Pátek 29. březen 2024 16:09
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster

Co druhá vlna udělá s ekonomikou. Může zlevnit zejména méně atraktivní nemovitosti

27.09.2020 11:12  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Závažná druhá vlna pandemie připraví českou ekonomiku až takřka o bilion korun, veřejnou kasu pak o minimálně o další desítky miliard. Měla by ale i své pozitiv, i když jak pro koho. Třeba by zlevnila některé nemovitosti.  

Druhá vlna pandemie koronaviru je tu v plné síle. Otázkou zůstává, zda si vynutí „uzavírku“ podstatné části ekonomiky jako na jaře. Ale i pokud by zmrazení ekonomiky nebylo tak plošné a pokud by trvalo přece jenom kratší dobu než tehdy, české hospodářství musí počítat s dodatečnou ztrátou zhruba 270 miliard korun.  

Ekonomika by se totiž letos propadla nikoli o 6,5 až 8,5 procenta, jak zní nynější nejčastější odhad, ale o 13 až 14 procent. Předpoklad, že by „uzavírka“ nebyla tak rozsáhlá jako na jaře a trvala kratší dobu, vychází z toho, že nyní je připravenost úřadů, firem i institucí – doufejme – přece jenom na vyšší úrovni než v březnu nebo dubnu, takže i jejich reakce bude účinnější. V černočerném scénáři tak může ztráta ekonomiky z druhé vlny znatelně přesáhnout dokonce i úroveň 300 miliard. A to je samozřejmě ztráta nad rámec letošních ztrát stávajících, vzniklých v souvislosti s dosavadním působením koronaviru.   

S další dodatečnou ztrátou by pak bylo třeba počítat v příštím roce. V případně závažnějšího průběhu druhé vlny totiž ekonomika dále klesne ještě v roce 2021, a to zhruba o dvě procenta. Navázala by tedy na onen až 14procentní letošní propad. To oproti stavu, když již druhá vlna neproběhne nijak závažně, takže ekonomika v roce 2021 již poměrně výrazně poroste, představuje ztrátu kolem 550 miliard. Celkový účet za druhou vlnu tak může dosahovat až 900 miliard korun.  

To tedy máme účet za celou ekonomiku; jedná se o škodu na hrubém domácím produktu země. Ovšem škodu v případě závažného průběhu druhé vlny zaznamenají také veřejné rozpočty, včetně rozpočtu státního. To proto, že se v části ekonomiky opětovně sníží příslušné tržby, zisky, a tedy i odvody do veřejné kasy. A také proto, že vláda by obnovila – nebo udržela déle v platnosti – svá mimořádní podpůrná opatření, jimiž letos ekonomiku křísí. Program Antivirus nebo moratorium na splátky úvěrů sice mají končit již příští měsíc, avšak druhá vlna by si mohla vyžádat jejich protáhnutí minimálně do konce roku. Kvůli možnému uzavření škol by se mohlo znovuzavést koronavirové ošetřovné a nové podpory by se zřejmě dočkaly i OSVČ. Některé OSVČ, například průvodci turistů, jsou nyní prakticky zcela bez příjmu už bezmála čtyři měsíce. Pokud je vláda nepodpoří v případě možné druhé vlny, budou se muset nahlásit na „pracák“, pokud tak již neučinily, aby si zajistily alespoň nějaký příjem. To z hlediska veřejných rozpočtů znamená dodatečné výdaje.  

Jestliže by druhá vlna neudeřila nijak závažně, skončí letos veřejné rozpočty ve schodku kolem 350 miliard korun. Do toho se započítává nejen výsledek hospodaření státního rozpočtu, ale také výsledek hospodaření krajů a obcí či zdravotních pojišťoven. Zřetelně dominantní část schodku veřejných rozpočtů ale má na svědomí deficit státního rozpočtu. Jeho deficit ovšem letos bude minimálně o 100 miliard nižší než půlbilionová „sekera“, kterou si ministerstvo financí nechalo sněmovnou schválit začátkem léta. Jedním z klíčových důvodů, proč by mohl být deficit výrazně nižší než pětisetmiliardový, je skutečnost, že se vládě zatím nedaří „proinvestovávat z krize“, jak si před prázdninami předsevzala. Takže na investicích se určitě ušetří. Jenže pokud udeří druhá vlna tak závažně, že si připomeneme jarní „uzavírku“ ekonomiky, půjde značná část takto ušetřených – nebo spíše nevypotřebovaných – miliard na další zachraňování ekonomiky na dluh. Deficit by se pak přiblížil k sumě 500 miliard, v černočerném scénáři zvláště kritického průběhu druhé vlny by ji i překonal. Nejpravděpodobněji by ale závažná druhá vlna vyšla letos veřejnou kasu na dodatečné desítky miliard korun. A na další minimálně desítky miliard pak v příštím roce, kdy navíc může udeřit vlna třetí. 

Pro příští rok se zatím počítá se schodkem veřejných rozpočtů kolem 255 miliard korun, přičemž státní rozpočet by byl „v mínusu“ zhruba 270 miliard. V přebytku by totiž končilo hospodaření krajů a obcí. Jenže tento odhad nebere v potaz závažný průběh druhé vlny. A nebere v potaz ani dopad zrušení superhrubé mzdy, o němž stále není definitivně rozhodnuto. Podle zářijové zprávy Národní rozpočtové rady by výpadek ze jejího zrušení odpovídal v příštím roce 92 miliardám. Dodatečné inkaso DPH a spotřebních daní, které by zrušení zajistilo (protože lidé budou za peníze ušetřené na dani ze mzdy více nakupovat), by podle ministerstva financí činilo patnáct miliard korun. Takže v čistém vyjádření představuje výpadek ze zrušení superhrubé mzdy 77 miliard korun. 

Ovšem na státní rozpočet budou připadat dvě třetiny výpadku ze zrušení, tedy zhruba 51 miliard. Zbytek výpadku, zhruba 26 miliard korun, připadne na rozpočty krajů a obcí. Těchto 26 miliard výpadku by způsobilo, že hospodaření místních samospráv by se v příštím roce „přetočilo“ z nyní vyhlíženého přebytku do schodku. Vzhledem k tomu, že v případě zdravotních pojišťoven lze v příštím roce očekávat přibližně vyrovnané hospodaření, deficit státního rozpočtu se v roce 2021 může pohybovat kolem úrovně 320 miliard.  

To je ovšem stále údaj, který nepočítá s variantou závažnějšího průběhu druhé vlny. Pokud dojde na „uzavírku“ s ní spojenou ve větším měřítku, je třeba považovat deficit 320 za nedosažitelně nízký. Schodek státního rozpočtu by se pak pohyboval spíše od 350 miliard výše a připomínal by jeho letošní úroveň – či by ji za jistých okolností dokonce dorovnával, nebo i převyšoval. 

Závažná druhá vlna ovšem nebude likvidovat jen turistické průvodce a další OSVČ. Turistický ruch pochopitelně bude patřit k nejvíce zasaženým segmentům. Z hlediska ekonomiky jako celku ale není zase tolik významný, neboť jeho podíl na celkové zaměstnanosti je jen zhruba pětiprocentní. Mnohem horší makroekonomický dopad by závažná druhá vlna měla například na autoprůmysl nebo obecně zpracovatelský průmysl. Autoprůmysl patří k nejvíce zasaženým segmentům v ČR, a navíc je i národohospodářsky stěžejní, vždyť představuje zhruba desetinu hrubého domácího produktu země. I v jeho rámci by druhá vlna zlikvidovala četné firmy, které jarní vlnu ještě přežily.  

V Německu sice už teď hovoří o nejzávažnější krizi autoprůmyslu za sto let, avšak z cen v českých autoprodejnách nic takového vyčíst nelze. Jako by autoprůmysl vlastně nebyl koronavirem nijak dotčen a jako by se žádná druhá vlna konat neměla. Ceny nových automobilů citelně rostou, stejně tak i ojetin. Ojeté automobily zdražovaly přes léto nejvýraznějším tempem za poslední roky, meziročně až takřka o deset procent.  

Důvodem je zejména to, že se při jarní „uzavírce“ ekonomiky zastavila výroba i prodej nových aut. Češi si tedy nová auta nekupovali, a ta ojetá tak zůstávala v jejich vlastnictví, aniž by mířila do autobazarů. Zároveň se kvůli opatřením proti šíření nákazy omezil přeshraniční obchod, což způsobilo snížení dovozu zahraničních ojetin do Česka. Kvůli odstávce ve výrobě aut vzrostla čekací doba na nové vozy, což stále i nyní snižuje příliv ojetin k prodeji v autobazaru. To vše v době, kdy poptávka po ojetinách sílí. Z několika důvodů. Ojetiny nyní nakupují výrazněji třeba i starší lidé, kteří vůz dosud ani nevlastnili, neboť individuální doprava v jejich očích snižuje riziko přenosu nákazy – na rozdíl od hromadné dopravy. Řada lidí se také obává zhoršení své ekonomické situace, například v důsledku očekávaného citelného nárůstu míry nezaměstnanosti. Takže pokud už mají pocit, že by si měli koupit novější vůz, pořídí si z úsporných důvodů raději jen mladší ojetinu, než aby kupovali zcela nový vůz. Nové vozy sice také zdražují, ale méně než ojetiny. Důvodem je opět zejména jarní omezení výroby. A také vzpomínaná vládní podpůrná opatření, která na dluh udržují ekonomiku v chodu, uměle navýšenou zaměstnanost, a tedy i poptávku v ekonomice, včetně té po nových automobilech.  

Vládní podpůrná opatření navíc na dluh pohání poptávku také v jiných segmentech, například v oblasti nemovitostí. Ty také v rozporu s jarními předpoklady zdražují, v některých případech dokonce ještě výrazněji než před úderem koronaviru. Hitem poslední doby jsou chaty a chalupy. Částečně i proto, že představují útočiště před šířením nákazy ve městech.  

Závažný průběh druhé vlny ovšem ochromí i tuto poptávku. Vlastně je to jedno z mála pozitiv, které by závažná druhá vlna měla: horší nemovitosti zlevní, ty na lepších adresách budou v nejlepším případě cenově stagnovat.   

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Co dnes čekat od ECB?
    Dnešní den patří ECB. Značná část trhu počítá s tím, že centrální bankéři natáhnou politiku kvantitativního uvolňování (QE) za horizont března 2017. My jsme opatrnější a v hlavním scénáři (pravděpodobnost 60 %) předpokládáme, že ECB dnes trhy zklame a ponechá měnovou politiku bez výraznějších změn.
  • Co dnes čekat od Janet Yellen?
    Trhy si dnes dopoledne užívaly korekci a pokles rizikové averze. Americký dolar korigoval alespoň malou část propadů, ...
  • Co dnes čekat od NFP? Analýza EUR/USD, AUD/CAD
    Hlavní událostí dnešního dne budou data z trhu práce USA. Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávají, že USA v březnu...
  • Co dnes můžeme čekat od makroekonomických dat USA? ADP, HDP, FOMC, analýza USD
    Včera večer promluvil americký prezident Barack Obama, jenž se přidal k Evropské unii v rozšíření sankcí v...
  • Co dnes můžeme čekat od zasedání americké centrální banky?
    Počet nově započatých staveb domů se v listopadu v USA po delší době vrátil nad milionovou hranici, když posílil ...
  • Co dnes můžeme čekat od zasedání ECB?
    Evropská centrální banka (ECB) dnes zveřejnění rozhodnutí o úrokové sazbě. Nadále se očekává zachování sazby reko...
  • Co dnes očekávat od Bank of England?
    Bank of England měla původně oznámit své rozhodnutí o měnové politice minulý týden ve čtvrtek ve 13:00. Rozhodnutí se však o týden zpozdilo kvůli úmrtí královny Alžběty II. a národním smutku. Bank of England již na svém předchozím zasedání varovala, že očekává, že britská ekonomika v posledním čtvrtletí roku 2022 přejde do recese a že tato skutečnost ji neodradí od zvyšování sazeb v boji proti inflaci.
  • Co dnes očekávat od Fedu?❓
    FOMC oznámí rozhodnutí dnes ve 20:00. Jestřábí překvapení od běžně holubičí ECB ukázalo, že centrální banky opravdu nežertují se snahou porazit inflaci. Dočkáme se však dnes večer podobně jestřábího překvapení Fedu? Nebo zůstane americká centrální banka ve svých starých kolejích i navzdory zhoršující se makroekonomické situaci?
  • Co dnes večer očekávat od Fedu?
    FOMC dnes zveřejní rozhodnutí o sazbách (20:00) a guvernér Powell vystoupí o 30 minut později na tiskové konferenci. Zde prezentujeme 3 hlavní body, na které by se měli obchodníci zaměřit.
  • 👁‍🗨Co dnes večer očekávat od Fedu❓
    Inflace v USA je nejvyšší za posledních takřka 40 let na úrovni 7 %. V těchto výšinách si už ani Fed nedovolí tvrdit, že se jedná pouze o dočasný fenomén. Ať už je za změnou narativu Fedu jakýkoliv důvod (ekonomický či politický), tak se zdá, že americká centrální banka začala konečně brát problematiku inflace vážně. A to znamená utahování měnové politiky. Po výrazné rally na akciích a kryptoměnách, kterou podpořil masivní přiliv likvidity z centrálních bank, jsme se dostali do období, kdy se začíná likvidita pomalu stahovat. Není tak vůbec překvapením, že jsou trhy nervózní. Co dnes můžeme čekat od guvernéra Fedu Powella?
  • Co euro v příštím týdnu čeká?
    Poptávka po euru dál pozvolna klesá, což odpovídá současnému vlnovému patternu. Ekonomické pozadí občas působí proti růstu amerického dolaru, což brzdí konstrukci vlny 3 neboli C. Hodnoty dvou relativně důležitých zpráv byly v pátek slabější, než trh očekával, takže účastníkům trhu bránily prodávat instrument EUR/USD. Proto je velmi důležité rozumět nadcházejícímu zpravodajskému pozadí a tomu, co od něho očekávat.
  • Coface Barometr rizik zemí a odvětví za 2. čtvrtletí 2023: Ztracené iluze a velká očekávání
    Rok 2023 začal s velkými očekáváními, ale s největší pravděpodobností se optimismus, s nímž do něj některé ekonomiky vstupovaly, nenaplní. První polovina roku utvrdila společnost Coface, která je globálním lídrem v pojištění pohledávek firem a obchodních rizik, v jejích předpokladech: inflace se ve vyspělých zemích bezbolestně nevrátí ke svému 2% cíli; centrální banky do konce roku „kormidlem neotočí"; a pouhé zrušení zdravotních omezení neumožní Číně hrát roli motoru světové ekonomiky. Do popředí se také vrátily dvě zásadní věci: přístup k dostatku levné energie zůstává pro fungování globální ekonomiky klíčový a měnová politika má přímější vliv na ocenění aktiv a finanční stabilitu než na spotřebitelské ceny.
  • Cohenová (Goldman Sachs) vidí S&P 500 na konci roku již ,,jen" na 1200 bodech kvůli ekonomice; pro zisky roku 2011 ochladl konsensus Bloomberg
    Abby Joseph Cohenová, analytička Goldman Sachs, ochladila svůj výhled pro hodnotu indexu...
  • Co hýbe trhy v září: Ponořte se do 4 nejlepších krypto projektů
    Orientace na trhu s kryptoměnami může být náročná, zejména při určování nejlepšího kryptoměnového projektu, který lze aktuálně koupit. Tento článek pojednává o čtyřech projektech, z nichž jsou investoři mimořádně nadšeni a které jsou nejen inovativní, ale nabízejí i vyhlídky na vysoký růst. Byly pečlivě vybrány na základě různých faktorů, jako je technologická vynalézavost, transformační potenciál a silné zapojení komunity. Ponořte se do nich a zjistěte, které kryptoměny se dnes vyplatí koupit.
  • 📈Coinbase IPO na XTB❗
    Coinbase (COIN.US), jedna z hlavných kryptomenových búrz, bola dnes listovaná na Wall Street. Spoločnosť bola založená v roku 2012 Brianom Armstrongom a Fredom Ehrsamom a od marca 2021 bola v objeme obchodov najväčšou kryptomenovou burzou v USA. Namiesto nasledovania tradičnej počiatočnej verejnej ponuky (IPO) zverejnila Coinbase svoje akcie priamo na burze NASDAQ prostredníctvom priameho úpisu, čo je technika, ktorú v posledných rokoch propagovali veľké mená ako Spotify a Palantir. Spoločnosť bude obchodovať pod burzovým kódom COIN a kótuje 114 850 769 akcií s počiatočným ocenením 100 miliárd USD. Dnešné IPO poskytuje investorom formu expozície na trhu s kryptomenami. Zajtra poskytneme viac informácií o spoločnosti v našej analýze „Akcia týždňa“.
  • Coinbase odměňuje uživatele za držení kryptoměny Tezos
    U kryptoměnové směnárny Coinbase mohou uživatelé získat odměny za držení digitální měny. Například za coin Tezos známý pod zkratkou XTZ. U kryptoměnové směnárny Coinbase na svém firemním blogu uvedla, že zákazníci z USA, s výjimkou obyvatel Havaje a New Yorku, nově mohou využívat kryptoplatformu smart-contract, která má odhadovanou roční návratnost 5 %. Kryptoměna Tezos využívá alternativní mechanismus s názvem proof-of-stake a odměňuje uživatele sítě za držení mincí. Pomáhá tak chránit síť. Tato síť je alternativou k proof-of-work systému, jenž využívá i Bitcoin, která je nyní nejúspěšnější kryptoměnou.
  • Coinbase oznamuje ztráty
    V úterý společnost Coinbase Global Inc (COIN.O) oznámila více než očekávanou čtvrtletní ztrátu. Investoři znepokojení letošním poklesem rizikových aktiv se vyhnuli obchodování s kryptoměnami, což způsobilo pokles akcií o 6 %.
  • Coinbase po výsledcích rose o více než 9 % 🔔
    Coinbase (COIN.US) posiluje o více než 9,0 % po pozoruhodných výsledcích za čtvrté čtvrtletí, které překonaly očekávání Wall Street. Zprostředkovatel kryptoměn vykázal zisk 1,04 USD na akcii při tržbách 954 milionů USD, čímž výrazně překonal odhady analytiků, kteří předpokládali 2 centy na akcii při tržbách 826 milionů USD. Tato pozitivní zpráva o výsledcích vedla k růstu akcií Coinbase, přestože akcie letos klesly o téměř 5 %. Za posledních šest měsíců se však více než zdvojnásobila, čímž překonala zisky Bitcoinu a dalších digitálních aktiv.
  • Coinbase propustí 18 % zaměstnanců před „kryptozimou“
    Akcie Coinbase (COIN.US) dnes klesají o více než 4,5 % kvůli informacím o plánovaném propouštění 18 % zaměstnanců, protože manažeři očekávají recesi a dlouhodobý kolaps na trhu s kryptoměnami.
  • Coinbase roste o 12 % po vypořádání s newyorským regulátorem
    Americká kryptoměnová burza Coinbase (COIN.US) dosáhla urovnání s newyorským ministerstvem finančních služeb, v jehož rámci je nucena zaplatit pokutu ve výši 50 milionů dolarů za to, že umožnila zákazníkům otevřít si účty, aniž by dodržovala příslušné postupy KYC/AML. Kromě toho společnost vynaloží 50 milionů dolarů na zlepšení dodržování předpisů a podporu systémů zajišťujících dodržování předpisů. Investoři tuto zprávu uvítali, protože dohoda odstraňuje určitý regulační tlak ze strany veřejně obchodovaných společností z kryptografického sektoru. V důsledku toho cena akcií Coinbase během dnešní seance vyskočila o téměř 12 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani