Středa 24. duben 2024 23:28
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani

Trh práce na kapačkách. Co se stane, až přestanou kapat?

05.08.2020 15:07  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Míra nezaměstnanosti v ČR se v červenci zvýšila o jednu desetinku na 3,8 % z červnových 3,7 %. Loni v červenci dosahovala 2,7 %. Očekávali jsme vyšší nárůst vzhledem k riziku končících dvouměsíčních výpovědí z počátku pandemie COVID-19.

Řady nezaměstnaných se prodloužily o 10 036 na celkových 279 673, v případě dosažitelných nezaměstnaných na 261 685. V porovnání s loňským červencem je počet registrovaných nezaměstnaných vyšší o 74 553 osob. Od počátku pandemie přibylo na úřadech práce 52 304 osob. Jsme na maximu od února 2018. Ale mezi zeměmi EU máme stále nejnižší míru nezaměstnanosti. To je skvělé, ale ošemetné zároveň.


Budeme-li věřit, že úřady práce pravidelně kontrolují aktuálnost nahlášených volných pracovních míst (jak mi potvrdilo tiskové oddělení ÚP), tak stále platí, že počet neobsazených pracovních míst je vyšší než počet uchazečů: 334 283 pozic vs. 261 685 dostupných uchazečů. Co, to je za krizi, když počet neobsazených pozic je stále vyšší? Od února ubylo jen 17 341 neobsazených pozic. Buď této statistice navzdory ujištění úřadu práce nemůžeme věřit, nebo čelíme vážné strukturální nezaměstnanosti: o nabízené pozice není zájem buď kvůli nízké odměně, nebo požadavkům, třeba i nenáročným, na uchazeče. Proto je nejvyšší čas přestat blokovat pohyby na trhu práce programem Antivirus-B a státní pomoc postupně vypínat, abychom zjistili, jaký je skutečný stav. A dali šanci jak zaměstnancům, tak firmám se přesunout za lepším nebo se přizpůsobit.

V případě návratu další plošné vlny pandemie COVID-19 hrozí, že by na trhu práce chyběly pracovní síly. Uzavření škol či rozsáhlejší lokální karantény by mohly ochromit místní podnikatele a místní ekonomiku. Mohla by tak vzniknout paradoxní situace, kde na jedné straně budou chybět zaměstnanci a na druhé budou přibývat nezaměstnaní, které propustí firmy, jež další vlnu pandemie neustojí. Založili bychom si tím na problém dlouhodobější strukturální nezaměstnanosti. Oživení ekonomiky by se zadrhlo a míra nezaměstnanosti by stoupala nad 5 % (tj. nad hranici 370 tis osob).

Vzhledem k plánu MPSV prodloužit programy Antivirus, míra nezaměstnanosti na konci letošního roku nedosáhne 6,6% (cca půl miliónu nezaměstnaných), ale bude se pohybovat pravděpodobně pod hranicí 5 % (tj. méně než 370 tis osob).

Nebýt programu Antivirus počet nezaměstnaných by podle mého hrubého odhadu byl až o 130 tis osob vyšší. Ochránit ekonomiku, firmy a domácnosti od náhlého dopadu krize dávalo smysl na počátku krize. Nyní nastává čas začít postupně vypínat státní pomoc a navrhnout dlouhodobé řešení nedostatku zkrácených úvazků skutečným programem Kurzarbeitu či vysokého odvodového zatížení práce v ČR. Zmrazit trh práce v původní podobě nedává smysl, stejně jako udržovat skomírající sektor na kapačkách. Naopak postupné uvolňování pracovní síly pomůže prosperujícím firmám najmout kvalitní a zkušené zaměstnance. Tyto přesuny na trhu práce jsou ku prospěchu všem: ekonomice, která se očistí od „zombie“ společností, firmám s vyšší produktivitou práce a přidanou hodnotou, zaměstnancům, kteří v nové firmě budou lépe placeni a budou mít větší jistotu zaměstnání, a konec konců i státnímu rozpočtu, kam poplynou daně a odvody.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trhové riziko a ako sa chrániť
    Od Veľkej recesie (2008) sledujeme v správaní sa finančných subjektov viacero zmien vedúcich k poklesu trhovej likvidity. To vedie k nárastu rizík pre každého tradera na finančnom trhu.
  • Trhový príbe: Žiadny kráľ nevládne navždy - Facebook
    Akcie Meta platform (bývalý Facebook) vo štvrtok prudko klesli po tom, čo spoločnosť zverejnila neuspokojivé finančné výsledky. Akcie spoločnosti sa prepadli o viac ako 20 % a klesli na úrovne, ktoré neboli zaznamenané od roku 2016. Čo spôsobilo náhle zhoršenie výsledkov spoločnosti?
  • Trhový špeciál pred BoJ, denný výhľad
    Ranné rozhodnutie zasadania BoJ (Bank of Japan) môže volatilitu piatkového trhu katapultovať. Od BoJ, ktorej 2% inflačný cieľ pre rok 2017, prijatý v r.2013, sa nenapĺňa. Japonsko je v skutočnosti stále v deflácii a to i napriek masívnym monetárnym ale i fiškálnym stimulom.
  • Trh počítá s dalším snížením amerických sazeb o 50bp. ještě tento měsíc
    Zatímco ještě zhruba před měsícem byly americké sazby na 1,75 % s minimální šancí na to, že je Fed na březnovém zazdání sníží. Dnes jsou na 1,25 % a trh počítá s dalším snížením o 50bp. na březnovém zasedání. Ano, čtete správně. Šance na snížení sazeb o dalších 50bp. na zasedání, které se bude konat za necelé dva týdny je podle úrokových futures 100 %, přičemž existuje ještě 20% šance na to, že Fed sníží sazby na stejném zasedání dokonce o 75 bazických bodů.
  • Trh práce dále sílí
    Prosincová nezaměstnanost mírně vzrostla, když podíl nezaměstnaných dosáhl 3,5 %. Za růstem stály tradiční sezónní vlivy, když v důsledku zimního počasí skončila řada pozic v zemědělství či stavebnictví. I tak je ale prosincová statistika stále o 0,5 pb nižší, než tomu bylo ve stejném období loňského roku. Počet volných pracovních míst stále převyšuje počet uchazečů o zaměstnání. V prosinci jich na jedno volné pracovní místo připadalo 0,8. Jejich celkový počet se ve srovnání s loňským rokem zvýšil o 24 566.
  • Trh práce dává Fedu za pravdu
    Říjnová data z trhu práce v USA jsou silná. Od května report překvapuje směrem nahoru u klíčového ukazatele nových pracovních míst, a to se stalo i tentokrát. V detailech najdeme i náznaky ochlazování, ale ty zůstávají příliš slabé, než aby změnily celkový pohled. Nových pracovních míst přibylo 261 tisíc oproti očekávaným 195 tis. Minulý měsíc byl navíc revidován nahoru na 315 k.
  • Trh práce - jediný světlý bod britské ekonomiky
    Počet Britů žádajících o podporu v nezaměstnanosti v prosinci klesl na nejnižší hodnoty od poloviny roku 2...
  • Trh práce je stále utaženější, když podíl nezaměstnaných v únoru znovu klesnul
    Včerejší statistiky o počtu registrovaných nezaměstnaných znovu potvrdily hlad po pracovní síle v Česku. Podíl nezaměstnaných klesnul dokonce na nečekaně nízkých 5,1 %. Takto příznivý podíl nezaměstnaných v únoru byl v domácí ekonomice naposledy v roce 2008. Poblíž historických minim je i počet nezaměstnaných mladistvých a absolventů. Navíc se i počet volných pracovních pozic drží dlouhodobě velmi vysoko.
  • Trh práce má pandemii za sebou, ovšem jen díky enormnímu nárůst veřejného dluhu. Vládě kvůli němu nebezpečně rostou úroky, dnes nejvýše od března 2014
    Míra nezaměstnanosti v ČR klesla v září na 3,5 procenta, nejníže od dubna 2020. Trh práce tak už v podstatě kompletně překonal dopady pandemické situace. Pandemie se totiž v Česku výrazněji začala projevovat v březnu 2020, kdy se vláda rovněž uchýlila k prvním plošnějším protipandemickým opatřením.
  • Trh práce může rozvířit závěr týdne, zatím převládá vyčkávání
    Pátek je z pohledu hlavních finančních trhů zatím poměrně klidný. Wall Street se jako celek včera příliš nikam neposunula a dnes navazují evropské akciové trhy. Hlavní indexy jsou na tom smíšeně při malých změnách. Podstatný pohyb nesledujeme ani na výnosech dluhopisů či na eurodolaru, který momentálně lehce stoupá na 1,1315. Zlato zůstává dole, ropa si drží směr vzhůru.
  • Trh práce pokračuje v dřímotě; zelená pro 2. kolo kvantitativního uvolňování
    Předběžný pohled na počet pracovních míst v nezemědělském sektoru v USA (září)Očekáváme, že v září se počet p...
  • Trh práce se dále utahuje
    Podíl nezaměstnaných v Česku se v září v souladu s naším očekáváním o další desetinku snížil. Dosáhl tak 3,5 % po srpnových 3,6 %, a je nejnižší od dubna loňského roku. Celkem úřad práce registroval 262 142 uchazečů o zaměstnání, což bylo ve srovnání s předchozím měsícem o 5 474 méně. Počet volných pracovních míst byl v porovnání se srpnovými údaji sice o 5 203 nižší, i tak ale dosáhl stále velmi vysokých 358 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak v září připadalo v průměru 0,7 uchazeče.
  • Trh práce se dál zahřívá
    I v říjnu pokračoval trend snižování tuzemské míry nezaměstnanosti, když podíl lidí bez práce dosáhl hodnoty 3,4 %, tedy o desetinu procentního bodu méně než v září. Počet evidovaných uchazečů se meziměsíčně snížil o zhruba deset tisíc, když dosáhl 251 689. Méně bylo ovšem evidováno i volných pracovních míst, kterých meziměsíčně ubylo 5 457 a k dispozici jich tak bylo 352 454. Ve srovnání se zářím loňského roku pak aktuálně hledá práci o 20 tisíce lidí méně, vybírají si ovšem z o téměř 425 tisíc větší nabídky pozic. Aktuálně tak připadá na jedno volné pracovní místo průměrně 0,7 uchazeče.
  • Trh práce se staví proti sázkám na pokles sazeb
    Dubnová data prokazují pokračující sílu amerického trhu práce. Náznaky, že by mohl pozvolna chladnout, se tak zatím neodrážejí v oficiálních statistikách. Na jednu stranu dostáváme důležitou informaci, že recese nepřichází, na stranu druhou jde však o signál, že pro nižší sazby v nejbližší době nebude prostor. Nových pracovních míst za duben přibylo 253 tisíc, zatímco trh čekalo 185 k. Nejrychleji přibývala místa ve školství a zdravotnictví, dále ve specializovaných službách či pohostinství, ale ožilo také nabírání v obchodě a dopravě či stavebnictví. Průběžně pak k nárůstu zaměstnanosti přispívá i vláda.
  • Trh práce se utahuje
    Podíl nezaměstnaných v Česku se v srpnu o další desetinku snížil. Dosáhl tak 3,6 % po červencových 3,7 %, a je tak nejnižší od května loňského roku. Celkem úřad práce registroval 267 889 uchazečů o zaměstnání, což bylo ve srovnání s předchozím měsícem o 4 289 nižší. V srpnu i nadále pokračoval růst počtu volných pracovních míst. Ten dosáhl již rekordních více než 363 tisíc, takže na jedno volné pracovní místo připadá 0,7 uchazeče. Aby tedy uchazeči zaplnili volná pracovní místa, museli by se rozkrájet. Mezi okresy s nejvyšší nezaměstnaností patřila jako již tradičně Karviná (9,0 %), Most (6,9 %), Ostrava-město (6,6 %), Chomutov (6,1 %) a Ústí nad Labem (6,1 %).
  • Trh práce se utahuje, šance na rychlý pokles sazeb mizí
    Lednová čísla z amerického trhu práce rozhodně neukazují to, co by si investoři nyní přáli. Nedochází k postupnému ochlazování, trh práce naopak v posledních dvou měsících nabírá na síle. Za leden vykázal 353 tisíc nových pracovních míst namísto očekávaných 185 tis. a při mírně vyšší hodnotě oproti prosinci. Klíčové číslo reportu ministerstva práce zvedá silné nabírání lidí ve školství a zdravotnictví, specializovaných službách či obchodu a dopravě. Když pomineme propouštění v těžebním sektoru, který má minimální váhu, tak nebyl leden slabý v žádné důležité oblasti.
  • Trh práce USA
    Nároky napodporu nezaměstnanosti (jobless claims) v USA byly jen málo odlišné od posledního výstupu. V týdnu končícím ...
  • Trh práce USA byl hlavním zdrojem pozitivních zprav na trzích.
    V pátek investoři zaměřili se na publikovanou ekonomickou statistiku. Data po trhu práce USA byly nižší...
  • Trh práce v Británii pozitivně překvapil, riziková aktiva porážejí bezpečné přístavy, analýza GBP/JPY, USD/CAD a STŘÍBRA
    Nálada na finančních trzích se od začátku týdne příliš nezměnila. Trhy žádným způsobem nereflektují selhávající jednání mezi Řeckem a eurozónou a porušování příměří na Ukrajině, riziková aktiva (akcie, AUD, NZD) posilují a ta bezpečná (dluhopisy, drahé kovy) oslabují (výnosy z amerických dluhopisů rostou). Trhy stále doufají, že Řecko a evropští partneři se nakonec domluví. Zlato včera oslabilo o 1,8 procenta, stříbro přes 5 procent a ztráty inkasovaly i platina a palladium. Naopak ropa opět posílila. V této souvislosti doporučujeme sledovat náš včerejší graf ropy.
  • Trh práce v EÚ a eurozóne je silný. Do rastu miezd sa to však nepremieta.
    Dnes (a aj v stredu) dorazilo viacero čísel z EÚ a eurozóny, ktoré približujú aktuálne dianie na trhu práce. Začnime tým pozitívnym – zamestnanosťou, tá pokračuje v raste v EÚ aj v eurozóne. Rozdiel medzi vývojom zamestnanosti v EÚ a eurozóne je ten, že v eurozóne sa oživenie začalo o niekoľko kvartálov neskôr, v oboch zoskupeniach však posledne rastie rovnakým tempom.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král