Sobota 04. červenec 2020 18:11
reklama
Admiral spread new
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Bossa live trading

Investovat může být i zábavné

25.05.2020 12:42  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR

Češi už dávno nejsou v investování úplní začátečníci a například v nákupech cenných papírů, nemovitostí nebo ve vkladech do akciových fondů se mnozí z nás velmi dobře vyznají. V současném světě se nabízí řada zajímavých a netradičních příležitostí, kam uložit své peníze.

Vytváření finanční rezervy na „horší“ časy nebo na stáří je už dnes naštěstí běžná věc a tzv. alternativní investování nabízí příležitost nejen peníze uložit a časem zúročit, ale zároveň i prostor pro zábavu a poučení. Do této skupiny totiž patří investice do takových komodit jako alkohol, umění, dostihoví koně nebo kabelky. A to jsme zdaleka nevyčerpali všechny možnosti… 

České sklo má potenciál

Nákup uměleckých děl a starožitností je dnes už poměrně běžnou záležitostí. Je jasné, že většina z nás nemá v zásobě prostředky, aby nakupovala obrazy a díla v řádu milionů korun. Ale uměleckou sbírku lze začít budovat i z drobných děl, na která narazíme na různých aukcích, v galeriích (doporučujeme zvláště ty regionální) nebo v obchodech se starožitnostmi. U nás zatím méně využívanou variantou je nákup děl mladých autorů, kteří mají potenciál se stát v budoucnosti významnými umělci a jejichž díla tak stoupnou na ceně.

Zahraniční investoři také hojně nakupují české moderní sklo, protože má ve světě stále vynikající renomé. Češi jsou zatím u tohoto typu uměleckých děl opatrní, a pokud do něj investují, vybírají si díla známých umělců. Méně žádané jsou také grafiky, linoryty a fotografická díla. Přitom právě ony mají vynikající potenciál dalšího hodnotového růstu a jejich pořizovací cena není vysoká. Jedná se vlastně o typickou investici pro příští generace nebo na horší časy, protože jejich zhodnocení trvá většinou deset až dvacet let.

Klasické starožitnosti jsou stále oblíbené, nicméně mění se preference zákazníků. Zatímco ještě před nedávnem byl nejvíce v kurzu starožitný nábytek, dnes je větší poptávka po špercích a zlatých historických mincích.

Mince letí nahoru

Ukládání peněz do drahých kovů a kamenů, včetně diamantů, je velmi vhodným druhem investice i pro menší investory, odborníci doporučují, že by v nich měli mít uloženo minimálně 10 procent majetku, ideálně ale tak kolem necelé pětiny.

V Česku má dlouhou tradici sbírání pamětních i jiných mincí. Nemusíme být nadšenými sběrateli, nakoupit některé zlaté pamětní mince, které vydává Česká národní banka, může zkusit každý z nás. Jejich návratnost není rozhodně špatná, například ty, které se objevily na trhu na podzim roku 2018 a stály kolem 30 tisíc korun, se dnes prodávají až o 15 tisíc dráž.

Bohatství skryté v lahvích

K mnohým alternativním investicím se dostanete při nákupu relativně běžných věcí. Typickým příkladem je alkohol. Drahé sekty nebo nejlepší ročníky z vyhlášených francouzských vinic vyžadují pochopitelně nejen vydatné finanční krytí, ale také prostory na uskladnění. Ovšem investovat se dá i do kvalitních destilátů, jejichž pořizovací hodnota není tak vysoká a dostupnost je relativně dobrá. Destiláty mají navíc dlouhou trvanlivost (až několik desítek let) a ty, které jsou v ručně dělaných či broušených lahvích, můžete prodat i poté, co je vypijete – hodnotu mají totiž právě ony originální nádoby.

Mezi oblíbené „investiční“ destiláty patří třeba pravé rumy z Kuby, Jamajky nebo Martiniku.

Pokud se dámy cítí odstrčeny a závidí pánům, že mohou koníček proměnit ve finanční nástroj, máme pro ně nabídku v podobě investic do značkových kabelek. Například taková „birkinka“ od Hermése jen nejen módní pojem, protože může přinést meziroční výnos hodně přes 10 procent. Nesmí být ovšem obnošená. Investiční kousky objevíte i u Chanela nebo Vuittona.

Koně čtyřnozí i na kolech

Nejen v detektivních románech od Dicka Francise existují dostihové syndikáty, tedy sdružení několika vlastníků závodních koní. Díky nim si mohou splnit svůj „koňský“ sen i ti, kteří nemají po ruce tolik finančních prostředků, aby za ně pořídili vlastní špičkové zvíře. Společnou investicí se tak dostanete nejen do vysněného světa, ale dosáhnete i na ceny za vítězství. A když se syndikátu podaří koupit mladého nadějného koně, z něhož vyroste šampion, vyděláte i na jeho případném prodeji.

Investovat pochopitelně lze i do „koní pod kapotou“. Tady už se ale bohužel pohybujeme v prostředí skutečných multimilionářů, protože se jedná o luxusní modely značek jako Ferrari, Maserati, Mercedes – Benz, Bentley, Shelby nebo Plymouth. Jejich hodnoty jsou nedozírné a jako jistý problém se může jevit i jejich „ustájení“.

Z investičního a hlavně praktického hlediska nejsou pro normálního smrtelníka příliš vhodné ani investice do známek, bankovek nebo historických map. Pokud ovšem nejste jejich nadšeným sběratelem a nemáte za sebou dlouholeté zkušenosti v podobě důvěrné znalosti sběratelského prostředí a historických souvislostí.

Co je dobré vědět…

Učený z nebe nespadl, a pokud s netradičními investicemi začínáte, budete potřebovat poradce. Určitě nekupujte umělecká díla bez konzultace s odborníky a znalci. Může se vám totiž klidně stát, že narazíte na kopie, což většinou nehrozí na renomovaných aukcích nebo v prověřených galeriích, ale například při nákupech přes internet.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Investoři zůstávají v očekávaní.
  Včera během dne zprávy a nálady v obchodní sféře značně se zlepšili, což dovolilo indexům vrátit se do zelené zóny. Am...
 • Investování a správu financí čeká díky technologiím radikální proměna
  Díky novým technologiím může dnes více individuálních investorů a firem hledat alternativní řešení pro to, jak spravov...
 • Investování do ETF bez poplatků
  S neustále se měnícími podmínkami na trzích se pro investory stává stále důležitějším vytvoření dobře diverzifikovaného portfolia. Není samozřejmě nutné zmiňovat, jak důležité je hledání různých způsobů pro co největší minimalizaci investičního rizika.
 • Investovanie do dolára spomalilo, zelená bankovka zaznamenala najhorší kvartál za sedem rokov
  Americký dolár zaznamenal svoj najhorší kvartál za posledných sedem rokov po tom, čo séria jastrabích vyhlásení z Európy a Kanady poslala nahor tieto meny (euro, libra a kanadský dolár) a dolár strácal.
 • Investování je jako jízda na kole. Začátky jsou těžké, ale když už to umíte, pocit z jízdy je nepopsatelný
  Hovoří ředitel Saxo Bank pro Maďarsko, Českou a Slovenskou republiku Pavel Drahotský. Ve funkci nedávno vystřídal svého předchůdce Karola Piovarcsyho. Před příchodem do Saxo Bank působil dva roky ve vlastní family office, kterou založil, a předtím téměř osm let v Citibank, kterou opouštěl jako opouštěl jako viceprezident a ředitel divize investičních produktů.
 • Investování pro začátečníky
  V důsledku nízkých úrokových sazeb, zvolení nového prezidenta USA, voleb v Evropě a napětí v zahraničí, již několik týdnů přebírá zpravodajství kontrolu nad pohyby na trzích po celém světě. "Každá politická akce vyvolá reakci na trzích."
 • INVESTOVÁNÍ S NEJLEVNĚJŠÍM ČESKÝM BROKEREM
  Pokud investujete do akcií, je Vám jasné, že vyhnout se transakčním poplatkům brokera je nemožné. Poplatky za vypořádání obchodu, za správu účtu, roční sazby, nebo poplatek za úschovu, všechny zmíněné poplatky účtované brokerem mají značný vliv na Vaše investice. Neúměrně tyto poplatky ovlivňují menší investory a ty se strategií dlouhodobého držení pozic v portfoliu.
 • Investování v Česku – svět nevyužitých příležitostí
  Již několik desítek let žijeme v prostředí finanční svobody. Trh nabízí celou řadu nástrojů, jak zhodnotit peníze a různé způsoby investic poskytují nejen výdělek, ale také velmi vhodný prostředek, jak se zabezpečit na stáří. Využívají ale Češi dostatečně všech možností? A zajišťují se na nejisté časy a důchod dostatečně?
 • Investování v mladém věku
  Složený úrok je jednou z fundamentálních finančních koncepcí a má zvláštní význam zejména v oblasti investic. V tomto článku budeme demonstrovat, jak je možné maximalizovat složený úrok v rámci investic ve váš prospěch jednoduchým snížením nákladů na obchodní aktivity.
 • Investování v příštích 10 letech
  Pro investory, kteří hledají výnosy, neexistuje ve světě nekonečného kvantitativního uvolňování a dezinflace jiná alternativa než akcie.
 • Investujte do nemovitostí online s výnosem 6,5 - 21,4 % ročně (investice od 1000 Kč)
  Nakupujte podíly v nemovitostech on-line - rychle a jednoduše a vydělávejte na pronájmu a růstu hodnoty nemovitosti. O nájemníky a údržbu se nemusíte vůbec starat a hypotéku nepotřebujete.
 • Investujte do nemovitostí online s výnosem 6,5 - 21,4 % ročně (investice od 1000 Kč)
  Nakupujte podíly v nemovitostech on-line - rychle a jednoduše a vydělávejte na pronájmu a růstu hodnoty nemovitosti. O nájemníky a údržbu se nemusíte vůbec starat a hypotéku nepotřebujete.
 • IOT / USD – Bitfinex: 31. 10. 2019
  IOT / USD se aktuálně obchoduje na vyšší úrovni, když se odrazil z minima na 0,2726 a aktuálně se drží na hodnotě 0,2740 v 08:10 GMT.
 • IOT / USD – 6. 11. 2019
  IOT/USD zvyšuje zisky po třetí sobě jdoucí seanci, výhled je mírně býčí. Pár se obchodoval o 2,42% vyš na úrovni 0,28148 (0820 gmt) po uzavření o +0,67% v úterý. Technické ukazatele na denním grafu jsou mírně býčí. RSI je nyní nad 50 body a roste na výšší úrovně.
 • IPG Photonics Corporation
  Společnost IPG Photonics Corporation je vývojářem a výrobcem řady fiber lasers, zesilovačů vláken, diodových laserů, laserových systémů a optických doplňků, které se používají pro různé aplikace. Společnost nabízí řadu laserů a zesilovačů, které se používají při zpracování materiálů, komunikaci a v lékařských aplikacích. které prodává po celém světě výrobcům originálního vybavení (OEM), systémovým integrátorům a koncovým uživatelům. Výrobní závody společnosti se nacházejí ve Spojených státech, Německu a Rusku. Společnost nabízí laserové systémy pro určité trhy a aplikace. Její výrobky jsou navrženy tak, aby byly použity jako zdroje energie pro všeobecné účely nebo světelné zdroje. Její produktová řada zahrnuje vysokorychlostní Ytterbium CW (100 až 100 000 W), polovodičové Ytterbium CW (100 až 99 W), impulsní Ytterbium (0,1 až 200 W), impulsní a CW, Quasi-CW Ytterbium (100-400 Watt ), Erbium zesilovače a vysílače.
 • iPhone – o koľko bude drahší?
  Prečo rastú inflačné očakávania na dlhoročné maximá? Z jednoduchého dôvodu – Trump chce zastaviť globalizáciu. Poradí sa mu to? Aké to bude mať následky? Spoločnosť Apple začala vyčísľovať...
 • iPhone 5 väčším stimulom než QE
  Lepšie výsledky banky Citigroup, silnejšie ako očakávané maloobchodné tržby z US a obrat na...
 • Iphone 8 uvidíme už tento týždeň, vysoká cena však možno zníži dopyt
  Dlho očakávaná premiéra nového telefónu Iphone 8 by mala by už tento utorok a Apple dúfa, že o nový model bude rekordný záujem. Koniec koncov, cena akcie Apple sa vyšplhala na nové historické maximá práve vďaka očakávaniam revolučného modelu. Čínske predaje v posledných šiestich kvartáloch klesali a nový model by to mohol zmeniť. Ale..
 • IPO FlixBus: Konkurent RegioJetu se chystá na burzu 
  Německá společnost FlixMobility koncem roku avizovala potenciální IPO v průběhu roku 2019 za účelem expanze. FlixMobility provozuje meziměstského autobusového přepravce FlixBus a železničního přepravce FlixTrain.
 • IPO Airbnb by mohlo přijít už v létě roku 2019
  Airbnb je americká společnost se sídlem v San Franciscu, která provozuje on-line služby pro zprostředkování u...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets copyfx