Pondělí 06. červenec 2020 19:05
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets copyfx

Komoditní přehled: Prospěje oslabený dolar komoditám?

03.06.2020 18:55  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Jak se dařilo komoditám v druhé polovině května? Nejmarkantnější byl prodej zemního plynu, zlata a tří hlavních plodin. Akcie po celém světě v posledních týdnech stoupaly a některé, zejména v USA, dosáhly v rámci tohoto cyklu svého nového maxima. Dolar obecně oslabil, a pokud bude v tomto trendu pokračovat, může to komoditám jen prospět. 

V níže uvedeném přehledu jsou dobře viditelné pozice ve futures a změny provedené hedgovými fondy u 24 významných komoditních futures do úterka 26. května.


Bloomberg Commodity Index se v uplynulém týdnu příliš nezměnil, protože pokračující posilování energetiky, a zejména ropy, bylo vyváženo oslabením většiny kovů. Navzdory vcelku neutrálnímu chování cen fondy nadále zvyšovaly své expozice a sázely na pokles cen obilí. Pokud jde o měkké komodity, pokračovalo uzavírání krátkých pozic v cukru, zatímco krátké pozice v kakau se ještě před nárůstem ceny stihly zvýšit. 

Energie

Pokračovaly značné nákupy ropy a kombinované čisté dlouhé pozice v ropě WTI (+14,3 tis.) a ropě Brent (+14,7 tis.) dosáhly 536 tisíc lotů, což je nejvíc za poslední čtyři měsíce. Dlouhé pozice ve WTI dosáhly 363 tisíc lotů, tedy nejvíc od září 2018, zatímco ropa Brent, která v poslední době poněkud zaostává, dosáhla 173 tisíc lotů, takže zůstává hluboko pod lednovým maximem 429 tisíc lotů.


Kovy

Týden do 26. května byl obdobím, kdy většina kovů zastavila svůj postup a zlato i stříbro se propadly o 1,7%, zatímco měď se nikam nepohnula. Hedgové fondy nemají nadále zájem o zlato, a tak se čisté dlouhé pozice znovu snížily o 14 % na 24 tisíc lotů, což je nejnižší sázka na růst cen za posledních téměř 12 měsíců. Svou roli zde mohlo sehrát i hromadné opouštění futures na zlato na CME po březnových výkyvech spotového trhu, kdy fondy raději přesunuly část svých dlouhodobých expozic do fondů ETF. Celková zlatých ETF se minulý týden poprvé vyšplhala nad 100 milionů uncí. 

Výrazné posilování stříbra po jeho březnovém propadu se prozatím zastavilo, ale získané momentum pomohlo zvýšit čisté dlouhé pozice o 26 % na 27 tisíc lotů, což je ovšem ještě stále o 60 %, tedy o 42 tisíc lotů méně, než fondy držely před zmiňovaným propadem. Nárůst hodnoty stříbra vůči zlatu možná zpomalí poté, co poměr ceny zlata a stříbra dosáhl technického cíle na úrovni 95 (uncí stříbra za jednu unci zlata).

Krátké pozice mědi klesly téměř na polovinu, když se na tento významný průmyslový kov zaměřily i fondy, které zatím ze zotavení nijak neprofitovaly. Dnes cena na počátku obchodování znovu zamířila výš a dosáhla téměř úrovně 2,50 USD/libru, což je hladina podpory z roku 2017, která se po březnovém propadu stala naopak hladinou odporu. 


Zemědělství

Pokračoval všeobecný odprodej tří hlavních obilovin, zejména kukuřice, kde čisté krátké pozice dosáhly 276 tisíc lotů,  což je na tuto roční dobu nejpesimističtější pozice za nejméně deset let. Propad poptávky po etanolu (která se nyní vzpamatovává spolu s opětovným nástupem ropy), rychlá výsadba a pochybnosti ohledně exportní síly udržují kukuřici i nadále poblíž klíčové psychologické hladiny podpory 3 USD za bušl. 

S tím, jak se zotavovala poptávka v souvislosti s biopalivy, pokračovalo i uzavírání krátkých pozic v cukru. Dlouhé pozice fondů v kávě jsou nyní o 37 % menší, protože se její technické vyhlídky po opětovném propadu pod 1 dolar za libru dále zhoršily.


O autorovi:

Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.

Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů.

Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Komoditní index Bloombergu padl na 13 leté minimum, nedaří se celému spektru komodit
  "Long" komoditní pozice procházejí těžkými časy. Bloomberg komoditní index (BCI) včera klesl na nejnižší hodnoty od roku 2002. Dostal se až na 96,07 bodů. V posledních měsících už byl překonán pád na komoditních trzích, který byl důsledkem hospodářské krize 2008 - 2009. Komoditní index BCI klesá s přestávkami už od roku 2011, kdy dosáhl pokrizových maxim na úrovni 175,42 bodů.
 • Komoditní investoři v květnu prodávali. Bude červen opět vhodnou dobou pro nákup?
  Komoditní index DJ-UBS má za sebou první měsíc výprodeje od loňského listopadu. Zemědělský sektor totiž musel umazat něco ze svých vysokých...
 • Komoditní megafúze ohrožena, katarský fond tiše nakoupil podíl a chce od Glencore za Xstratu víc
  Rekordní fúze globálního obchodníka s komoditami Glencore a jedné z vedoucích těžebních skupin Xstrata se krátce před klíčovými hlasováními akcionářů komplikuje. Do dohody z počátku roku vstoupil dnes již významný akcionář Xstraty, kterým je katarský vládní investiční fond, s požadavkem na vyšší cenu. Tu buď Glencore odsouhlasí, nebo bude nejspíše muset od spojení odstoupit.
 • Komoditní měny dál získávají pevnější půdu pod nohama, zatímco USD slábne na všech párech
  Po včerejším výprodeji se dnes situace na akciovém trhu částečně zklidňuje. Obchodování však probíhá opět na zvýšených...
 • Komoditní měny navázaly na včerejší pád, mírně ztrácí také indexy
  Na akciové trhy se dnes pomalu začínají vracet objemy, ale ani zvýšené objemy dnes ceny indexů ke větší aktivitě nevybízí. Po včerejší korekci dnes německý akciový index DAX jen nepatrně ztrácí a pod mírným tlakem jsou také ostatní evropské indexy. Ztráty však nejsou podepřeny novými fundamenty a jedná se proto o spíše technickou korekci. Té na DAXu velmi pravděpodobně napomáhá i technická situace, když se německý index v minulých dnech začal přibližovat ke hranici historického maxima, které vytvořil v roce 2015.
 • Komoditní měny opatrně navazují na růst z minulého týdne, akcie a ostatní měny zahajují týden pomalu
  Pondělní seance zatím na trzích probíhá více méně podle očekávání. Akciové indexy v Evropě se od rána drží na dosah pátečního close a i zobchodované objemy jsou výrazně podprůměrné, když se ve většině případů pohybují pětinu až třetinu pod dlouhodobým průměrem. Fundamentů je přitom jen málo, takže zahajujeme týden klasickou pondělní seancí, kdy se většina finančních aktiv drží v poměrně líném bočním trendu.
 • Komoditní měny pokračují v růstu na páru s dolarem, daří se také akciím
  Evropské indexy dnes pokračují v solidní výkonnosti, když rostou již třetím dnem v řadě. Německý DAX se dokonce vyhoup...
 • Komoditní měny přicházejí o část včerejších zisků, akcie se drží
  Středeční seance je na trzích zatím bez větších výkyvů a problémů. Na akciovém trhu probíhá obchodování na spíše podprůměrných objemech, což souvisí s absencí nově příchozích fundamentů. Ne že by jich dnes bylo málo, ale to podstatné nás tentokrát čeká až v průběhu americké obchodní seance. Evropské burzy si tak své ceny více méně udržují až na DAX, který s přispěním automobilového průmyslu roste o osm desetin procenta.
 • Komoditní měny začínají znovu růst, CZK pomohly překvapivě dobré výsledky HDP
  Na finančních trzích to zatím vypadá na další klidný den, který na velmi nízkých objemech pomůže hlavně evropským indexům k likvidaci dřívějších ztrát. Evropa je opět v zelených číslech a tamní indexy si připisují dalších několik desetin procenta. DAX se pomalu blíží ke hranici 12 300 dolarů a společně s rostoucím oceněním rizikových aktiv dál klesá implikovaná volatilita i poptávka po bezpečných přístavech.
 • Komoditní měny znovu pod tlakem, CAD je díky ropě nejlevnější od roku 2004
  Pár měsíců klidu a komoditní měny si začínají znovu procházet očistcem. Ceny ropy začaly v minulých týdnech prudce kle...
 • Komoditní rekapitulace
  Zlato dosáhlo v pátek čtyřměsíčního maxima a bylo na cestě k pátému přímému týdennímu zisku, když americký dolar klesl...
 • Komoditní rekapitulace
  Cena zlata v pátek vzrostla, protože hrozba globální obchodní války posunula akcie a americký dolar niž a vyvolala pop...
 • Komoditní rekapitulace
  Cena zlata se v pátek udržela pod půlměsíčním maximem v relativně mělkém obchodování před prázdninami, v situaci mezi pevnějšími akciemi a robustním dolarem, když kov zůstal v rostoucím trendu, aby zaznamenal druhý týden zisku.
 • Komoditní rekapitulace
  Zlato v pátek redukovalo svůj výnos po smíšeném obchodním dni, když obchodníci v tomto týdnu inkasovali zisky z rally kovu na 3-1 / 2měsíčním maximu a dolar vzrostl i po slabších než očekávaných datech o amerických mzdách za prosinec.
 • Komoditní rekapitulace
  Ceny zlata v pátek vzrostly na půlměsíční maximum, neboť hrozba globální obchodní války přiměla investory přesunout portfolia za rizikových aktiv do „bezpečných přístavů“.
 • Komoditní rekapitulace
  Ceny zlata v pátek klesly a zaznamenaly jejich největší týdenní pokles za poslední tři týdny, kdy je komodity pod tlakem silnějšího amerického dolaru a očekávání, že americká Federální rezervní banka poprvé v letošním roce zvýší úrokové sazby.
 • Komoditní rekapitulace
  Ceny zlata v pátek klesaly, když americký dolar posílil proti euru poté, co údaje o pracovních pozicích v USA ukázaly silný nárůst pracovních míst a mezd a výnosy desetiletých amerických dluhopisů vrcholily.
 • Komoditní rekapitulace
  Ceny zlata v pátek poklesly, ale přesto se pohybovaly v blízkosti třítýdenního maxima, protože index amerického dolaru...
 • Komoditní rekapitulace
  Ceny zlata v pátek vzrostly a uzavřely tak druhý, po sobě jdoucí, týden zisku, díky přetrvávající nejistotě ohledně vojenskému angažmá západní aliance v Sýrii.
 • Komoditní rekapitulace
  Ceny zlata se v pátek odrazily od dna poté, co americký dolar klesl proti koši měn, protože zpomalení růstu mezd bylo předzvěstí postupné zvýšení inflace v letošním roce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new