Pátek 29. březen 2024 03:32
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex Autochartist
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Ceny komodit stále stoupají

31.08.2020 15:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Pro široce exponovaný Bloomberg Commodity Index se stal srpen nejlepším měsícem od dubna 2016. Čtyři po sobě jdoucí měsíce růstu cen způsobily, že se index dokázal z velké části zotavit z pandemického propadu, který jej zasáhl v únoru a březnu. Klíčovými faktory, které za tímto zotavením stojí, jsou patrně bezprecedentní objem stimulů centrálních bank, americké i světové úrokové sazby, kterého dosáhly naprostého dna, nedávné oslabení dolaru, obavy z rozmarů počasí i poptávka po zajištění proti inflaci.

Tento měsíc posílily všechny významné sektory. Zejména zemní plyn, stříbro, kukuřice a benzín RBOB. Zlato, které v červenci uzavíralo poblíž rekordního maxima, je jednou z mála komodit, jež tento měsíc zaznamenaly menší ztrátu. V posledním srpnovém týdnu se rekordně zvedlo i obilí, které až donedávna spekulanti shortovali nejvíce. Nepříznivé počasí v USA i jinde ve světě totiž vedlo ke zhoršení očekávané úrody a na straně poptávky zaúřadovaly rozsáhlé čínské nákupy kukuřice a sojových bobů.

Také průmyslové kovy zakončily měsíc pořádným finišem, podpořila je totiž omezená nabídka na některých trzích, bezprecedentní stimuly a nulové americké úrokové sazby. O překvapení se postaraly i ekonomické údaje od významných spotřebitelů, jako jsou Čína a Spojené státy.


V očekávání čtvrtečního náporu hurikánu Laura na pobřeží Texasu a Louisiany stouply ceny ropy a zejména pohonných hmot. Následovala rychlá cenová korekce, když hurikán těsně minul klíčovou energetickou infrastrukturu regionu. Protože se z Atlantiku blíží další dvě bouře, je nepravděpodobné, že by teď došlo k tak potřebné korekci ropy.

Předseda amerického Fedu Jerome Powell zveřejnil závěry revize dlouhodobé politiky Federálních rezerv. Prohlásil, že nyní je Fed v režimu „flexibilního cílování průměrné inflace", což ovšem vzhledem k očekáváním nebylo nic nového. Fakt, že nebyla výslovně zmíněna žádná konkrétní úroveň a nezaznělo žádné vyjádření ohledně politiky řízení výnosové křivky, znamená, že byl jeho projev, stejně jako závěry Fedu, předvídatelný a nenabídl nic nového. Možná, že Powellovi nechtěl dál povzbuzovat finanční trhy, které se zdají být i bez toho dost neklidné – zejména technologicky zaměřený Nasdaq dosahuje pořád nových rekordních výšin.

Pokud jde o zlato a stříbro, neudělal tento projev podle našeho názoru nic, čím by změnil jejich pozitivní vyhlídky. Tolerance vyšší inflace, kdy se Fed snaží dosáhnout v průměru 2 %, by mohla přinést nízké úrokové sazby na dalších pět letech. Krátkodobě znamená absence jakékoliv zmínky o řízení výnosové křivky, že se v USA zvedly desetileté nominální výnosy, což by mohlo snížit přitažlivost drahých kovů. Klíčem však zůstává vývoj reálných a rovnovážných výnosů. Dokud se budou reálné výnosy držet kolem -1 % a očekávaná inflace – a s ní i rovnovážné výnosy – budou dále stoupat, mělo by zlato snést i případnou strmější výnosovou křivku. 


Zdroj: Saxo Group

Největším krátkodobým rizikem pro zlato tak zůstává příchod funkční a široce distribuované vakcíny, spolu s ostrou korekcí akcií, což by znamenalo likvidaci zlata ze strany investorů, kteří se budou snažit rychle získat hotovost.

Poté, co našlo zlato počátkem týdne podporu na úrovni 1900 USD za unci, se drží trh v režimu úzkého pásma, a tak musí zlato prorazit nad 2015 dolarů za unci, aby přilákalo další technické nákupy, které mohou přinést jeho opětovné posilování.

Poté, co trh kvůli strachu z dalšího hurikánu krátce otestoval horní limity současného pásma, ropa se dále obchoduje v úzkém pásmu. Spolu s benzínem dosáhla svého pětiměsíčního maxima, když investoři dočasně přestali sledovat omezení poptávky způsobené pandemií a omezení produkce zeměmi OPEC+. Místo toho upřeli svou pozornost na americké pobřeží Mexického zálivu. Koncem týdne si trh mohl vydechnout, protože hurikán minul klíčová energetická aktiva a zejména největší koncentraci rafinérií na světě. 

Následovat bude několik týdnů trvající problém s importem i exportem ropy, pohonných hmot a zemního plynu, ale i s těžbou a provozem rafinérií. Tyto problémy se projeví i ve zprávě "Weekly Petroleum Status Report" publikované každou středu americkou agenturou Energy Information Administration. Ropa WTI má problém najít kupce – zastavení těžby na vrtných plošinách v Mexickém zálivu totiž více než vykompenzoval propad poptávky rafinerií a zastavení exportu. To podle nás jen dokládá správnost názoru, že ropa může mít přinejmenším krátkodobě problém vyšplhat někam výše. V USA sice poptávka po pohonných hmotách dále stoupá, ale v Asii a Evropě znovu nabývá na síle pandemie. A i když není pravděpodobné, že by se znovu zastavily celé ekonomiky, na poptávce po palivech je to znát. K tomu se ještě země OPEC+ snaží nějakým způsobem zkrotit více než 2 milionů barelů denně ze zemí, které dosud nedosáhly stanovených cílů produkce.

Pokles pod 43 dolarů za barel může zvýšit riziko, že se cena při likvidaci dlouhých pozic propadne ještě níž, k 41 dolarům za barel a případně až na 38,5 dolaru za barel, což bylo minimum z 30. července. Jak už jsme zmínili, riziko poklesu cen může v této fázi snížit hrozba dalších dvou hurikánů, které se mohou přiřítit z Atlantiku. Ropa Brent se mezitím musí teprve vymanit ze svého čím dál užšího pásma, definovaného v současnosti zdola 50denním klouzavým průměrem 43,75 USD/barel a shora 200denní hodnotou 45,80 USD za barel.


Zdroj: Saxo Group

Do komodit lze investovat i prostřednictvím fondů ETF. Existuje několik možností, ale chcete dosáhnout široké expozice v komoditách z výše uvedených důvodů, je tady několik ETF, které vám umožní tohoto cíle dosáhnout. Nejprve si ovšem musíte trochu nastudovat, jak jsou vlastně tyto ETF v jednotlivých komoditách a sektorech exponované.

Níže jsou uvedeny tři významné ETF s širokou expozicí v komoditách, plus jejich expozice v jednotlivých sektorech. Letošní rok byl zatím příznivý pro kovy, zatímco energetika oslabila, což znamená relativně lepší výsledky dvou ETF, které mají nejmenší expozici v energetice a největší právě v kovech. Mějte ale na paměti, že při výběru nejvhodnějšího fondu ETF je třeba zohlednit případná lokální omezení.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ceny energií v Německu rostou o 32,6 %. Čínská vláda očekává zlepšení stavu nedostatku čipů již tento kvartál
    V Turecku i nadále pokračuje drama, když se tamní centrální banka rozhodla opět snížit základní úrokovou sazbu tentokrát o úctyhodných 200 bazických bodů. Dalo by se říct, že bankovní rada neměla na výběr, jelikož prezident Erdogan před dvěma týdny odvolal dva centrální bankéře, kteří nechtěli především kvůli slabé liře a vysoké inflaci snižovat sazby. Tento bezprecedentní “cut“ měl samozřejmě za následek prudké oslabení turecké měny.
  • Ceny energií – z padoucha hrdinou
    Recese za námi, růst ekonomiky před námi. Ve druhé polovině loňského roku ekonomika prošla technickou recesí. Letos již čekáme oživení spotřeby domácností i průmyslové produkce. HDP poroste o 0,6 % a v příštím roce o 1,8 %.
  • Ceny kakaa na burze prudce rostou
    Cena kakaa dnes opět výrazně roste. Přidává 2,7 % a cena se vzdaluje úrovni 2500 dolarů za tunu. Za poslední 2 měsíce už kakao vzrostlo o téměř 15 %. Růst je částečně důsledkem zpevňování britské libry, protože velká část světové produkce se obchoduje právě v této měně. Z technického pohledu vnímáme rezistenci v blízkosti úrovně 2550 dolarů.
  • Ceny kakaa rostou na sedmiměsíční maxima
    Nepřízeň počasí v Ghaně nahání strach milovníkům kakaa. (alespoň takto podobné články obvykle začínají). Výrobci cukro...
  • Ceny kanceláří v USA na pokraji krachu: Průzkum agentury Bloomberg📌
    Podle průzkumu agentury Bloomberg Markets Live Pulse se očekává, že ceny kanceláří v USA se budou propadat a trh komerčních nemovitostí bude čelit pokračujícímu poklesu po dobu nejméně dalších devíti měsíců. Přibližně dvě třetiny respondentů se domnívají, že americký trh s kancelářskými prostory se po výrazném poklesu dočká pouze oživení. To představuje výzvu pro dluh v hodnotě 1,5 bilionu USD v oblasti komerčních nemovitostí, který je splatný do konce roku 2025, zejména pokud je přibližně 25 % tohoto dluhu vázáno na kancelářské budovy. Kromě toho zpřísňující kampaň Federálního rezervního systému negativně ovlivnila hodnotu komerčních nemovitostí tím, že zvýšila náklady na financování.
  • ☕ Ceny kávy je najvyššie od roku 2014!
    Futures na kávu (COFFEE) vzrástli počas dnešného obchodovania o 11% a dosiahli úrovne, ktoré sa nedosiahli od roku 2014. Iba za posledné 3 dni vyskočili ceny tejto komodity takmer o 20%!
  • Ceny klesají navzdory klesajícím zásobám ropy
    Před dvěma dny Americký úřad pro energetické informace oznámil, že zásoby ropy klesly za týden o 2,8 milionu barelů. Přesto ceny ropy klesly.
  • Ceny komodít exportovaných Austráliou rastú, AUD vyzerá byť podhodnotený
    Dnes dorazili z Austrálie dve zaujímavé čísla. Tým prvým bola medzikvartálna zmena súkromných investícií, ktorá ukázala ďalší pokles, konkrétne o 4% (čakal sa pritom pokles o 2,8%). Súkromné investície zaznamenávajú takmer nepretržitý pokles od začiatku roka 2015. Druhým bola medziročná zmena indexu cien komodít, ktoré Austrália exportuje (vážené podľa štruktúry exportov). Ten ukázal v dolárovom vyjadrení medziročný rast na úrovni 30%.
  • Ceny komodit – ropa zlevňuje a zlato jde nahoru.
    Mezi investory roste napětí. Mají obavy z Trumpových příprav na obchodní válku s Mexikem. Hlavní americké burzovní indexy klesly. Ropa v poslední době zlevnila, cena zlata naopak roste.
  • Ceny komodit rostou kvůli vysokým sazbám i omezené nabídce
    Posílení, které jsme předpovídali a k němuž ve 3. čtvrtletí u klíčových komodit došlo, bude podle všeho pokračovat i ve čtvrtletí závěrečném. Slábnoucí ekonomické vyhlídky nejen v Evropě a USA, ale do jisté míry i v Číně, totiž více než kompenzuje strach z nízké nabídky. Hlavně v energetice, kde kartel OPEC+ přiškrtil produkci ropy a palivových produktů tak úspěšně, že dosáhl kýženého růstu cen.
  • Ceny kryptoměn i přes nejistotu na trhu dále rostou
    Bitcoin se po celý den obchodoval kolem 25 000 dolarů, tedy o 2,1 % výše. Akcie kryptoměn se obchodovaly na výše, protože trhy se snažily zohlednit probíhající bankovní turbulence.
  • Ceny kryptoměn se pevně drží. Odchází „krypto zima“ ?
    Ceny kryptoaktiv se v minulém týdnu držely pevně, protože investoři hodnotili situaci v oblasti krypto trhu. Bitcoin se nyní již několik týdnů stabilně drží kolem úrovně 30 000 amerických dolarů, což vzbuzuje naději, že to nejhorší z „kryptoměnového ochlazení“ je již pro pokles cen zažehnáno.
  • Ceny kukuřice jsou ovlivněny klimatem a situací na Ukrajině
    Trh čeká na jakoukoli změnu rozhodnutí Ruska o ukrajinském vývozním koridoru a také sleduje klima v Jižní Americe. Změna Číny spojená s plánem na Zero-COVID povzbudila trhy, ale směnný kurz je v této zemi pořád velmi důležitou negativní proměnnou pro mezinárodní ceny.
  • Ceny letí vzhůru napříč výrobními sektory
    Ceny českých průmyslových výrobců v dubnu přidaly meziměsíčně 2,3 % a opět tak skončily nad očekáváními (medián odhadu 1,5 %, náš 1,9 %). V meziročním srovnání dosáhly 26,6 % z předchozích 24,7 %.
  • Ceny mědi prohloubily šestileté minima, BHP Billiton padá nejníže od roku 2005
    Měď v Londýně dnes padla na nejnižší hodnoty od roku 2009. Ráno otevřela 2,3 % gapem a tříměsíční kontrakt se propadl ...
  • Ceny na čerpacích stanicích zlenivěly a téměř se nemění
    V souladu s naší predikcí se ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu příliš neměnily. V jednotlivých dnech byly zaznamenány pouze haléřové pohyby průměrných cen benzínu a nafty. Podobný vývoj lze očekávat i v příštím týdnu, kdy by rovněž nemělo docházet k výrazným cenovým pohybům. Pumpaři vzhledem k vývoji na ropných a měnových trzích nemají mnoho důvodů k přeceňování. Na konkrétních místech však některé čerpací stanice mohou s cenami hýbat, aby optimalizovaly zisk a reagovaly na konkurenci.
  • Ceny nafty nadále rostou
    Růst cen pohonných hmot nabral v minulém týdnu na tempu. Cena nafty se zvýšila v průměru o 1 korunu a 18 haléřů na 40,06 Kč za litr. Nárůst ceny benzínu dosáhl na 38 haléřů na celkových 40,46 Kč za litr. Rozdíl cen nejprodávanějších paliv dosáhl na pouhých 40 haléřů, a to přestože rozdíl ve spotřební dani dosahuje takřka na 3 Kč za litr. K růstu cen na pumpách navíc přispívá i oslabení koruny, která se v současné době blíží 23 Kč za dolar.
  • Ceny na krypto trzích rostou
    Digitální aktiva jako Bitcoin se jeví jako ideální investice v době inflace. Cena primární kryptoměny, Bitcoinu ve středu překonala nové cenové maximum.
  • Ceny na vstupech dále rychle rostou
    Ceny během května opět rostly ve všech primárních okruzích. Nejdramatičtější nárůst zaznamenaly za jediný měsíc ceny zemědělských producentů, když se zvedly o téměř šest procent. Oproti loňskému květnu byly vyšší o téměř 40 procent. Vedle cen energetických komodit, pohonných hmot a bydlení se tak ceny potravin stávají významnou inflační položkou.
  • Ceny na vstupech dramaticky rostou, producenty drtí zejména drahé energie
    Ceny producentů ve všech sledovaných segmentech dále svižně rostou a potlačí výše i ceny pro koncové spotřebitele. Vysokým dvouciferným meziročním tempem rostly v březnu ceny průmyslových i zemědělských producentů, přes 10% růstové tempo se přehouply i ceny ve stavebnictví.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani