Sobota 26. září 2020 17:23
reklama
XTB evolution
reklama
XTB evolution
reklama
Dukascopy

Trh práce na kapačkách. Co se stane, až přestanou kapat?

05.08.2020 15:07  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Míra nezaměstnanosti v ČR se v červenci zvýšila o jednu desetinku na 3,8 % z červnových 3,7 %. Loni v červenci dosahovala 2,7 %. Očekávali jsme vyšší nárůst vzhledem k riziku končících dvouměsíčních výpovědí z počátku pandemie COVID-19.

Řady nezaměstnaných se prodloužily o 10 036 na celkových 279 673, v případě dosažitelných nezaměstnaných na 261 685. V porovnání s loňským červencem je počet registrovaných nezaměstnaných vyšší o 74 553 osob. Od počátku pandemie přibylo na úřadech práce 52 304 osob. Jsme na maximu od února 2018. Ale mezi zeměmi EU máme stále nejnižší míru nezaměstnanosti. To je skvělé, ale ošemetné zároveň.


Budeme-li věřit, že úřady práce pravidelně kontrolují aktuálnost nahlášených volných pracovních míst (jak mi potvrdilo tiskové oddělení ÚP), tak stále platí, že počet neobsazených pracovních míst je vyšší než počet uchazečů: 334 283 pozic vs. 261 685 dostupných uchazečů. Co, to je za krizi, když počet neobsazených pozic je stále vyšší? Od února ubylo jen 17 341 neobsazených pozic. Buď této statistice navzdory ujištění úřadu práce nemůžeme věřit, nebo čelíme vážné strukturální nezaměstnanosti: o nabízené pozice není zájem buď kvůli nízké odměně, nebo požadavkům, třeba i nenáročným, na uchazeče. Proto je nejvyšší čas přestat blokovat pohyby na trhu práce programem Antivirus-B a státní pomoc postupně vypínat, abychom zjistili, jaký je skutečný stav. A dali šanci jak zaměstnancům, tak firmám se přesunout za lepším nebo se přizpůsobit.

V případě návratu další plošné vlny pandemie COVID-19 hrozí, že by na trhu práce chyběly pracovní síly. Uzavření škol či rozsáhlejší lokální karantény by mohly ochromit místní podnikatele a místní ekonomiku. Mohla by tak vzniknout paradoxní situace, kde na jedné straně budou chybět zaměstnanci a na druhé budou přibývat nezaměstnaní, které propustí firmy, jež další vlnu pandemie neustojí. Založili bychom si tím na problém dlouhodobější strukturální nezaměstnanosti. Oživení ekonomiky by se zadrhlo a míra nezaměstnanosti by stoupala nad 5 % (tj. nad hranici 370 tis osob).

Vzhledem k plánu MPSV prodloužit programy Antivirus, míra nezaměstnanosti na konci letošního roku nedosáhne 6,6% (cca půl miliónu nezaměstnaných), ale bude se pohybovat pravděpodobně pod hranicí 5 % (tj. méně než 370 tis osob).

Nebýt programu Antivirus počet nezaměstnaných by podle mého hrubého odhadu byl až o 130 tis osob vyšší. Ochránit ekonomiku, firmy a domácnosti od náhlého dopadu krize dávalo smysl na počátku krize. Nyní nastává čas začít postupně vypínat státní pomoc a navrhnout dlouhodobé řešení nedostatku zkrácených úvazků skutečným programem Kurzarbeitu či vysokého odvodového zatížení práce v ČR. Zmrazit trh práce v původní podobě nedává smysl, stejně jako udržovat skomírající sektor na kapačkách. Naopak postupné uvolňování pracovní síly pomůže prosperujícím firmám najmout kvalitní a zkušené zaměstnance. Tyto přesuny na trhu práce jsou ku prospěchu všem: ekonomice, která se očistí od „zombie“ společností, firmám s vyšší produktivitou práce a přidanou hodnotou, zaměstnancům, kteří v nové firmě budou lépe placeni a budou mít větší jistotu zaměstnání, a konec konců i státnímu rozpočtu, kam poplynou daně a odvody.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Trh očekává slabé data maloobchodního prodeje - získá zlato další býčí dynamiku?
  Obraz ve zlatě se za poslední týden nezměnil a přestože situaci stále považujeme za napjatou, pondělní tlak nad 1700 USD byl jasně býčím signálem. Dnes se účastníci trhu zaměří na výsledek maloobchodního prodeje ve 14:30. Slabý výsledek může vést k dalšímu nákupnímu tlaku na zlatě.
 • Trh od ECB čekal trochu víc, euro mírně slábne
  Dnes v 15 hod. jsem chtěl na youtube odstreamovat komentář k zasedání a tiskové konferenci ECB, ale bohužel se kvůli technickým problémům nezdařil, takže níže nabízím alespoň v odrážkách několik poznámek a komentář k dění na euru.
 • Trh opäť vo vyčkávacom móde. Na čo sa čaká?
  Na trhu po hektickom prelome rokov vidíme neisté obchodovanie do strany a vyčkávanie. Najlepšie je to...
 • Trh oslavuje čínský příslib
  Díky čínským signálům ohledně obchodní politiky vstoupily trhy do nového týdne optimisticky. Kromě toho nás tento týden čeká vystoupení několika zajímavých řečníků z Fedu. Ačkoliv důležitější informace lze očekávat až příští týden, dolar už místy sonduje důležitou rezistenci.
 • Trhové projekcie na QE
  Banka HSBC prináša svoje odhady reakcie trhov na objem QE2 zo strany FEDu (FOMC za...
 • Trhové riziko a ako sa chrániť
  Od Veľkej recesie (2008) sledujeme v správaní sa finančných subjektov viacero zmien vedúcich k poklesu trhovej likvidity. To vedie k nárastu rizík pre každého tradera na finančnom trhu.
 • Trhový špeciál pred BoJ, denný výhľad
  Ranné rozhodnutie zasadania BoJ (Bank of Japan) môže volatilitu piatkového trhu katapultovať. Od BoJ, ktorej 2% inflačný cieľ pre rok 2017, prijatý v r.2013, sa nenapĺňa. Japonsko je v skutočnosti stále v deflácii a to i napriek masívnym monetárnym ale i fiškálnym stimulom.
 • Trh počítá s dalším snížením amerických sazeb o 50bp. ještě tento měsíc
  Zatímco ještě zhruba před měsícem byly americké sazby na 1,75 % s minimální šancí na to, že je Fed na březnovém zazdání sníží. Dnes jsou na 1,25 % a trh počítá s dalším snížením o 50bp. na březnovém zasedání. Ano, čtete správně. Šance na snížení sazeb o dalších 50bp. na zasedání, které se bude konat za necelé dva týdny je podle úrokových futures 100 %, přičemž existuje ještě 20% šance na to, že Fed sníží sazby na stejném zasedání dokonce o 75 bazických bodů.
 • Trh práce - jediný světlý bod britské ekonomiky
  Počet Britů žádajících o podporu v nezaměstnanosti v prosinci klesl na nejnižší hodnoty od poloviny roku 2...
 • Trh práce je stále utaženější, když podíl nezaměstnaných v únoru znovu klesnul
  Včerejší statistiky o počtu registrovaných nezaměstnaných znovu potvrdily hlad po pracovní síle v Česku. Podíl nezaměstnaných klesnul dokonce na nečekaně nízkých 5,1 %. Takto příznivý podíl nezaměstnaných v únoru byl v domácí ekonomice naposledy v roce 2008. Poblíž historických minim je i počet nezaměstnaných mladistvých a absolventů. Navíc se i počet volných pracovních pozic drží dlouhodobě velmi vysoko.
 • Trh práce pokračuje v dřímotě; zelená pro 2. kolo kvantitativního uvolňování
  Předběžný pohled na počet pracovních míst v nezemědělském sektoru v USA (září)Očekáváme, že v září se počet p...
 • Trh práce USA
  Nároky napodporu nezaměstnanosti (jobless claims) v USA byly jen málo odlišné od posledního výstupu. V týdnu končícím ...
 • Trh práce USA byl hlavním zdrojem pozitivních zprav na trzích.
  V pátek investoři zaměřili se na publikovanou ekonomickou statistiku. Data po trhu práce USA byly nižší...
 • Trh práce v Británii pozitivně překvapil, riziková aktiva porážejí bezpečné přístavy, analýza GBP/JPY, USD/CAD a STŘÍBRA
  Nálada na finančních trzích se od začátku týdne příliš nezměnila. Trhy žádným způsobem nereflektují selhávající jednání mezi Řeckem a eurozónou a porušování příměří na Ukrajině, riziková aktiva (akcie, AUD, NZD) posilují a ta bezpečná (dluhopisy, drahé kovy) oslabují (výnosy z amerických dluhopisů rostou). Trhy stále doufají, že Řecko a evropští partneři se nakonec domluví. Zlato včera oslabilo o 1,8 procenta, stříbro přes 5 procent a ztráty inkasovaly i platina a palladium. Naopak ropa opět posílila. V této souvislosti doporučujeme sledovat náš včerejší graf ropy.
 • Trh práce v EÚ a eurozóne je silný. Do rastu miezd sa to však nepremieta.
  Dnes (a aj v stredu) dorazilo viacero čísel z EÚ a eurozóny, ktoré približujú aktuálne dianie na trhu práce. Začnime tým pozitívnym – zamestnanosťou, tá pokračuje v raste v EÚ aj v eurozóne. Rozdiel medzi vývojom zamestnanosti v EÚ a eurozóne je ten, že v eurozóne sa oživenie začalo o niekoľko kvartálov neskôr, v oboch zoskupeniach však posledne rastie rovnakým tempom.
 • Trh práce vo Francúzsku a Taliansku začína ožívať
  Na periférii a poloperiférii eurozóny sa v posledných rokoch odohralo viacero odlišných ekonomických príbehov. Ten najúspešnejší napísalo Írsko, ktoré sa vďaka tomu, že malo najviac konkurencieschopnú ekonomiku po masívnej bubline na trhu s bývaním vrátilo relatívne rýchlo k rastu a vrchol pri nezamestnanosti dosiahlo o rok a štvrť skôr ako eurozóna. O začiatku roka 2012 klesla miera nezamestnanosti v krajine z viac ako 15% pod 7%.
 • Trh práce v USA (ADP report) zklamal, EUR/USD se zatím drží pod 1,31
  Americký výkaz národní zaměstnanosti ADP nenaplnil očekávání ekonomů a vyslal varovný signál směrem k pátečnímu N...
 • Trh práce v USA javí aj napriek najnižšej nezamestnanosti za takmer 50 rokov známky slabosti
  Nálada na akciových trhoch sa začiatkom minulého týždňa výrazne zhoršila po negatívnych dátach prieskumu nákupných manažérov z výrobného sektora. Tento indikátor klesol pod kontrakčnú hladinu 50 bodov, ktorá naznačuje, že manažéri očakávajú príchod recesie. Neskôr obavy ohľadom spomaľovania hospodárskeho rastu doplnili rovnaké dáta zo sektora služieb, ktoré síce nenaznačujú príchod recesie, ale taktiež sa zhoršili.
 • Trh práce v USA - Komentář CYRRUS
  Americká ekonomika v březnu vytvořila 196 nových pracovních míst. Trh čekal v mediánu 177 tisíc. Slabý údaj za únor byl revidován z 20 tisíc na 33 tisíc. Pozitivně překvapila i tvorba pracovních míst v privátním sektoru. Míra nezaměstnanosti zůstala v souladu s očekáváním beze změny na úrovni 3,8 %. Pozitivní překvapení z tvorby pracovních míst tlumí slabý nárůst průměrných hodinových příjmů o 0,3 % meziměsíčně, když se čekalo 0,3 %.
 • Trh práce v USA optimistický, ale akciové trhy mohou dále klesat
  Tvorba nových pracovních míst v USA v dubnu zrychlila a míra nezaměstnanosti klesla na nová minima, když se dostala pod 4 %. To je nejnižší míra nezaměstnanosti od roku 2000. Za dubnové negativum na trhu práce lze považovat nedostatečný růst mezd.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy