Čtvrtek 25. duben 2024 05:34
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple trading AI
reklama
FTMO férovost
reklama
Dukascopy new

Americký dolar v začarovaném kruhu

07.07.2020 15:17  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ve výhledu na druhý kvartál, který vznikal v období nejhorší březnové paniky na trzích, jsem uvedl, že nemohu s jistotou říci, zda již trhy dosáhly svého pomyslného dna a krize vyvrcholila, dokud americký dolar neotočí. Zpětně je tak vidět, jak výstižné toto tvrzení bylo. A to především díky tomu, že Fed zmobilizoval obrovská kvanta likvidity a realizoval celou řadu nákupů aktiv a úvěrových programů skrytých za nejrůznějšími zkratkami.

Pondělní 23. března bylo vrcholem pro americký dolar a tvrdým přistáním pro většinu významných globálních akciových indexů. Od té doby už centrální banky nalily do hašení koronavirového pekla celý oceán likvidity a americký dolar se vrátil do kurzového rozpětí, v němž se obchodoval před krizí.

Nyní stojíme na počátku 3. čtvrtletí a lidé si začínají říkat, jestli březnové dno a následný ohromující comeback nebyly jenom koncem starého a začátkem nového tržního cyklu, což by znamenalo, že se vracíme plus minus do normálu. Podle nás je to však vysoce nepravděpodobné. Kolega Steen Jakobsen ve svém úvodu k těmto výhledům popisuje, jak už sama naše reakce na krizi podkopává možnost rázného zotavení. Politika centrálních bank spočívající v instinktivní pomoci všem nejspíš povede jenom k zombifikaci a změna politické orientace směrem dovnitř zase urychlí naši cestu směrem k deglobalizaci.

Jistě, došlo k završení určitého cyklu. Masivní nárůst cen akcií – a dalších rizikových aktiv – a růst amerického dolaru jsou způsobeny záplavou likvidity, která už dosáhla své maximální amplitudy. Nyní se podpora ekonomiky a trhu nebude dále zvyšovat, dokud znovu nedojde k prohloubení krize. Předpokládáme, že s postupujícím časem bude na globálních a devizových trzích ve třetím čtvrtletí rezonovat i něco jiného než šílené střídání afinity a averze vůči riziku, které jsme kvůli injekcím likvidity v globálním měřítku zažívali po většinu druhého kvartálu.

Likvidita versus solventnost

Nejprve se podívejme na problém solventnosti, který bude s postupným šířením dopadů tohoto ekonomického šoku mnohem zapeklitější než problém základní likvidity a systémového rizika. Ekonomické zotavení v následujících kvartálech patrně nebude kopírovat rychlé obnovení likvidity a chuti k riziku, které bylo důsledkem nafukování rozvahy centrálních bank.

To bude nejspíš v nadcházejícím čtvrtletí znamenat zvýšenou volatilitu na obě strany a americký dolar – ani japonský jen – ještě nejsou připraveny zamířit níž, rozhodně ne natrvalo. Tato volatilita bude funkcí normálního cyklu bankrotů, který s sebou přináší každá recese, i když tentokrát jsou rizika kvůli excesům z předchozího cyklu vyšší. Už druhý kvartál přinesl rekordní počet firemních bankrotů a tento problém Fed tak snadno nevyřeší. Může nakoupit pár firemních obligací – třeba i obligace za 750 miliard dolarů –, ale nemůže zabránit firmě, která je vydala a chce restrukturalizovat závazky, ve vyhlášení bankrotu.

Teď je možná ještě brzy, ale americký dolar musí nakonec začít klesat. Přinejmenším proto, že žijeme ve světě, který se topí v dolarových dluzích, nejen pokud jde o USA, ale globálně. Jakékoli trvalé zotavení vyžaduje devalvaci amerického dolaru, a to jak reálnou na americké půdě, tak relativní i reálnou (pokud jde o směnné kurzy) ve zbytku světa.

Riziko šíření insolvencí a bankrotů nepochybně způsobí devalvaci, jakou jsme nezažili od devalvace dluhů po 2. světové válce a zavedení zákona o zlatých rezervách v roce 1934. V druhém z těchto případů devalvovala americká vláda měnu z 20 na 35 dolarů za unci zlata.

Hlavní otázkou zůstává časový horizont, ale už teď je jasné, že se ve třetím čtvrtletí budou tlaky dále zvyšovat. Nakonec dojde k devalvaci, až se Fed víceméně vzdá své nezávislosti. Jak? Schválením zastropování výnosů nebo jiné formy řízení výnosové křivky, které by umožnilo fiskální výdaje neomezované ohledy na to, zda dokáže „trh“ nově vydávané státní dluhopisy, které se k financování výdajů obvykle používají, absorbovat.

Možné dopady prezidentských voleb v USA

Prezident Trump nezvládl krizi spojenou s Covidem-19, ani tu vyvolanou antirasistickými protesty po vraždě George Floyda policejními složkami, a tak začal ve volebních průzkumech výrazně zaostávat za demokratem Joem Bidenem. Střídání stráží v americké politice se často hluboce podepisuje na finančních trzích, ať už je příčinou změna zdanění, nebo jiné politiky. Vzhledem k tomu, že dnes má jednoznačně navrch fiskální politika a centrální banky postupně ztrácejí samostatnost, a jelikož je čím dál pravděpodobnější, že v obou komorách Kongresu získají převahu demokraté, mohou být volby v roce 2020 stejně zásadním zvratem jako ty v roce 2016.

Volbám se budeme ještě obšírněji věnovat ve výhledu na další kvartál, ale v následujících třech měsících mohou očekávání značně stoupnout, což by mohlo výrazně oslabit pozici dolaru. Biden s sebou může do Bílého domu přinést vyšší daně, klimatickou agendu, minimální mzdu a další politické postoje, které by se negativně odrazily na výnosech korporací a relativní atraktivitě amerických aktiv. Zároveň by mohla jeho vláda zvýšit výdaje na infrastrukturu, zdravotnictví a další oblasti, čímž by ještě podpořila inflaci.

Měnové války a důraz na fiskální politiku zvýší volatilitu měn

Fed a světové centrální banky vyhrály první kolo bitvy, povedlo se jim zvýšit cenu aktiv a zabránit bezprostřednímu dopadu krize na trhu aktiv. Nakonec – pravděpodobně v posledním čtvrtletí, po prezidentských volbách – v podstatě přijdou o svou nezávislost, jakmile se plně odevzdají Moderní monetární teorii (MMT) nebo podobnému systému, kde je fiskální politika nadřazená všemu ostatnímu. Cílem takového systému bude hnát nominální růst za každou cenu výš, aby se předešlo zvyšování reálné dluhové zátěže – zkrátka finanční represe. Ta bude nejvýhodnější pro tzv. tvrdá aktiva, komodity a některé akcie, ale špatná pro stálé příjmy.

Měny s nejhorší finanční represí a nejagresivnějšími programy MMT zamíří na devizovém trhu ke dnu. Relativními vítězi pak budou ekonomiky s výrazným komoditním potenciálem. Kvůli deglobalizaci, zpomalení obchodu a potenciálně omezeným kapitálovým tokům bude také nutné více zohledňovat obchodní bilanci.

Mnohé z výše uvedených problémů se po příštím čtvrtletí nejspíš usídlí v narativu i v realitě trhů už natrvalo a třetí kvartál bude asi spíš přechodným obdobím. Pokud se ovšem například Biden nedostane v průzkumech do vedení tak jednoznačně, že bude výsledek voleb v podstatě předem daný. Protože trhy, kdykoliv je to možné, pracují raději s očekáváním než s aktuální situací.

Budování solidarity napříč EU

Pokud na chvíli odhlédneme od dominantního tématu amerického dolaru, třetí kvartál patrně ukáže, zda se v EU vzedme dostatečná vlna solidarity, aby se Unie vyhnula další vlně existenčních obav. Druhé čtvrtletí bylo v tomto ohledu slibnější, než se čekalo, zvlášť když kancléřka Merkelová obrátila a uznala, že si německá bilance může dovolit větší expozici vůči celoevropským výdajům.

V oblasti rozpočtu EU je ovšem reakce vzhledem k rozsahu krize značně opožděná a zdrženlivá, takže ve třetím kvartále budeme potřebovat víc než jen pár slibných náznaků. Pokud se máme oprostit od dlouhodobých obav z nové existenční krize EU, bude potřeba zmenšit rozdíly napříč EU a zjevně posílit solidaritu.

Vzhledem k tomu, jak hluboce se většina expertů mýlila ohledně zotavení trhu ve druhém čtvrtletí, si dnes netroufám předpovídat vývoj ve čtvrtletí třetím, ale je tu určité riziko, že to Fed se svou reakcí v oblasti likvidity přehnal a vytvořil novou bublinu. Tak buďte opatrní.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americký dolar tlačí USD/JPY nad 110.00 - Pozitivní očekávání NFP údajů
    Je první pátek v měsíci, takže obchodníci Forexu, zejména USD/JPY, budou s nadšením sledovat údaje o změně zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (NFP).
  • Americký dolar upevňuje své postavení. Vpřed ho žene naplnění daňové reformy
    Pozice amerického dolaru zůstává neohrožena. A to i přesto, že tento týden není příliš bohatý na makro ekonomická data. Dolar čerpá sílu z dat o americkém trhu práce, která byla zveřejněna minulý týden a hlavně z nadějí investorů, kteří sázejí na uskutečnění daňové reformy v USA.
  • Americký dolar ustupuje z šestitýdenního maxima
    V ranním evropském obchodování klesl a vrátil část zisků z předchozí seance poté, co lepší než předchozí maloobchodní tržby v USA naznačily další zvyšování úrokových sazeb ze strany FEDu.
  • Americký dolar utěšeně roste
    Čistá long pozice na dolaru se během sledovaného týdne zvýšila o dalších 2,4 miliard dolarů na celkem 16,1 miliard dolarů, což ukazuje na sebevědomé býčí pozice. Dolar posílil především vůči euru a jenu a vůči ostatním měnám svou pozici malinko změnil.
  • AMERICKÝ DOLAR UTRPĚL TĚŽKÉ ZTRÁTY
    Za posledních dvanáct hodin měnové trhy výrazně oslabily, přičemž nejvetší ztráty oproti všem hlavním měnám utrpěl prá...
  • Americký dolar včera dále posiloval oproti euru
    I během čtvrtka společná evropská měna dále ztrácela proti americkému dolaru. Z ranní kotace kolem 1,3250...
  • Americký dolar ve středu ztrácel
    Včerejší obchodování na trhu dolaru s eurem bylo až do odpoledních hodin nudné, když se kurz EUR/USD držel...
  • Americký dolar v korekci, australský se odrazil. Dow Jones index na maximu.
    Americký akciový index Dow Jones dosáhl při včerejším obchodování poprvé od roku 2007 na nová maxima, když...
  • Americký dolar vládne nad Japonským jenem
    Na trzích panuje všeobecný pocit, že po letech deflace a ultra uvolněné politiky přichází do Bank of Japan změna. Nový guvernér Kazuo Ueda se drží poměrně při zemi, možná proto, aby udržel volatilitu trhu na minimu v době, která je pro centrální banku citlivá. Ueda naznačil, že by zvážil zpřísnění politiky, pokud by bylo zřejmé, že inflace je udržitelná na úrovni 2 %.
  • Americký dolar v mírném zisku během pondělního rána
    Zelená bankovka se obchodovala v malém plusu během Frankfurtské seance v pondělí ráno a dolarový index se pohyboval při 95.80, intradenně silnější o cca 0.20%.
  • Americký dolar vzrostl na 3letá maxima
    Měnový trh byl minulý týden plný událostí a nových ekonomických dat. Americký dolar pokračoval ve svém vzestupném trendu a vzrostl na nejvyšší úroveň od dubna 2017. Investoři se nadále obávají dopadu koronaviru na globální ekonomiku, protože celkový počet infikovaných lidí stále roste, dosahuje téměř 80 000 pacientů a kolem 2 500 úmrtí. Čísla v Číně naznačili určitý optimismus, protože se epidemie významně zpomalila, avšak panují pochybnosti o důvěryhodnosti těchto údajů. Na druhé straně v neděli se počet infikovaných pacientů v Jižní Koreji začal rychle zvyšovat z pouhých 100 případů na více než 500. V Japonsku se počet nakažených blíží ke stovce a pokud se situace nezmění bude letošní olympiáda v Tokiu odložena.
  • Americký dolar vzrostl na 3letá maxima
    Minulý týden se globální rezervní měna rychle zhodnocovala a dosáhla nejvyšší úrovně od ledna 2017. Trh se obával rychlého šíření koronaviru v Evropě a USA, což přimělo investory, aby uložili kapitál do bezpečných měn - americký dolar a japonský jen.
  • Americký dolar vzrostl na 3 měsíční maximum
    Minulý týden byl pro americký dolar pozitivní, jeho index prudce vzrostl a dosáhl nejvyšší úrovně od konce listopadu 2020. Přes víkend bylo oznámeno, že Senát USA schválil program ekonomických stimulů 1,9 bilionu USD. Plán nyní musí být schválen Sněmovnou reprezentantů, hlasování je naplánováno na úterý, poté jej podepíše prezident Joe Biden. Program rovněž zahrnuje výhody 1,4 tisíce amerických dolarů pro mnoho obyvatel země, jejichž kontrola by měla začít již na konci března, pokud bude plán schválen podle plánu.
  • Americký dolar začal týden negativně, Euro se dostalo za 9 měsíců na nejvyšší úrovni
    Americký dolar zažívá negativní začátek týdne kvůli rizikovému sentimentu, který se zatím drží na nízké úrovni. Americký dolar se vůči svým hlavním soupeřům konsoliduje na úrovni kolem 102, i když předtím během asijské seance byl na sedmiměsíčním minimu na 101,77.
  • Americký dolar zaznamenal dvouměsíční minima
    Hlavní měnový pár EUR/USD posílil na úroveň 1.185 a zakončil týden nad 50denním klouzavým průměrem. Skutečné výsledky nebyly zahrnuty do seznamu ekonomických ukazatelů - většinou obsahovaly sentiment a údaje z průzkumu trhu.
  • Americký dolar zaznamenal minulý týden určité posílení
    Kolísání cen na finančních trzích minulý týden neočekávaně vzrostlo, což přimělo investory snížit riziko a prodat svá aktiva. Nižší poptávka po riziku přiměla účastníky trhu k návratu k bezpečným nástrojům a zvýšila poptávku po americkém dolaru, který za poslední 2 týdny vzrostl na maxima.
  • Americký dolár zaznamenal pokles po tom, čo FED znížil očakávania rastu úrokových sadzieb
    Menový pár EURUSD zaznamenal po zasadaní FOMC nárast. Akciový index S&P500 vymazal straty a dlhopisy rožširujú zisky. FOMC neočakáva v romto roku ani jedno zvýšenie úrokových sadzieb a v roku 2020 očakáva len jedno zvýšenie. Centrálna banka plánuje koncom septembra ukončiť odpredávanie aktív. Trhové očakávania naznačujú nárast pravdepodobnosti zníženia úrokových sadzieb v tomto roku. EURUSD prekonal úroveň 1,14.
  • Americký dolar zaznamenává jen malou reakci na optimistická data spotřebitelského sentimentu UoM
    Spotřebitelský sentiment University of Michigan pro USA v prosinci vzrostl z listopadových 56,8 na 59,10. Odhad předběžných údajů činil 56,9.
  • Americký dolar zaznamenává výrazné zisky
    V pondělí euro a britská libra utrpěly vůči dolaru velké ztráty. To bylo přičítáno objektivním důvodům. Nedávné údaje naznačily neočekávaný nárůst výrobní aktivity v USA v březnu, který byl podpořen prudkým oživením výroby a zvýšenou poptávkou. Podle zprávy ISM (Institute for Supply Management) se index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu v březnu zvýšil o 2,5 b. na 50,3 b. Ačkoli jen těsně překročil hranici 50 bodů, která odděluje pokles od růstu, údaje naznačily konec 16měsíčního poklesu aktivity a překonaly všechny odhady ekonomů.
  • Americký dolar zažívá nejlepších 11 týdnů za posledních 40 let, Wall Street pod prodejním tlakem; analýza GBP/CHF, GBP/AUD, EUR/GBP
    Americký dolar postupuje dále směrem na sever, a to již 11tý týden v řadě, což je výkon, který se mu nepodařilo d...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
Forex brokeři
AVAFX
IC Markets
Deltastock
reklama
CapXmaster srovnani