Sobota 20. duben 2024 18:37
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO férovost

Lepší vývoj státního rozpočtu nás vede k optimističtější naší prognózy

01.10.2020 14:48  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Státní rozpočet hospodařil v prvních devíti měsících tohoto roku s deficitem 252,7 mld. Kč. Oproti stejnému období minulého roku je výsledek horší o 231,7 mld. Kč. Z pohledu zářijových i celoročních statistik se jedná o nejhlubší deficit v moderní historii země. Tempo jeho prohlubování je však méně než poloviční ve srovnání s jarními měsíci spojené s akutními náklady vlády.

Na příjmové straně státního rozpočtu zůstává stejná situace jako v předchozích měsících. Celkové příjmy jsou meziročně nižší o 4,1 %. Na tomto poklesu se nejvíce podílel téměř 20% propad inkasa daně z příjmu právnických osob a to i po odvedení zářijové čtvrtletní zálohy na dani. I přes to ale stát na této dani vybral o 20,6 mld. Kč více, než s čím počítal plán státního rozpočtu. Za tím pravděpodobně stojí ve výsledku lepší makroekonomický vývoj a menší negativní dopad na tuzemské firmy. Obdobně se vyvíjí i daň z příjmu fyzických osob. V opačné situaci se i nadále nachází daň z přidané hodnoty. Výběr DPH je sice meziročně jen ve velmi mírném záporu, oproti plánu však je jeho výběr nižší o 13,8 mld. Kč. Na vině je samozřejmě pokles maloobchodních tržeb ale i příliš optimistická očekávání státu v současném plánu státního rozpočtu. Ostatní daňové položky více méně odpovídají plánovanému inkasu. Celkově jsou tak daňové příjmy o 5 mld. Kč vyšší, než s čím počítalo Ministerstvo financí. Navíc se, stejně jako v předchozích měsících, přidává téměř 20 mld. Kč v podobě nedaňových příjmů nad rámec plánu státního rozpočtu, zejména z Evropské unie a vládních rezerv. Celkově je tak na tom příjmová strana o 24,9 mld. Kč lépe, než Ministerstvo financí očekávalo.

Ani na výdajové straně příliš změn nenastalo. Celkové výdaje státu vzrostly meziročně o závratných 16,6 %, ale jejich tempo poprvé od letošního března zpomalilo. Hlavním důvodem je ale pomalejší realizace investic, zatímco běžné výdaje si stále drží vysokou dynamiku. I přes to na nich stát oproti plánu doposavad ušetřil 76 mld. Kč v čele s platy státních zaměstnanců a výdaji na obsluhu státního dluhu. V případě plátu však lze očekávat, že tuto úsporu umaže v závěru roku tradiční vyplácení odměn. Naopak vyšší výdaje oproti plánu jsou spojeny s podporou municipalit. Investiční výdaje druhý měsíc v řadě výrazně zpomalují své tempo a proporcionálně na nich tak stát „ušetřil“ 21,5 mld. Kč. V nominálním vyjádření je sice aktuální výše realizovaných investic nejvyšší v historii, nicméně celoročního plánu již pravděpodobně nedosáhne. Před tím jsme varovali již dříve. Dodatečné navýšení kapitálových výdajů, dvouměsíční uzavření ekonomiky a spory s municipalitami ohledně financování podle nás nevytvořily podmínky pro tak vysoké investiční výdaje. Jejich část tak pravděpodobně bude převedena do příštího roku, což by snížilo výsledný deficit státního rozpočtu v obou letech.

V souhrnu se tak státní rozpočet vyvíjí lépe jak na příjmové, tak i na výdajové straně. Obrázek ale zkreslují naakumulované příjmy, které se v následujících měsících nebudou opakovat, a naopak výdaje, které se budou čerpat až v závěru roku. I tak ale je vývoj státního rozpočtu lepší, než jsme očekávali, což podporuje i příznivější makroekonomické prostředí. Celkově nás tak aktuální situace vede ke zlepšení naší prognózy pro letošní rok z původních 400 mld. Kč na 350 mld. Kč.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Lepší data z domova a eurozóny koruně zisky nepřinášejí
    Koruna po posílení z minulého týdne zatím setrvává na dosažených úrovních a další zisky nepřidává. Její kurz k euru...
  • Lepší data z eurozóny a očekávání zasedání Fedu pomáhají euru
    Kurz eura vůči dolaru se včera odrazil od technické úrovně podpory 1,0400/1,0500 EUR/USD a posílil o 0,5 % na 1,0617 EUR/USD....
  • Lepší data z reálné ekonomiky a počátek poklesu inflace
    Naše očekávání ohledně lednového vývoje české ekonomiky jsou poměrně optimistická. Průmyslová produkce by měla oživit, když automobilový průmysl měl podle všeho k dispozici potřebné součástky pro výrobu. Jejich dodávky však zůstávají nárazové a únorový výsledek tak bude pravděpodobně opět horší. Výraznější nárůst spotřebitelského sentimentu by se měl projevit ve vyšších maloobchodních tržbách, které v předchozích měsících silně klesaly.
  • Lepší data z trhu nemovitostí v USA vystřídal pesimismus spotřebitelů, analýza GBP/USD
    Z dnešního slyšení guvernéra britské centrální banky (BoE) Marka Carneyeho a členů bankovní rady před parlamentem...
  • Lepší data z USA potěšila korunu, ale oslabila dolar
    Korunu dnes nezviklaly zprávy o snížení ratingu britských a portugalských bank a...
  • Lepšie časy pre európske banky?
    Včerajšie zverejnenie kvartálnych výsledkov Deutsche Bank povzbudilo nádeje investorov pre ďalší rast európskych bánk. Deutsche Bank vykázala oproti očakávaniam vyšší zisk a aj vyššie príjmy. Zároveň sa stala menej rizikovou, čím aspoň sčasti kontrovala správam o pochybení pri oceňovaní derivátov. Deutsche Bank sa obchoduje už s 30% ziskom od svojich miním podobne ako ostatné európske banky. Skutočne, celý európsky bankový sektor zaznamenal od júla percentuálne najväčší rast za posledné tri roky.
  • Lepší makrodata předpovídají silnější poptávku, a komodity tak jdou nahoru
    Komoditní trhy zařadily v minulém týdnu vyšší rychlost. Lepších výkonů se přitom dočkala většina sektorů, až na průmyslové kovy a hospodářská zvířata. I nadále se zlepšují ekonomická data z Číny a Spojených států, což přináší lepší vyhlídky pro světovou ekonomiku a pohání poptávku po komoditách. Také index S&P 500 přidal další zisky, zatímco dolar je proti euru stále slabý. Ovšem proti japonskému jenu se mu dařilo a jen nakonec klesl až na 2,5leté minumum. A právě to bude pro měnové trhy lednovým tématem číslo jedna.
  • Lepší nálada na globálních trzích. DAX podruhé za sebou roste, v regionu investoři slyší na buyback Erste
    Úterním obchodním dnem na globálních trzích rezonuje zlepšení nálady, a tedy i růst akcií. Německý akciový index DAX přidává již druhý den v pořadí a dnes posiluje o 1,1 procenta. Nejvýrazněji roste Commerzbank, které pomohla zpráva o financování projektu RWE na stavbu větrné farmy v Německu, CBK GY +4,31 procenta, RWE GY +0,15 procenta.
  • Lepší podmínky pro čtvrtého operátora
    Česká republika hledá nového mobilního operátora pro 5G sítě, od kterých si stát slibuje, že na trh vstoupí už čtvrtá velká telekomunikační společnost. Český telekomunikační úřad nabízí výhodnější podmínky. Zájem projevily společnosti, které úřadu poslaly připomínky k plánované dražbě.
  • Lepší výběr daní a nižší růst výdajů zpomalují prohlubování deficitu státního rozpočtu
    Stát hospodařil za prvních osm měsíců letošního roku s deficitem 298,1 mld. Kč. Celkové příjmy vzrostly meziročně o 1,8 % a výdaje o 7,3 %. Meziměsíční prohloubení deficitu dosáhlo pouze 18,7 mld. Kč, zatímco průměrné tempo za první polovinu roku bylo kolem 55 mld. Kč měsíčně. Na lepším vývojem oproti plánovanému státnímu rozpočtu se shodně podílejí vyšší příjmy i nižší výdaje.
  • Les Echos: Francouzská ekonomika vstupuje do recese, nezaměstnanost půjde nad 10 % a země přijde o AAA
    Francouzská ekonomika vstoupí podle nejnovějších dat statistického úřadu Insee d...
  • Lesy ČR a Budvar odvedou do rozpočtu 4,36 miliardy Kč, více, než se plánovalo
    Národní podnik Budějovický Budvar letos odvede do státního rozpočtu 550 milionů korun. Je to více, než se původně plánovalo v červenci, kdy vláda rozhodla, že podnik odvede 190 milionů Kč. Státní podnik Lesy ČR odvede letos do státního rozpočtu 3,81 miliardy Kč. Oba podniky spadají pod ministerstvo zemědělství, které o tom informovalo v tiskové zprávě. Do rozpočtu dohromady dají 4,36 miliardy Kč. Část peněz resort využije na podporu lesního hospodářství.
  • Lesy ČR jsou za rok 2019 ve ztrátě 790 milionů korun kvůli kůrovcové kalamitě
    Státní podnik Lesy České republiky – LČR se loni podle auditovaných výsledků propadl do ztráty 790 milionů korun oproti zisku 70 milionů korun v roce 2018.
  • Letadla Boeing 737 MAX jsou už bezpečná, říká evropský regulátor, vzlétnou do konce roku. Česká letiště ale teď mají jiné, existenční starosti, aerolinky jim škrtají lety
    Dosud problémová letadla Boeing 737 MAX, která jsou celosvětově uzemněna od loňského března, už jsou dostatečně bezpečná. To je nový závěr evropské agentury pro bezpečnost v letectví EASA.
  • Letadla Boeing 737 MAX mohou v USA opět létat. Akcie firmy prudce stoupají
    Akcie výrobce Boeing mají našlápnuto, aby dnešní řádné obchodování zahájily na nejvyšší cenové úrovni za takřka půlroku, konkrétně za celé období od 9. června. Ve Spojených státech se dnes teprve začne s akciemi řádně obchodovat, ale před zahájením tohoto řádného obchodování nyní akcie Boeingu zdražují zhruba sedm procent v porovnání se včerejší uzavírací hodnotou. Jejich cena se blíží až k úrovni 225 dolarům za kus, zatímco včera uzavřely mírně na hodnotou 210 dolarů.
  • Let americké ekonomiky zatím pokračuje bez mezipřistání
    Výroční konference ECB poutala i včera pozornost trhů, přičemž to byl paradoxně šéf americké centrální banky J. Powell, který vzbudil největší rozruch. Ten totiž v jedné z odpovědí uvedl, že nechce odepisovat scénář, že by Fed zvýšil úrokové sazby na následujících dvou zasedání po sobě (tzn. v červenci na 5,50 %, v září na 5,75 %).
  • Letecká přeprava osob v Evropě klesne o 60 procent, odhadla IATA
    Počet letecky přepravených pasažérů v Evropě letos klesne o 60 procent, odhadlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Ohroženo je kvůli tomu zhruba sedm milionů pracovních míst v odvětví letecké dopravy a turistického ruchu. Aktuální výhled IATA zdůvodnila přetrvávajícími omezeními cestování a obavami z druhé vlny pandemie nemoci covid-19.
  • Letecké společnosti Delta Airlines a Fastenal zahajují výsledkovou sezónu na Wall Street 🗽
    Výsledkovou sezónu na Wall Street zahájily zprávy letecké společnosti Delta Airlines (DAL.US) a společnosti Fastenal (FAST.US), která působí v oblasti logistiky, výroby a dodavatelského řetězce. Fastenal v předobchodní fázi ztrácí 3 % navzdory silnému reportu, Delta se obchoduje o 2,5 % výše navzdory slabému reportu díky vyššímu "letnímu" výhledu.
  • Letecké společnosti padají do propasti
    „Některé státy zakázaly cesty do zahraničí, jiné svým občanům důrazně doporučují, aby nikam necestovali. Výsledkem je obrovský propad v poptávce po nákupu letenek. Letecké společnosti mají ohromné ztráty, některé pravděpodobně zbankrotují,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Letecké společnosti spočetly ztráty způsobené koronavirem
    „Kvůli koronaviru se výrazně snížila poptávka lidí po létání do Asie. Nižší zájem není pouze o pevninskou Čínu, lidé přestávají létat i do Hongkongu, Singapuru a Japonska. Odhadované škody leteckých společností pravděpodobně převýší 160 miliard korun,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank