Sobota 26. září 2020 16:22
reklama
XTB evolution
reklama
Admiral spread new
reklama
RoboMarkets webinare

Koruna prudce posiluje vůči dolaru. Padající dolar zdražuje zlato, mnozí se začínají obávat citelnějšího celosvětového nárůstu inflace

02.08.2020 07:35  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Bohatí lidé a zámožné rodiny z celého světa se začínají vážně obávat o další osud dolaru. Americká měna v posledních týdnech citelně oslabuje. Je za tím strach z války i z inflace.

Dolar ztrácí proti celé řadě světových měn. Zajímavostí je, že za poslední zhruba dva měsíce ztratil ze všech měn světa nejvýrazněji proti české koruně. Ještě letos začátkem června se dolar prodával i za více než 24,25 koruny. V tomto týdnu už klesl i pod méně než 22,25. To by ještě nemuselo být pro dolar tak fatální, neboť česká koruna v uplynulých dvou měsících posiluje nejvýrazněji ze všech měn světa, zhodnocuje tedy i proti euru či švýcarskému franku a dalším desítkám měn.

Oslabení o dvě koruny za necelé dva měsíce, zhruba o 7,5 procenta, však ilustruje plošnější propad dolaru, ať už proti euru, zmíněnému franku či libře i jenu. Právě v dolaru přitom mají boháči celého světa – a nejen oni – uloženu podstatnou část svého majetku. Nyní tedy chudnou a s napětím vyhlížejí, co bude dál.

Někteří z nich už i konají. Zvláště právě bohatí lidé a zámožné rodiny v těchto dnech horečně žádají zlato v jeho fyzické podobě, třeba v podobě slitků. Snaží se tak snížit své investice v dolaru a zmírnit vlastní chudnutí. I proto je teď dolarová cena zlata nejvyšší v dějinách. Dramaticky přitom narůstá také cena stříbra. I na něj si lze "sáhnout". Zpravidla dobře informovaní bohatí jedinci a majetné rodiny se tak snaží snížit objem bohatství, které mají v nehmotné podobě, třeba ve formě hotovosti, akcií či certifikátů. Svět je jim nyní až moc nejistým místem na to, aby v dosavadní míře věřili "papírovému" majetku. Dokonce i Česká národní banka, jež to po desetiletí tvrdošíjně odmítala, zlato letos od června nakupuje.

Situace zašla tak daleko, že se seriózně hovoří o možném celosvětovém "runu na zlato". Hrozí tedy, že příliš velký počet lidí bude naráz chtít své zlato v jeho fyzické podobě. Že si zkrátka budou chtít doslova "sáhnout" na žlutý kov, na nějž vlastní nyní třeba jen "poukaz", tedy papírový certifikát, doklad o své investici v příslušném fondu. Může se pak stát, že zjistí, že jejich zlato příslušný fond nemá, byť třeba jen přechodně. To by způsobilo globální paniku potenciálně nedozírných důsledků a cena zlata by vylétla vysoko nad 2 000 dolarů za troyskou unci.

Chřadnoucí dolar a sháňka po zlatě jsou ve své podstatě projevem rostoucího strachu investorů z možné druhé vlny pandemie koronaviru a také potenciálně z možné vojenské konfrontace Spojených států a Číny. Někteří experti argumentují, že americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi ve světle selhání v boji s koronavirem, odbojem v amerických ulicích a stržených bust a pomníků zbývá jediné, chce-li být v listopadu znovu zvolený. Právě vyostření střetu s Čínou. Poblíž jejích břehů soustředí vojenské loďstvo, takže se množí spekulace, že sází na to, že se za ním Američané v čase voleb semknou jakožto za odhodlaným válečníkem.

Vojenská konfrontace s Čínou by byla další zátěží pro americkou státní kasu. Ta se už nyní pořádně "prohýbá". USA realizují dějinně bezpříkladnou expanzi jak v oblasti měnové, tak rozpočtové. Jinými slovy, rekordním způsobem pumpují nově "tištěné" miliardy dolarů do své ekonomiky a rekordně se zadlužují. Na konci toho všeho tak může stát nepřítel, na něhož se v posledních letech prakticky zcela zapomnělo: pořádná inflace.

Obava z inflace v USA narůstá. Jedním z projevů je to, že reálná úroková sazba je nyní hluboko v záporu, nejhlouběji minimálně za několik posledních desetiletí. Reálná úroková sazba je rozdílem mezi nominálním úrokem a mírou očekávané inflace. Pokud jsou nominální úroky blízko nule, což je nynější stav, jenž souvisí se zmíněným pumpováním miliard, pak růst inflačních očekávání stahuje reálnou úrokovou sazbu hlouběji do záporu. Také proto se zmínění boháči tolik shánějí po zlatu. To sice žádný úrok nenese, ale lepší žádný úrok než úrok záporný.

Vojenská konfrontace USA a Číny by inflaci zřejmě dále přiživila. Stejně tak ji ovšem přiživí pouhá konfrontace ekonomická.

Když se kvůli obchodní válce bude zboží místo v Číně, "dílně světa", vyrábět v Americe nebo v Evropě, budou se muset vyplácet vyšší mzdy. To se pochopitelně projeví inflačně. Citelně zesílená inflace je klíčovou, zatím spíše podceňovanou ekonomickou hrozbou, které svět, zejména Západ, nyní čelí.

Citelně zvýšená inflace příštích let by znamenala vážný problém i pro Evropskou unii. Ta si nyní chce půjčovat v rámci dojednaného fondu obnovy. Půjčky fondu bude Brusel a členské státy Unie splácet minimálně do roku 2058. Pokud však mezitím výrazně zrychlí inflace, půjdou znatelně nahoru úrokové sazby všude na Západě.

Vyšší úroky budou nutností, aby se inflace nezměnila v inflaci pádivou, případně hyperinflaci. Vyšší úroky dramaticky prodraží dluh zemí, firem i domácností. Takže náklady dluhu i zmíněného fondu obnovy citelně vzrostou. Brusel tak zdraží letenky v EU nebo dovoz zboží do Unie, včetně ovoce, oděvů nebo elektroniky, aby zvýšený úrok pokryl. Výsledkem tedy bude další inflace.

Potenciálně tak hrozí nebezpečná inflační spirála a plošné bankroty zemí, firem i domácností. Udeřila by světová ekonomická krize. Taková, na niž by na rozdíl od koronakrize nezabíralo – z povahy věci inflační – pumpování nových miliard.

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Koruna právě teď posílila na svoji nejsilnější úroveň vůči euru od roku 2012. Za jejím zhodnocením stojí ústup strachu z koronaviru
  Koruna dnes odpoledne středoevropského času během obchodování zhodnotila na svoji nejsilnější úroveň vůči euru od roku 2012. Zhodnotila na úroveň kursu 25,047, což je její absolutně nejsilnější hodnota vůči jednotné evropské měně za celé období od 28. 12. 2012, jak plyne z dat Bloombergu. Za posilováním koruny bezprostředně stojí dnešní optimistické naladění světových trhů, které živí naděje na průlom v boji s nákazou čínského koronaviru. Čínští vědci totiž podali žádost o uznání místního patentu na léčebný prostředek, který by na nový typ koronaviru mohl účinkovat. Optimismus trhů zvyšuje poptávku po rizikovějších aktivech třeba právě typu koruny, zatímco snižuje poptávku po tradičních bezpečných útočištích typu japonského jenu či amerických nebo německých dluhopisů.
 • Koruna profituje ze sentimentu i výhledu sazeb, libru těší zprávy kolem brexitu
  Vstup do úterního evropského obchodování je opatrně pozitivní. Hlavní akciové indexy mírně stoupají a spolu s nimi sledujeme lehký růst u dluhopisových výnosů jádrových zemí. Japonský jen ustupuje a naopak euru a libře se vůči dolaru dál daří. Eurodolar roste na 1,1640.
 • Koruna propadá na 25,90 v kontrastu ke zbytku regionu i světovým trhům
  Koruně se dnes úvodní ztráty nahradit nepodařilo a naopak dál oslabovala i během dne. Na jeho konci se kurz české měny...
 • Koruna proti dolaru dále oslabuje
  Včerejší obchodní den naznačoval možnost zastavení oslabování evropské měny, když se euru podařilo držet pozice v pás...
 • Koruna proti euru mírně silnější, forint pokračuje v prudkém propadu
  Koruna během čtvrtečního obchodování oslabila až na desetidenní minimum vůči euru, když kurz dokonce krátce překonal hladinu 27,50 CZK/EUR...
 • Koruna proti euru na měsíčním minimu
  Česká koruna včera proti euru mírně ztrácela a dostala se tak proti společné evropské měně na své měsíční minimum 27,47 CZK/EUR. Vyvrcholilo tak více než týden trvající oslabování koruny navzdory pozitivním makroekonomickým údajům. Na kurz tak působí zřejmě probíhající dividendová sezóna a jednotlivé klientské objednávky. Polský zlotý včera zůstal proti euru prakticky beze změn, forint mírně korigoval své prudké úterní oslabení (způsobené pravděpodobně nervozitou spojenou s děním na Ukrajině).
 • Koruna proti euru na měsíčním minimu
  Uplynulý týden se koruně nevydařil. Po zhruba měsíci nízké volatility kolem hranice 27,50 CZK/EUR se kurz koruny vůči euru od této úrovně v první polovině týdne výrazněji odpoutal. V celotýdenním hodnocení si česká měna odepsala zhruba sedm desetin procenta, když se její kurz v závěru týdne stabilizoval kolem 27,70 CZK/EUR. Za tímto pohybem však nestály žádné fundamentální faktory, protože kalendář makroekonomických údajů byl až do pátku prázdný. Důvodem tak mohla být větší klientská objednávka či spekulace na oslabení koruny v souladu s pohybem na ostatních regionálních měnách. Forint a zlotý totiž pokračovaly v oslabování, které zahájily v předchozím týdnu. Maďarská měna si odepsala téměř půl procenta (v pátek uzavírala nad úrovní 308 HUF/EUR), polský zlotý nakonec své týdenní ztráty umazal, když se obchodoval na 4,218 PLN/EUR.
 • Koruna proti euru opět posiluje
  Česká národní banka na svém posledním zasedání ukončila režim kontroly kurzu poblíž EUR/CZK 27,0. Kurz EUR/CZK nejprve posílil, následně oslabil velmi krátce nad hladinu EUR/CZK 27,0 a poté posílil zpět k EUR/CZK 26,80. Následovalo další postupné posilování koruny. Dnes se koruna pohybovala na dosah hladiny EUR/CZK 26,50.
 • Koruna proti euru stabilní, vůči dolaru dále oslabila
  Po dlouhé době klidu na českém trhu přinesl uplynulý týden silné turbulence. Jak jsme uvedli v našem čtvrtečním ČNB Focusu...
 • Koruna prožila velmi klidný týden
  Česká koruna prožila jeden ze svých klidnějších týdnů. Na mezibankovním trhu se během posledních pěti pracovních...
 • Koruna první dubnový týden končí na nule
  Koruna nakonec v druhé polovině minulého týdne vymazala své předchozí ztráty a v závěru pátečního obchod...
 • Koruna před ČNB drží pozice, eurodolar se snaží snižovat včerejší ztráty
  Koruna se dnes ráno drží na úrovni, kam včera oslabila, bez větších změn. K euru se obchoduje na 25,88. Na...
 • Koruna před ČNB lehce posiluje, světové trhy zajímá hlavně Evropská centrální banka
  Koruna měla v úvodu tendenci slábnout, ale následně svou pozici začala vylepšovat a nyní se k euru obchoduje na...
 • Koruna před ČNB mírně posiluje
  Zatímco včera česká měna ztrácela, dnes ráno opět opatrně posiluje a proti euru se obchoduje na 25,90. K jejím drobn...
 • Koruna před ČNB vyčkává, euro dál posílilo s podporou zpráv z USA i lepších německých čísel
  Koruna se v úvodu dnešního obchodování vrací na hladinu 25,20 proti euru. Tendence k mírnému posilování z posledních...
 • Koruna před dnešními daty lehce ztrácela
  Na středoevropských devizových trzích panoval v úvodu týdne klid, který zřejmě souvisel se svátkem ve Velké Británii...
 • Koruna před důležitým jednáním ČNB lehce posiluje
  Bankovní rada ČNB se dnes sejde, aby jednala o měnové politice a klíčové otázce - jejím uvolnění skrze devizové intervence. Už minule bylo hlasování těsné a poslední zprávy hovoří o dalším zvýšení pravděpodobnosti spuštění intervencí. Riziko je tedy vysoké, což ale není příliš vidět na ranním obchodování s českou korunou. Ta po lehce pozitivním včerejšku dál mírně posiluje a nyní se vůči euru nachází na 25,83.
 • Koruna před jednáním ČNB odolává negativnímu vývoji ve světě
  Koruna se drží blízko včerejších závěrečných hodnot a k euru se obchoduje na 25,76. Prozatím tu nejsou žádné zajímav...
 • Koruna před revizí odhadu HDP na novém minimu
  Obchodování na středoevropských trzích bylo včera klidné. V regionu jsme se z makroekonomických dat dočkali pouze maďarské...
 • Koruna před rozhodnutím ČNB nejslabší za dva měsíce
  Česká koruna klesla před měnovým rozhodnutím ČNB nejníže za dva měsíce. Očekává se, že bankovní rada ČNB dnes úrokové sazby nezmění, podle některých názorů je však otázkou, jak těsné hlasování bude. Měnověpolitického zasedání se dnes zúčastní všech sedm členů bankovní rady.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new