neboť ekonomikám po celém světě bude trvat zřejmě pořád dlouho, než se vrátí do alespoň rámcově srovnatelného stavu s tím, jak na tom byly na začátku roku 2020.

Většina světových producentů ropy proto bude pravděpodobně nadále silně trpět, neboť aktuální ceny ropy se nacházejí výrazně pod produkčními náklady.

9. března 2020 – cena ropy klesla o 30 %

Pondělí 9. března se může do historických knih zapsat jako „černé pondělí“ pro cenu ropy. Týden předtím skončilo vyjednávání mezi zeměmi OPEC a Ruskem o snížení produkce ropy.

Cena ropy byla v posledních měsících pod tlakem kvůli šíření koronaviru. Světová ekonomika byla v krizi, a proto se poptávka po ropě značně snížila. Omezením produkce ropy doufaly země, které jsou součástí ropného kartelu, ve stabilizaci ceny nebo dokonce její zvýšení. Zejména Saúdská Arábie silně prosazovala omezení produkce ropy.

Saúdská Arábie se následně pokusila naopak přimět Rusko, aby se podílelo na plánu OPEC opačným způsobem – výrazně zvýšit produkci a zaplavit trh ropou. Ve výsledku se cena barelu ropy propadla o více než 30 %, což byla nejnižší cena od roku 2016. Nízká cena ropy je pro většinu zemí katastrofální. Většina členů OPEC je prakticky závislá na příjmech z ropy. Také pro Rusko je pokles ceny ropy těžkou finanční ranou.

Američtí těžaři břidlicové ropy byli zasaženi asi nejvíce ze všech. Náklady na těžbu této ropy jsou mimořádně vysoké a i při ceně 60 USD za barel byla řada těchto producentů ve ztrátě. Krize kolem pandemie koronaviru navíc ztížila získávání vnějšího kapitálu pro financování nových projektů. Vzhledem k tomu, že Saúdská Arábie tlačila cenu ropy nadále dolů, situace byla pro mnoho producentů neudržitelná.

Zajímavou myšlenkou však je, že cena ropy pravděpodobně nezůstane nikdy dlouho nízká. Nižší ceny způsobí, že bude hledání nových ropných vrtů do značné míry zastaveno. Někteří hráči navíc vypadnou ze hry. To z dlouhodobého hlediska způsobí nedostatek, který nakonec posune cenu ropy znovu nahoru. Historická korekce, která byla dnes zahájena, nepochybně poskytne nákupní momenty. Otázkou však je, zda ropný trend již klesl na své dno, nebo bude pokles pokračovat dále.

21. dubna 2020 – Cena American oil future (WTI) pod 0 USD

Koncem dubna jsme na ropných trzích zaznamenali situaci, která se předtím nikdy nestala. Cena futures kontraktů na West Texas Intermediate Crude Oil (WTI) s expirací v květnu nebývale klesla o více než 100 %  na minimum -37,63 USD za barel. To znamená, že v praxi by skutečně producenti ropy zaplatili odběratelům, aby si ropu vyzvedli. To bylo způsobeno primárně skutečností, že skladovací kapacita v Cushing Oklahoma byla plná.

To, že krach ropných futures v květnu (spotová cena) byl z velké části způsoben nedostatkem úložného prostoru, můžeme jasně vidět při pohledu na futures s expirací po zbytek roku 2020. Ve stejnou dobu se futures s expirací v červnu obchodovaly za cenu 21,42 USD za barel. Cena kontraktů s pozdější expirací byla mnohem dražší, což je jev, kterému se říká contango. Tento termín popisuje situaci, kdy cena futures kontraktu, u kterého k dodání příslušné komodity dojde okamžitě nebo dříve, je nižší, než cena za futures kontrakt s dodáním k pozdějšímu datu.

WTI Ropa

Vývoj ceny ropy WTI. Zdroj: LYNX Trading.

Obvykle bude spotová cena nižší než cena futures. Normální futures křivka je proto charakterizována vzestupným trendem, který se pomalu zplošťuje, stejně jako křivka normálního úroku. To lze vysvětlit mimo jiné vyššími náklady na akcie, zajištění pozice a nejistotou ohledně budoucího vývoje. Jiné příčiny však lze najít v ekonomické a politické nejistotě, sezónních vlivech a nabídce a poptávce.

Nikdy předtím nebylo contango tak velké. Mimochodem, to může být velmi zajímavá situace pro futures investory. Princip spočívá v tom, že dlouhá pozice na futures v situaci contanga povede k negativnímu návratu. Koneckonců jste zaplatili prémii za maximální spotovou cenu.

9. září 2020 – ropný trend opět klesá?

Na konci dubna se cena ropy propadla a cena futures s květnovou expirací dokonce klesla pod 0 USD. Akciové trhy se během léta silně zotavily a cena ropy si také znovu našla cestu nahoru. V srpnu byla cena ropy opět výrazně nad hranicí 40 USD za barel. S touto cenou se největší ropné společnosti znovu dostaly do centra pozornosti investorů, ale pro většinu z nich to k dosažení zisku ještě zdaleka nestačí. To se také odráží například v ceně akcií společnosti Shell, která předtím klesla na své březnové minimum přibližně 12 EUR.

V uplynulém týdnu cena ropy náhle opět klesla. Současně s mini-krachem amerických burz se cena barelu ropy propadla zhruba o 15 % pod 37 USD za barel. Poprvé od července cena ropy klesla pod 40 USD za barel. Pokles je způsoben skutečností, že Saúdská Arábie snížila v říjnu své prodejní ceny, a obavou z druhé globální vlny infekce COVID-19.

Nárůst počtu nakažených by mohl brzdit globální hospodářské oživení a snížit poptávku po pohonných hmotách. Vzhledem k tomu, že několik rafinérií opět snížilo cla, se zdá, že chtějí zabránit tomu, aby ropné akcie stouply zpět na rekordní úroveň. Jedním z důvodů, proč se cena ropy v posledních měsících tak silně zotavila, je díky dohodám zemí OPEC o snížení produkce. Kvůli krizi však mnoho zemí hledá další zdroje příjmů a některé státy tak uzavřené dohody obchází. Výsledkem je, že na trh proudí více ropy, což má také tlumící účinek na ceny ropy. 17. září se členové OPEC opět sejdou, aby přezkoumaly uzavřené dohody.

Cena ropy technicky klesla z rostoucího klínu. V současné době se cena pohybuje v okolí supportu na ceně 36 USD. S nedávným poklesem se vytvořil gap, který může být v příštím období překonán. Pokud však cena klesne pod výše zmíněný support na ceně 36 USD, měli by investoři počítat s dalším poklesem ceny. Existuje také velký gap kolem ceny 31 USD.

Aktuální cena ropy (graf)

Vývoj ceny ropy v 2020

Aktuální cena ropy na burze vyjádřená pomocí futures kontraktu (CL) na surovou ropu Light Sweet Crude Oil (WTI). Zdroj: LYNX Trading.

Technická analýza: dlouhodobý graf ceny ropy

Níže uvedený graf ceny ropy ukazuje, že vhodné dno bylo vytvořeno kolem ceny 45 USD za barel. Surová ropa zvládla silné zotavení dvakrát z této úrovně. V roce 2018 cena ropy téměř dosáhla 75 USD.

V roce 2019 se však cena za barel ropy nemohla přiblížit této úrovni. Nedávno se vytvořily spodní hřebeny, poslední těsně pod 64 USD. Cena ropy musí překročit tuto úroveň, aby se uvolnil prostor pro zotavení.

V posledních měsících bylo vytvořeno nové dno kolem 51 USD za barel. Tento support je v současné době testován znovu. Pokud se tento support zlomí, cena ropy může klesnout dále směrem k úrovni 43 USD za barel. (Pozn.: Což se stalo během druhého březnového víkendu 2020).

Nyní víme, že technická analýza ve střetu s černou labutí alias koronavirem nám nebude moc k čemu, jelikož současně s akciovými trhy padá i cena ropy, cena surové ropy WTI se propadla zatím na hodnotu 16,23 USD za barel a zatím stále není jasné, jak se bude nadále cena vyvíjet.

prognoza ceny ropy 2020

Jak můžete investovat do ropy?

Na cenu ropy můžete reagovat několika způsoby, které si nyní postupně rozebereme.

Futures

Nejdostupnější futures na ropu jsou pro investory kontrakty na lehkou sladkou surovou ropu (CL) zvanou také jako Light Sweet Crude Oil future (CL) prostřednictvím NYMEX. Údaje o ceně těchto kontraktů jsou u LYNX k dispozici v reálném čase, když jste přihlášeni k odběru US Value Bundle. Tato data směnného kurzu jsou bezplatná za předpokladu, že v měsíci zaplatíte transakční náklady 30 USD (nebo ekvivalent v jiné měně).

Pokud tak neučiníte, bude vám účtována cena 10 USD. Ropné futures mají multiplikátor 1000, což znamená, že jeden kontrakt představuje 1 000 barelů ropy. Každá bodová změna ceny ropy tedy představuje hodnotu 1 000 USD. Při velikosti ticku 0,01 je tedy cenový rozdíl 10 USD, přičemž LYNX účtuje transakční náklady 3,50 USD za kontrakt.

Protože fyzické dodání je pro většinu investorů nežádoucí, obchodní platforma LYNX TWS automaticky uzavře pozici, pokud by mělo dojít k realizaci fyzického dodání.

Detail futures kontraktu CL ropy Brent v obchodní platformě LYNX TWS

Opce a turbo certifikáty

Opce a turbo certifikáty jsou další deriváty, které vám umožňují reagovat na pohyby ceny ropy. Tyto produkty můžete samozřejmě zakoupit a prodat prostřednictvím obchodní platformy LYNX. S těmito produkty často obchodujete s velkou pákou, takže je třeba být opatrný.

LYNX Webinář: Opce strategicky, díl 1: Obchodování ropy za aktuální situace

Investujte do ropy prostřednictvím ETF

Obranný investor může prostřednictvím veřejně obchodovatelných fondů reagovat na cenu ropy nebo cenu akcií společností, které jsou v tomto odvětví aktivní.

ETF, které sledují cenu ropy:

 • United States Oil Fund (USO)
 • VelocityShares 3x Long Crude Oil ETN
 • ProShares Ultra Bloomberg Crude Oil

ETF investující do ropných akcií:

 • Energy Select Sector SPDR Fund
 • Vanguard Energy ETF
 • SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF

Investování do ropných akcií

Samozřejmě můžete také investovat do akcií ropných společností, abyste byli aktivní v ropném sektoru. To přirozeně zvyšuje vaše riziko, ale také i potenciální výnosnost. Několik příkladů akcií společností, které jsou aktivní v ropném sektoru:

 • China Petroleum & Chemical Corporation (Sinopec)
 • Royal Dutch Shell (RDSA)
 • Chevron Corporation (CVX)
 • Total (FP)
 • ExxonMobil (XOM)
 • BP Plc

Čtěte také: Investice do ropy – 4 nejlepší ropné akcie současnosti

Závěr naší prognózy na cenu ropy v roce 2020

Jak jsme již avizovali: zejména u komodit nejsou trendy vždy ovlivněny pouze logickými impulsy. Nicméně pohyby mohou být velmi intenzivní. V současné době je situace spíše medvědí. Nicméně nic jako jisté prognózy na burze neexistují.

Pokud se budeme domnívat, že očekávání a naděje, které zvyšovaly cenu ropy na přelomu roku, jsou dávno pryč a situace je nyní ještě negativnější, může cena ropy v následujících měsících značně oslabit.

Investování do ropy u LYNX

LYNX nabízí mnoho možností, jak profitovat na změně tržní hodnoty ropy, ať už přímo například prostřednictvím futures, tak nepřímo prostřednictvím akcií producentů ropy přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemi, ETF, futures, opcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

Obchodujte ropu přes LYNX

Začněte obchodovat s ropou u LYNX. Nabízíme nízké poplatky, nespočet investičních instrumentů, jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD či forex, a možnost obchodovat na světových burzách. Naše platformy jsou přizpůsobeny tak, aby si investor i denní trader přišel na své.

Objevte více o investování s LYNX
Obchodování ropy
Nejlepší surové materiály k investování

Do jakých nerostných surovin investovat v roce 2020?

30. července 2020 | Komodity

Jak profitovat z rostoucích cen komodit v roce 2020? Které nerostné suroviny jsou nejvýkonnější investicí? Zjistěte, jak investovat do komodit v 2020.

Číst dále
Investice do stříbra

Investice do stříbra – nejlepší akcie těžařů stříbra v roce 2020

24. července 2020 | Akcie

Jak na investice do stříbra v roce 2020? Investovat do stříbra lze i pomocí akciíí těžařů stříbra. ✅ Objevte 3 nejlepší stříbrné akcie současnosti.

Číst dále
Investice do palladia

2 nejlepší palladiové akcie roku 2020

30. března 2020 | Akcie

Cena palladia je momentálně na svých historických maximech. Víte, že palladium je dražší než zlato? ✅ Objevte 2 nejlepší palladiové akcie v roce 2020.

Číst dále

Redakční použití obrázků: Robert Wei / Shutterstock.com


Klíčová slova: Ropný průmysl | Údaje | Organizace | Nejlepší palladiové akcie | Růst | Pandemie nemoci | Pandemie nemoci COVID-19 | Texas | Aktuální situace | Pandemie COVID-19 | Cenový vývoj | Nízká cena ropy | Profitovat | Royal Dutch Shell (RDSA) | Výkyvy | Vývoj | COVID-19 | Poptávky po ropě | Medvědi | West Texas Intermediate | Brent Crude Oil | SEC | BP | Strach z koronaviru | Akcie v roce 2020 | Pandemie | Pandemie koronaviru | Situace | Pokles | Šíření koronaviru | Akcie roku 2020 | Nejlepší ropné akcie | Trhy | Krach | Ukazatele | Irák | Írán | Nízké ceny ropy | Akcie těžařů stříbra | Nejlepší akcie | Investujte | Ropná zařízení | Kontrakty | Prognózy | Total | NAFTA | Na burze | Investovat v roce 2020 | Průmysl | Globální trh | Objem | Investice do ropy | Obchodujte | Akcie roku | Růst ceny ropy | Pokles ceny ropy | Poptávka po ropě | Saudi Aramco | Pokles cen | Ropné akcie | Obchodujte ropu | Palladiové akcie | Obchodovat s akciemi | Pokles cen ropy | Dodávky ropy | Trh s ropou | Royal Dutch Shell | RDSA | Pokles ceny | Objem obchodování | OPEC+ | LYNX webinář | Investování s LYNX | LYNX Trading | Palladium | Sladká ropa | Cena palladia | Obchodování ropy | Očekávání | Aktuální cena | ExxonMobil | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | Investovat do akcií | Krize | Chevron | Poplatky | Zajištění | Saúdská Arábie | Ekonomická data | Sinopec | S&P | Ropné společnosti | Černé pondělí | Vývoj ceny ropy WTI | Contango | Futures kontrakty | Cena kontraktu | Energie | Fundamentální ukazatele | Sweet Crude Oil | Jak investovat do komodit | Členové OPEC | CME Group | Aramco | Burze | E-mini | Kontrakt | Převis | West Texas Intermediate (WTI) | Spojené státy | ROCE | Intermediate | Benzín | WTI | Webinář | Vývoj ceny ropy | Trh | Transakční náklady | Surová ropa | Signály | Ropy | Reuters | Převodník měn | Prognóza | Pro investory | Obchodní platformy | Kurz ropy | Komoditní | Jak investovat | Investice do stříbra | Graf | Eura | Cena za barel ropy | Cena ropy brent | Cena barelu ropy | Cena | Brent | Barel ropy | Analýzy | Aktuální ceny ropy | Aktuální cena ropy brent | Aktuální cena ropy | Ceny akcií | Zásoby ropy | Burzy | LYNX | Investovat | Financování | Obchodovat | IEA | Strach | Futures kontrakt | Ropný trh | Vývoj ceny | Produkce ropy | Investoři | Ropné zásoby | OSN | Hospodářský růst | Cena ropy | Finanční krize | Obchodování | USD | EUR | Deriváty | Obchodní platforma | Zlato | Výnosnost | Trend | Trading | Trader | Ticker | Support | Spread | Spotová cena | Ropa | Riziko | Pozice | Platforma | Opce | Obchodník | Nabídka | NYMEX | Long | Kurz | Korekce | Komodity | Investování | Investor | Investice | Intradenní obchodník | Gap | Futures | Emise | Ekonomika | Dlouhá pozice | Certifikáty | CME | CFD | Bloomberg | Analýza | Akcie | Akciové trhy | Daně | Poptávka | Světová ekonomika | ETF | Ropa Brent | Ceny ropy | OPEC | USA | Rusko | Čína | Technická analýza | FOREX | Jak můžete investovat do ropy? | Dlouhodobý graf ceny ropy | Graf ceny ropy | Investovat do ropy | Aktuální cena ropy (graf) | Turbo certifikáty | American oil future | Investování do ropných akcií | Vývoj ceny ropy v roce 2020 | Ropný trend | Cena American oil future | Nepokoje na Blízkém východě | Vliv členů OPEC | Druhy ropy | Co je to ropa? | Prognózy na cenu ropy | Snížit emise | Snížení emisí | Mezinárodní agentura pro energii | Analýza ceny | Globální pandemie | Globální pandemie Covid-19 | Akcie těžařů | Ceny | Velké investice | Infekce Covid | Covid | Oklahoma | Omezení produkce | CL | Dopad na cenu | ETN | Shell | WEI | Břidlicové ropy | Surové ropy | Cena surové ropy | Situace na trhu s ropou | Producenti ropy | USO | Američtí těžaři | USD za barel | Hospodářské oživení | Více peněz | Snížení produkce | Jednání OPEC+ | Jednání OPEC | Cushing | Globální trh s ropou |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Cena pohonných hmot roste v rámci zneužívání krize
  Cena benzinu se v ČR zatím téměř nemění, za to nafta už zdražila, poprvé od konce května tohoto roku. Analytici poukazují na zneužívání krize.
 • Cena prasat v ČR kvůli koronaviru i prasečímu moru prudce padá, vepřové však zatím tolik nezlevňuje. Rostou totiž marže, například řetězcům
  Prasata z českých chovů prudce zlevňují, i kvůli čínskému zákazu německého dovozu. Koneční čeští spotřebitelé z pádu cen prasat však zase tolik nemají, vepřové totiž zlevňuje jen zhruba třetinově. Nahoru jdou totiž marže, a to jak marže zpracovatelské, tak marže obchodní i marketingová.
 • Cena pšenice prudce klesá, na vině je vysoká úroda
  Cena pšenice v pátek zahájila volný pád na desetiletá minima a ve výprodeji pokračuje také začátkem týdne. Po pátečním propadu o 3,8 % dnes zářijový kontrakt klesá o další dvě procenta až na úroveň 400 centů za bušl. Na vině je, jak bývá u zemědělských komodit zvykem, především strana nabídky, které výrazně převyšuje odhady díky vysoké sklizni v Severní Americe a Rusku. International Grains Council odhaduje, že by letošní světová sklizeň měla dosáhnout 743 milionů tun. Problematická se zdá být hlavně situace v USA, kde zimní sklizeň převýšila úroveň z minulého roku o 21 %, díky čemuž producentům začínají docházet skladové kapacity. Problémy se skladováním ale začíná hlásit také Rusko, které se letos stalo se 70 mil. tun pšenice největším světovým producentem. Na pětadvacetiletém maximu je pak produkce pšenice v Kanadě, zatímco v Austrálii by měla být sklizeň nejvyšší za posledních pět let.
 • Cena pšenice vzrostla na nejvyšší úroveň v roce 2019
  Pšenice pokračuje na počátku pondělní seance v růstu. Dosáhla až na úroveň 561 centů za bušl a dostala se tak nejvýše v tomto roce. Cena vzrostla od září už o 20 % díky optimismu ohledně zvýšených nákupů Číny. Dalším faktorem je zvažovaná exportní daň na argentinskou pšenici, který by přesměrovala část kupců do USA. Z technického pohledu cena prorazila úroveň rezistence na 555 centech, která by tak nyní mohla sloužit jako podpora. Další důležitou úrovní směrem vzhůru je 595 centů.
 • 🚀 Cena Ripple explodovala! 💥
  Silná rally na Bitcoinu začala na počátku října, ale mnoho dalších kryptoměn se vzbudilo až před několika dny. Ripple je skvělým příkladem. Stejně jako v roce 2017 zůstal po dlouhou dobu v pozadí a následně se cena během krátké doby extrémně zvýšila. Ještě před několika dny se Ripple obchodoval pod 30 centy. Dnes se cena dostala už nad 77 centů. Bitcoin se neobchoduje příliš daleko od svých historických maxim a investoři hledají další kryptoměny, které mohou úspěch Bitcoinu zopakovat.
 • Cena ropy a její krátkodobý technický výhled
  V posledním pátečním komentáři, kde jsme si popisovali možný další propad cen...
 • Cena ropy a propad koruny
  Regionální měny budou nyní bedlivě sledovat vývoj cen ropy, na který reagovala propadem i naše koruna. Příčinou jejich ztrát byl zejména propad cen ropy. Ve Spojených státech amerických dnes prodeje stávajících nemovitostí zaznamenaly mírný pokles. Poloprázdný kalendář u nás i v celé oblasti eurozóny slibuje poklidné obchodování.
 • Cena ropy a riziková averze zůstávají na devizovém trhu dál klíčovými proměnnými
  Na finančních trzích se dnes po menší přestávce znovu připomněla Čína. Zdánlivě klidnou seanci, kdy se čínské indexy d...
 • Cena ropy Brent dále padá
  V nedávném rozhovoru T. Holub přiblížil, z jakého důvodu Česká národní banka usiluje o schválení novely zákona o ČNB. Podle jeho slov je stávající zákon o ČNB (z r. 1993) zastaralý a odpovídá potřebám ČNB v dobrých nikoliv těch krizových dobách. Část novely řešící možnosti obchodování ČNB na finančních trzích již nyní byla schválena v omezené míře (na dobu určitou do konce roku 2021) parlamentem. Umožní ČNB dodávat likviditu ostatním hráčům na finančním trhu (např. pojišťovnám, penzijním společnostem, apod.), nejenom bankám, jako doposud. Zdůraznil však opět, že ČNB tento nástroj chce mít ve svém arzenálů jen pro případ, že by konvenční nástroje byly vyčerpány a trhu by i přesto chyběla likvidita. V současné chvíli je základní úroková sazba na úrovni 1,00 %, a bankovní rada má tedy ještě významný prostor pro snížení sazeb a podporu ekonomiky tímto nástrojem. V naší nejnovější prognóze počítáme s dalším uvolněním měnové politiky hned na dalším měnověpolitickém zasedání 7. května a to o 50 bazických bodů. Tato naše očekávání v nedávném rozhovoru částečně potvrdil další člen bankovní rady A. Michl, který právě snížení základní úrokové sazby o 50 bazických bodů bude navrhovat. Dvoutýdenní repo sazba by se poté ocitla na úrovni 0,50 %.
 • Cena ropy BRENT je opět nad úrovní 100 dolarů
  Cena ropy Brent včera vystřelila na měsíčním maximum a pořád se drží nad úrovní 100 dolarů za barel. Růst černého zlata je podpořen spekulacemi.
 • Cena ropy – Jak se bude vyvíjet kurz ropy v roce 2020?
  Vývoj ceny ropy je dnes pro mnoho investorů důležitějším faktorem pro směrování globálního růstu než ekonomická data nebo trendy na dluhopisovém a devizovém trhu.
 • Cena ropy – Jak se bude vyvíjet ropný trend v roce 2020?
  Vývoj ceny ropy je dnes pro mnoho investorů důležitějším faktorem pro směrování globálního růstu než ekonomická data nebo trendy na dluhopisovém a devizovém trhu. Pokud poptávka po ropě vzroste, ekonomický motor zrychluje. Alespoň se toto tvrzení jeví jako logické. Nemusí to být však vždy pravda.
 • Cena ropy je na mnohaletém maximu, míří až ke 100 dolarům z barel
  Ropa včera zdražila na nejvyšší cenovou úroveň od sklonku roku 2014. Barel severomořské ropy typu Brent se prodával takřka za více než 81,60 dolaru. Dále rostou také ceny pohonných hmot v ČR. Benzín Natural 95 se aktuálně prodává za nejvyšší ceny od roku 2014, včera jeden jeho litr vyšel průměrně na 33,55 haléřů. Na svých čtyřletých cenových maximech je v těchto dnech také nafta.
 • Cena ropy je opäť na maximách z januára 2018. Dostane sa tentokrát vyššie?
  Geopolitické napätie sa vracia do popredia medzinárodnej scény a pravdepodobne prelomí ropné trhy. Tieto exogénne prvky predstavujú podporu pre cenu ropy, ktorá od začiatku marca zaznamenala pozoruhodnú výkonnosť takmer 7 %. Saudský korunný princ Mohammed ben Salmane nevylučuje možnosť vývoja jadrových zbraní, ak by Irán urobil to isté. Z toho vyplýva opodstatnená obava možných dôsledkov.
 • Cena ropy klesá, cena benzínu je ale stále vysoká
  Trh s ropou je dost nepochopitelný. Ačkoliv cena ropy stále klesá, ceny benzínu oproti tomu zůstávají i nadále neúměrně vysoké. Do zkoumání trhu s ropou se zapojili i vědci.
 • Cena ropy klesá. Jak hluboko ale až může klesnout?
  Ceny ropy vypadaly děsivě ještě před několika týdny, ale jakmile začaly spekulace o ceně 100 dolarů, ceny rázem prudce spadly. Co přesně se na trhu stalo? Může OPEC posunout ceny výše? Jak mohou některé měny reagovat na cenu ropy? Odpovědi naleznete v této analýze.
 • Cena ropy klesá. Řidiči se mohou těšit na zlevňování pohonných hmot
  „V případě propuknutí druhé vlny pandemie koronaviru lze očekávat výrazné snížení poptávky po ropě. V takové situaci bychom zažili další prudký pokles cen pohonných hmot,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Cena ropy klesla o více než 30 %
  Cena ropy klesla o více než 30 %. To je největší propad od války v Perském zálivu v roce 1991. Nepodařilo se uzavřít dohodu o snížení těžby ropy.
 • Cena ropy klesla prvýkrát v histórií do záporných hodnôt!
  Májový kontrakt ropy WTI dnes zaznamenal pokles o viac ako 100 %, pričom prvýkrát v histórií cena klesla do záporných hodnôt a prekonala cenu -10 USD za barel. Tento výrazný pokles ceny ropy je spôsobený najmä blížiacou sa exspiráciou májového kontraktu a nedostatkom kapacít na uskladnenie ropy. Keďže májový kontrakt čoskoro exspiruje a väčšina účastníkov sa chce vyhnúť fyzickej dodávke ropy, na trhu sa spustila vlna historických výpredajov.
 • Cena ropy kolabuje, cena plynu letí vzhůru
  Cena ropy v posledních týdnech kolabovala. Za pouhých 6 týdnů se ropa Brent propadla zhruba o čtvrtinu z hladiny kolem 85 dolarů za barel na současnou úroveň 63 dolarů za barel. Severoamerická ropa WTI je na tom podobně, její cena se za stejné období propadla ze 75 dolarů za barel na 54 dolarů za barel. Cena plynu naopak letí vzhůru z hodnot pod 3,0 dolary za objemovou jednotku až na současných 4,5 dolaru.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy