Pátek 19. duben 2024 00:59
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO král

Naděje na vakcínu pozvedla náladu na akciových trzích

20.05.2020 12:04  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Jakmile se objevily zprávy, že vakcína společnosti Moderna proti viru covid-19 vykazuje slibné výsledky, ať už jde o odezvu imunitního systému, nebo celkovou bezpečnost v rámci studie 1. fáze, poskočily její akcie o 20 %. Investoři by však měli být opatrnější, než začnou těmto zprávám přikládat přílišnou váhu, protože bylo testováno jen 45 subjektů a ve studiích 1. fáze často převládají falešně pozitivní výsledky.

Moderna je americká biotechnologická firma, kterou WHO zařadila na oficiální seznam firem pracujících na vakcíně proti viru covid-19 a kterou jsme výslovně zmiňovali ve své výzkumné zprávě ze 7. května. Tato společnost v pondělí zveřejnila předběžné testy 1. fáze, z nichž vyplývá, že její vakcína na SARS-CoV-2 je bezpečná a obecně dobře snášená. Akcie společnosti okamžitě stouply o 20 % a celkově tato zpráva pomohla ke zlepšení nálady na globálních akciových trzích.


Investoři, zbystřete!

Je však třeba zmínit důležitá fakta, která s touto studií souvisejí. Testy 1. fáze zahrnovaly pouze 45 subjektů ve třech kohortách s různými úrovněmi dávkování. To je poměrně malý vzorek, takže by investoři zatím neměli přikládat těmto zjištěním příliš velkou váhu. Zanedlouho bude zahájena studie 2. fáze, kterou tvoří 600 subjektů, a která tak nabídne rozsáhlejší vzorek ještě dříve, než dojde ve 3. fázi na skutečné testy. Investoři by si měli uvědomit, že při testování léčiv počet falešně pozitivních výsledků výrazně převyšuje počet výsledků skutečně pozitivních, zejména ve studiích 1. fáze. Náhodné faktory se vyskytují všude, a tedy i při výzkumu nových léčiv. Trh s dividendovými futures očekává o něco strmější křivku (lepší růstové vyhlídky), ale ne o mnoho, takže v zásadě nepřikládáme novinkám od Moderny přílišnou váhu.

Po zveřejnění dat ze studie 1. fáze oznámila Moderna veřejnou nabídku akcií v hodnotě 1,3 miliardy dolarů po 76 USD za akcii, takže se zdá, že využívá své tržní hodnoty, aby získala další kapitál na výzkum a vývoj. V budoucnu si asi budeme muset na podobné situace zvyknout. Biotechnologické firmy budou uveřejňovat údaje týkající se viru covid-19 a snažit se na jejich základě získat další prostředky či finanční partnery z řad velkých farmaceutických firem a vládních institucí.


O autorovi:

Peter Garnry začal pracovat v Saxo Bank v roce 2010 jako vedoucí kapitálové strategie. V roce 2016 se stal vedoucím týmu kvantitativních strategií, který se zaměřuje na aplikaci počítačových strategií na finanční trhy. Vytváří obchodní strategie a analýzy akciových trhů i jednotlivých firemních akcií pomocí pokročilých statistik a modelů.

Peter Garnry vytvořil pro Saxo Bank měsíční publikaci Alpha Picks, která vybírá nejatraktivnější akcie na amerických, evropských a asijských trzích. Kromě toho přispívá do čtvrtletních předpovědí Saxo Bank a ročních Šokujících předpovědí a je pravidelným komentátorem na televizních stanicích včetně CNN a Bloomberg TV.

Finanční odvětví stále více používá počítačové programy pro zvládání obrovského množství informací a pro tvorbu lepších předpovědí. Garnry a jeho kolegové z týmu kvantitativních strategií vytvářejí automatické počítačové modely s tvorbou signálů a předpovědí pro širokou řadu finančních instrumentů. Obchodní přístup podporovaný kvantitativními modely je velmi dynamický a flexibilní i v proměnlivém tržním prostředí. Kromě kvantitativních strategií také vede volné akciové portfolio, na kterém ukazuje jak vytvářet pozice na akciovém trhu a reagovat na průběh událostí. Peter Garnry absolvoval Copenhagen Business School a je držitelem charty CFA®.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nad Českem se strhává „dokonalá bouře“ ekonomických trablů, Fiala povládne za trest. Bude čelit drahotě, energetické krizi, krizi autoprůmyslu, nutnosti osekávat stamiliardy…
    Dobře už bylo. Rodící se vláda pravděpodobného premiéra Petra Fialy si to alespoň z hlediska aktuálního ekonomického dění a jeho perspektivy pořádně „vyžere“. Nad Českem – a nejen nad ním – se totiž strhává „dokonalá bouře“ drahoty, plynové a energetické krize, „čipového hladomoru“, mezinárodní výrobní i přepravní krize, krize autoprůmyslu, nutnosti plnit zadání Green Dealu EU či nutnosti radikálně osekávat veřejný dluh o (před volbami slíbené) stovky miliard. Poslední jmenované znamená snižování růstu starobních důchodů, škrty v sociální oblasti či ve zdravotnictví a mnohé další nepříjemné. Třeba koalicí Spolu slibované rozsáhlé propouštění ve státní sféře, případně i privatizace velkých zaměstnavatelů České pošty nebo Českých drah, která povede k propouštění taktéž.
  • Naděje menších podniků se nenaplnily, Česká národní banka snížila úrokové sazby pouze o půl procentního bodu
    Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodla o snížení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu na 5,75 %. Toto rozhodnutí bylo většinově očekávané, a to přesto, že inflace se snižuje rychleji, než ČNB předpokládala. Jednotliví členové bankovní rady v čele s guvernérem Alešem Michlem se totiž v posledních týdnech vyjádřili proti rychlejšímu snižování úrokových sazeb a tomuto kroku nenahrává ani poměrně slabá koruna. V české ekonomice je však řada odvětví a firem, které doufaly, že bankovní rada na nízkou inflaci přeci jen zareaguje silněji a pro které je dnešní krok zklamáním.
  • Naděje na další americké stimuly pohasínají, dolar ztrácí sílu
    Americký dolar dnes prohluboval ztráty, což bylo patrné v asijském i v evropském obchodování. Průběžné volby v USA skončily očekávaným výsledkem: rozděleným Kongresem, což podporuje názory, že jakákoli fiskální vzpruha největší světové ekonomice je pro tuto chvíli ve hvězdách.
  • Naděje na dohodu, ale také slabá čínská data. Tržní optimismus v Evropě vadne
    Začátkem dnešního obchodování dostaly světové trhy do vínku sadu špatných čísel z Číny. Jak průmyslová výroba, tak maloobchodní tržby zpomalily ještě výrazněji, než se čekalo. Ačkoli u průmyslu je propad tempa markantnější, za vážnější považujeme spíše ztrátu tempa maloobchodních tržeb. Průmysl se totiž vracel na předchozí rychlost po jednorázovém březnovém zrychlení.
  • Nádeje na dosiahnutie dohody o Brexite zlepšili sentiment na trhu
    Hlavné európske indexy sa obchodujú väčšinou vyššie, pričom nárast zaznamenala aj britská libra, keď sa zdá, že obchodná dohoda o Brexite bola dosiahnutá, pričom oficiálne oznámenie sa očakáva v priebehu dnešného dňa. Britský premiér Boris Johnson usporiadal v noci podvečer konferenčný hovor so svojím kabinetom ministrov. Len týždeň pred odchodom Británie z Európskej únie sa dosiahla dohoda o spravodlivej hospodárskej súťaži a rybolovných právach, pričom vyjednávači na ich konečnom znení stále pracujú. Niektoré akciové indexy, ako DAX 30 a FTSE MIB sa dnes neobchodujú vôbec, pričom iné ukončia dnešné obchodovanie skôr.
  • Naděje na finanční stimuly žene libru výš
    S výjimkou nedávného výrazného propadu eura je síla britské libry jedním z několika málo témat, která devizový trh v současné době řeší. Koncem týdne mají být zveřejněny předběžné průzkumy PMI z Japonska a eurozóny a první údaje naznačují, že se v nich projeví dopady viru Covid-19 na ekonomickou aktivitu mimo Čínu.
  • Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená
    Američtí demokrati ve Sněmovně pracují na dalším stimulačním fiskálním balíku, a to za 2,2 bilionu USD. Hlasovat by se mohlo už příští týden, a pokud by takto velký balík prošel, byla by to určitě silná podpora sentimentu na finančních trzích. Otázkou samozřejmě zůstává, jaká je šance na schválení. Demokrati by si před volbami připsali významné politické body pomocí pro domácnosti či malé firmy, což může druhá strana těžko takto snadno připustit. Teoreticky by mohl mít šanci nějaký kompromisní návrh, ale na tom se kongresmani nedokázali dohodnout už od začátku prázdnin.
  • Naděje na hladký brexit a uzavření obchodní dohody mezi US a Čínou vedly k „risk on“ sentimentu
    Americký prezident Donald Trump v pondělí pohrozil Turecku zničením tamní ekonomiky, pokud Ankara podnikne v Sýrii něco, co bude pokládat za nepřípustné. Americká armáda začala v pondělí s odsunem svých pozic v severní Sýrii kvůli plánované turecké ofenzívě.
  • Naděje na odložení cel svědčí akciím, optimismus však zůstává opatrný
    Sentiment na globálních trzích se dnes přesypal tím pozitivním směrem, ale o masivní přesun poptávky k rizikovým aktivům nejde. Akcie v Asii si sice připsaly pěkné zisky, ovšem Evropa na ně navazuje už skromnějším růstem. Ropa koriguje poslední výrazný nárůst ceny. Dluhopisy na hlavních trzích se dostávají pouze pod lehký tlak, zato zlato pokračuje v sestupu a už je zpět u 1400 USD.
  • Naděje na rychlé uzavření obchodní dohody opět podporuje akciové trhy
    Americké akcie v pátek otevřely růstem, a přestože v průběhu seance část zisků odepsaly, uzavřely v kladném. Technologický Nasdaq a index S&P 500 si polepšily o 0,1 %, zatímco průmyslový Dow Jones přidal 0,4 %. Za převahou nákupních příkazů stálo aktuální dění kolem obchodní války, když americký prezident Donald Trump prohlásil, že uzavření obchodní dohody může přijít velmi rychle a její součástí může být i řešení situace okolo technologické společnosti Huawei.
  • Naděje na vládu v Itálii padly, euro se odrazilo ze dna
    Přes víkend se v Itálii odehrálo další neúspěšné jednání, které vtáhlo zemi do nového politického chaosu. Důvodem bylo, že prezident Sergio Mattarella nejmenoval za ministra financí euroskeptického kandidáta Paola Savonu. Dvojice populistických stran, které se pokoušely sestavit vládu, své další snahy vzdala. Na pořadu dne je technokratická vláda.
  • Naděje pro české řidiče, pohonné hmoty mohou v prosinci konečně zlevnit. Záležet bude hlavně na tom, jak dopadne „světová ropná válka“
    Ceny pohonných hmot v ČR se od minulého týdne změnily jen minimálně. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic aktuálně prodává v průměru za 37,20 Kč, před týdnem byl o dva haléře levnější. Průměrná cena nafty zůstala na 36,05 Kč za litr. Vyplývá to z dnešních údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
  • Naděje pro dluhopisy?
    Růst úrokových sazeb, které stlačují ceny bezpečných dluhopisů, je téma, které hýbe kapitálovým trhem. Samotná kategorie státních dluhopisů může do budoucna nabídnout, v závislosti na regionu, výrazně odlišný vývoj. Když budeme brát v potaz dvě největší ekonomiky, tak lze očekávat, že čínské státní dluhopisy mohou výkonnostně předstihnout dluhopisy z USA. „Čínská ekonomika může postupně ztrácet na dynamice růstu oproti obecnému očekávání, zatímco USA svůj ekonomický výhled stále navyšují. Tomuto vývoji se tak přizpůsobují i měnové politiky. Případné zvedání úrokových sazeb by nadále snižovalo cenu dluhopisů. Stabilizace úrokové politiky by v případě Číny mohla dluhopisy udržet na uzdě,“ uvádí ve svém komentáři Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
  • Naděje v dohodu Řecka s věřiteli se nenaplnily
    Společnou evropskou měnu podporovaly po většinu minulého týdne spekulace na to, že se jednání mezi řeckými představiteli a jejich věřiteli blíží...
  • Naděje vysoké pro XRP jako řešení klíčového případu SEC vs Ripple Case lze očekávat kdykoli    
    Cena XRP dnes vzrostla, protože investoři doufají, že soudní spor Ripple vs. SEC bude v příštích týdnech uzavřen. A co je nejdůležitější, šance, že případ skončí ve prospěch Ripple jsou každým dnem vyšší.
  • Naděje Wall Street na "vítězství nad inflací" po průzkumu Fedu roste
    Inflační očekávání jsou z pohledu Fedu důležitým měřítkem. Lze je přirovnat k "sebenaplňujícímu se proroctví"; když spotřebitelé očekávají stále vyšší ceny (vysoká inflační očekávání), má inflační spirála tendenci se roztáčet směrem vzhůru. Pokles očekávání se také dílčím způsobem promítá do poklesu mzdových tlaků, což může být další významný faktor brzdící inflaci.
  • Naděje, že zahraniční obchod překoná svůj historický rekord, slábnou
    Bilance zahraničního obchodu v říjnu zaostala za očekáváními. Její výše dosáhla 7,2 miliard korun, takže ve srovnání s naším odhadem byla zhruba poloviční. I tak se ale v porovnání s loňským rokem jednalo o zlepšení o 7,8 miliard korun. Na historický rekord z let 2016 a 2017 na úrovni 164 miliard korun však bilance zahraničního obchodu zřejmě letos nedosáhne. Za prvních deset měsíců skončila v přebytku 143,8 miliardy korun. Situaci by mohl zachránit už jen listopad neboť prosincová statistika, bývá tradičně zatížena vyššími importy v důsledku vánočních nákupů a zároveň i nižšími importy zapříčiněnými dovolenými.
  • Nadějí ohledně dosažení rychlého kompromisu způsobilo rally na trhu US.
    Ve čtvrtek, trh Spojených Amerických Státu uzavřel obchodní seanci na pozitivním teritoriu, na základě informací, že r...
  • Naději pro český průmysl střídá opětovný pesimismus
    Po dvou měsících růstu indexu nákupních manažerů (PMI) v české výrobě přinesl závěr roku 2023 opětovný propad. Index poklesl z listopadových 43,2 bodů na hodnotu 41,8. Proti našemu i tržnímu odhadu tak ukazatel nabral opačný směr a namísto mírného zlepšení signalizují data ostřejší pokles. Důvodem je zejména pokles výroby a nižší množství nových zakázek.
  • Nadějný nárůst spotřebitelské poptávky v listopadu
    Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v listopadu pokračovaly v růstu. Po říjnovém revidovaném meziměsíčním nárůstu o 0,4 % (před revizí činil 0,6 %) v listopadu růst výrazně zrychlil na 1,0 %. Meziročně tak byly vyšší o 0,9 %, což byl daleko lepší výsledek, než který předpovídal tržní konsensus (-1,6 %). Meziroční růst tržeb v maloobchodně byl zaznamenán poprvé od dubna 2022. Jejich meziměsíční zvyšování v říjnu a listopadu je tak poměrně nadějným signálem ohledně posilující spotřebitelské poptávky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani