Pátek 19. duben 2024 14:35
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple trading AI
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost

Steenova kronika: Vítejte zpátky v sedmdesátkách

29.04.2020 17:24  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

V roce 1976 vyměřila švédská vláda spisovatelce Astrid Lindgrenové, která se proslavila Pippi Dlouhou punčochou, mezní daňovou sazbu 102 %. Autorka na to zareagovala satirickou pohádkou „Pomperipossa ve světě peněz“ (Pomperipossa in Monismania). Její název mluví za vše. A nejen, že vyprovokovala zuřivou debatu, ale zároveň způsobila v témže roce velkou volební prohru sociálně demokratické vládě, která tak musela poprvé po 44 letech od válu.

Tento příběh vám vyprávím proto, že hlavním argumentem Astrid Lindgrenové bylo, že si vláda uzurpuje nejen moc ukládat jí daně, ale hlavně o všem rozhodovat. Pomperipossa v knize protestuje: „102 %, vždyť to ani není možné“. Já si ovšem myslím, že z posledních dvou měsíců plyne ponaučení, že možné je všechno. A to doslova.

V posledních měsících jsme byli svědky toho, jak byla opuštěna myšlenka úspornosti. Centrální banky přišly o svou nezávislost, EU vyhodila fiskální pravidla oknem, po celém světě dochází k nekonečnému kvantitativnímu uvolňování, rozvaha Fedu přímo explodovala, aby se zachránil Wall Street a vysoce rizikové firemní obligace. Další miliardy byly poněkud méně efektivně vynaloženy i na záchranu jiných podniků. Zadními vrátky se vplížila dovnitř idea základního nepodmíněného příjmu (grantů) a aplikuje se Moderní monetární teorie (monetizace vládního dluhu prostřednictvím nafukování rozvahy centrálních bank). Nejagresivnější hráč ze všech, americký Federální rezervní systém pod vedením předsedy Powella, zpřetrhal swapové linky s centrálními bankami z celého světa a v rámci jistých velice kreativních kroků dokonce porušil Zákon o federálním rezervním systému prostřednictvím SPV. A to proto, že ano, slyšíte správně, je třeba pomoci všem

Ale argument, že je třeba pomoci všem, představuje strašlivý morální hazard. Neházíme tím totiž přes palubu jen určování cen na základě nabídky a poptávky, ale celou tržní ekonomiku. Tento záchranný program znamená pomoc manažerům leteckých společností, kteří vysáli z firem všechny prostředky, když si prostřednictvím programů masivního zpětného odkupu akcií sami nadělili stovky milionů akciových opcí. Nebo třeba IBM, společnosti, která v posledních deseti letech vynaložila 157 miliard dolarů akciového kapitálu, ale přitom má v současnosti tržní kapitalizaci jen 102 miliard dolarů. Možná bychom si měli připomenout dalšího skandinávského autora, Dána H. C. Andersena a jeho pohádku Císařovy nové šaty, abychom plně pochopili, o co tady kráčí.

Nekonečná podpora ve všech svých formách a tvarech znamená, že teď máme paradigmata a obchodní modely, které by měly být nemožné – fungují záporné úrokové sazby, dostanete zaplaceno za to, že si půjčíte peníze, a minulý týden se dokonce objevily záporné ceny ropy, takže už dostanete peníze i za spotřebu fosilních paliv. Mohl bych se pokusit vysvětlit, jak jsme dospěli do současného stavu, ale to je extrémně složitý úkol, protože to prostě nedává smysl. Jistě, mohu vám tady udělat přednášku, ale toto tržní prostředí je prostě příliš nesmyslné, aby se dalo pochopit.

Příčinu záporných výnosů i záporné ceny ropy však evidentně najdete už v povídce Pomperipossa ve světě peněz. Jde o to, co všechno vlády a centrální banky určují svou politikou. Dnes je to vláda a nikoliv trh, kdo určuje ceny, a tedy i nabídku a poptávku. Cena ropy se propadla příliš nízko, a na okamžik dokonce do záporu, protože si její producenti díky subvencím a špatným investicím, které přinášely nízké úrokové sazby, užívali na cizí účet. Tato „podpora“ udržovala při životě i marginální producenty ropy, kteří nedosáhli kladného cash flow ani v dobách, kdy byly ceny ropy mnohem vyšší. Jednoduše řečeno, ceny ropy už si sáhly na nulu a co je důležitější, jak tento týden poznamenal můj přítel Mark Voller, ve všech sektorech a zejména v těch strategických, kde je v sázce hodně pracovních míst a velké investice, teď máme likvidní, avšak insolventní firmy. Vítejte ve světě peněz!

Počátek 70. let 20. století byl érou vládní kontroly mnoha sektorů a silného amerického dolaru, který ovšem celé desetiletí oslaboval. Toto desetiletí přineslo vysokou inflaci a zároveň vysokou nezaměstnanost poté, co Nixon v roce 1971 zrušil vázanost dolaru na zlato. Celou dekádu provázel také terorismus a komplikace na straně nabídky. Geopoliticky jsme byli svědky rozšíření EU a otevírání Číny. Poprvé se také začalo otevřeně diskutovat o environmentální politice. 

A dnes? Dle mého názoru jsme se během 50 let vrátili zase na začátek a nijak jsme se nepoučili. První Den Země proběhl přesně před 50 lety a devastace životního prostředí je dnes vzhledem k našemu antropocentrickému vidění světa ještě větší problém než dřív. Čína riskuje, že bude „odříznuta“ od zbytku světa a americký dolar je velice silný a nadále pořád zůstává globální rezervní měnou. Ale celý svět už se od něj opravdu potřebuje odpoutat, protože se americký Fed a americká vláda rozhodly vyplácet všechny držitele amerických dluhů prostřednictvím dlužních úpisů založených na tištění nových peněz. Počet členských států EU dosáhl vrcholu a pravděpodobně znovu klesne. (Kdo bude první? Maďarsko? Itálie?)

Inflace je stále nízká, a to navzdory zoufalým politickým pokusům dosáhnout 2 %. Ale úzká hrdla a destrukce skutečného kapitálu způsobená touto krizí, spolu s nekonečnými výdaji a granty, které mají pomoci všem, přinesou během následujících dvou let inflaci. A ta bude vysoká až příliš. V USA dosahuje nezaměstnanost 20 % a místy i víc, a ačkoli časem znovu klesne, v současnosti je touto nepříjemností zasaženo víc než 100 milionů amerických rodin. Programy typu UBI (základní nepodmíněný příjem) budou fungovat tak trochu jako kdysi odborové organizace, protože firmy budou muset navyšovat náklady na pracovní síly, aby lidé vůbec byli ochotní pracovat. Stručně řečeno: vítejte zpátky v sedmdesátkách.

Větší obavy než z těchto ozvěn 70. let minulého století však mám z toho, že mi ostatní aspekty naší současné situace připomínají dobu po 1. světové válce. Tehdy jsme byli naposledy svědky opravdu masivních státních bankrotů. Tentokrát už stihl vyhlásit úpadek Ekvádor, africké země dostaly osmiměsíční moratorium a Argentina vyhlásila vlastní moratorium a řekla věřitelům, ať si trhnou. Na Středním východě jsou Omán a Bahrajn v zásadě odstřihnuté od trhu s obligacemi a ceny jejich CDS (pojištění proti úpadku) neustále stoupají.

Chcete-li porozumět skutečným dopadům zadlužení a potenciálně nesplácených dluhů, přečtěte si článek o tom, jak Velká Británie teprve před několika lety splatila poslední dluh z této éry. Německo zvládlo totéž v roce 2010 a USA mezitím pořád „musí pomáhat všem“. (Ale jsem si jistý, že Fed už je připraven natisknout další peníze, aby s tím pomohl.)  Odkaz naleznete zde: https://www.theatlantic.com/international/archive/2014/11/still-paying-world-war-i-debt-100-years-later/382293/

Následující dvě tabulky pocházejí z článku Sovereign-debt relief and its aftermath: The 1930s, the 1990s, the future? (Úleva od státních dluhů a její následky: 30. léta, 90. léta a budoucnost.) autorů Carmen Reinhartové a Christopha Trebesche z 21. října 2014.


Podívejte se, jaké dluhy bylo potřeba promíjet ve 30. letech: Francie 52 % HDP, Velká Británie téměř 25 %, Itálie 36 % a Řecko 43 %.

A zde je srovnávací tabulka dluhových krizí:


Co tím chci říct?

Francouzský prezident Macron položil nedávno v rozhovoru pro Financial Times klíčovou otázku: Je Evropa politická unie, nebo kupecký spolek? Myslím si, že odpověď již všichni známe. A pokud je to tak, některé země jistě EU brzy opustí. A v souvislosti s tím se znovu dostává do hry zásadní riziko státních bankrotů.

Sledujeme italské BTP (státní dluhopisy), které jsou vlastně symbolem přesvědčení, že EU drží při  sobě. Trh s BTP vysílá volání o pomoc navzdory tomu, že je většina italských dluhopisů v domácích rukou. Možná už ale brzy nastane situace, kdy přestane dávat smysl zůstávat nadále členem kupeckého spolku EU, protože nebude s čím obchodovat a dluhy minulosti jsou denominované v měně, nad kterou Itálie nemá přímou kontrolu. Navíc, pokud se Evropa nevzmuží a nezačne se chovat opravdu solidárně v době pandemie, tak kdy?

Co je však nejdůležitější – skutečným důvodem problémů s veřejným dluhem není kolaps mezinárodní spolupráce, ale skutečnost, že vlády a centrální banky tentokrát zašly v rámci svých záchranných operací příliš daleko. 

Nesmíme zapomínat, že integrita vládního financování vychází pouze z jediné věci – z nekonečné schopnosti vlády uvalovat daně na firmy a občany. V následujících deseti letech budeme svědky něčeho podobného jako v  70. letech minulého století. Stát bude vstupovat do čím dál většího počtu firem a bude diktovat obchodní rozhodnutí na úrovni představenstva. Návratnost investovaného kapitálu bude průběžně klesat, ale zároveň budou uvaleny mnohem vyšší daně nejprve na technologické společnosti, ale poté i na další korporace a finanční příjmy. DPH poroste, stejně jako dědická daň a daně z nemovitostí. Rozpočtové schodky budou sice stále vyšší, ale také dosažitelnější, protože díky překrásnému novému světu Řízení výnosové křivky budou finanční prostředky pro vlády uměle zlevňovány a staré dluhy se budou znehodnocovat, protože inflace výrazně přeroste základní sazby. To je ukázková definice finanční represe, která povede k masivně býčímu trhu v případě movitého majetku. Ale to není žádná novinka, Fed byl řízením výnosové křivky pověřen i po 2. světové válce, aby devalvoval dluhy ve formě amerických pokladničních poukázek, jimiž se platilo v době válečného hospodaření.

Takže buďte připraveni na to, že se svět rychle řítí do míst, kde neplatí určování cen na základě nabídky a poptávky, kde existuje jen jeden ručitel všech rizik, ať už dobrých či špatných, kde jsou vyšší daně a dochází k velkým změnám ve společnosti. Budeme tedy muset přehodnotit dobrý život, na který jsme byli zvyklí.

Astrid Lindgrenová přinutila vládu ke změnám a já jsem si naprosto jistý, že vládní excesy ve stylu 70. let přinesou časem totéž. Nejprve ale musí tato politika sama zkrachovat. Jedině tak se poučíme. To je lekce, kterou nám přinesla 20., 30. a 70. léta minulého století a také roky 2007 a 2020.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Stávka by mohla snížit produkci ropy v Norsku téměř o čtvrtinu
    Stávka zaměstnanců v odvětví těžby ropy a zemního plynu by mohla v Norsku snížit produkci těchto surovin téměř o čtvrtinu. V sobotu se má rozšířit o další ropná a plynová pole, což by v příštím týdnu znamenalo výpadek 966.000 barelů ropného ekvivalentu denně. Dnes to podle agentury Reuters uvedla norská asociace pro ropu a zemní plyn (NOG). Norsko je největším producentem ropy a plynu v západní Evropě.
  • Stávka pilotů Lufthansy ochromila v Německu leteckou dopravu
    Stávka pilotů německých aerolinek Lufthansa dnes ochromila leteckou dopravu, zrušeny jsou i spoje do České republiky. Na velkých německých letištích se u přepážek společnosti tvoří dlouhé fronty lidí, kteří se snaží najít náhradu za zrušené lety. Lufthansa vyzvala cestující, aby na letiště nejezdili, pokud byl jejich let odřeknut. Stávka za vyšší mzdy se koná v době, kdy ve třech západoněmeckých spolkových zemích končí prázdniny.
  • Stávka v rafinerii a klesající vývoz z Libye zvyšují cenu ropy
    Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank Ropa WTI i Brent posilovaly už třetí den. Zásoby ropy porostou i...
  • Stávky na sadzby sa prijímajú
    Korekcia bez narušenia trenduKoniec minulého tý...
  • Stav trhu práce v USA přibližuje růst sazeb
    Americká ekonomika v pátek pozitivně překvapila investory, když místo očekávaných 180 000 pracovních míst v říjnu vytv...
  • Steady Gold Prices Eye $2,200: Awaiting CPI for Rate Cues
    Gold prices stabilized just below record highs in Asian trade on Monday, as attention shifted primarily to the upcoming U.S. inflation data for further signals on when the Federal Reserve might initiate interest rate cuts.
  • Steen Jakobsen: Jaké budou dopady převzetí Credit Suisse bankou UBS
    Víkendové převzetí Credit Suisse investiční bankou UBS přepisuje historii firemních dluhopisů. Došlo totiž k odepsání obrovské sumy dluhů Credit Suisse. Toto řešení-neřešení vyvolává značné obavy.
  • Steen Jakobsen odchází ze Saxo Bank
    Saxo Bank, globální lídr v oblasti obchodování s aktivy a investicemi, dnes oznámila, že po dlouhých dvaceti letech společnost opouští hlavní ekonom a investiční ředitel Steen Jakobsen. Ve společnosti zastával řadu funkcí v oblasti obchodování a významně se podílel na budování její pověsti, a to především díky svému finančnímu výzkumu a podnětným analýzám – zejména vybudováním uznávaného týmu tržních stratégů známého jako Saxo Strats. To se pod jeho vedením stalo vlivovým synonymem pro analýzu trhu.
  • Steen Jakobsen: Rok 2018 bude rokem změn
    Od čínského rozvoje elektrifikace k možné recesi ve Spojených státech a ironii kryptoměn – hlavní ekonom a investiční ředitel Saxo Bank Steen Jakobsen nabízí první náhled na to, co v roce 2018 čeká světové finanční trhy a jak bude vypadat růst na Středním Východě.
  • Steenova kronika: Draghi nemá v ruce královskou postupku…
    Šéf ECB Draghi se snažil ještě před čtvrtečním zasedáním banky přesvědčit trhy, že výstupy z něj vše dramaticky změní.
  • Steenovy zápisky: Halloween indikátor – "sell in May and go away"
    V současnosti se pohybujeme v prostředí nových maxim a obrovské spokojenosti obchodníků, jakou jsme v Saxo Bank nezažili od roku 2000. Počasí bylo sice poslední dny příšerné, ale i do Dánska v posledních dnech pomalu přichází jaro připomínající, že je květen. A společně s květnem se začíná často skloňovat termín „Halloween indikátor“, také známý jako strategie „sell in May and go away“ („prodej v květnu a zmiz“).
  • Steenovy zápisky: Když změna není změnou
    Prezident Trump zůstává velkou neznámou i pro ty, kdo se s ním setkali; jeho povaha je v nejlepším případě nepředvídatelná a v nejhorším patologická. Přesto mi jeho schopnost „dostat věci do pohybu“ imponuje. Díky tomu dokázal přesvědčit řadu investorů, které mám v úctě, aby uvěřili jeho koncepci „zvířecího ducha“, tedy koncepci zavedené ekonomem Adamem Smithem v jeho myšlence ekonomiky laissez-faire. (To byl samozřejmě jediný ekonomický model před Marxovou definicí kapitalismu a komunismu.)
  • Steenovy zápisky: Útěk z bezduchého stroje – #SaxoStrats
    Snad za to mohla drobná chyba v plánování, ale najednou jsem zjistil, že výsledky amerických prezidentských voleb sleduji z moskevského hotelu Radisson Ukraine – což je jedno z mých nejoblíbenějších míst v ruském hlavním městě.
  • Stellantis kvůli sankcím a potížím s logistikou přeruší výrobu v Rusku
    Automobilka Stellantis kvůli protiruským sankcím a potížím s logistikou přeruší výrobu v Rusku. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. Podnik provozoval společně s firmou Mitsubishi továrnu v Kaluze, zhruba 125 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Čtvrtý největší výrobce automobilů na světě měl na ruském trhu jen asi jednoprocentní podíl, uvedla agentura Reuters.
  • Stellar
    XLM/USD konsoliduje v úzkém rozmezí po dosažení vysoké hodnoty 0,466850. Dvojice zaznamenala menší pokles pod 10-denní MA a vykazovala menší zotavení o 21%. Pár zlomil předchozí včerejší hodnotu 0,4680 a vyskočil na 0,43710. Pár se zotavil o něco více než 200% z úrovně 0,144 z 29. března 2018. V současnosti obchoduje okolo 0,4360.
  • ✨Stellar pokračuje v raste ❗
    Stellar je jednou z mnohých kryptomien, ktorá sa v poslednej dobe odrazila. Dopyt po bitcoinoch sa obnovil minulý týždeň a v súčasnosti sa čoraz viac presadzujú menšie kryptomeny. Rally na altcoinoch súvisí aj s aktivitou skupiny investorov z fóra Reddit, ktorí sa zaujímajú o najviac podhodnotené trhy. Jedným z týchto trhov by mohol byť Stellar, ktorý sa momentálne obchoduje mierne pod úrovňou 0,35 USD, zatiaľ čo historické maximá z roku 2018 sa pohybujú okolo úrovne 0,70 USD. Je potrebné pripomenúť, že bitcoiny a ethereum sa už dostali nad svoje historické vrcholy z tohto obdobia.
  • 📈 Stellar pokračuje v silnom odraze✨
    Stellar je jednoznačne najsilnejšia kryptomena počas dnešného obchodovania a na svojej hodnote si pripísala 5%. Napriek tomu je dnešný zisk zanedbateľný v porovnaní so včerajším nárastom o viac ako 25%! Súvisí to s informáciou, že Stellar Development Foundation podpísala dohodu o spolupráci s ministerstvom digitalizácie na Ukrajine s cieľom vyvinúť digitálnu menu pre centrálnu banku, stabilnú digitálnu menu (tzv. Stablecoin) a infraštruktúru pre virtuálne aktíva využívajúce Stellar blockchain. Ako vidno, Stellar aj napriek včerajšiemu veľmi silnému výpredaju bitcoinov získal 25%.
  • Stephen Roach (Morgan Stanley) a pohľad na ekonimiky okrajových štátov Eurozóny
    "Budeme vidieť niekoľkoročnú kontrakciu v týchto krajinách v nasledujúcich rokoch."...
  • Sterling, „aussie“ opustily maxima, měny G3 bez výraznějšího pohybu, čekáme na HDP USA; denní přehled událostí
    Americkým akciovým indexům se včera nepodařilo udržet na nových intradenních maximech, na která si sáhla po výbor...
  • Sterling Bancorp
    Podpůrný provozní rámec na pozadí rostoucích úrokových sazeb a zlepšení domácí ekonomiky by měl pomoci bankovnímu sektoru rozvíjet se v nadcházejících čtvrtletích. Zatímco se očekávají rostoucí signály politické nejistoty, člověk by mohl využít výhod hnací síly tím, že vsadí na několik zásadně silných bankovních akcií.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI