Čtvrtek 28. březen 2024 18:55
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
InstaForex Ebook

Investoři se stále více bojí, že firmy jako Tesla jsou v obří bublině. Jistí se nákupem zlata, které poprvé od roku 1999 dokupuje také Česká národní banka

14.07.2020 16:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Cena zlata neustále stoupá. Investoři se tak snaží pojistit proti rizikům ještě posíleným koronavirovou krizí. Česká národní banka však v posledních 25 letech své rezervní zlato extrémním tempem a neprozíravě rozprodávala.

Investičním ternem roku 2020 je zlato.

Letos už v korunách zhodnotilo o více než 23 procent. Žádný z hlavních souhrnných ukazatelů – indexů – světových burz ani žádná ze světových měn na tom v korunách není lépe. Letos v polovině května navíc vystoupalo na dějinný korunový rekord, když se troyská unce kovu prodávala za cenu převyšující 45 tisíc korun. Zlato podává solidní výkon dlouhodobě, od začátku roku 2000 zhodnotilo v korunách o zhruba 330 procent. V minulém týdnu se dostalo na nejvyšší dolarovou úroveň od roku 2011 a světové banky typu Goldman Sachs už se neptají, zda zlato pokoří historický dolarový rekord dosažený v roce 2011. Otázkou je jim spíše to, kdy se tak stane. Nejspíše už brzy.

Za citelným růstem ceny zlata je zejména snaha investorů pojistit se proti rizikům, která koronavirová krize ještě zesiluje. Jde zejména o riziko systémového znehodnocování papírových měn. Světové centrální banky v čele s americkou pumpují do ekonomiky tolik nových miliard, že uplynulé desetiletí bylo jen zahřívacím kolem. Ceny některých akcií to enormně nafukuje a investorům se na mysl vkrádá otázka, zda kromě znehodnocování měn typu dolaru či eura nemůže nastat také splasknutí bubliny.

Třeba burzovní hodnota automobilky Tesla se koncem minulého týdne rovnala součtu hodnoty automobilek Toyota, General Motors, Ford a Fiat Chrysler. Je to výsledek opodstatněný vyhlídkami Tesly, nebo spíše výsledek vzniklý nafouknutím jejích akcií nově pumpovanými miliardami?

Zlatu kromě strachu ze znehodnocení měn a prasknutí akciové bubliny svědčí také geopolitická tíseň. Americký tisk si všímá, že Trumpova administrativa soustředí v mořích kolem Číny vojenské loďstvo. Spekuluje se, že Trumpovou poslední šancí na znovuzvolení je obdoba incidentu v Tonkinském zálivu. Tentokrát by šlo spíše o incident v Jihočínském moři, neboť vojenská konfrontace s Čínou by mu umožnila mediálně překrýt nezvládnutou pandemii, padlé sochy i odboj v amerických ulicích. I proti geopolitickému napětí představuje zlato dějinně prověřenou pojistku.

S dramatickým růstem ceny žlutého kovu k novým historickým maximům získává na aktuálnosti a závažnosti zároveň debata o tom, proč se Česko už od svého vzniku v roce 1993 zbavuje rezervního zlata tak závratným tempem, navíc velmi neprozíravě.

Česko, respektive Česká národní banka totiž v posledních 25 letech prodala největší podíl státních zlatých rezerv ze všech zemí EU. Vyplývá to z aktuálních dat Mezinárodního měnového fondu (viz graf níže).


V posledním čtvrtstoletí se hmotnost českého rezervního zlata snížila přibližně z 61,9 na 7,8 tuny. To odpovídá poklesu o 87,4 procenta. Žádný jiný stát EU tak citelně zlaté rezervy v daném období neredukoval. Deset zemí EU včetně Dánska či Německa zlaté rezervy v daném období naopak navýšilo. Česko se přitom podstatné části svého zlata zbavilo v období od května 1997 do září 1998, kdy tuzemské státní zlaté rezervy klesly zhruba o 85 procent.

Cena zlata se tehdy pohybovala prakticky na svém úplném dně za celé období posledních čtyřiceti let. Odpovídala pouze zhruba šestině současné cenové úrovně. Kdyby to samé množství zlata ČNB prodala nikoli v letech 1997 či 1998, ale až letos, výnos z prodeje by byl o desítky miliard korun vyšší, a to po zohlednění inflace, která od konce 90. let nastala. Z peněz takto získaných "navíc" – navíc v porovnání s koncem 90. let – by bylo možné například postavit šest velkých špičkových nemocnic.

V červnu letošního roku ČNB poprvé od prosince 1999 zlato opět dokupovala. Takže se jeho hmotnost v jejím držení zvýšila ze 7,8 na devět tun. Za červen však zatím Mezinárodní měnový fond nenabízí mezinárodní srovnání. Jak zachycuje graf níže, tento nákup kompenzuje rozprodej kovu, k němuž došlo od roku 1993, jen zcela minimálně (viz červený kroužek na svrchním grafu níže), pročež prakticky nic nemění na tom, že ČNB se v uplynulém čtvrstoletí zbavila v rámci EU extrémně vysokého podílu svým zlatých rezerv. Česko má dnes stále dokonce o 110 tun žlutého kovu méně, než mělo Československo na samém sklonku komunismu, v srpnu 1989, kdy disponovalo více než 119 tunami zlata (viz spodní graf níže). 


 

Koncem 90. let pudila Českou národní banku k rychlému prodeji žlutého kovu obava, že když neprodá dostatečně hbitě, jiné centrální banky ji předeženou a jí nezbude nic jiného než prodávat za ještě nižší cenu. Tato obava nabývala sem tam snad až patologických rysů. ČNB se tak během pár měsíců zbavila zlata střádaného už od dob Rakouska-Uherska, jehož centrální banka při zrodu Československa vytvořila základ jeho zlaté rezervy převedením více než tuctu tun kovu. Tuto rezervu v téže době rozšířilo zlato ze sbírky na zlatý poklad republiky, což byly dobrovolné příspěvky jejích obyvatel.

Jeden příklad za všechny ilustruje někdejší spěch ČNB při prodeji zlata. V roce 1998 vítězné mocnosti druhé světové války rozpustily Tripartitní komisi pro navrácení zlata uloupeného nacisty. V rámci konečného vypořádání ČNB obdržela od této komise zhruba 330 kilogramů zlata. Nelenila a obratem je prodala za 100 milionů korun, kteroužto částku takřka celou poslala do státního rozpočtu. Kvůli inflaci tehdejších 100 milionů odpovídá zhruba dnešním 160 milionům.

Kdyby však ČNB uvedenou část zlata uloupeného nacisty prodávala až letos, vynese jí to až 480 milionů korun, tedy třikrát tolik.

Ještě v roce 2000 se přitom představitelé ČNB nechávali slyšet, že prodejní cena kovu, které dosáhli v roce 1997 – 323 dolarů za unci – byla ještě úspěchem. V rychlosti likvidace zlatých zásob země jim však ve druhé polovině 90. let mohla z dnešní EU konkurovat jedině Malta. Ostatní centrální banky zemí EU postupovaly obezřetněji. Neprohloupily. Zhruba od roku 2005 totiž zlato začalo znatelně zhodnocovat, což jim do dnešních dní dalo stovky procent výnosu. ČNB, respektive Česku zbyly oči pro pláč.

Samozřejmě, po bitvě je každý generál.

Koncem 90. let, v geopoliticky klidné éře, nikdo nemohl tušit, jak závratně zlato zase podraží. ČNB však rozprodávala extrémním tempem i na poměry EU. A to už za chybu označit lze. Ostatní se jí vyvarovali, my ne.

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Investoři se obávají kroků Fedu a eskalace napětí na Ukrajině
    Přestože je již dlouho známo, že Fed dokončil měsíční snižování nákupu aktiv a že zvýší sazby, existují obavy ohledně plánu Federálního rezervního systému snížit inflační tlaky zpřísněním měnové politiky. Hlavní otázkou však je, jak moc jestřábí či agresivní bude jejich obnovená měnová politika.
  • Investoři se obávají o marže společnosti Tesla❗
    Včerejší výsledky společnosti Tesla (TSLA.US) byly poměrně dobré. Očištěný zisk na akcii vyšel o více než 13 % nad mediánem prognóz a hrubá marže, kterou investoři obzvláště pečlivě sledují, byla o 2,9 % nižší než konsensus (18,2 % oproti očekávaným 18,74 %). Proč tedy akcie společnosti před zahájením dnešní seance na Wall Street ztrácejí téměř 4 %?
  • Investoři se obracejí k obchodu s komoditami
    Obchody zprostředkované prostřednictvím obchodní platformy SaxoTraderGO od Saxo Bank naznačují, že mezi investory v letošním roce významně vzrostl zájem o obchodování s komoditami. Mezi nejobchodovanější patří ropa, zlato, stříbro a měď.
  • Investoři se po útocích USA v Iráku zaměřili na bezpečná aktiva
    Prezident USA Donald Trump nařídil letecké útoky, které v Iráku zabily jednoho z nejsilnějších generálů Íránu Kásima Sulejmáního. Investoři se ze strachu z prohlubování konfliktu na Blízkém východě vrhli na bezpečná aktiva.
  • Investoři se přesunuli do druhého extrému a nyní zase vidí věci příliš černě
    Turbulence na akciových trzích nenechávají klidnými ani analytiky investiční banky Natixis. Ti dochází k jednoduchému závěru: Až donedávna trpěli investoři přehnaným optimismem a odmítali si připustit, že americká ekonomika již naráží na hranice svých růstových možností. Nyní se trhy přesunuly do druhého extrému a začaly vykazovat krajní pesimismus.
  • Investoři se připravují na největší zvýšení sazeb v USA od roku 2000
    Dluhopisy po celém světě klesly, když se investoři připravovali na největší zvýšení sazeb v USA od roku 2000 a na vlnu zpřísňování politiky ze strany ostatních centrálních bank. Pokles cen způsobil růst akcií a futures na americké indexy. Výnosy 10letých dluhopisů v USA se obchodovaly kolem 3 % poté, co v pondělí dosáhly milníku. Německá referenční sazba poprvé od roku 2015 stoupla nad 1 %, zatímco výnos odpovídajících britských dluhopisů se vyšplhal nad 2 %. Australské dluhopisy klesly a měna vyskočila poté, co národní centrální banka zvýšila výpůjční náklady více, než mnozí očekávali. Mezitím se investoři sázející na to, že globální dluhopisy jsou stále drahé, obraceli k akciím. Futures na indexy S&P 500 a Nasdaq 100 vzrostly alespoň 0,1 %, zatímco evropský benchmark Stoxx50 přidal 0,6 %. Obchodování však bylo volatilní kvůli rostoucí nervozitě ze zvyšujících se výnosů.
  • Investoři se připravují na růst cen komodit
    Investoři a analytici se shodují, že prudký růst cen komodit od začátku roku je pouhým začátkem býčího trendu v roce 2021. Růst podporuje nadbytečná likvidita ve finančním sektoru, ale také postupná vakcinace světové populace, která vrací ekonomiku zpět do expanze. Někteří dokonce hovoří o “supercyklu” nového tisíciletí a doporučují zahrnout komodity více do svého portfolia.
  • Investoři se snaží vyhýbat se aktivitám.
    Hlavní akciové indexy Evropy ukázali pozitivní dynamiku hned po podepsaní souhlasu o kontrolovaní jaderného programu v...
  • Investoři se stahují z akcií do dluhopisů. Euro nepotěšila nízká inflace
    Vývoj na finančních trzích dnes nevypadá zrovna přesvědčivě. Akcie v Evropě, a poté ještě více v zámoří, začaly nabírat ztráty, které už spolehlivě vymazaly zisky nasbírané po posledních dobrých firemních výsledcích. Peníze míří do dluhopisů, kde sledujeme poměrně výrazný pokles výnosů jak na evropské, tak na americké straně.
  • Investoři se stále více bojí druhé vlny covidu, ropa zlevňuje
    Počet nakažených „pekingskou variantou“ onemocnění covid-19 se přehoupl přes 150 a úřady od včerejška v postižených oblastech čínské metropole uzavřely školy. Nákaza už ochromila také letecký provoz v Pekingu, když včera bylo zrušeno zhruba sedmdesát procent plánovaných odletů. Nová vlna nákazy se objevila také v Japonsku a na Novém Zélandu.
  • Investoři se těší na nová data a výsledky, navnadila je Pepsi
    V následujících dnech nás čeká řada makrodat z Číny a USA postihujících období, kdy se ekonomiky zvedaly z prudkého propadu. Čísla by tedy měla vypadat pěkně. Zároveň se rozjíždí výsledková sezóna, před níž jsou odhady posazené nízko a měly by jít překonávat.
  • Investoři se vrátili k dolaru, který vnímají jakožto bezpečný přístav
    Minulý týden se ekonomické údaje nadále zhoršovaly a naznačovaly prohlubující se globální krizi, což přimělo investory bezpečné útočiště a kupovat americké dolary. Globální ekonomika nadále stagnuje, protože se koronavirus rychle rozšířil v hlavních ekonomikách. Počet infikovaných se prudce zvýšil v USA, kde celkový počet pacientů přesáhl 300 tisíc a rekordní počet úmrtí byl v pátek (přibližně 1 300). New York je v současné době epicentrem, kde pandemie nakazila přes 100 tisíc lidí.
  • INVESTOŘI SE ZAČÍNAJÍ PROBOUZET ❌ Bitcoin decoupling a investování do dividendových akcií a ETF 🎯
    Týdenní videokomentář: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny.
  • Investoři se zaměřují na data, protože centrální banky jdou na dovolenou
    Pro investory to bude dlouhé léto, protože centrální bankéři si užívají dovolenou. ECB ani Fed neuspořádají v příštích týdnech žádné zasedání. ECB se pustí do práce 7. září, zatímco členové Fedu se vrátí do práce 19. září. Investoři proto nebudou mít jinou možnost, než soustředit se na hospodářské výsledky. Poslední dávka amerických výsledků nebyla příliš uspokojivá, neboť údaje o růstu ani inflaci neoslnily. Fed si plně uvědomuje tento negativní vývoj a pomalu přechází na umírněnější postoj, který posílá dolar na několikaleté minimum. Bude tento trend pokračovat nebo je čas na odraz zpátky?
  • Investoři se zbavují rizika
    Výplach z předchozích dnů pokračoval i dnes. Investoři utíkají od rizi...
  • ❌ INVESTOŘI SKÁČOU DO PASTI - BUDOU SLEVY 🛑 Bitcoin a akcie bez objemu 🧬 Genomické akcie, Forex
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Investoři spojují své síly, aby pomohli zastavit krizi námořní dopravy
    85 investorů s aktivy v kumulativní hodnotě přes 2 biliony dolarů, spravovanými společností Fidelity International, spojilo své síly, aby naléhavě řešili rozvíjející se humanitární krizi na moři a zachovali tak udržitelnost globálních dodavatelských řetězců.
  • Investoři stále s napětím čekají na detailnější závěry ze schůzky USA-Čína
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování poklesem. Index Dow Jones ztrácí 0,4 %, S&P 500 klesá o 0,8 % a technologický Nasdaq oslabuje o 0,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně daří výrobcům luxusního zboží (-1,2 %) a telekomunikačním firmám (-1 %). V zelených číslech se pohybuje pouze odvětví utilit, které posiluje o 0,3 %. Investoři s napětím očekávají detailnější vyjádření k proběhlému jednání mezi zástupci Spojených států a Číny ohledně obchodní politiky. Velmi stručné vyjádření dnes poskytlo čínské ministerstvo obchodu. Dle něj obě protistrany udělaly značný pokrok v oblasti strukturálních otázek, jako je nucený přenos technologií a práva duševního vlastnictví. Bohužel již nebylo zveřejněno, na jakých bodech se přesně obě země dohodly.
  • Investoři s vědomím blížícího se zasedání FOMC postupně uzavírají pozice
    Trhy byly přes noc stále ochotné přistoupit na riziko, ale na rozdíl od toho, čeho jsme byli svědky v poslední době, dolar tentokrát z úrovní, na kterých se pohyboval během asijského obchodování, níže neklesal. Investoři s vědomím blížícího se zasedání FOMC postupně uzavírají své pozice, jelikož probíhají bouřlivé diskuse o rozsahu nebo výši kvantitativního uvolňování, jehož oznámení se očekává. Stále existují náznaky, že ne všichni členové Fedu jsou smířeni s plánem Bernankeho a Dudleye zahltit zajíkající se ekonomiku obrovským množstvím peněz - jestřáb Hoenig to včera vyjádřil jasně. Dudley vystoupí se svými názory dnes večer a jeho komentáře si zaslouží pozornost.
  • Investoři tento týden čekají na FED zasedání
    Začátek týdne byl opět ovlivněn situací na Ukrajině, kde intenzita nadále sílí. Během páteční telefonní konference líd...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank